QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

01.02.2011 22:28

Kuna .50 BMG

Pár fotek z připravované pušky ráže .50 BMG od Petra Kuny. Na fotkách je nedokončený prototyp, proto je bez povrchové úpravy a s provizorní pažbou.

Provedení zbraně je pěkné, úsťová brzda byla experimentálně pečlivě doladěná a díky tomu se zbraň chová kultivovaně (pokud je to tak možné nazvat vzhledem k použité ráži), hlaveň je velice kvalitní se speciální otěruvzdornou povrchovou úpravou (nahrazující chromování).
Přílohy
Kuna50BMG2.jpg
Kuna50BMG1.jpg

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

01.02.2011 23:37

Re: Kuna .50 BMG

podle kliky závěru na pravé straně bych tipoval na opakovačku se zásobníkem

moc pěkné, bude to dělat i na prodej?

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

02.02.2011 1:02

Re: Kuna .50 BMG

gunman: ano, je to opakovačka se zásobníkem. Bude se dělat i na prodej. Vývoj takové zbraně je hodně nákladný a kdyby z toho měl být pouze jeden kus, tak to je moc velký luxus. Samotný zásobník byl velkým oříškem. Nejdříve pokusy o použití dostupných zásobníků (zase pokud se to vzhledem ke špatné dostupnosti zásobníků pro .50BMG tak vůbec dá nazvat), nakonec musel být použitý zásobník vlastní konstrukce. Podobně např. i konstrukce úsťové brzdy ..... než se podařilo najít správnou konstrukci a správné rozměry tak se jich musela udělat a odzkoušet celá řada. ....... obrábět takové ocelové hovádko, to je o něčem jiném než dělat brzdu na běžné ráže a testování při ceně nábojů se také dost prodraží.

OSKAR
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 309
Registrován: 21.10.2009 8:35

03.02.2011 12:15

Re: Kuna .50 BMG

No pěkné to je,ale celkem mi není jasný na co to u nás v Čechách bude.Myslím tím.kde si stím zastřřílí??
A výroba pro AČR to je nesmysl!Snad jen pro pocit ne?

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

03.02.2011 17:35

Re: Kuna .50 BMG

OSKAR: Na co by to bylo, na střílení :-) Střelnic kde se s tím dá vystřelit je docela dost, bohužel krátkých..... no, ale nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat ulovit nějaký ten OT, že? :lol: Já jsem si to původně chtěl pořídit také, ale nedostanu se ke střílení ani z normálnějších ráží, tak jsem si to rozmyslel. Navíc bych to asi ani nedostal do svého trezoru.

OSKAR
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 309
Registrován: 21.10.2009 8:35

03.02.2011 20:03

Re: Kuna .50 BMG

No na střílení to je široký pojem.Pokud jsem měl možnost střílet s Falkonem na 1500m na vrak V3S
a k tomu ještě odpovídajícím střelivem tak ano to je zážitek :D .
Ale někde na 300m jen pro pocit to je nesmysl. :cry: :cry:


Reklama

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

03.02.2011 23:14

Re: Kuna .50 BMG

OSKAR: Lidé jsou různí. Faktem je, že určitá poptávka po takové zbrani je a proto ta zbraň i vznikla.
Smysl střelby do vraku V3S na 1500m a do papírového terče na 150 je asi tak stejný ...... žádný hluboký smysl a životní nutnost bych v tom nehledal.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

03.02.2011 23:30

Re: Kuna .50 BMG

Poptávka tam samozřejmě bude, někteří lidé si to koupí prostě už proto, že je to v .50 BMG.
O čem tu ale myslím OSKAR mluvil, je využití potenciálu té ráže. Střelnic přes 200 m u nás
zase taková kvanta nejsou. A střílet třeba Mauserem na 25m tě taky nebude bavit dlouho.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

03.02.2011 23:59

Re: Kuna .50 BMG

QNX: já to zkoušel z Falcona na "vrak letadla" (zasvěcení vědí kde) a překvapivě to není vůbec zábavné, protože to "skoro nic nedělá", navíc na 3D terči ani zásah nevidíš. Výrazně větší legrace byla s cca 2cm tlustým plátem oceli 50x50cm na 500m :-) překvapilo mě velice příjemně, že z toho zvládala bouchat i cca 50kg holčina a každou ránou trefit....

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

04.02.2011 2:24

Re: Kuna .50 BMG

SW_FOX: těch 500m do pancíře mi také připadalo zábavnější než (zakázaná) střelba do letadla ...... a docala zajímavé bylo pozorovat jak dlouho některým lidem trvalo pouhé nalezení té kovové desky :-) Ono i těch 500m je docela velká dálka. Co se "zábavnosti" týká, tak je IMHO celkem jedno jestli z 50BMG střílím na 500 nebo na 1500m.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

04.02.2011 15:11

Re: Kuna .50 BMG

s modelem Kuna .50 BMG se dá střílet na 500m i na 1500m, na letadla i na pancíře.
Prostě univerzální zbraň pro každé použití. :lol:

pepe123456
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 105
Registrován: 29.12.2009 20:47

05.03.2011 22:15

Re: Kuna .50 BMG

představil jsem si nějaké reálné použití (kromě ačr,pčr) a napadl mě lov.. ale byla by velká úmrtnost, ty kazatelny a posedy na to stavěný nejsou :-) 8)

Kodiak1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 03.01.2011 8:50

27.03.2012 8:56

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Dobrý den,
musím Vám říct, že s hlavní od Petra Kuny mám konečně flintu, kterou jsem chtěl mít. Vzhledem k tomu, že věnuji sportovní střelbě (LM60), tak mám nějaké nároky na fungování a přesnost pušky.
Při nákupu své první pušky jsem se ulakotil a pořídil jsem CZ550 FS z druhé ruky, až doma jsem zjistil, po důkladném vyčištění, že se pán o to příliš nestaral (dalo by se říct, že vůbec) a že drážky v hlavni jsou na ústí vypadané do cca. 6cm hloubky a na střelnici se ukázalo, že na 50m není možné udržet ráži .270Win v 30 cm kruhu, což je katastrofa. Samozřejmě, že jsem z toho byl dost rozladěný a to je hodně jemně řečeno! Začal jsem hledat, jak flintu dát do stavu, který by splňoval moje nároky a narazil jsem na stránky pana Kuny.
Při návštěvě u něj jsem se měl ještě rozhodnout, kterou jinou ráži bych chtěl, aby jí mohl vyrobit. Nakonec rozhodnutí padlo na 8x57JS, s přihlédnutím k velikosti výhozního okénka a jiným parametrům, které jsem od toho chtěl. Ještě jsem si sám dodal výkres vnějšího tvaru hlavně a za krátko už jsem si jel pro hotového mazlíčka.
Zkoušky proběhly nad očekávání skvěle a k tomu přikládám 2 fotky ze střelby na 250m (Obraz_1 a 2) - při střelbě byly ideální podmínky, jen se začalo stmívat. (omluva za to, že jsou foceny telefonem). Stříleno 2 x po 4 ranách, puškohled Meopta Meostar R1r 3-12 x 56 4K.
Samozřejmě bylo stříleno s oporou - puška byla fixována ve stojanku na BR a vzadu bagem + stůl na benchrest. Střelivo laborované se střelou Nosler Balistic, na detaily bych se musel podívat do notesu.
Obraz_33 - stříleno asi po půl roce na 100m střelivo GECO - ověření nástřelu - 2rány - v sedě s oporou.
Přílohy
Obraz_33.jpg
Obraz_2.jpg
Obraz_1.jpg

Uživatelský avatar
egerlander
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 715
Registrován: 12.11.2012 19:54
Bydliště: Divokej zapad

12.10.2013 21:16

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Dnes jsem si prohlizel u Petra Kuny jeho dilo v 338LM a ackoliv me prvotne na fotkach na jeho strankach tato puska neoslovila, realita je uplne o necem jinem. Paradni zbran. Jeste si z toho vystrelit a byl by to krasny den.

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

28.11.2013 10:14

Opakovačky od Petra Kuny

Ahoj máte někdo nějakou zkušenost s opakovačkami Petra Kuny mod. 2000 a mod 4000?

nějké obrázky tady:
Petr Kuna:
http://www.zbrane-kuna.cz/index.php/nov ... -opakovaci
http://www.zbrane-kuna.cz/index.php/nov ... -opakovaci

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

28.11.2013 15:35

Re: Opakovačky od Petra Kuny a Pavla Czucha

Vyhodim to sem z jednoho konkurenčního fóra:

Czuch taktic

... Zbraň je vyrobena českým puškařem Pavlem Czuchem, koupená je pouze hlaveň (Lothar Walter) v ráži 6,5x47 Lapua a spoušť Jewell. Pouzdro závěru je velmi tuhé - pro velmi těžké hlavně, závěr má rychlý a lehký úderník s chodem 4 mm, tři ozuby a otvírací úhel 45°. Zbraň je v levém provedení. Pažba je z leteckého duralu, stavitelná botka, lícnice i třetí noha. Velmi originálně a extrémně přesně i pevně je vyřešeno uložení pouzdra závěru do pažby, a zbraň obsahuje několik nových řešení ( odpružený úderník atd.). Přesnost už při "záběhu hlavně" výborná, ani jedna z testovaných pětiranných navážek nepřekročila rozptyl 4 cm CTC na 300 m...

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Má s ní někdo zkušenosti?

nocturne.op.15
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 09.07.2019 7:33

09.04.2022 23:33

Re: Opakovačky od Petra Kuny a Pavla Czucha

Po hodně dlouhé době navážu - CP-XL s výrobním číslem 001 od Pavla Czucha skončila nakonec u mně.

K původnímu stavu - původní majitel si nechal udělat hliníkovou, velmi těžnou pažbu, brutálně překombinovanou a plnou tactocool krávovin. Nakonec z ní půlku materiálu odfrézoval, protože se s tím manipulovalo asi dost obtížně - vznikl dost hnusný bazmek, domrvený někým kdo ve strojařině Pavlu Czuchovi nesahá ani po kotníky. Jako perlička - závěr byl do hliníkové pažby domontován v zadní poloze příliš dlouhým šroubem, takže to vlastně nebylo vůbec přitažené - i tak byla tuhost systému přijatelná pro relativně slušnou střelbu.
Diskutabilní poždavek na 20 ran v zásobníku byl řešený použitím plastových zásobníku pro AR10 s upraveným podavačem - podávání se s každám plasťákem chovalo trochu jinak, on je totiž kazdý opatřený úplně jinými vůlemi - taky to nejsou ideální zásobníky pro opakovačku.
Originální 6.5x47 Lapua hlaveň byla domrvena kanelací, pravděpodobně s cílem řešit enormní hmotnost zbraně. Mám ji k flintě, osazená je ale hlaveň Lothar-Walter v .308 Winchester.

Flintu jsem zakoupil za poměrně slušných podmínek a s naprosto férovým přístupem původního majitele - věděl, že prodává paskvil a taky se k tomu tak postavil. První cesta byla za Pavlem Czuchem, aby zhodnotil, zda do samotného mechanismu zbraně nebylo zasahováno neodborně nebo přespříliš hrubě - to se naštěstí nepotvrdilo, pouze pažba byla v tak zuboženém stavu, že nemělo smysl se jí dál zabývat. Naštěstí se v rohu dílny stále schovával prototyp původní Czuchovy pažby - takže jsme se domluvili na tom, že zbraň dostaneme plus mínus do stavu, se kterým ji Pavel kdysi začínal dělat.

Momentálně mám pořád osazenou hlaveň .308 Lothar-Walter v délce 20" a konfekčním stoupáním 1:12, kterou vyhotovil R.Staněk. Originální prototyp Czuchovy pažby z duralu 7075 (pokud mě neklame paměť) je v černém tvrdém eloxu. Nevyhovující systém zásobníků z AR10 byl nahrazen standardními AICS plechovými . Výhozní okénko bylo rozšířeno tak, aby se dalo podávat po jednom z ruky, ale nebyla ohrožena tuhost konstrukce. Spuhr SP-3601, Vortex Viper PST II 5-25x50. Co ještě budu řešit a nevyhovuje mi je botka - nemám k ní vážné výhrady, ale řeším finalizaci kluzáku k založení do bagu. Jinak je všechno maximálně jednoduché a robustní.

To hlavní - jak to střílí? Líp, než já. Mezery mám hlavně v rukách a střelivu. Ale už s obyčejnými GGG 168gn, když to neposeru, se na to dá koukat.

Fotky přihodím později...

nocturne.op.15
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 09.07.2019 7:33

11.04.2022 19:33

Re: Opakovačky od Petra Kuny a Pavla Czucha

Původní stav

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Původní stav po smytí větší části zeleného srance, kterým to bylo celé stříknuté :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník