Rad
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 251
Registrován: 11.08.2009 10:43
Bydliště: Šumava

13.04.2011 14:05

Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Mám dotaz ohledně použití perkusního revolveru v sebeobraně. Vím, že už se to různě řešilo, ale jak to opravdu je dle zákona? A zajímala by mne i obrana klasickou předovkou (deringer) při skrytém nošení.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

13.04.2011 14:21

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Není v tom žádný problém, krom toho, že dnes jsou vhodnější zbraně na tento účel.

Pavlik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 275
Registrován: 12.12.2010 18:20

13.04.2011 14:36

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Není to tak jednoduché jak říkáš. Perkusní revolver musíš mít zapsán na obranu - ne na sport. účely.
Pak musí mít ta zbraň platnou zkušebnu a nesmíš použít zakázanou munici. Dokonce někteří tvrdí, že
měkké olovo má zvýšenou ranivost a proto ji nelze použít na obranu. Pouze státní zkušebna může
rozhodnout o zařazení náboje. Jinak perkusní zbraně patří do skupiny D a vztahují se na ně všechny
platné zákony.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

13.04.2011 14:46

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

To není pravda, PeRe je kategorie C tudíž se žádné další zařazení nikam nezapisuje. Střely se zvýšenou ranivostí jsou úplně zakázané pro krátké kulové zbraně se sebeobranou to nemá nic společného a o zařazení rozhoduje pouze zkušebna, co kdo povídá je nepodstatné. Nevím nic o tom že by zkušebna zakázala používat olověné neplášťované střely v krátkých zbraních.

Vhodnost PeRe k sebeobraně.... vzhledem k tomu že si ho pořídíš pouze se ZP tak jakákoli moderní zbran je vhodnější. Předovkový derringer ovšem může být v určité situaci řešením.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

13.04.2011 19:11

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Přesně tak, zbraně se nezapisují na nějaký účel! Jsou zařazeny v kategoriích. A kategorie zp mi dává různé možnosti, co smím a co ne.
Zvýšený ranivý účinek je jasný. Ale zvýšený proti čemu. To je velký průšvih zákona, že nestanovuje žádnou hranici... "Jak pokutovat překročení rychlosti, když není stanovena maximální povolená rychlost?" Navíc o možnosti použít zbraně cal. .22LR k sebeobraně nikdo nezpochybnuje a tam se pláštové střelivo vůbec nevyrábí.

Kdysi jsem PeRe nosil, ale jak píše Sided, dnes je potřeba ZP a tím pádem není problém pořídit něco vhodnějšího.

Uživatelský avatar
PetrL3
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 604
Registrován: 28.03.2010 13:12
Bydliště: Praha

14.04.2011 10:14

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Hungry píše:.... Navíc o možnosti použít zbraně cal. .22LR k sebeobraně nikdo nezpochybnuje .....

Moje zkušenost při registraci 22LR revolveru je jiná. Problém je v tom, že samotní úředníci si vykládají různé pojmy různě a bylo mi řečeno, že bych to neměl nosit kvůli olovu bez pláště a tím pádem zvýšenému ranivému účinku.


Reklama

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

14.04.2011 10:24

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

to by mě potom zajímalo, jak by mi písemně odůvodnili případné zamítnutí k nákupu a nošení této zbraně kat B, když mám jen ZP sk E 8)

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

14.04.2011 10:29

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

K původnímu dotazu: Pokud se skutečně jedná o NO, tak je úplně jedno, čím se bráníš. Sekáčkem na maso, perkusákem nebo glockem. Při splnění těchto základních podmínek:
Musí bezprostředně hrozit nebo trvat útok na zákonem chráněný zájem.
Obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená.

Co je povolené výrobní provedení (a tedy na to nepotřebuješ výjimku) najdeš zde:
http://zbranekvalitne.cz/legislativa/370-2002#p2
Podle mne olověná koule pod to spadá. Protože jestli ne, tak každý, kdo má doma olověné koule do perkuse, se dopouští nedovoleného ozbrojování :roll:

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

14.04.2011 13:51

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Resi se nejak u zbrani kategorie D noseni vs. drzeni? Tedy nemuze byt treba problem s nosenim nabiteho derringeru?

Uživatelský avatar
cartmann
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 165
Registrován: 20.01.2004 21:14
Bydliště: Liberec

14.04.2011 13:57

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Noseni se povoluje na zbrane kategorie B. Podivejde se do svych zbrojaku,mate to tam napsane "Opravnen nosit zbran kategorie B"

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

14.04.2011 14:14

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Pufik: přesně tady: http://zbranekvalitne.cz/legislativa/119-2002#p15
Nošení není zakázáno, akorát nesmí být viditelné a nesmíš být nalitej.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

15.04.2011 9:54

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Obecne je rozdil "nosit" a "pouzit v sebeobrane".

Paklize jsou naplneny podminky NO, lze se "LEGALNE" branit klidne tankem (paklize zustane zachovano nevyboceni z mezi NO). Resp. obecne - branit se lze CIMKOLIV. Je jedno, jestli je to zbran A,B,C,D nebo klacek.

"NOSIT" lze zbrane kat. B, na ktere ma drzitel povoleni a "C" po prihlaseni (pokud ma drzitel zbrane C ve zbrojaku skupinu E). A pak samozrejme D a nezarazene.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

15.04.2011 10:57

Re: Použití perkusního revolveru v sebeobraně

Pavlik píše:Jinak perkusní zbraně patří do skupiny D a vztahují se na ně všechny
platné zákony.

Hungry píše:Přesně tak, zbraně se nezapisují na nějaký účel! Jsou zařazeny v kategoriích. A kategorie zp mi dává různé možnosti, co smím a co ne.

Rozlišujme, prosím, kategorie zbraní (A,B,C,D) a skupiny ZP (A,B,C,D,E).
Pak z toho vznikají zbytečná nedorozumění...

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků