Uživatelský avatar
tazator
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 13.07.2006 16:15
Bydliště: Lanškroun

05.06.2011 19:02

Re: Pomoc začátečníkům

Jo hele prosím tě u mě doplň Lanškroun - střelnice Luková ( http://www.strelnice-lukova.czweb.org/ )
A zbraně CZ75 Compact 9mm luger a Sa vz 58 (samonabíjecí) popř. lze půjčit zbraň za 50,- na střelnici...
Poznámka: praktická příprava (bezpečné zacházení se zbraní) zájemce platí vstup na střelnici a střelivo.

Díky... a všem velice rád pomohu...

minervondrc
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 85
Registrován: 05.09.2008 12:45
Bydliště: Praha

03.10.2011 14:10

Re: Pomoc začátečníkům

ZP: 4 roky
zbrane: glock 21, brokova pumpa, GSG malorazka, vz58 a samonabijeci .308WIN
strelnice: kterakoliv prazska, po dohode kterakoliv v Cechach jez ma zeleznici v dochazkove vzdalenosti (typicke priklady Cekanice a Celakovice).

Uživatelský avatar
jiřina
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08.05.2012 19:36
Bydliště: Neratovice

08.05.2012 20:05

Re: Pomoc začátečníkům

Neratovice okr. Mělník
Příprava k praktické části zkoušek, úvod do teorie, otázky se každý musí naučit samozřejmě sám.
Zbraně: pistole CZ 75B, opakovací malorážka ZKM 451, broková kozlice ZH 221 (cal.16). Víkendy, dle možnosti na střelnici.

Uživatelský avatar
Teiwaz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 19.08.2011 12:58
Bydliště: Děčín/Praha

25.10.2012 0:36

Učení na ZP - zbraň

Spolužák si chce udělat ZP a poprosil mě o pomoc s přípravou na zkoušku, takže rozebrat/složit zbraň a nějaká ta střelba. Zkoušky se běžně konají s CZ-75, ale tu si od známého pujčovat nechci. Nevíte, která z těhle zbraní je co do používání, rozebrání a složení apod. nejpodobnější? Střelnice nabízí k zapůjčení tyhle:

CZ 75 Semicompact
CZ 75 SP01 Shadow
CZ 75 SP01 Fantom
CZ 75 Duty
CZ 75 Rami, krátká verze
NORINCO NZ 85B

Předem děkuju za jakoukoliv radu

Alci
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 158
Registrován: 19.04.2012 19:23

25.10.2012 1:35

Re: Učení na ZP - zbraň

to sou vsechno 75, rozebiraj se stejne. Zkousky se delaji obvykle s fullsizem a dost casto primo se Shadowem. Na tom se to uci dobre. Dobrej vzor jak pro strelbu z pistole, tak pro vsechny dulezity mechanismy.

(Jinak Phantom je to samy v plastu, CZ75 compact je mensi verze, CZ2075 RAMI je subcompact - jeste mensi verze a Duty je plastovej compact. Jsou tam dalsi rozdily, ale jinak je to to samy.)

Uživatelský avatar
Teiwaz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 19.08.2011 12:58
Bydliště: Děčín/Praha

25.10.2012 8:56

Re: Učení na ZP - zbraň

Takže vezmem toho Shadowa teda. Díky moc za radu :) A nevíš čistě náhodou, jestli můžu "dohlížet" najednou na dva lidi bez ZP na jednom postu a jestli by se situace změnila, kdybych byl na vedlejším (koupily by se dva, abych si taky zastřílel)


Reklama

Alci
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 158
Registrován: 19.04.2012 19:23

25.10.2012 11:05

Re: Učení na ZP - zbraň

"Dohlížení" je definované zákonem (jinak totiž jako majitel ZP máš zakázáno přenechat zbraň někomu, kdo není oprávněn ji držet/nosit)

§ 59 Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci
...
b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,
...

(2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen
a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,
b) dbát nutné opatrnosti a
c) zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.


(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.


Druhým závazným ustanovením je pro tebe provozní řád konkrétní střelnice, kde by mohl být počet lidí bez ZP na počet lidí na ZP (nebo třeba zákaz lidí bez ZP) ustanoven. Ale ještě jsem to neviděl, střelnicím je to jedno.

Takže "dohlížet" (být instruktorem) můžeš na kolik lidí chceš, na kolika stavech chceš. Musíš splnit (jen) požadavky definované zákonem. Protože jestli se ti někdo nebezpečnou manipulací zraní, budeš mít problém podle odst.2 písm.c.

Zdůrazňuji odstavec 4!

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

08.11.2012 5:54

Re: Pomoc začátečníkům

Plně souhlas, v praxi je to vždycky omezené řádem střelnice takže ti dva jsou tak maximum, na druhou stranu už jsem měl pod sebou i 9 lidí bez ZP ale to byl případ, kdy jsme byli na střelnici sami, bylo to schválené správcem, ten to zpovzdálí pozoroval (pak ho to přestalo bavit a začal si práskat do popperů), já dělal řídícího střeleb a pálili mi stejně současně jen dva (dva stavy vedle sebe pro dobrý přehled, jeden KKZ, druhý DKZ a lidi na těch dvou stavech postupně rotovali) protože jsem si řekl, že bych toho stejně víc neuhlídal, pokud mám sledovat bezpečnou manipulaci a případně na chyby upozornit. To ber ale jen jako extrém, v praxi se stejně věnuju raději individuálněji, takže nejraději po jednom, dva je oukej a do 5 je to zvládnutelné, zase na teoretickou výuku konstrukce zbraní, střeliva, funkcí, bezpečnosti mi zase vyhovuje mít víc lidí současně. Lépe se to vysvětluje a hlavně to člověk nemusí opakovat 5x, sborky a rozborky od sebe okoukají, opět stačí vysvětlit jednou a ostatní už se většinou chytají, takže maily ze ZbraneKvalitne typu: Já a pár kamarádů jsme se rozhodli udělat ZP... jsou super na výuku teorie. na střelbu asi ale za sebe doporučím max ty dva současně, pokud jim člověk fakt chce věnovat čas, hlídat strhávání, hlídat vadný úchop a hlavně prsty na spoušti, míření a veškerá manipulace mimo střelbu aby si z toho kandidáti na ZP něco odnesli... Zatím mi praktickou část zkoušky a střelby dali všichni (to, že se někdo vysral na testové otázky a skončil hned na úvod, přišel na zkoušky pozdě takže nebyl připuštěn nebo vyletěl u psychologa= not my bussiness)

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / ZP (zkoušky, prodlužování, zánik, ..)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků