holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

26.03.2012 21:10

High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Rozhoduji se mezi koupí pistole High Standard Victor novým modelem s delší hlavní a přídavným závažím a "sportovní" pažbou na jedné straně a mezi Hammerli model X -Esse, s nikoliv "sportovní" pažbou, ale také s delší verzí. Zatím střílím celkem slušně z Margolíny, ale chtěl bych nějakou "lepší" zbraň, jde mi hlavně o přesnost (resp. chtěl bych si zlepšit výsledky nejen díky tréningu, ale pokud to jde, také také kvůli zbrani), ale obecně, kdo máte s těmito pistolemi nějakou zkušenost, za každou radu či názor budu moc vděčný. Obě pistole jsou z druhé ruky a cenově zhruba nastejno.

Uživatelský avatar
Decoy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 155
Registrován: 24.08.2005 16:35
Bydliště: Vysočina

26.03.2012 23:13

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Co znamená "střílím celkem slušně" a "zlepšit výsledky"? Já střílím na úrovni 1-2 výkonostní třídy SP a stále si nemyslím, že bych už střílel slušně :)
Victor, zejména z Hardforfu, je dobrá pistole, pro mě lepší než Margolina. Xesse je ale přeci jen asi o trochu vhodnější než Victor. Starý Victor by měl stát asi tak max. 2/3 ceny Xesse.
Přesné jsou zhruba stejně, to záleží hlavně na nábojích. Samotná přesnost zbraně výsledek nedělá. Rozhodující je počet chyb, které s konkrétní zbraní uděláte a těch bude míň se zbraní, která vám sedí. V tom vám nikdo neporadí, to musíte zjistit sám.

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

27.03.2012 8:39

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Decoy: Díky za vyjádření, je pro mě hodně cenné. S tím slušným střílením uznávám, že jsem se nevyjádřil moc šťastně, samozřejmě, že střílím slušně o sobě nemohu říci vlastně nikdy a to zlepšení s tím souvisí, pořád je co zlepšovat. Zatím jsem pořád na vážkách, ještě znovu zkusím, jak mi sedí v ruce, Hammerli je lehčí, ale nějak mi sympatičtější, HigH Standard Victor je nová verze a má zase sportovní pažbu a pěkně sedí v ruce. Vyzkoušet střílení bohužel nebudu mít možnost, tak nevím jaká ještě kritéria zvolit - se střelivem snad není u žádné z nich problém? a na rozborku jsou také srovnatelné? Zachovalé jsou obě, HS je sice levnější, byť ne o třetinu, ale zase má tu "dražší" pažbu. Významná je pro informace, že je možná H. Esse o trochu lepší, ale jsem si vědom dovětku, že jde o to jak komu, která zbraň sedne a kolik udělá on chyb. Přesto zkušenost toho, kdo z těchto zbraní střílel a má je omakané, je k nezaplacení.

johnee
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 14.08.2010 0:19
Bydliště: Praha

27.03.2012 10:58

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Decoy: Čím je určena ta výkonnostní třída. Kdekdo se tu s tím ohání, ale nikde jsem nenašel, jak je to definováno. Díky.

holeys: Nejsem žádný střelecký expert, ale co se týče zlepšení, všechny zbraně, o kterých píšeš zřejmě budou srovnatelné, co se týče přesnosti. Jinými slovy, budou všechny střílet desítky, se slušným střelivem možná i jednou dírou. To, co může zlepšit Tvůj výkon je to, jak Ti zbraň vyhovuje. Podle mého názoru je podstatné především to, aby šla zbraň konzistentně chytit pokaždé stejně (sportovní rukojeť) a aby Ti vyhovoval chod spouště, případně se dal dostatečně přizpůsobit. Sebepřesnější zbraň (ze svěráku) Ti nebude střílet desítky, když bude možné jí chytit pokaždé jinak.
Přikláněl bych se tedy ke zbrani se sportovní rukojetí. Každopádně bych určitě nekoupil sportovní zbraň, aniž bych měl možnost si z ní zastřílet a zjistit, jak se mi drží a jak se mi z ní střílí.

Uživatelský avatar
andreapipo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 190
Registrován: 12.01.2009 9:04

27.03.2012 18:40

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Limity VT jsou zde http://www.shooting.cz/browser.php?cat= ... ategory1.h , stačí se podívat, prostudovat a zařadit se do příslušné škatulky. :)

Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

27.03.2012 18:58

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Dvě velké střelecké pravdy:
1. Hlaveň střílí, ale pažba trefuje
2. Pažba není nikdy hotová
To jsem slyšel jako začátečník před 30 lety a po celou tu dobu se mi to stále potvrzovalo. Proto při výběru zbraně na momentálně instalovanou pažbu příliš nehledím. Je mi jasné, že ji budu muset přinejmenším upravit, často i vyměnit nebo zhotovit novou. Také je mi jasné, že jak se postupem času budu se zbraní zžívat, budu způsob držení měnit a pažbu upravovat.
Co se mi na Xesse velmi líbí, je právě materiál pažeb a zejména jejích anatomická pažba.
2742814_1.jpg
2742814_1.jpg (22.64 KiB) Zobrazeno 11317 krát

Victor asi nic takového mít nebude.


Reklama

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

23.04.2012 15:53

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Děkuji všem za vyjádření, rady a připomínky. Koupil jsem Hammerli X -Esse a jsem maximálně spokojen. Pokud by někdo ještě poznamenal nějaké fígle na štelování spouště, resp. jejího odporu, bylo by to fajn. Nechci se do toho zatím pouštět, ale časem mě to asi zláká a na internetu jsem našel návod jen v angličtině, které sice jakž takž rozumím, ale zase ne nějak famozně a připadá mi dost akademický, kdežto tady píší lidi z praxe, kteří mají zkušenosti.

Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

23.04.2012 18:02

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Hämmerli je pistolka jednoduchá, jako mlejnek na kafe! Můžete si nastavit:
1. délku prvního chodu - šroubek ve spoušti vpředu nahoře, dotahováním se chod zkracuje - pozor, nepřehnat, táhlo spouště by nezapadlo za záchyt kohoutu a nestřílelo by to
2. velikost prvního odporu - šroubek uprostřed spouště, povolováním se odpor snižuje
3. velikost druhého odporu - malý šroubek ve vetším šroubu (součástka č. 38) uvnitř rámu, nejlépe přístupný po sundání pažby, povolováním se druhý odpor snižuje
4. délku druhého chodu můžete regulovat povolováním či utahováním celého většího šroubu, spoušť může být bodová, nebo s dlouhým chodem, případně se druhý odpor vyřadí zcela.
Dospělé Hämmerliny mají ještě regulaci propadu spouště, u Xesse jsem to neviděl, je to řešeno nastavením součástky 38.
Pokud vám není zcela jasná funkce spouštěcího mechanizmu, doporučuji provádět pouze operace 2 a 3. Celkový odpor spouště u SP je min. 1 kg, přičemž u začátečníků se doporučuje poměr prvního a druhého odporu 50:50, u pokročilých 70:30.
http://www.carl-walther.de/public/downl ... 773473.pdf
a
http://www.carl-walther.de/public/downl ... 743004.pdf

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

23.04.2012 21:20

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Oldřich Jandera: Naprosto perfektní, moc děkuji za informaci a rady. Věřím, že pomohou i mnoha dalším začátečníkům s Hammerli X-ESSE.

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

06.05.2012 20:42

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Zjistil jsem, že při střelbě se uvolňuje hledí. Máte prosím někdo nějakou finesu, jak kromě dotažení imbusem tomu zabránit?

Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

06.05.2012 21:12

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

hledí se může uvolňovat buď celé v rybině, nebo jeho nastavení, většinou výškové.

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

07.05.2012 10:07

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

V tomto případě se uvolnuje šroubek v přední části hledí v jejím středu, jde o imbusový šroubek (přesnou velikost jsem na internetu nikde nevyčetl, odhaduji průměr otvoru pro imbus 1,5 mm - pokud mi dá někdo tip na přesný rozměr imbusového klíče, budu velice zavázán), takže se uvolnuje celé hledí v rybině a posouvá se do stran. Někde jsem četl, že by se snad mělo dávat na tyto případy na šroubek nějaké lepidlo, nebo snad nějakou pdoložku pod ten šroubek, snad i gumovou (ale žádná tam nebyla, když jsem šroubek celý vyšrouboval), protože hledí je na závěru a pořád s ním migruje dopředu, dozadu, včetně nárazů. Ale nevím, jsem začátečník, tak nechci machrovat a hned na začátku soužití s touhle zbraní ji zmrvit. Hammerli X Esse totiž střílí opravdu bezvadně a než se povolilo hledí, nastřílel jsem s ní svůj osobní rekord.

Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

07.05.2012 17:41

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Jestli je imbus 1,5, bude červík M3. Já bych si do závěru udělal důlek v místě, kde se červík opírá a proti povolování bych ho zajistil třeba Loctite 243, možná raději 262.

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

15.05.2012 14:43

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

Díky za vyjádření. Klíček je opravdu imbus 1,5 mm. Udělal jsem to, jak zní rada výše, a i když mám vystříleno zatím po opravě cca 250 - 300 nábojů, vše je perfektní, už se zase trefuji a hledí drží. Děkuji za radu.

Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

24.07.2012 16:14

Re: High Standard Victor versus Hammerli X Esse

P1040753.JPG


Záchyt a zářez v závěru.

Obsah fóra / Krátké zbraně / Malorážky, flobertky, vzduchovky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků