Začátečník
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.02.2012 22:44

02.05.2012 22:30

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Měl bych prosbu. Do budoucna bych si chtěl začít odlévat olověné střely do Kropatschka. Nebyl byste někdo ochotný poskytnout na ukázku 10 střel? Je to, tuším, forma Lyman. Někdo tu psal, že používá formu 338 a kalibruje z ní 330. Jaký průměr střely vlastně vzniká při použití formy 329, která by měla být originál? Myslím, jestli má střela o něco větší průměr a je ještě možné jí prohnat kalibrem 329 nebo jestli je lepší použít 338 a kalibrovat jí na 330 nebo 329 ( kvůli ceně kalibru).
Jinak jsem provedl dotaz přímo u Dorfnera a jeho originální náboje by měly obsahovat 48 grainů prachu Bofors RP 7. Pokud jsem je zkoušel, jsou s poloplášťovou střelou vynikající. Sám bych ale radši zkusil olovo a na to tenhle prach nejspíš nebude. Je dost rychlý.
Nemáte někdo zkušenost, jak vlastně vyhoří v malých navážkách Tu 7000 nebo Tu 8000? Vectan údajně začal dělat prach přímo na olověné střely. Máte s ním někdo zkušenost?

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

04.05.2012 8:56

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

338 se na 330 kalibruje jak plášťový tak olověný dobře. Kalibr stojí pár stokorun, takže netřeba se toho bát. Pro kalibraci je dobré střely namazat nějakým mazivem na kalibraci hilsen, jde to pak velmi lehce. Pak je to chce oprat ve vibrační leštičce nebo technickým benzinem.

Mirek10
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 57
Registrován: 10.09.2010 14:53
Bydliště: ValMez

05.05.2012 10:37

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Nazdar SW_FOXi, dlouho jsme se neslyšeli (P 08). Máš pravdu, ale tenkrát jsem narazil na jiný problém a proto jsem začal používat plášťované S&B 8 mm (8,22- .323). Bez problému. Matrice Krop . na nastavení délky střely a zahrdlení má totiž průměr .323 a střelu .330 do ní nedostaneš. Musela by se přebrousit. Jinak ano, pokud by se ta matrice upravila, tak střela jde do komory Krop. Jinak dochází k tomu, že střela je zatlačována né tím stavitelným "tlačítkem" či jak se ten "bazmek" jmenuje, ale přímo zahrdlovací hranou, ta na střele nechává svůj otisk a každý náboj je pak na délku "orginál" . Přes veškeré úpravy, jako stahování laku ze střel RN 330 ( drhnul v matrici), jsem to vzdal, nechtělo se mi ničit orginál zaškrc. matrici RCBS. Jinak díky a pozdrav i když už přestávám věřit, že z nich (UOOZ) tu Parabellu někdy vyrazím. Mirek10. :cry:
Přílohy
P1010434.jpg
P1010354.JPG

Začátečník
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.02.2012 22:44

05.05.2012 22:49

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Děkuji. Obojí je pro mě zajímavé. Matrice ještě nemám. Stejně jsem ale chtěl použít ty od CH4D. Určitě jsou levnější. Jaké jsou zkušenosti s těmi?
S tou střelou 338 je to potěšující zpráva. Pokud je kdo používáte, jakou váhu mají 338 střely od Lymana, po překalibrování na 330? Nevím, jak se to jmenuje odborně, ale má tahle střela dole důlek, který by měl pomoci jejímu lepšímu těsnění po výstřelu?
Díval jsem se do nábídky Johannsena a 330 kalibr vycházel dost draho. 329 střela by snad měla těsnit i bez gaschecku, ale originální velikost by samozřejmně potěšila. Kde a za kolik se dá 330 kalibr sehnat odjinud?

Mirek10
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 57
Registrován: 10.09.2010 14:53
Bydliště: ValMez

06.05.2012 10:39

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Pro předešlého autora, na střele .330 jsou vidět stopy zaškrcovací hrany matrice RCBS 8MMX60R Kropatchek F L DIE SET. Dutina na uložení střely v matrici má skutečně rozměr .323 (8,22) a střelu .330 do ní nedostanete. Pochybuji, že by se matrice jednotlivých firem od sebe rozměrově lišily. Originál náboj Krop. z r 1920 , co mám ve sbírce je plášťovaný a má skutečně rozměr .323 . Další problém, co jsem se u olova setkal, je usekávání střely ve drážkách hlavně. Bylo by třeba použít buď pomaleji hořící bezdýmný prach, nebo černý prach. Jímá mne ale hrůzná představa čistění pušky po černém prachu. U perkusních a křesadl. zbraní je jednoduše rozeberu, opláchnu pod teplou vodou, vatou vysuším a jemně natřu olejem. Nedovedu si to představit u tak velkého hebla, jako je Kropatschek, u kterého jsem ani nepřišel na to, jak oddělit hlaveň od pažby. Jinak střely S&B 8mm (2910) jsou vynikající, přesné, bezproblémové, pouze náboje nesmíte nabíjet za sebe do trubic. zásobníku. No ty špice střel na zápalkách by se mohly projevit až zničujícím efektem pro zbraň i střelce. Ale Krop. má konečně přepínač na střelbu jednotlivými náboji.... Jelikož mi došel prach Accurate 4350, používám v součastnosti jeho ekvivalent Lovex S070. Je to totéž. Navážka by mohla být až 47 grs, ale dávám 40 grs. Stačí to. Zdravím a přeji hezký den, Mirek10.

Pavlik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 275
Registrován: 12.12.2010 18:20

06.05.2012 14:24

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Proč mají někteří lidé, včetně Mirka 10 " hrůznou představu" o čištění nábojové zadovky ?
A stále nechápu nechápu, proč bych měl " oddělovat hlaveň od pažby" ? Copak to kdysi
naši předkové dělali? Nevím proč je u nás stále zakořeněna představa, že musím po každé
střelbě s černým prachem zbraň rozebrat do šroubku a vykoupat ve vaně? Toto je holý
nesmysl. Říkam to z vlastní praxe kdy každý týden střílím s černým prachem a NIKDY
jsem žádnou zbran nečistil ve vaně a nic nemám rezavýho...


Reklama

Mirek10
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 57
Registrován: 10.09.2010 14:53
Bydliště: ValMez

06.05.2012 16:22

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

No když jsem byl v r.1993 "o pár let mladší", tak jsem vždy svého perkuzního Colta a Remingtona po střelnici posvátně rozebral a vyčistil, jejich mosazné rámy (zášlehy od ohně na nich) leštil silichromem a zbraně mi hrdě visely na zdi. Také Kropatschek na ni hrdě visí, ale při svých cca 70 r. nějak postrádám tu energii vůbec něco čistit. No a naši předkové, ti neměli cennou zbraň z roku 1886, takže si s tím mohli dovolit ledacos.... Jinak jsme byli dříve nějak vycvičeni automaticky zbraně (i na bezdýmný prach) po střílení vyčistit. Zdraví a přeje hezký den, Mirek10.

P.S. Předpokládám, že toto je článek o přebíjení nábojů 8x60R Krop. O umývání zbrani ve vaně by se snad mohl založit jiný oddíl.

Začátečník
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.02.2012 22:44

08.05.2012 23:09

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Popravdě řečeno, ty špičaté střely mě taky překvapily. Do trubicového zásobníku bych je určitě nedal. Nabíjet po jedné je řešení, ale nějak to není ono.
Zrovna tak mě udivuje, že z toho 323 střely létají bez problémů. Zatím jsem všude četl, že přesnost je katastrofální. Možná je to i v konstrukci střely. Nejen v jejím průměru. V každém případě bych je tam dával nerad, protože je to skutečně pěkná a konstrukčně zajímavá flinta a chtěl bych, aby vydržela. Na normální střílení mám něco jiného. Ten lauf na plášťované střely rozhodně nebyl původně dělaný.
Pokud jsem se ptal, Dorfner údajně používá střelu .325. Do manuálu se ale nedíval a úplně jistý si nebyl. Já bych spíš řekl, že používá ty samé, které má v nabíce Johannsen. Ty jsou .330 a stojí kolem 20,- Kč kus. Podle jiného zdroje jsou to střely přizpůsobené pro laufy, které byly původně na olovo.
Četl jsem v jiném vláknu že se najdou lidé, kteří olovo nabíjí. Zajímalo by mě, jak to dělají, pokud jsou ty matrice menší. Jestli sem nechodí, budu se muset zeptat tam.

Mirek10
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 57
Registrován: 10.09.2010 14:53
Bydliště: ValMez

09.05.2012 11:37

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

No těch špičatých střel S&B (8,22) jsem přebil spoustu a vím jak přesné je střílení s nimi. Takže není o čem "teoretizovat". Střela má výhodnější balistický tvar než původní Krop. a je něco lehčí. Vloni jsem s nimi přebil 200 nábojů, teď mi přišlo od paní Mannové (drobný prodej S&B) dalších 200 střel, takže jsem ve svátky vyrobil další serii. Je to nejjednodušší řešení, jak si dobře zastřílet a mrzí mne, že jsem na to vypatlal 2 roky zkoumání, než jsem na to přišel a to i s radami některých jiných střelců, používajících pušku Krop. a tyto střely. Jinak náboj Krop. z roku 1920 mám ve sbírce a má celoplášť. střelu o průměru 8,22. Tatéž střela je použitá i u nábojů pro pušku Mannlicher z 1. svět války, také jej mám ve sbírce, tak vím o čem mluvím. Dorfnera (Guedes) mám také ve sbírce, střela poloplášť má skutečně 8,25 . Někde zpětně jsem popisoval prach Dorfnera, jsou tam i fotky, měřil jsem hustotu, navážkou a strukturou zrna téměř odpovídá Acc 4350 (Lovex S 070). A ještě Vám posílám fotku originál Krop (8x56R) z r 1920., jinak zdravím, pokud si chcete rychle a bez problémů zastřílet, nabízím Vám jednoduchou cestu, pokud chcete vyvíjet dál, držím Vám všechny palce a budou mne zajímat výsledky a tak se těším, že budete dále psát své poznatky. Ještě pozor, na střelu .330 budete muset krček nábojnice roztáhnout (opět jsme u matrice na .323!). Jinak tam střelu nezasunete! Já jsem si na to musel vyrobit tenkrát takové "domlouvatko", v podstatě kužel na .330. Ale to natahování krčku rozhodně neprospívá nábojnicím a krčky začínají podélně praskat a potom se musí dalším "domlouvátkem-frezkou" zkrátit.
Přílohy
Krop. 8x56R 1920.jpg
P1010706.jpg

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

09.01.2013 11:17

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Zajímavé téma, mám dvě poznámky:

-> Mirek10: a nezkoušel jsi střely S&B 8,22mm 12,7g. SP??
Mají měkkou olověnou špičku, takže bys mohl nabíjet i do zásobníku, balisticky budou podobné (alespoň v rozsahu většiny tuzemských střelnic). Cena je +/- stejná.

-> Začátečník: na nadkaliberní olověné střely, zde třeba těch .330, lze použít i původní matrice (vyrobené na .323 střelu). Ale s úpravou - musíš vyměnit hlavu roztahovací tyčky za větší - třeba u RCBS je šroubovací. Takže potřebuješ cca o .007 větší, než je původní. Z nějakých jiných matric, klidně i větší, a pak ji zbrousit na požadovaný průměr. Takže při kalibraci FL matricí se při zpětném pohybu ústí nábojnice roztáhne na požadovaný, větší průměr. Ale je fakt, že takto ústí více namáháš. Jestli budeš objednávat matrice u CH4D, rovnou objednej i tu větší roztahovací hlavu, určitě ji budou mít z jiné ráže.
Usazování pak lze udělat původní usazovací matricí, ale je pravda, jak již napsal Mirek10, že olověná větší střela je zatlačena okrajem zaškrcovacího hrdla, které zanechá jemný kulatý otisk na střele. Zaškrtit se nedá. Ale to ničemu nevadí. Zaškrcovat se olovo nemusí, a stačí vyladit délku náboje, tu lze +/- udržet.
Přesně takto dělám jinou ráži, kde byl podobný problém, a jde to dobře. Jinak s olovem není třeba být nějaká citlivka na průměr či tvary střely, ona už si to puška srovná. Pokud půjde náboj do komory, je to OK.

sad666
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 28.07.2011 19:22
Bydliště: JC

21.03.2013 22:49

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Mám dotaz, nevíte někdo jakou zápalku mají cvičné náboje s dřevěnou střelou, které se občas oběvují na aukru. Jdou jejich nábojnice použít na přebíjení? Zkoušel někdo nechat si poslat nábojnice z Bufalo Arms? Budu vděčen za každou radu kde pořídit pár kousků nábojnic.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.03.2013 23:20

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Ty cvičné budou mít berdan zápalky, to je naprd.

Moderní novovýroba nábojnic s boxer zápalkami je k dostání zde:
http://www.waffen-dorfner.at/seltene-buchsenpatronen/
http://www.johannsen-jagd.de/data_de/Be ... hp?navid=9

V CZ možná, ale to nevím jistě:
http://www.martinekv.cz/

sad666
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 28.07.2011 19:22
Bydliště: JC

22.03.2013 16:48

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Děkuji za odpověď. Wafen Dorfner ve Vídni tam jsem našel jenom celé náboje. Nevím jak to je z dovozem z Rakouska i když jsem majitelem ZP nevím jestli mi je prodají. Johanssen-jagd, tam jsem uvedenou ráži vůbec nenešel. U Martínka jsem si nábojnice obědnal s tím, že naposledy je měl loni a dodací lhůta je 14 dní až ........
Našel jsem v Německu firmu Hilsen Horneber a ta má výše uvedené dvě firmy jako partnery, sama asi neprodává. No musím se obrnit trpělivostí a doufat, že mi brzy dojdou od Martínka. Jinak budu vděčen za každou daší informaci.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

22.03.2013 18:51

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Když jsem byl naposledy u Brymový, měli tam náboje do Kropatcheka, dokonce i do Mausera 71. Ale nevím, jestli ty Kropáci nebyly náhodou v té kratší verzi. Na každý pád hilzny byly uváděny jako boxer.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

23.03.2013 22:47

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

sad666:
Horneber je výrobce, ti dva ostatní jsou jejich prodejci. Ale webové stránky mají tragické, to chce přímý dotaz e-mailem. Ale jestli jsi objednal od p.Martínka, tak vyčkej. Já jsem tam objednal nábojnice jedné exotické ráže, co určitě neměl skladem, sehnal je a poslal, trvalo to cca 6 týdnů.
Brymová má podobné starobylé ráže od Waffen Dorfner.
Pokus narazíš na náboje, moderní novovýrobu, tak si je klidně kup. Budou mít zápalku boxer, čili k přebíjení vhodné. Akorát samotná hilzna tě přijde na (odhaduji) 50 Kč, kdežto celý náboj tak od 5 EUR. Takže mě to vychází spíše koupit hilzny a přebíjet, pokud tedy máš vybavení.

sad666
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 28.07.2011 19:22
Bydliště: JC

24.03.2013 12:46

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Vzbavení nějaké mám, přebíjím už celkem dost dlouho. Paní Brymové jsem psal ona na stránkách přímo Kropáčky nemá, ale má tam od Wafen Dorfner jiné historické ráže. Podle p. Martínka loni byla cena hilsen 68 Kč bez DPH. Našel jsem u nás cvičné náboje s dřevěnou střelou balené po deseti asi originál papír převázané provázkem, cena 1500 Kč. Spíše sběratelská záležitost.
Přílohy
Kropatschek_cvicne1.jpg

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

24.03.2013 23:34

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Vidím, že ses pečlivě informoval. Asi nezbude nic jiného, než počkat na zásilku od p.Martínka, snad je sežene, budou to asi ty od Hornebera. V jedné chytré knize jsem vyčetl, že Krop. nábojnice lze vyrobit z nábojnic .450 Nitro Express, ale poměrně složitě, a navíc ani tyto .450 N.E. nejsou zde u nás zrovna běžné, takže to asi nic neřeší ...

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

25.03.2013 9:43

Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Mlady Dorfner umi dobre anglicky. Staci napsat dotaz. Jsou ochotni. Kropatschky tam mivaji.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

25.03.2013 11:39

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Nábojnice do 8x60 R Kropatchek, stejně tak jako pro .43 Mauser (11,3x60 R) dělá tuším že Buffalo z nábojnic .348 Winchester, sety matric pro caseformating lze zakoupit u CH4D.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

25.03.2013 12:07

Re: Přebíj. nábojů do pušky Steyr-Kropatschek 1886 (8x60R Krop.)

Ano, to je pravda, z .348 WIN by to taky šlo, kratší verze 8x56 Krop. určitě, a myslím poměrně snadno. Okraj nábojnice a báze jsou podobné, a podle mne by to šlo přeformátovat i v normální FL kalibrační matrici.
Takže při dostupnosti nábojnic .348 WIN a výrazně lepší ceně by to stálo za úvahu, jako cesta, jak ušetřit.
Ještě je velmi podobná 8x50 Lebel, ale bohužel moc krátká.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Puškové ráže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků