Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

10.10.2012 3:30

Myslivci ve městě

Zajímalo by mě, zda se může myslivec po městě pohybovat s puškou, kterou má hozenou přes rameno. Nedávno jsem jednoho viděl, jak jel na kole a vezl si kulovnici, bez obalu.

Zákon říká několik věcí:

1) § 2
Pro účely tohoto zákona se rozumí
držením zbraně nebo střeliva mít
zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

2) § 28
Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)

3) § 29
Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat drženou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit, pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití; používá-li při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu.

Nějak nerozumím všem těm věcem dohromady. Když drží, musí ji mít vybitou a v uzavřeném obalu. Přepravovat může jen ,,drženou zbraň" , ale v obalu ji musí mít jen v prostředku veřejné hromadné dopravy. Tak jak to teda je?

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

10.10.2012 12:19

Re: Myslivci ve městě

Je to právě ten § 29. V podstatě říká, že pokud jde myslivec pěšky nebo jede na kole nebo vlastním autem přímo do honitby (myšleno asi nejkratší možnou cestou), tak může mít zbraň bez obalu (samozřejmě vybitou dokud nevstoupí do honitby). Ale pokud jedeš autobusem, tramvají, vlakem na hon do vedlejší dědiny tak musíš mít futrál a když jdeš jen na střelnicu tak musíš mět futrál taky. Ve starším zákoně (asi 5 let +-5let) ta formulace s hromadným dopravním prostředkem myslím chyběla nebo to bylo nějak jinak napsané. Při poslední novele se to tak napsalo aby si myslivci nemuseli tahat futrály a schovávat je někdě ve křoví, když jdou na šoulačku, ale aby taky případně neděsily staré babky v autobusech.

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

11.10.2012 13:20

Re: Myslivci ve městě

Nakonec se u myslivců stejně toleruje všechno. Už jsem viděl mockrát myslivce v autobusu s flintou bez obalu.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.10.2012 13:29

Re: Myslivci ve městě

Nevím co řešíš, pokud je někdo takové hovado, že leze s kulovnicí do MHD bez obalu, tak si snad zbroják nezaslouží... Stačí vytočit 158 a je to...

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

11.10.2012 15:50

Myslivci ve městě

No to ustanoveni (mimo MHD) je zde proto, ze kolikrat jdes z domu v dedine do honitby ktera je okolo, a nechavat si futral nekde pod kerem je nesmysl, kdyz po vstupu do honitby nabijes a "soulas" revirem. Taky se nemusis domu vracet stejnou cestou :-)

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

12.10.2012 2:04

Re: Myslivci ve městě

jpp - no to bych si připadal jako fízl nebo PSVB :wink:


Reklama

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

12.10.2012 4:34

Re: Myslivci ve městě

jpp píše:Nevím co řešíš, pokud je někdo takové hovado, že leze s kulovnicí do MHD bez obalu, tak si snad zbroják nezaslouží... Stačí vytočit 158 a je to...

Mně spíš přijde smutné, že v naší společnosti se taková věc považuje za pomalu teroristický čin. Osobně by mě nijak nepohoršovalo, kdyby do autobusu u lesa přistoupil lovec/myslivec s loveckou kulovnicí přes rameno (pokud by byla zřetelně vybitá). Vždyť o co jde?! I kdyby to měl ve futrálu, je každému jasné, co v něm je.
V MHD potkávám dost hrozné věci a osoby, toto bych mezi ně ale nezařadil (i kdyby se mi to stávalo).

(jen osobní názor, bez ohledu na literu zákona co se transportu zbraní týče)


Jinak zdejším lovcům a myslivcům můžu doporučit - aby nemuseli schovávat futrál do křoví :D - obal Napier Roller. Samozřejmě to nenabízí mechanickou ochranu jako kufr, ale proti dešti a legislativě ano a prázdný se dá krásně srolovat a přeskou přicvaknout třeba na opasek. Na rozdíl od různých ponožek to chrání určitě víc a navíc má popruh přes rameno. A dá se objednat z GB, takže odpadají starosti se clem a DPH.
Viděl jsem to loni na IWA a hned si objednal obě velikosti :)

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.10.2012 11:49

Re: Myslivci ve městě

Já bych sdovolením nabídl kamarádův patent na futrál kapesních rozměrů...... je udělaný z vyřazené záclony..... zákon nijak neřeší velikost oka tkaniny futrálu, důležité je zapínání. Pokud se udělá šikovně, lze pušku v obalu přenášet za použití řemene pušky.

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

12.10.2012 15:51

Re: Myslivci ve městě

Dík za objasnění. Ten srolovatelný obal vypadá zajímavě. 8)

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků