Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

30.06.2010 8:14

Casopis Myslivost

Vcera jsem cetl Myslivost a byl tam clanek o upytlacene brezi danele (tusim strana 115), dle vyjmute strely byla upytlacena predovkou coz nasledne autor okomentoval a danelu pricetl na vrub nasemu velice benevolentnimu zbrojnimu zakonu kdy si predovku bohuzel muze koupit kazdy kdo dovrsil 18 let.

Chapu jeho rozhorceni pri pohledu na danelu se zdravym daneckem v brise ktery se jiz nikdy nenarodi ale v podstate volat na zaklade toho po zakazu volneho drzeni predovek mi prijde trochu...

Jak to vidite vy zdejsi myslivci, jsou predovky ve vztahu k pytlaceni nejaky vetsi problem nebo se jedna jen o ojedinelou zalezitost?

Uživatelský avatar
$emtex
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 493
Registrován: 24.05.2009 19:14
Bydliště: lounsko

30.06.2010 8:46

Re: Casopis Myslivost

Já osobně bych to viděl jako ojedinělou záležitost. Pytláctví se dnes provádí jako organizovaný zločin - jeden obeznává, druhý střílí, třetí nakládá a odváží a čtvrtý rozdělává a prodává do kuchyně. Vzhledem k tomu, že pytlák potřebuje být z místa činu co nejrychleji pryč a čím dál tím víc se používá zákeřných zbraní - tlumiče, lasery a pod, tak mi přijde poměrně hlučné a zdlouhavé střílení z předovky zbytečné. Navíc správný pytlák pytlačí buď pro trofej nebo pro zvěřinu. Pokud ta nešťastná daněla zůstala na místě, obávám se, že si chtěl nějaký neznalý a ničemný předovkář vystřelit "do živého". Pytlák pozná "konzumní" kus, takže ví, že plné kusy se nestřílí. Zbytečné riziko.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

30.06.2010 13:12

Re: Casopis Myslivost

Taky si myslím že pytlačení předovkama, lukama a kušema je spíš okrajové. "Profíci" si pořídí malorážky s tlumičema, případně další normální zbraně, většinou stejně na ZP jako sportovci, nebo vyložené nelegálky.

Rad
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 251
Registrován: 11.08.2009 10:43
Bydliště: Šumava

01.07.2010 13:16

Re: Casopis Myslivost

Kuše, předovky a luky si myslím, že jsou záležitostí příležitostných střelců, kteří si to pořídí pouze pro pocit jakési chlapáckosti a pak opojeni tímto pocitem jdou vyzkoušet jestli by stím trefili něco živého. Často si myslím, že by ani nevěděli jak naložit s úlovkem (stažení doprava atd.). Tomu odpovídá i doba lovu v tomto příspěvku. Kdo z rozumně uvažujících lidí by střílel na danělu. Efekt zákazu předovek by byl obdobný jako to bylo u perkusních revolverů. Poctivci si pořídili zbroják a ostatní ho mají načerno dál, jak je vidět na aukru, kde ho občas vydávají za originál. Řada myslivců má o předovkách zkreslené představy. Buď si myslí, že se jedná o neškodné hračky a těch je málo nebo, že jde o velmi výkoné zbraně s ůčinností dnešních kulovnic, jen se pomalu nabíjí. Když jsem si pořídil předovku a ukázal klukům z našeho MS jak se s tím střílí tak jich hodně bylo překvapených co je s tím " sr..ího". Když už bych chtěl pytlačit tak výběr zbraní je už dnes daleko větší.

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

01.07.2010 15:50

Re: Casopis Myslivost

Vzhledem k tomu, že většina "pytláků" je členem MS, bych problém předovek nepřeceňoval. Větší problém je automobilová doprava. Na asfaltu skončí dost velké množství zvěře.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

02.07.2010 0:31

Re: Casopis Myslivost

Rekl bych spis ze spousta pytlaku jsou regulerni myslivci, kteri "maji malo".... Proste masari. Prekvapive z pravni praxe vidim ze je to vetsinou generace 60+ a nebo pak druhy extrem, kluci kolem 30 let s hromadou penez pro ktere je to dobrodruzstvi.


Reklama

Uživatelský avatar
krampus
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 08.04.2004 16:40
Bydliště: brno

06.07.2010 5:09

Re: Casopis Myslivost

mě tak napadlo, jestli to s tou předovkou nebyl spíš trénink na tchýni

Hadrburg
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 102
Registrován: 31.01.2009 23:12

04.09.2010 21:00

Re: Casopis Myslivost

Rad píše:Kuše, předovky a luky si myslím, že jsou záležitostí příležitostných střelců, kteří si to pořídí pouze pro pocit jakési chlapáckosti a pak opojeni tímto pocitem jdou vyzkoušet jestli by stím trefili něco živého.


Tohle je spíš neznalost problému. Pokud si koupíš předovku z pocitu chlapáckosti, tak ještě dost dlouho ti trvá než jsi schopný se nějak rozumně trefovat. Po nějakém čase už se konečně začneš trefovat, ale u předovek se komplikovaně nabíjí, vybijí se jedině výstřelem. Přebití dost trvá. Prostě je to relativně komplikované na to abych s tím chodil pytlačit.
Mnohem jednodušší je koupit si kulovnici, vstoupit do mysliveckého sdružení a k pytlačení je otevřená cesta jako hrom.

Proto podle mého názoru a komunikace se známými myslivci je pytlačení předovkou krajně neobvyklé, kdežto myslivecké pytlačení naprosto běžné.

Rad
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 251
Registrován: 11.08.2009 10:43
Bydliště: Šumava

07.09.2010 20:38

Re: Casopis Myslivost

Tu chlapáckost myslím v tom ohledu, že si něco pořídím co nemají všichni a dělá mi to dobře jak na mne okolí pohlíží - obdobné u drahých rychlých aut - tím, že ho koupím neznamená, že ho umím i řídit, ale můžu se s ním vytahovat po vesnici. Jinak jsi napsal to co já.

Hadrburg
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 102
Registrován: 31.01.2009 23:12

11.09.2010 21:11

Re: Casopis Myslivost

Myslím že ne úplně. Ty píšeš, že občas někdo takový se najde a já píšu, že podle mě je v současnosti lov s předovkami blbost.
Nicméně pro běžný - častý lov jsme došli ke stejnému závěru.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

29.11.2011 17:07

Re: Casopis Myslivost

Znám lépe tři myslivce a všichni tři už vysokou upytlačili a ne jednou. Skoro jsem za ně ale raději než za pytláky nemyslivce, protože alespoň rozpoznají březí kus.

open
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 30.12.2006 11:09

29.11.2011 21:56

Re: Casopis Myslivost

jericho-Je to ot,ale i tak:
Podle v současnosti platného trestního zákona je trestný ten, kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiný spáchal trestný čin pytláctví, a takový trestný čin neoznámí bez odkladu státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

29.11.2011 22:00

Re: Casopis Myslivost

Pokud se nejedná o osoby blízké :-)

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

30.11.2011 14:17

Re: Casopis Myslivost

No, takže předovek bych se nebál.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

01.12.2011 13:59

Re: Casopis Myslivost

Neznám ze své praxe nikoho, kdo by pytlačil s předovkou (a to už těch pytláckých případů šlo kolem víc). Spíš se najdou různé samodomo, nebo sportovní malorážky či brokovnice. Případně myslivec pytlačí tím co má normálně doma k lovu.....

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

02.12.2011 23:37

Re: Casopis Myslivost

Najdou se i předovkáři, když je nablízku obůrka ... Dokonce i vlastní kleště na dlouhé střely s výraznými vodícími nákružky si podomácku zhotoví :)


Tady to ale neni o navodech ci zkusenostech s pytlacenim... ufo

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků