Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

18.05.2009 14:48

Re: Hlavňovina

Mam ze zkusebny papir (na vyzadani od reditelstvi cel) ze hlavnovina NENI hlavni cast zbrane a tudiz neni potreba dovozni licence.
Posledni co jsem zaslechl bylo, ze dle novely nejakeho EU zakona se toto meni.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

18.05.2009 14:54

Re: Hlavňovina

Jo, je to v nějaké (dosud) nezávazné směrnici.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

18.05.2009 15:37

Re: Hlavňovina

Jsem v jednani se spanelskym vyrobcem a dle celniku a zkusebny nic nepotrebuji, spanele mi tvrdi ze "ASI" potrebuji. :-)

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

17.07.2009 9:13

Re: Hlavňovina

SW_FOX píše:Hlavňovina (trubka s vývrtem) je legálně obchodovatelná bez omezení, běda ti jak na tom ale uděláš komoru a ústí.


:roll: ... hm, a co hlaven pro revolver :?: :!:

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

17.07.2009 9:22

Re: Hlavňovina

Má ústí a přechodový kužel....

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

17.07.2009 9:53

Re: Hlavňovina

Hlavnovina je polotovar tj trubka s vyvrtem max. upravena do pozadovaneho profilu. tj. bez komory, bez zavitu, bez usti. Bez tzv. odborne upravy nelze pouzit do strelne zbrane jako hlavni dil zbrane. Zakon to jasne specifikuje. navic hlavnovina je oznacena pouze kalibrem nikoli razi, tudiz nelze urcit pro jakou zbran by to ev. mohla byt hlavni cast zbrane.
silne pochybuji, ze jakakoli hlavnovina lze byt nasroubovana do ramu revolveru (nema zavit) a pokud je hlaven zalisovana (coz nevim jestli to tak nejaky revolver ma) tak bez upravy (a to velice presne) polotovar taky nikam nezalisuji.

vymyslite picoviny.


Reklama

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

19.07.2009 8:16

Re: Hlavňovina

Nevymíšlím. Jen jde o to, že se stále operuje, že dokud to nemá komoru, tak nic. O vnějším tvaru nikdo nic neříkal. Ústí má každá trubka... U některý zbraní je hlavne na konci jen uříznuta (spousta perkusáků apod.) Náběhová hrana není nic jiného, než jen "sražený otřep"... Spíše mne to napadlo jako absurdní výklad na opačnou stranu, než je zvyklá PČR.

I já si hlavnovinu představuju jako silnostěnou trubku s vnitřním závitem. Že by měla být nějak značená (přímo ražbou), to mne ani nenapadlo.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

19.07.2009 10:45

Re: Hlavňovina

Ja si hlavnovinu nepredstavuju :-) ja ji vozim. Dokonce na prani Reditelstvi Cel (po tom co jsem jednou chybne prelozil orig. fakturu) se pripad dostal na zkusebnu. Zkusebna udelala rozhodnuti ze ma interpretace je spravna, ze hlavnovina NENI hlavni cast zbrane, protoze
1. nelze rici ke ktere zbrani patri
2. bez odborne (ano zakon nedefinuje co je odborne a co ne) upravy a zasahu nelze pouzit jako cast zbrane. Je to proste polotovar.
Hlavnovina mi chodi v objednanem profilu, hladka nebo fluted, s jasnym oznacenim na obou koncich kde ma byt usti a kde komora a kde se ma minimalne oriznout. na silnejsim prumeru je oznaceni kalibru a stoupani.
Kdyz o tom premyslim, tak z kazde hlavne muzes udelat hlavnovinu. Dostanu k znehodnoceni hlaven. zmerim a prohlidnu. Poskozene, opotrebovane casti odstranim a mam hlavnovinu o danem kalibru. Tu pak mohu pouzit k vyrobe nove hlavne.
Puvodni hlaven zapisi do protokolu o zniceni. a se zbrani s "novou" zajdu na zkusebnu a pak prihlasim na PCR.
Samozrejme to plati pro osoby s patricnou ZL (Koncesi)
Naposledy upravil Shiva dne 19.07.2009 14:53, celkově upraveno 1

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

19.07.2009 11:25

Re: Hlavňovina

Nemáš na mysli spíš hlaveň ke zničení než ke znehodnocení? Na "patřičně" znehodnocenou hlaveň musíš razit značku a zanést ukázat na policajty, kdežto s hlavní určenou ke zničení na základě patřičného povolení od policiie si můžeš dělat skoro cokoliv.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

19.07.2009 12:21

Re: Hlavňovina

Dobre tedy, ke zniceni. Beru to podele licence kde to je uvedeno znehodnocovani a niceni.
ke zniceni nepotrebuji zadne povoleni pokud na to mam licenci jen na to musim vest protokol.
ale to nema nic spolecneho s hlavnovinou a je to OT.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

19.07.2009 13:31

Re: Hlavňovina

Nečil se. Znehodnocení a zničení není to samé. Bohužel na znehodnocení i zničení konkrétní zbraně (hlavně) potřebuješ povolení policie pokud nejde o zhotovení řezu přímo výrobcem. (Platí především o hlavních). Je to jedna z otázek při testech na ZP.

Omlouvám se za OT
Edit: povolení ke zničení nebo znehodnocení zbraně si vyřizuje vlastník zbraně na policii a puškař bez tohoto povolení nesmí zbraň znehodnotit či zničit, následně vystavuje protokol o znehodnocení či zničení.
Naposledy upravil PatrikV dne 19.07.2009 16:53, celkově upraveno 1

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

19.07.2009 15:01

Re: Hlavňovina

Opravil jsem puvodni prispevek a odstranil jsem "znehodnoceni" jez jsem tam mylne uvedl, aby to nevedlo k OT slovickareni, protoze to s hlavnovninou nema vubec nic spolecneho.
2 PatrikV
kazdy vychazime z jine pozice a tudiz aplikujem zakon dle svych pozic. pro mne plati §63 odstavec 6. ja nepotrebuji zadat o povoleni PCR protoze jsem osoba opravnena. Potreboval bych kdybych nicil (znehodnocoval) zbran v mem vlastnictvi. Ty potrebujes povoleni PCR kdyz jdes za mnou abych znehodnotil ci znicil zbran ci hlavni cast zbrane.
Nechci toto tema dale diskutovat. Masli pripominku posli PM nebo zaloz vlakno.

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

26.10.2010 15:08

Re: Hlavňovina

Nevíte náhodou jestli se prodej hlavňoviny nějak novelizoval? Co jsem se díval tak všichni prodejci nabízejí pouze licencovaným... Je to někde v zákoně nebo to dělají aby nebyla ostuda?
Uvažuju o koupení Lothar Walter, že bych si to donesl k puškaři ať mi z toho zrobí flintu.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

26.10.2010 15:26

Re: Hlavňovina

Pokud ti vyrobce hlavnoviny hlavnovinu proda, tak bys mel byt v pohode, protoze to neni hlavni cast zbrane. hlavni casti zbrane se to stava kdyz je tam komora, protoze se da osadit do kazdeho rozmerove vhodneho zaveru. Dle meho soudu, ti ale zadny vyrobce hlavnovinu neproda, bez dovozni licence (ze zahranici) i kdyz mam papir na to, ze hlavnovina je polotovar a neni potreba u nas licence. Nicmene z USA nic bez licence neposlou a u nas (Evropa) jsem o tom vedl diskuze s nekolika vyrobci, ale dosel jsem k zaveru ze je jednodussi si dovozni licenci za 500kc udelat a vic to neresit.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

30.10.2010 13:39

Re: Hlavňovina

Je to takové "interní" nařízení od PČR, které výrobci dodržují... Zalepila se tím tak rychle díra v zákoně... Nechtějí mít potíže, protože hlavnovina se kupuje jen za jedním účelem...

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

30.10.2010 14:23

Re: Hlavňovina

Interni narizeni v zadnem pripade neni nahrazka zakona. Navic neexistuje ani na papire. Byl jsem predvolan k podani vysvetleni, proc 1ks hlavnoviny mam na zaznamu na licenci kdyz xy ks nemam.
Reditelstvi cel to dostalo za ukol prosetrit. Moje chyba byla, ze kdyz jsem pro spedici prekladal fakturu tak jsem si myslel ze aktualni vyrobek je drop in hlaven a tak jsem ji uvedl jako licencovany vyrobe. spedice ji takto do licence zapsala.
Celnici me vyzvali k podani vysvetleni, ktere bylo, ze nez neco nenapsat a byt v roporu se zakonem, tak jsem chybne byl moc horlivy a tim vznikla chyba.
Reditelstvi cel pripad vysetrilo nasledovne
PCR NEMA zadne takoveto interni narizeni nikde schvaleno, byl to jen vykrik do tmy od tehdejsiho reditele PCR. (stav ca pred 2 lety). Pri dotazu na ceskou zkusebnu, jez je jediny urad opravneny k urceni co je a co neni hlavni cast zbrane ci zarazeni zbrani a streliva do kategorii (viz neslavne znamou kauzu naboju s jadrovanou strelou, ktere policii rovnez nesedeli). Ceska zkusebna se jasne vyjadrila ze hlavnovina NEMUZE A NENI hlavni cast zbrane, protoze nelze urcit, ktere ze zbrane to je hlavni cast, dale pak, ze zakon jasne hovori o tom, ze hlavni cast zbrane je ta cast ktera nepotrebuje technicky narocne a odborne upravy, coz hlavnovina potrebuje. (komora - kom. vystruznik, zavit - soustruh a patricna odbornost), takze definice moje, jez jsem vzdy uvadel - hlavnovina kal. .30 - polotovar - nelicencovane. byl naprosto spravny.
Kopii spravy a rozhodnuti, ktere si vyzadalo reditelstvi cel, jsem dostal v kopii.
Samozrejme ze nemuzem michat jabka a hrusky. Jako obchodnik v pripade hlavni casti zbrane, tuto musim evidovat, hlasit prepravu a vypisovat sedivaky. Problem je, ze na hlavnovinu toto nejde aplikovat, protoze cislo na to vyrazit nemohu (puskar ktery si to koupi, to urizne) zkusebna mi na to neda znacku a tim mi ani PCR nevyda prukaz zbrane. Takze toto rozhodnuti je dulezite pouze pro dovozce a obchodniky.
Vyrobci jako takovi, vzdy vyzaduji licenci, paradoxne kdyz budu zadat na licencnim o licenci na hlavnovinu, tak mi ji nedaji, protoze to nespada pod licencovane zbozi. Takze pri zadosti o nakupu hlavnoviny v zahranici, zadam o licenci na hlavne. IIC takto definovane v zahranici staci, a do latter of intent, DSP83 a end user declaration pak samozrejme definuji specifika.
Pro "normalniho" cloveka jez nema koncesi to znamena jen jedno. Bud mu to vyrobce v zahranici proda nebo ne. Kdyz ano, tak nemusi deklarovat hlavni cast zbrane a pri dovozu neporusuje zadny zakon. Pokud ma soustruh, koupi si komorovy vystruznik a udela si z hlavnoviny kal. 30, hlaven v razi .308win (ci jakoukoli jinou) tak vyrobil hlavni cast zbrane ktera podleha zakonu o zbranich a strelivu a tim se samozrejme dopousti trestneho cinu nedovoleneho ozbrojovani.
Nemuze s tim ani na zkusebnu, pac nema koncesi na vyrobu a upravu zbrani.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

30.10.2010 15:03

Re: Hlavňovina

2Shiva: Ano, souhlasím. Tak to je. Proto jsem to také dal do uvozovek. Díky za vyčerpávající vysvětlení

Activie2
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30.05.2012 11:02

30.05.2012 11:33

Re: Hlavňovina

Ano naprosto souhlasím - hlavňovina není hlavní součást zbraně . Pátral jsem kde lze zakoupit bez nějakých strašpacích a nalezl jsem firmu kde mají hlavně - hlaveň , komorový výstružník a mnoho dalšího http://www.1coolshop.cz , mimo jiné prodávají i montáže , nastřelovací lasery ...

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků