Uživatelský avatar
the-shrik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 26.01.2012 14:42
Bydliště: Beroun

02.05.2012 12:55

Kdo může přebíjet střelivo.

Zdravím,

nerozumím ohledně přebíjení jedné věci, prosím znalejší o vysvětlění.

V zákoně 119, v par 28 je uvedeno, že:
Kód: Vybrat vše
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů

O skupině E tam není žádná zmínka, resp v par 28 je:
Kód: Vybrat vše
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,

b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně; toto střelivo je oprávněn také držet nebo nosit, a

c) nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně.

Rozumím tomu tedy správně, že se ZP skupiny E není možné přebíjet?

Dále by mě zajímalo, zdali lze legálně koupit přebíjené střelivo. V zákoně je totiž
Kód: Vybrat vše
přebíjet pouze pro vlastní potřebu.
Znamená to, že legálně nelze koupit přebíjené náboje? Co potom znamená, když někdo v inzerátech nabízí nebo požaduje průmyslově přebíjené náboje?

Díky za odpověď
Petr

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

02.05.2012 13:05

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Pochopil jsi to správně... přebíjet smí pouze Béčkaři a Céčkaři... Éčkaři nikoliv.
Kupované přebíjenky jsou atestované zkušebnou a nejsou oficiálně považovány za přebíjenky. Jsou prakticky vyráběny stejně jako tovární (nové), jen z použitých nábojnic.
To že spousta éčkařů přebíjí taky je věc už jiná...
Přebíjené střelivo domácí výroby nesmíš poskytovat ani prodávat nikomu

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

02.05.2012 13:36

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Bradek Džon píše:Pochopil jsi to správně... přebíjet smí pouze Béčkaři a Céčkaři... Éčkaři nikoliv.


To je pořád dokola.... kde je v Zák 119 napsáno, že na "E" se nesmí přebíjet? A vyjídření presidia PČR znám..... to ale nejspíš nebude kompetentní k výkladu zákona, že?

.................................................................................................

Uživatelský avatar
the-shrik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 26.01.2012 14:42
Bydliště: Beroun

02.05.2012 13:43

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Napsané to je výslovně u C a B, u E nikoli. Jednotlivá práva a povinnosti jsou vyjmenované, čili nelze použít premisu "co není zakázáno.."

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

02.05.2012 13:45

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Myslím, že tohle by rozhodl s konečnou platností až soud. Co právník, to jiný názor. Taky sem měl v ruce vyjádření KŘ PČR, že na "E" přebíjet můžu. Pak vydala vyšší instance opačný názor..... tak kde je pravda?

Uživatelský avatar
the-shrik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 26.01.2012 14:42
Bydliště: Beroun

02.05.2012 13:48

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Hmm těžko říct. Třeba se nám k tomu vyjádří někdo právem políbený.


Reklama

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

02.05.2012 19:04

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Pakliže je Ečkař oprávněn nabývat náboje a komponenty nábojů pouze do zbraně na kterou má povolení,pak z logiky věci je může i kompletovat. Nechat si je podle zákona u jiného zkomletovat nemůže,tak proč jinak by měl právo si je obstarat - to je můj právně laický názor :D

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

02.05.2012 19:22

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

A přesně se shoduje s právním názorem KŘ PČR Jihomoravského kraje. :D Tak přesně totiž zněla jejich odpověď na dotaz o přebíjení pro vlastní potřebu pouze se skupinou "E"

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

02.05.2012 20:06

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

vím, že se to už tady kdysi dávno řešilo. a někdo dal odkaz na jiný - bánský zákon, který to bohužel (pro Ečkaře) upravuje tak, že výrobu střeliva (tedy by se to asi mělo vztahovat i na přebíjení), může provádět jen ten, kdo to má povolené - tedy C a B.
bohužel se mi nepodařilo ten zákon najít (legálně nemůže být on-line ke stažení a kupovat si jej nebudu), takže to nemůžu ani potvrdit, ani vyvrátit.
jako Ečkaře by mě pochopitelně více potěšilo, kdyby v přebíjení problém nebyl (i když zatím nepřebíjím), ale pořád beru to, že je legálnost takového počínání trochu nejasná. :?:

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

02.05.2012 20:43

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Ečkař může nakoupit komponenty nábojů - a pak je může předat držiteli zbrojní licence skupiny A - vývoj, výroba zbraní nebo střeliva, kterej mu z nich vyrobí náboje :wink: . Pokud má jen skupinu E ZP, tak sám přebíjet nesmí. Pokud má skupinu B (nebo C) + E, tak přebíjet může pro vlastní potřebu a zákon mu ?nezakazuje? aby pak toto střelivo nosil i na obranu (pokud si ovšem nevyrobí zakázané střelivo) i když výklad může být dvojí a zákonodárce to takto zřejmě nezamýšlel. Úmysl byl zřejmě zakázat "experimentování" s přebíjenými náboji pro obranu (šikovnost českých ručiček je vyhlášená) a na nošení pro obranu povolit jen továrně vyrobené střelivo (jedno jestli prvovýroba nebo přebíjenky) = vyrobené držitelem zbrojní licence a kategorizované - jenže se jim nakonec nepodařilo do zákona prosadit povinnou kategorizaci střeliva před uvedením na trh (pokusy tu byly), takže těch nejasností v tom zákoně nakonec takto zůstalo povícero...

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

03.05.2012 6:59

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Ale opět pouze jeden z mnoha názorů :-) a pak je může předat držiteli zbrojní licence skupiny A - vývoj, výroba zbraní nebo střeliva, kterej mu z nich vyrobí náboje . Pokud má jen skupinu E ZP, tak sám přebíjet nesmí

Už nechci rejpat, ale tyhle kategorické soudy mě trošku iritují...... ale na netu si můžeme na druhou stranu psát, co chceme. :-) Já na stará kolena dodělal A,B. Ale podotýkám, že mě k tomu nikdo nenutil, bylo to mé svobodné rozhodnutí a na rozdíl od některých kolegů si stále myslím, že pouze na "E" jsem přebíjet mohl.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

03.05.2012 10:36

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

Éčkař si může nakoupit komponenty třeba do perkusáků spadajících do zbraní kat B jež je oprávněn nabývat,
ty zbraně jinak než komponenty nabíjet nelze v případě in-line např brokový zápalky jež mu bez ZP nikdo neprodá (jasan, každý majitel zbr.D smí..... ale třeba ty zápalky zrovna ne)
to že smí nakoupit blíže nespecifikované komponenty neznamená že smí přebíjet střelivo

o důvod víc broč k Éčku doporučuju Béčko

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

03.05.2012 10:42

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

selag píše:...si stále myslím, že pouze na "E" jsem přebíjet mohl.
Myslet znamená hovno vědět. Mně zas irituje když někdo nabádá ostatní aby kašlali na to co je daný zákonem (§28)
Naposledy upravil Steiner dne 03.05.2012 10:49, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

03.05.2012 10:48

Re: Kdo může přebíjet střelivo.

btw Éčkař může kolegovi z B či C přivézt komponenty z výletu po ČR
(např kolega s E jede do Práglu a přiveze mi prach, který tu zrovna na pultě není)

selag
stejnou logikou by jsi mohl vyrábět laufy, když k nákupu hlavňoviny ani výstružníků či soustruhu nepotřebuješ koncesi

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník