Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

15.12.2011 15:19

Re: dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer

Nejedná se o nesmysl ale o zkušenost a stará pravda zní "osobní zkušenost je nepřenosná"....:-)

Já CZ 550 v provedení Minessota měl, byl jsem s ní spokojen, ale už bych si ji nekoupil.
K tomu dodávám že Fabii v 1.2HTP jsem taky kdysi měl, a taky bych si ji už nekoupil, ač jsem byl spokojeným uživatelem.... Srovnání dle mého docela sedí.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8117
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

15.12.2011 18:06

Re: dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer

Figi je vidět , že jsi CZ 550 neměl v ruce a rychle nepřebíjel.Miluji vyčtené teorie.SAmo , že ty zbraně v africe jsou.Hlavně proto jaké je cena a hlavně odtud jim to nikdo nebude reklamovat.
A nimo jiné letos jsem byl v JAR , ale mezi Prohuntery žádná CZ koule nebyla.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

15.12.2011 19:22

Re: dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer

Fifi možná neměl,ale Figi určitě jo.Je to známý zastánce a majitel pušek CZ :lol:.Včera jsem měl v rukách varminta 550 se zak.hlavní na ústí 26mm v 300WM a ať jsem dělal co jsem dělal,ten závěr ne a ne se šprajcovat. :lol: Neříkám,že je to zázrak,ale je to lepší jak některé emerické a jiné zázraky.Tak to zase nepřehánějte s tou kritikou.Mám Sako,Tikku a CZ550 v nějakém varmintovém provedení s kevlarovou pažbou v dobré ráži bych si klidně koupil.Ale chci Blaser R8 Pr.,tak nemůžu mít všechno.

dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer. ufo

figi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 105
Registrován: 03.01.2006 14:28

15.12.2011 23:38

Re: dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer

Jen pro Glocka1719
( a prohlédni si všechna moje videa )
http://www.youtube.com/user/figi94?feature=mhee

a hlavně tady
http://www.youtube.com/user/figi94?feat ... sthLlQeCO4

omlouvám se za OT


:D
figi

Uživatelský avatar
gunmen007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 19.07.2007 13:28
Bydliště: Zlínský kraj

24.12.2011 22:13

Re: dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer

Netvrdím že jsou kulovnice CZ nějaká supr flinta, já mám osobní zkušenost s modelem Magnum Lux v r. .375 HH Magnum a byl jsem s ní velmi spokojen. Ovšem byla po zakoupení prohlédnuta zkušeným puškařem a mírné nedodělky odstraněny. Spoušť jsem nastavil bez napínáčku na hodnotu cca 1,2 kg. Pažbu Lux jsem po cca 30 výstřelech vyměnil za přímmou, bez lomeného hřbetu bo mne tloukla do čelisti. Od té doby super flinta, vystřeleno asi 340 ran (z 90% přebíjenky,dost ran vystřeleno na střelnici v rámci střeleckých radostí). Globálně ale velmi dobrá flinta, přesnost pro mé ruce nadstandardní,jedině snad ta váha, ale to je u pušek v tropických ráží normální. Laboroval jsem střelu Hornady SP 300 gr, prach Vectan, energie 5 m od ústí hlavně vypočtena průměrem 5450 J. Zvěř bez devastace zvěřiny a výrazných podlitin, opakující se průstřely, střely nalezené u těžších kusů bez nějaké mohutné deformace. Pro mne velké plus - nikdy jsem nedohledával dál než 30 m od nástřelu. Max dálku na kterou jsem lovil odhaduji na nějakých 140 chlapských kroků. Myslím, že .375 HH Magnum je rozumné maximum pro naše podmínky, z těch průměrově výrazných bych se přikláněl ještě k .45-70 Gov., možná i .458 Win. Mag. ale laborovanou na spodní hranici výkonu, na střední až větší vzdálenosti možná i .416 Rem. Mag.. Ráže kolem průměru .500 jsou dle mého mínění už opravdu exoti bez praktického využití. Jelikož jsem v posledních 2 letech lov velmi omezil, šla Magnum Lux z domu a občas si půjčuji synův kulobrok v 8x57 JRS. Přesto se chci k .375 HH vrátit, moc se mi líbil Ruger No.1 Tropical, střílel jsem z jiného modelu v r. .30-06 Spr., a super. S repetýrek jsem v norimberku na IWA obhlížel Winchester m.70 Safari, a taky moc hezký. A samozřejmě se okoukl i CZ 550 Safari Express a Safari Magnum, vypadaly velmi dobře, uvidíme.

Uživatelský avatar
MarekG23
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 55
Registrován: 17.11.2009 18:41
Bydliště: Praha

28.12.2011 23:15

Re: dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us


Reklama

Uživatelský avatar
Reno.37
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 53
Registrován: 19.09.2011 22:21

31.12.2011 1:22

Re: dotaz ohledně ráže u kul. CZ - .505 Gibbs nebo .500 Jeffer

MarekG23 píše:nemůžu se rozhodnout jestli .505 Gibbs nebo .500 Jeffery ... jedná se o CZ 550 Safari Classics

Dobrý rozmar... :lol: Tyto dvě tebou zmíněné extrémní tropické ráže (výkon na ústí okolo 8.000 J) podle mého názoru využije akorát ten, kdo pravidelně loví velké africké tlustokožce, tedy zejména slony, eventuelně nosorožce nebo hrochy, ačkoliv i toto lze zvládnout tropickými rážemi o trochu slabšími. Po finanční stránce patří CZ 550 Safari Classics s cenou cca 40.000,- Kč k cenově dostupným "tropickým" kulovnicím. Řada CZ 550 Magnum s cenou cca 25.000,- Kč je na tom ještě lépe, ale ta se v tebou zmíněných rážích nevyrábí. Ohledně kulovnic CZ obecně zastávám názor, že jde o cenově dostupné zbraně s dobrou přesností, spolehlivostí, odolností a průměrnou kvalitou použitých materiálů, zpracování povrchů a dokončovacích operací. Ovšem cena zbraně není jediným faktorem. Počítáš i s tím, že jeden jediný výstřel tovární laborací .505 Gibbs nebo .500 Jeffery tě přijde na cca 400,- Kč? Dále jak už zde zaznělo - seš si jistý, že dokážeš s těmito extrémními laboracemi vůbec přesně střílet? Ta .308 Winchester, kterou zmiňuješ jako nejsilnější, z čeho jsi dosud střílel, je totiž proti tomu úplná prskavka. Sám jsem zažil pár lidi, kteří si nerozvážně pořídili kulovnice CZ tropických ráží (přičemž do Afriky nikdy lovit neletěli a pro Evropu běžné ráže jim byly z mně neznámých příčin málo :lol: :roll: ), no a ve finále se tak báli toho pekelného kopance při výstřelu, že se ani nebyli schopni trefit do terče :!: Pochopitelně se i tyto extrémní ráže zvládnout dají, člověk prostě musí ignorovat bolest a něco vydržet. Jak už tu někteří napsali, na losa ti bohatě stačí mnohem slabší ráže. Pokud máš rád výkon a větší ráže, doporučil bych ti třeba evropskou klasiku 9.3x62 (pro většinu lidí už je to také slušný kopanec), stačí s výjimkou afrických tlustokožců na vše ostatní na světě a máš v ní bohatý výběr zbraní i munice. A pokud ti ani těch 9.3x62 není dost a opravdu chceš nějakou tropickou ráži, zkusil bych jak už ti zde někdo radil tu .458 Winchester Magnum, která se celkem slušně přebíjí (zejména na v Evropě použitelné slabší laborace) a jejíž "plnotučné" tovární laborace s energií cca 7.000 J na ústí by tě mohly uspokojit... :twisted: Mimochodem, ČZ Uherský Brod ji komoruje do CZ 550 Magnum.

A závěrem jedno video z "pohodové" střelby .500 Jeffery:

http://www.youtube.com/watch?v=Bf57L3rptxY :D

A pokud by ti .500 nebo .505 bylo málo, existuje i například .700 Nitro Express:

http://www.youtube.com/watch?NR=1&featu ... YWqkX8ZLDI :twisted:

Jinak na netu je samozřejmě k vidění i spousta videí, kde rádoby drsňáci ze svých tropických kulovnic "hrdinně" střílí oproti originálním laboracím mnohem slabšími přebíjenými náboji... :roll: Ovšem ten, kdo si z kulovnic (bez úsťové brzdy a podobně) s úsťovou energií plnotučných laborací 7000 - 8000 J někdy zastřílel, to jejich "hrdinství" prokoukne na první pohled. Ona totiž ta originální laborace je taková prda, že se ti z toho málem srolují ponožky v botách... :lol: :twisted:

Předchozí

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků