Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

26.12.2011 23:06

Re: Křesadlové zámky

staM píše:...
Co vím,je,že si s tím na rozdíl odemne nevíš rady proto se tu ptáš.
Na rozdíl od tebe jsem už nějaký ten křesadlový zámek nejen zprovoznil ale i postavil.Rady po netu jsou spíš všeobecného charakteru a zrovna u tohohle to chce i cit v ruce pro posouzení.Třeba to je jen tím palcem ocílky,třeba ne.Takto to podle fotky nepozná nikdo.
...

Nuž rady si viem -
Igrlik píše:...by som zrejme potreboval zmenšiť silu potrebnú na odklopenie ocieľky... čo by bolo lepšie - odbrúsiť a zoslabiť pružinu alebo znížiť a upraviť výstupok na ocieľke? Alebo oboje???
...

- ale túto otázku som tu položil preto, že som očakával trošku odbornejšiu, trošku skúsenejšiu, trošku navádzajúcejšiu odpoveď, obsahujúcu napríklad pár faktov, ktoré prípadne ovplyvnia moje rozhodovanie a konanie... obzvlášť od niekoho, kto už pár takých zámkov sprevádzkoval, ale aj postavil. Napríklad o tuhosti pružiny ocieľky (priehyb - tak pol milimetra - pri určitom zaťažení - tak kilo?), o vplyve tejto tuhosti nielen na odklopenie, ale aj zastavenie ocieľky v odklopenom stave, o samotnej sile potrebnej na odklopenie ocieľky (kilo, možno dva či tri?), resp. niečo podobné... Ver mi, že keby som vedel o niekom v dostatočnej blízkosti, kto má Tvoje či trebárs aj menšie, ale praktické skúsenosti s touto problematikou, už by som k nemu smeroval!
Je pravda, že toto je prvý kresadlový zámok, ktorý mám v ruke, ale cit v tej ruke pre posúdenie mám - tých pár perkusných hračiek čo mám a sem-tam používam pre zábavu moju a kamarátov, to môže dokázať - každá z nich potrebovala do súčasnej spoľahlivosti niečo vyladiť...

P.S.: K tým niektorým dobrým radám, ktoré som tu mimo iných dostal - mne doteraz v mojom dosť dlhom živote ešte pri žiadnej práci nikdy nikto nepovedal: "Nech toho, nebo to zkurvíš! Dej to udělat někomu, kdo to umí, nebo to radši dej sem, já to udělám!"
A ak to hovorieval niekto vám, som presvedčený, že už vtedy vám to veľmi zdvihlo náladu a zapôsobilo mimoriadne optimisticky pre váš ďalší vývoj! Preto by bolo vhodné aby ste si to nechali pre seba a nedávali to ďalej... :D :wink: :twisted:

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

27.12.2011 8:23

Re: Křesadlové zámky

Když teda všehno víš, všude si byl (na nejdůležitějších místech dvakrát) tak proč se teda ptáš? Možná by sis měl ještě JEDNOU (v případě natvrdlosti víckrát) přečíst to co se ti tu pokoušeli poradit.... Z tvých dřístů soudím, že ten zámek spíš dorazíš.... I Ardesáckej zámek se správným kamenem křeše (aspoň chvíli, než se prokřeše zakalená vrstvička ocílky) v tom stavu jak se vyndá z krabice....

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

27.12.2011 22:16

Re: Křesadlové zámky

Pokud to měl být pokus o morální facku tak jsi trochu minul.Ještě jednou a pozorně si přečti co jsem napsal.Část moji věty na zálkadě ktré se mě pokoušíš morálně zfackovat se vztahuje k nářadí které jsi vyjmenoval že máš k dispozici.
Igrlik píše:Moje strojné vybavenie je rozviklaná vŕtačka, pilníky a šmirgeľ :!: Žiadna kaliareň, pec ani horák (akurát tak plynový sporák) :wink:

staM píše:...Tím co máš to akorát zprasíš......


A když se tu cituje jak na běžícím pásu tak ještě jeden notoricky známý:

"Jedni ořou a vláčí a ti druzí sklízejí".

Nemyslím že bych byl tím kdo tu sklízí.Stačí si projít moje posty za pár let zpátky.Poměrně často slýchám "že se na ně nexxxxxxx".
Byl bych docela nerad aby se to tu zvrtávalo v plané žvanění z moji nebo libovolné jiné strany.Postnul jsem proto video které jsem dělal někdy v létě.Je na něm mnou překopaný zámek ARDESA.S vysokou pravděpodobností máš ten samý.
Odlitek ocílky podle původní,ale změněn sklon listu
Jiný tvar palce ocílky
Pozměněný tvar "ocasu" ocílky
Zakaleno "postaru"
Ocílkové pero "povolené"
Změna úhlu svěráčku kohoutu
Úpravu na ořechu kohoutu nebudu zveřejňovat

Zámek jsem používal na křesadlové brokovnici při soutěžích na letící terče.Tam je rychlost a spolehlivost nejdůležitější.Po dvou povolených selháních výstřelu v závodě je každé další hodnoceno jako chybený terč.Takže nekřísneš 3x a hned máš první nulu.
Teď je na pistolce pro potěšení.
Zkoukni jak maká a zapaluje i když pistolku otočím o 180°.Není to jeden náhodný........
Určitě se ti to povede také tak.Jen s těmi samotnými pilníky to nepůjde.


http://www.youtube.com/watch?v=CxCRwYu08VY

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

28.12.2011 0:46

Re: Křesadlové zámky

Pekná práca! :D

Vidíš, keby si bol hneď ako prvú odpoveď napísal toto:
staM píše:...mnou překopaný zámek ARDESA.S vysokou pravděpodobností máš ten samý.
Odlitek ocílky podle původní,ale změněn sklon listu
Jiný tvar palce ocílky
Pozměněný tvar "ocasu" ocílky
Zakaleno "postaru"
Ocílkové pero "povolené"
Změna úhlu svěráčku kohoutu
Úpravu na ořechu kohoutu nebudu zveřejňovat
...

...a nie toto:
staM píše:Tím co máš to akorát zprasíš.Zkus to dát někomu kdo to aspoň trochu umí a má potřebné vybyvení....

...tak sme mohli ušetriť kopu písania sebe aj iným prispievateľom. :cry:

V tých Tvojich dvoch (mnou zvýraznených) riadkoch je potvrdenie môjho predpokladu, že treba zasahovať do oboch komponentov, teda v podstate odpoveď na moju úplne prvú otázku. Čo sa týka ostatných finesov, možno na ne dôjde, až ma to ozaj chytí... :P
Zatiaľ ďakujem za Tvoj čas, ktorý si mi venoval, aj za Tvoje informácie. A odpusť mi, prosím, že budem žať to, čo si Ty zasial... :D
Dám Ti vedieť, ako sa mi to podarilo - či už sprasiť, alebo spraviť... určite! :wink:

Nathaniel20
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19.04.2012 17:48

19.04.2012 18:02

Re: Křesadlové zámky

zdravím, mám doma křesadlovou pušku Kentucky od firmy Ardesa, na ocílce jsou dcla viditelné rýhy...dají se nějak odstranit? třeba vyleštit? ale bojím se že ocílka pak nebude házet dostatečné jiskry :( prosím o pomoc

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

19.04.2012 19:20

Re: Křesadlové zámky

Odpovedal si si sam!
Daju sa odstranit, ale naco to robit ked su prave tie skrabance produktom kresania. Bez nich ti kamen nezakrese, nema sa o co zapriet, lebo prave tie skrabance - zdrsnenie napomaha lepsej iskre a bez kresania zase skrabance nebudu.
Divna otazka. /Podobnu som dostal od zakaznika: preco sa mu odieraju brzdove kotuce pri brzdeni./


Reklama

Nathaniel20
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19.04.2012 17:48

21.04.2012 9:04

Re: Křesadlové zámky

jiskry to už skoro nehází, takže je možný že je kýmen už opotřebovaný?

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

21.04.2012 9:29

Re: Křesadlové zámky

Treba skontrolovat, ci ma kamen ostru hranu, to je bezna vec, ze sa zatupi. Moze byt aj okresana zakalena vrstva ocielky. Bud to skusit znovu zakalit, opravit, alebo vymenit.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

21.04.2012 17:37

Re: Křesadlové zámky

Kámen stejně jako ocílka jsou "spotřební" materiál.
Škrábanci,pokud jsou podélné na směr křesání se nemá smysl zabývat.
Těmi příčnými které vznikají v místě dopadu kamene na ocílku jedině v případě že jsou hluboké.
Může se stát že při dopadu kamene do příčně "vysekané" hluboké "rýhy" se začneostří kamene neůměrně opotřebovávat.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

21.04.2012 17:43

Re: Křesadlové zámky

Jaká je vlastně obvyklá životnost pazourku a ocílky, případně jaká je životnost toho umělého kamene?

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

09.08.2012 20:33

Re: Křesadlové zámky

Křesadlový dvouhlavý zámek pro kanony je pěkná věc.
Přílohy
Flintlockdoublehead.jpg

Uživatelský avatar
MarkizDeLaFayette
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 31.05.2012 8:19
Bydliště: Voderady

28.09.2012 11:50

Re: Křesadlové zámky

Kresadlové zámky ma očarily už ako malého chlapca.V múzeách ma zaujímali len kresadlové pušky a pištole.
Od exponátov ma sprievodca odtrhol až po mnohonásobnom napomenutí že expedícia je už o dve komnaty dalej. Chcel som mat valstní kresadloví zámok a tak som chodil do múzea velmi často zo skicárom a ceruzkou
.Zamestnanci múzea na mna škaredo zazerali,tak som tam prestal chodit.Mali asi pocit že si to tam odkreslujem čo je kde a chcem im to čornut.Podla načrtkov som sa doma pokušal zámok vyrobit.Samozrejme že výsledok bol šialený.Zámok plne nefunkčný a rozmery odpozorované cez sklo prehnané.
Ovela neskor prišla doba ked sa už repliky dali kúpit a tak som si postupne kresadiel zadovážil niekolko,či už na puškách ,pištoliach alebo samostatné.
Zopár volných zámkov
Obrázek Obrázek Obrázek
Svoj prví (funkčný)kresadlový zámok som týžden nepustil zruky.
Neskor som prišiel nachut aj perkusom ale kresadlá sú stále moja srdcovka.

Zaujímave je porovnanie dvoch rovnakých zámkov je to model fr.muškety 1777
Prvý zámok je roys od pedersoliho, druhý je india.
Zámok od pedersoliho je špičkovo sparacovaný ale ten indický mi príde ovela autentickejší.
Videl som zopár vojenských originálov a ten indický sa im hodne podobal.
Orech, stolička spúštová páka, vštko je vyrobené hodne nahrubo oproti pedersolimu kde je všetko maximálne presné a zaleštené.Všetki záviti na indii sú withvorti.Na pedersolke sú metrické.Ked sa mi zlomil srob držiaci ocielku mal som docela problém.Nastastie v práci mi ho sustružník vytočil a jeden este doforoti.
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

28.09.2012 15:13

Re: Křesadlové zámky

Zámky od Pedersoliho se nedrží přesně historických rozměrů, mají je upravné tak, aby jedním typem zámkové desky (max. s jinou ražbou) zfoukli několik modelů. (tedy zámek se ve výsledku liší jen kohoutem a baterií, ale i tyto díly jsou na stejné zámkové desce záměnné....

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

01.06.2013 0:06

Re: Křesadlové zámky

Dobrý den přeji, kde by se dal pořídit solidní křesadlový zámek na pušku? Myslím něco masívního, něco nabízejí prodejny jako BVS apod, ale to jsou spíš šidítka. Případně nějaký odkaz na výkres.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

01.06.2013 0:17

Re: Křesadlové zámky

velký výběr zámků od Pedersoliho mají na krámě u Brymů.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

30.06.2013 23:40

Re: Křesadlové zámky

Dobrý den, vyčetl jsem tady, že ocílka je kalená jen do určité hloubky, aby nebyla celkově křehká. Jak se zajistí kalení jen do určité hloubky a není to kalení spíš cementování povrchu do určité hloubky? A na jakou tvrdost se kalí? Ví někdo, jaký se používá na její výrobu materiál? Díky.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

07.10.2013 16:42

Re: Křesadlové zámky

Dobrý den přeji:
Neví nějaká dobrá duše, kde by se daly pořídit takové soupravy odlitků na výrobu křesadlových zámků? Díky
Přílohy
jednotlivý díly.jpg
jednotlivý díly.jpg (11.35 KiB) Zobrazeno 20068 krát

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

07.10.2013 20:42

Re: Křesadlové zámky

Napr. tu : http://www.peterdyson.co.uk/acatalog/Pi ... zzens.html Z objednavkou nie je problem, uz som objednaval z ich stranky :lol:

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

30.10.2013 11:51

Re: Křesadlové zámky

"...co netrefím, to sežehnu!" :twisted:
Přílohy
SAM_3172m.JPG

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

22.01.2014 13:41

Re: Křesadlové zámky

Dobrý den přeji, vyrábím křesadlový zámek a než pokazím třetí zámkovou desku, prosil bych o informaci-radu, jaký přibližný úhel musí svírat kámen s ocílkou při prvním doteku. Snad jsem se vyjádřil správně. Jelikož nemám žádný mustr, tak je velmi obtížné vše sladit. Ořech, spoušťovou páčku, ocílku a pera jsem koupil. Dát to vše dohromady je docela problém. Jak jsem uvedl, už jsem pokazil 2 zámkové desky a s třetí bych to rád dokončil. Díky.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků