Uživatelský avatar
OBOS.CZ
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 04.09.2009 15:33
Bydliště: PRAHA

28.10.2009 0:28

Re: Smith & Wesson M&P9

TAK CHLAPCI VSTOUPIL SEM DO RODINY... KOUPIL SEM MP9 Z DRUHÉ RUKY ALE PŘIŠEL SEM VIDĚL SEM UŽ OD KUFŘÍKU PRIMA DOJEM.. PAK SEM SI ZAHRÁL NA OCHRÁNCE TERČŮ ZAPLATIL A TED UŽ DVA DNY DOMA MAZLÍM... AAACH CO DĚLÁM U PC KDYŽ MPÉČKO JE VEDLE....? :mrgreen:

martin-bezm
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 96
Registrován: 25.05.2009 18:58

28.10.2009 9:03

Re: Smith & Wesson M&P9

Ti to přeju ja od nákupu mp odstoupil hned jak sem si ho skusil. Při pohledu na terč sem se malem rozbrečel jak malá holka tak stršný výsledek sem neměl s žádnou jinou pistolí. Ale nřičítám to pistoli hold každému sedí něco jineho.

Uživatelský avatar
OBOS.CZ
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 04.09.2009 15:33
Bydliště: PRAHA

29.10.2009 18:16

Re: Smith & Wesson M&P9

JO to chápu já přešel z čzety ale tak sem dvoumetrovej chlap co se toho nebojí:) a v tom terči to bylo v celku dobrý... malounko hlí ale nic co bi trenink nedoladil ,jem to možná bude chtít malounko poladit spoušt... mimochodem už tu někdo ze štasných majitelů řešil toto téma??

Carlito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 373
Registrován: 22.03.2009 14:56

08.11.2009 18:46

Re: Smith & Wesson M&P9

Já mám MP45, ale uvnitř je to stejné jako devítka. Má nastříleno zatím okolo tisíce a dnes jsem měl možnost nechat si změřit odpor. Mělo by to mít 2,9kg, ale ta moje má 3.6-8! Kdybych to neviděl na displeji, tak tomu nevěřím, protože to pocitově není tak hrozné a tvrdilo to více lidí, kteří si měli možnost naprázdno cvaknout. Po rozdělání spoušťáku a přeleštění třecích ploch se to trochu zlepšilo, ale přes tři kila tam je pořád. Snad by se to dalo ještě snížit jinou pružinou na úderníku a možná přihnout jeden baznek co se tam vevnitř hýbe :twisted: , ale jak jsem zjistil, tak mi ta spoušť takhle vyhovuje a z MPíčka se mi střílí lépe a přesněji než ze Spartana – kupodivu. Až budu mít víc času, tak napíšu trochu víc zážitků. :mrgreen:

Uživatelský avatar
OBOS.CZ
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 04.09.2009 15:33
Bydliště: PRAHA

10.11.2009 15:29

Re: Smith & Wesson M&P9

No já si po pár stovkách začínám zvykat... ještě pořídím posilovací kolečko a nebude potřeba nic ladit:) jinak jsem naprosto nadšen:)

Uživatelský avatar
Smile
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 467
Registrován: 02.11.2008 20:26
Bydliště: Praha

14.11.2009 8:35

Re: Smith & Wesson M&P9

nevíte někdo jestli se dělá ta pískovaná verze rámu i v ráži 9mm ?


Reklama

Carlito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 373
Registrován: 22.03.2009 14:56

16.11.2009 7:17

Re: Smith & Wesson M&P9

Mám dojem, že písková je jen 45ka ve verzi s vnější pojistkou, jakože militari model pro domácí kontraktory :twisted: , ale třeba rozšířili nabídku. Chce to kontaktovat přímo dovozce. Nebo to jde stříknout kamuflážním sprejem. Po čase to sice trochu sleze, ale zase to bude vypadat, že se to právě vrátilo z Bagdádu. :mrgreen:

Uživatelský avatar
Smile
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 467
Registrován: 02.11.2008 20:26
Bydliště: Praha

19.11.2009 18:22

Re: Smith & Wesson M&P9

tak už jsem se informoval, že se dělá v pískované pouze již zminovaná 45tka :cry: stříkat se mi to nechce. mi to přijde jako moc velká prasečina :D

Uživatelský avatar
OBOS.CZ
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 04.09.2009 15:33
Bydliště: PRAHA

19.11.2009 21:01

Re: Smith & Wesson M&P9

JÁ MYSLÍM ŽE JE TO PĚKNÝ I ČERNÝ...

Birhaus
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11.11.2008 21:47
Bydliště: BRNO

30.11.2009 23:19

Re: Smith & Wesson M&P9

martin-bezm píše:Ti to přeju ja od nákupu mp odstoupil hned jak sem si ho skusil. Při pohledu na terč sem se malem rozbrečel jak malá holka tak stršný výsledek sem neměl s žádnou jinou pistolí. Ale nřičítám to pistoli hold každému sedí něco jineho.


Ze jsem Ti to pucoval!! Terc jsi mel jak policajt, ale pistoli to nebylo! :wink:
Ne muzu rict, ze je to jen rukama. Minuly tyden prijel kamos a par dni se zdrzel v Brne. Byli jsme si zastrilet a on dal bezproblemu 3x5 ran na 25m do pistoloveho terce vse do cerneho!
Pro uplnost musim rict, ze me se to taky moc nedari, ale alespon vim, ze ve zbrani to neni...

Carlito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 373
Registrován: 22.03.2009 14:56

04.01.2010 14:13

Re: Smith & Wesson M&P9

Zajímavé srovnávání s CZ „Fantomasem“ včetně přesnosti při střelbě.

http://www.youtube.com/watch?v=HTa_e3Xm6eg&NR=1

Carlito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 373
Registrován: 22.03.2009 14:56

04.01.2010 16:37

Re: Smith & Wesson M&P9

Smith & Wesson M&P 45

Je to možná trochu delší příspěvek a možná by se spíš hodil jako recenze do magazínu, ale recenze psát neumím a toto jsou spíš postřehy a poznámky sepsané za necelého půl roku, co tuto pistoli vlastním.

Protože jsem v poslední době podlehl módnímu trendu akčních výcvikových kurzů obranné střelby a praktické střelbě vůbec, tak jsem zjistil, že jsem se svou 1911 jaksi mimo „mísu“. Ve světě „akčních“ střelců jednoznačně vládne plast a i kohout je už mírně out. Rozhodl jsem se tedy svého Spartana nahradit zbraní, která je určena „pro 21 století“. A protože věřím v sílu a moc 45 ACP, hledal jsem něco s touto ráží. Na výběr se nabízely v podstatě jen tři. Springfield XD 45, Glock 21 a Smith & Wesson M&P 45. XD je v této ráži u nás prakticky nedostupný, takže zbývaly poslední dva. S Glockem 21 jsem měl možnost párkrát střílet a musím uznat, že i když se mi tato zbraň vzhledově ani trochu nelíbí, tak se mi z něho střílelo víc než dobře a možná i lépe než z 1911. Plusové body získává i velkou kapacitou zásobníku, širokou nabídkou doplňků a dostupnost servisu. M&P 45 je oproti G 21 přece jen výrazně ergonomičtější a vhodnější pro skryté nošení – pokud se to tak dá říct. Daní za to je snížená kapacita nábojů. Pro běžné služební použití nebo obranu je to naprosto dostačující, ale třeba při závodech LOSu, je pouhých deset + jedna už velká nevýhoda. Dá se to řešit pořízením prodlouženého zásobníku na čtrnáct ran, ale kdo ho viděl, tak musí uznat, že toto se opravdu moc nepovedlo.

Výraznou pomocí v mém nerozhodném rozhodování bylo uveřejnění inzerátu na střelectví, kde byl nabízen zánovní Smith & Wesson M&P 45 v plné velikosti, bez manuální a zásobníkové pojistky. Tato skutečnost spolu s velice výhodnou cenou a třetím rezervním zásobníkem rozhodla. Zbraň byla předchozím majitelem zakoupena asi před půl rokem a měla nastříleno odhadem 500 ran tovární municí. Dosavadní provoz se na pistoli prakticky vůbec neprojevil a nebýt mírně setřeného černění na hlavni, tak bych řekl, že je naprosto nepoužitá.

Pořízení M&P 45 bylo docela divoké, protože jsem se rozhodl pouhé tři dny před MČR LOS. Jeden večer jsem ji okukoval, ochmatával a ocvakával a druhý večer jsem na střelnici pro seznámení vystřelil 10 Magtechů a160 přebíjenek. Doma jsem ji jen osušil a ráno už byl na závodech. Cestou jsem se stavil u známého pro Dastu na G17 s nadějí, že tam M&P 45 půjde zasunout – a šla. Prostě z krabice rovnou do „boje“. I tak se ale ukázalo, že titul zbraně roku nezískala náhodou a něco na té pistoli asi bude. Od té doby už uplynul nějaký ten čas a protože o této pistoli moc informací není, tak se rád podělím o vlastní zkušenost.

Pistole M&P 45 má stejně jako ostatní zbraně „moderní konstrukce“ plastový rám, dvouřadý zásobník s jednořadým vyústěním, přímoběžný, plně předepnutý úderník a uzamčení závěru je řešeno hranolem hlavně do výhozního okénka. Závěr i hlaveň jsou z nerezu a navíc jsou ošetřeny povrchovou úpravou Black Melonite, s tvrdostí údajně 68 HRC. Otěruvzdornost by měla být na stejné úrovni jako mají pistole Glock. Pistole má vnější vytahovač a místo výstražníku slouží průhledový otvor do nábojové komory. Zbraň má oboustranné vypouštění záchytu závěru a tlačítko záchytu zásobníku si levoruký střelec (levák) může jednoduše přestavit na druhou stranu. Mířidla jsou pevná, zaoblená, zvýrazněná třemi bílými body v rybině a hledí je navíc pojištěno šroubkem a jde stranově posouvat. Pro nalezení co nejlepšího úchopu je možné vybrat optimum ze tří výměnných gripů. Vlastní výměna je velice jednoduchá a rychlá. Celkové zpracování zbraně je velice dobré a ani na vnitřních plochách nejsou vidět stopy po obrábění. Jen na vnitřních hranách vodítek předního kontejneru jsou vidět stopy, jakoby to někdo osekal majzlíkem. Mám dojem, že závěr byl moc natěsno s vodítky kontejneru a vadilo to v pohybu hlavně při odemykání. proto si někdo narychlo pomohl tímto provizorním způsobem.Výlisek – odlitek rámu je bez otřepů a viditelných spojů od formy, které jsou patrné u některých jiných značek. Pouze vývrt v hlavni není jak zrcadlo a kromě drážek vývrtu jsou vidět i jiné drobné mikro drážky vzniklé zřejmě protlačováním při výrobě. Pistole nemá žádné výraznější hrany, vše je důkladně zaobleno, takže by se nemělo stát, že se vám při tasení někde něco zachytí o oděv. Trochu zneklidnění může přijít když zkusíte pistolí zatřepat a zalomcovat závěrem. Vůle jsou docela brutální. Skoro bych řekl, že se to při výstřelu musí rozpadnout, ale jak se později ukázalo, tak to na přesnost střelby nemá žádný vliv. Zbraň se dodává v plastovém kufříku, i když jde spíš o kufr, k tomu jsou dva zásobníky, tři výměnné gripy, oranžový bezpečnostní výstražník, který se vkládá do hlavně, tak aby bylo vidět, že není náboj v komoře, dále je k dispozici anglický manuál a jeho český překlad. Původně snad i bezpečnostní zámek.

I když jsem měl o M&P 45 nastudováno hodně informací a viděl jsem spoustu fotek a se sesterskou M&P 9 jsem i střílel, tak jsem byl po otevření kufříku docela překvapen, jak je pistole v ráži 45 „malá“, ve srovnání s velikostí kufříku. Jde ale jen o klamný pocit. Velikostně je asi na úrovni G 17. Oproti 1911 je o něco málo kratší a přes závěr širší, ale rozhodně se to nedá srovnat s „krabicovitostí“ G 21, i když hodně dělá optické zúžení ke kterému pomáhá zakulacení hran závěru M&P 45 . Později jsem měl možnost přímo porovnat M&P 45 s M&P 9 a kupodivu šířka závěru a velikost rukojeti je pravděpodobně stejná. Přesto M&P 45 do plastového pouzdra pro M&P 9 nešla zasunout. Patrně vadila větší délka a asi by se to dalo i jednoduše vyřešit povolením šroubu nastavení sevření pouzdra, pokud to pouzdro umožňuje. Celková velikost a vyvážení pistole je na pětačtyřicítku velice dobré. Všechno je na dosah a tam kde má být. Naprosto perfektní jsou hmatníkové drážky na závěru. Zkoušel jsem natahovat závěr mokrou i mastnou rukou ve všech možných polohách a dá se říct, že šupinaté „rybí zdrsnění“ poskytuje záruku jistoty úchopu.

Zásobníky jsou plechové a jdou plnit poměrně snadno. Teprve na poslední dva náboje to chce trochu sílu. Co mě ale překvapilo, tak že pokud je závěr dole, jde vložit zásobník s plnou kapacitou deseti nábojů jen s velice silným doražením, jinak prostě nezaskočí. Druhý (pozitivní) objev je, že pokud je závěr vzadu a zásobník se silně dorazí, tak závěr „spadne“ automaticky podobně jako na GP K100. Ale jen s plnou kapacitou deseti nábojů postačuje zásobník dorazit normální silou. Pokud je v zásobníku nábojů méně musí se úder směřovat na patku zásobníku na zadní hranu, jinak závěr nespadne.
http://www.youtube.com/watch?v=p4uyFOZY ... re=channel
Prázdné i plné zásobníky opouštějí šachtu po stisknutí tlačítka bez zadrhávání a i opětovné vložení je rychlé a bezproblémové. Síla potřebná k natažení závěru je tak akorát, o něco menší než u Spartana a podobně jako u G 21. Tlačítko záchytu závěru je sice poměrně ploché, ale je tvarované a umístěné tak, že při střelbě nezavazí a je snadno dosažitelné i prsty střílející ruky, což se o standardním provedení u 1911 říct nedá. Taky tlak potřebný pro vypuštění závěru je malý.

Spoušťový mechanizmus je podle článků v z našich střeleckých časopisů údajně upravená verze od Glocku, ale vypadá to docela odlišně. A dá se říct, že s Glocky má společný akorát přímoběžný úderník. Velký zmatek je také v tom, jaký má M&P vlastně spoušťový systém. Co časopis, dokonce co číslo stejného periodika, to jiná verze. ZB a první článek o M&P 9 říká, že je to plně napnutý úderník, speciál ZB, kde se testuje více druhů M&P tvrdí, že úderník je částečně předepnutý a v článku o sub - kompaktet v SR se dočtete, že u M&P najdeme DAO. Nejsem puškař, ale jisté strojařské vzdělání mám a ať jsem se snažil sebevíc, tak jsem u M&P 45 systém DAO nebo částečně předepnutý úderník nemohl najít. Došel jsem k závěru, že spoušťový mechanismus je prostě SA bez vnějšího bicího kohoutu. Tím jsem si ovšem trochu naběhl. Pro M&P 45 jsem se rozhodl právě kvůli tomu, že jsem nechtěl nosit 1911 s nataženým kohoutem a teď mám SA pistoli sice bez kohoutu, ale prakticky i bez pojistky, protože spoušťová pojistka a blokace úderníku je relativně málo proti „dlaňovce“ a vnější manuální pojistce u 1911. Sice se tvrdí, že systém u M&P 45 je bezpečný, ale mnohé jiné nesmysly jsou také zaručeně potvrzené. Každopádně pro toho kdo by tomuto systému nedůvěřoval se dají všechny typy M&P objednat i s vnější oboustrannou pojistkou. V rámci objektivity ale musím přiznat, že jsem zkoušel nataženou pistoli (se sušilkou) a plným zásobníkem nosit v tašce, batohu, kapse, snažil jsem se spoušť spustit zachycením o oděv a podařilo se mi to až protažením zdrhovadla od rukávu větrovky, ale opravdu si nedovedu představit, jak by se toto podařilo nechtěně. Už jen pokus zopakovat to znovu úmyslně se nedařil.

Vlastní jazýček spouště je dvakrát lomený a pokud se nestiskne spodní část, tak se nemůže pohnout ani vrchní část spouště a tím dojít k výstřelu. Spoušť má šikovný tvar a zakřivení spodní části kopíruje poloměr prstu. Chod spouště je takový zvláštní, ale dá se na něho zvyknout. Začíná namáčknutím kdy asi 5mm není cítit prakticky žádný odpor a potom přijde „náraz do zdi“ dost velký bodový odpor a odpálení na dráze snad 1 - 2 mm, těžko to jde změřit. Potom následuje neznatelný propad, a zastavení o doraz, který tvoří výstupek na zadní části jazýčku spouště. Tabulkový odpor je 2.9 kg, ale vnímání je různé. Při mířené střelbě, kdy se snažíte o co nejplynulejší spouštění je to z počátku nezvyk. Pořád mačkáte, zvyšujete tlak a pořád nic, ale při rychlopalbě odpor přestanete vnímat a je to jako u jiných běžných zbraní. Pomáhají k tomu dvě věci. Jednak vhodně zvolená šířka a tvar spouště, která poskytuje dobrou oporu pro prst (zakřivení spouště kopíruje poloměr prstu) a potom velmi krátký chod a reset. Pro toho, kdo se rozhoduje pořídit novou zbraň je hodnota odporu spouště často jednou z hlavních informací, které ovlivňují „výběrové řízení“ a právě hodnota u M&P je na první pohled hrozivá. Osobně mi připadal odpor spouště mnohem menší a i jiným střelcům, kteří měli možnost cvaknout si na sucho se odpor nezdál nijak dramatický a většinou tipovali něco kolem 2kg. Proto jsem na střelnici požádal obsluhu o změření a výsledek byl nečekaný. Místo tabulkových 2.9 kg. byl odpor o celé kilo větší! Zpočátku jsem tomu nemohl uvěřit, tak jsme měření několikrát opakovali a bylo to tak. Po rozebrání celého spoušťového mechanismu nebylo vidět žádné výrazné nerovnosti, přesto se vše přeleštilo (několikrát), ale i tak odpor klesl jen na nějakých 3.4kg. Při přímém srovnání s G 19 a STEYRem M A-1 byla spoušť skutečně trochu tvrdší, nicméně propad a délka chodu plus celý průběh namáčknutí před výstřelem byl subjektivně lepší. Pravděpodobně by šel odpor snížit, pokud by se změnil úhel na hraně spoušťové páky a záchytného zubu úderníku, ale vzhledem k tomu, že vyšší odpor je jedna z „bezpečnostních pojistek“, tak bych to raději nedělal. Později jsem se dočetl, že u M&P 45 je odpor spouště o něco větší než je tomu u M&P jiných ráží. Proč tomu tak je jsem se ale už nedopátral. Je možné, že je to kvůli silnější bicí pružině, která si musí poradit s velkou zápalkou. Každopádně to chce delší čas a pár krabiček nábojů, než si člověk zažije jinou charakteristiku spouštění. To ovšem platí pro každou pro střelce neznámou zbraň. Řekl bych tedy, že spoušť je i přes svůj větší odpor lepší než u G 19 - 21, srovnatelná se STEYR M A-1, ale má mnohem pro prst příjemnější tvar. myslím si, že ten kdo byl zvyklý na 1911 nebude mít s přechodem na M&P moc práce. Možná to byl i záměr konstruktérů nabídnout domácím zákazníkům něco modernějšího, ale ne tak odlišného jako Glock. Ovšem chce to vyzkoušet a ne jen na sucho, je potřeba minimálně 200 ran v různých režimech střelby aby se to dostalo po kůži.

Navzdory !ohromným“ vůlím (nedokážu říct jestli to je záležitost jen tohoto kusu nebo běžný standard, ale třeba Glocky, které jsem měl možnost držet v ruce měly vůle o polovinu menší a DUTY je téměř STI) jsem na 25m oboruč bez opory opakovaně nastřílel do 50/20 terče 80 -88 s rozptylem 8-11 cm. Nevím jak je to dobrý výsledek, ale se Spartanem to bylo jen o chlup lepší a to je oproti M&P 45 terčový speciál. Zpětný ráz při výstřelu, ono kopnutí, je zhruba stejný jako se Spartanem, ale hlaveň se kupodivu zvedne zřetelně méně než u těžší a o něco delší 1911ky. Také střelba jednou rukou mi přijde mnohem příjemnější. Zbraň při střelbě sedí v ruce pevně, nikam se nekroutí a i prsty slabé ruky při obouručním držení mají na rámu dost místa a aspoň mé prsty se tak nedostávají do kontaktu se závěrem nebo záchytem závěru, což se mi u některých jiných značek občas stávalo a potom jsem se divil, že něco nefunguje. V rámci objektivity názoru nabízím M&P 45 k vyzkoušení více lidem. Ne vždy to jde spojit i se střelbou, ale i suché cvakání ledacos napoví. Jeden z prvních „pokusných králíků“ byl Pepa (Gastli) ze střelnice Guncenter v Otrokovicích, o kterém se říká, že je ortodoxní SAA revolverář a pokud pistoli, tak jedině 1911 a 45 ACP. To že po pár ranách pistoli nezahodil, ale prohlásil, že to není až zase tak špatné, považuji za dobré hodnocení. Každopádně střílel těsně po sobě jak s M&P 45, tak se svým Norincem s jednou municí a na stejné vzdálenosti, takže jsem měl možnost odpozorovat, se M&P 45 opravdu zvedá méně než 1911ka. Soustřely v terči i mezičas mezi výstřely vyšly asi tak nastejno. Kromě absence vnější pojistky, vadilo Pepovi místo mezi rukojeti v a lučíkem, které mu nepříjemně tlačilo na kloub prstu, ale jak tvrdil, tak to je problém, který má u všech pistolí s plastovým rámem. I jiní střelci neměli s M&P 45 žádné výraznější problémy a rozhodně nikdo neřekl, že je to krám, ale možná to bylo jen ze slušnosti. Každopádně to není terčový speciál, ale vyniká při intuitivní střelbě tak do deseti metrů, kdy zacílení díky hrubším mířidlům a plochému širšímu závěru je snadné, rychlé a krátký chod spouště spolu s malým resetem dovoluje rychlé a kontrolované opakování výstřelů. Jakmile se ale člověk snaží srovnat vzdálenější cíl s mířidly a soustředit se na plynulé spouštění, tak to už tak dobré není.

Co je oproti Spartanu super, je spolehlivost. Tím je ovšem myšlena spolehlivost s mým domácím střelivem. Používám lité olověné střely 230 grs. s kuželem a plochou špičkou s mazáním do drážky. Do Spartana jsem každý náboj musel ručně přeleštit hadříkem, protože kousek zachyceného tuhého mazání na střele po přebití stačil k tomu, že náboj nešel celý do komory a nedovřel se závěr. Navíc jsem každý náboj zkoušel na délku volným vložením do hlavně a potom ještě plný zásobník ručně přetahováním závěru prohnat přes komoru a vytahovač s vyhazovačem. Ty náboje, které neprošly byly určeny pro trénink a na Los nejely. Přesto se mi skoro pravidelně stalo, že to selhalo vždy když jsem to nepotřeboval. U M&P 45 jsem na druhý závod vzal omylem krabičku těch „zmetků“ po Spartanovi, ale žádná závada se nekonala.
Zápich zápalníku je uprostřed zápalky. Je hlubší a otisk je průměrově menší než u Spartana, jen otisk je jakoby po okraji vytrhnutý. Pod lupou na hrotu zápalníku ale není nic, co by to mohlo způsobovat. Na funkci odpalu to nemá žádný vliv a zápalky jdou při přebíjení vytlačit také naprosto normálně. Nábojnice opouštějí komoru vpravo nahoru a mírné vzad, takže nedopadají na střelce a ni na jeho kolegu po boku. U Spartana se často stávalo, že především u MFS byly vystřelené nábojnice z jedné strany dost očouzené až ožehlé a všiml jsem si, že to nebylo jen z mého Spartana, ale dělo se tak i u jiných kusů této značky a typu. U M&P 45 se tento jev neprojevuje.

Na tréninku vystřílím průměrně do dvou set ran olovem. Náboje mám kvůli „realistickému“ pocitu nalaborované výkonově stejně jako tovární a používám Ac. 5. Po takovéto dávce je pistole sice špinavá, ale navzdory všeobecnému názoru o Ac. 5. to není nijak dramatické. Měl jsem CZ 100, což je materiálově a konstrukčně podobná zbraň a po stejném množství vystřelené tovární munice od SB. nebyl rozdíl ve „špinavosti“. Dle mého názoru je to především proto, že M&P 45 se nemusí mazat tolik jako Spartan, který pokud neměl na sobě vrstvičku oleje, tak prostě rezl. A právě ve spojení oleje a zplodin po Ac 5. to byl mazec.. Musím ale uznat, že olejem jsem nešetřil. Na druhou stranu se M&P 45 nedá tak jednoduše rozebrat do poslední pružinky a někdy je problém se dostat do každé skulinky okolo táhel. Onen „rozborný nástroj“ a zároveň pojistný čep, který drží výměnný grip na rámu mi přijde docela slabý, protože na vyražení kolíků, které jistí ocelové kontejnery v rámu bylo potřeba pár ran kladívkem. Tady Glock a 1911 asi vede. Na druhou stranu ale není vlastně důvod k nějaké důkladné rozborce. Co se týká usazování olova v hlavni, je to nastejno jako s delší hlavní Spartana. neusazuje se prakticky nic jen u přechodu komory v hlaveň, se tvoří mírné usazeninky cca. 2-4 mm. dlouhé. Stačí po střelbě prostříknout Brunoxem, nechat chvilku odležet a mosazný kartáček si s tím po několikerém protažení hlavně poradí. Usazování ale nejvíc ovlivňuje samotná laborace náboje a tvrdost olova. K čištění mám ještě jednu zkušenost. Na jednom tréninku jsem vypálil téměř 400 ran a nechtělo se mi ten den právě moc čistit, tak jsem rám polil tekutým mýdlem, zubním kartáčkem pořádně odrhl a pod sprchou vše důkladně vypláchl. Pak vysušil fénem a na závěr trochu „deodorantu“ od Brunoxe. Nejsem si jistý jestli je to správně, ale zatím nic nerezaví a očista byla rychlá a opravdu se vymyje binec z každé mezery. Pistoli by to nemělo vadit, protože vše kovové je údajně z nerezu, takže uvidíme časem.

Základní rozborka je rychlá a jde to buď podle návodu s onou páčkou, která po sklopení vykloní dvojramennou spoušťovou páku a po spuštění závěru se úderník nezachytí a zůstane nenatažený nebo se nemusí použít, ale pak je nutné pružinu úderníku uvolnit přes spoušť. Musí se ale pomalu pouštět závěr do předu a najít místo, kdy to cvakne.

Abych ale jen nechválil. Čeho jsem si všimnul až později, a co by mohlo vadit, je ústí zásobníkové šachty. Síla stěny rukojeti je poměrně slabá a ke kraji se ještě více zeslabuje a je tak náchylná o postupnému „ozobávání“ od v rychlosti naváděného zásobníku do šachty. Jestli je to jen dojem a materiál bude odolný ukáže až čas.
Průhled do nábojové komory místo výstražníku je vcelku k ničemu. Je tak malý, že v šeru nebo po delší střelbě nic není vidět.
Zvýraznění hledí třemi bílými body je dobré, ale puntíky na hledí jsou větší a svou výrazností tak dominují nad muškou. Na krytém střelišti mi to tak nepřišlo, ale na denním světle to docela zdržuje v zamíření. Pomohlo udělat do teček hledí černým lihovým fixem puntík a tyčinkou na čištění uší namočenou v lihu to rozetřít. Tečky dostaly modrošedý nádech a i když jsou stále dost kontrastní, tak muška je přece jen zřetelnější. Hledí má sice výborný tvar, který se nezachytne o oděv, ale zakulacené hrany se postupně olešťují a na denním světle se vytváří rušivé odlesky. Možná proto někteří výrobci používají mířidla z plastu, které jsou výrobně jednoduší než kov a hlavně barevně stálejší a matnější. Ovšem u někoho to může způsobit airsoftovou alergii. Argument, že nejsou při pádu zbraně na mířidla odolná jako kovová, je při mírném zamyšlení legrační. Zdrsnění na rámu je sice tam, kde by mělo být, ale přece jen by mohlo být trochu ostřejší. V suché ruce není problém, ale jakmile se dlaně začnou potit, pocit jistoty pevného úchopu se začíná pomalu ztrácet a poměrně hodně kulatá rukojeť pažbičky trochu klouže. Zvlášť patrné je to při střelbě jednou rukou, kdy má pistole snahu se v dlani vytáčet v horizontálním směru. Taky výměnný grip by mohl být z více „gumovějšího“ materiálu. Jako největší mínus ale vidím naprostý nedostatek nějakých „tuningových“ dílů. Zatím jsem na netu našel jen jiný typ hledí, prodloužený zásobník a kovové dno na zásobníky.

Z M&P 45 jsem vystřílel něco k dvěma tisícům nábojů a závady byly pouhé dvě. Pokaždé na Losu a pokaždé stejné. Nedovřel se mi závěr. Příčina byla s největší pravděpodobností v tom, že v soutěžním „stresu“ jsem pistoli chytil tak, že mi palec slabé ruky brzdil závěr a po první ráně závěr nedokázal správně podat druhý náboj. Co se týka opotřebení po každé návštěvě střelnice důkladně zbraň pomocí lupy kontroluji a snažím se najít sebemenší změnu. Prakticky kromě mírně setřeného černění na hlavni, především na bloku nábojové komory přední části a oleštěné plošky ve vybrání na závěru pro záchyt není patrná žádná změna. Tady Spartan při stejném množství vystřelené munice jevil opotřebení mnohem zřetelněji.

M&P 45 byla navržená jako záložní zbraň pro vojáky a snad i jakoby pokračovatelka slavné 1911ky, proto jsem ji i se Spartanem, o kterém se dá říct, že to je takový průměrný zástupce řady 1911 porovnával. M&P 45 je jako vojenská zbraň na dost dobré úrovni. Je pohotová, ergonomická, spolehlivá, dostatečně přesná. Na pětačtyřicítku má velice dobré chování při střelbě. Je výrobně jednoduchá a nenáročná na údržbu. Umožňuje se přizpůsobit pravákům, levákům, malé, velké ruce. Když vyskočíte z transportéru nebo vrtulníku do bahna popřípadě písku, bude pravděpodobně fungovat. Toto jsou věci, které oceníte v armádě, kdy pistoli budete potřebovat jen jako spolehlivou zálohu na nejbližší vzdálenost. Pro běžné civilní použití například sportovní střelbu moc vhodná není. Je docela velká pro skryté nošení ne moc pohodlná, ale dá se. Nejlépe se mi nosí ve vnitřním pouzdru od Dasty pro leváky, které mám zastrčené na zádech. V plastovém B.Techu docela odstává. (1911 je sice větší, ale přece jen mnohem užší) Pro Los má malou kapacitu zásobníku. Na mířenku má nevhodnou spoušť, ale ještě horší mířidla. Tady s 1911 uděláte větší terno. Ovšem ten kdo dává přednost praktické vojenské linii (jako já), může být s M&P 45 spokojený. Mnohem praktičtější je ale asi M&P 9. Jak rozměrově, kapacitou zásobníku, tak větší využitím v civilním (sportovním) sektoru.

To je prozatím o této zbrani vše. Mám M&P 45ku jen krátce a skoro nic nenastřílela, takže hodnotit životnost prozatím nelze. M&P 45 je určitě zajímavá zbraň a zatím se mi líbí nejvíc ze všech zbraní, které mi přišly pod ruku. Také mi určitě vyhovuje víc než klasická 1911ka, kdy při o něco menších rozměrech nabízí o dva náboje víc, o pár gramů míň. Vše podle hesla nabij a zapomeň - pokud budete důvěřovat spoušťovému mechanismu. Výhodou je i to, že je z nerezu, takže není potřeba neustále šudlit povrch naolejovaným hadříkem aby nechytila „lišku“ a i má drahá polovička je spokojenější, když nemusí odstraňovat mastné skvrny na tričku a kalhotách.
Naposledy upravil Carlito dne 11.06.2010 10:21, celkově upraveno 2

Uživatelský avatar
Kuku
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 358
Registrován: 05.06.2007 16:23
Bydliště: Středočech

04.01.2010 21:09

Re: Smith & Wesson M&P9

Carlito díky, moc hezky napsané. A jsem rád že jsi 1911 neodsoudil :D .

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

04.01.2010 21:21

Re: Smith & Wesson M&P9

Na to, ze neumi psat (pry ne), tak je to DOST dobry... ;)
BTW kdyby odsoudil 1911, tak ho sezerem zaziva...

Uživatelský avatar
Kuku
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 358
Registrován: 05.06.2007 16:23
Bydliště: Středočech

04.01.2010 21:26

Re: Smith & Wesson M&P9

No konečně by viděl 1911 střílející líp než MP45 :D

Birhaus
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11.11.2008 21:47
Bydliště: BRNO

04.01.2010 23:13

Re: Smith & Wesson M&P9

Super prispevek. M&P mam rok a nektere veci jsem nevedel :D
Dik!

Carlito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 373
Registrován: 22.03.2009 14:56

06.01.2010 17:13

Re: Smith & Wesson M&P9

S&W M&P9 Fired 50,000 Rounds in 8 Months

http://www.thetacticalwire.com/release. ... eID=144084

Tak snad nějaká informace kolik toho MPéčka snesou, i když na Glocky to asi nemá :twisted:

Společnost Smith & Wesson oznámila, že po osmi měsících vytrvalostních zkoušek, které byly provedeny v nějakém střeleckém trénikovém centru, bylo z pistole M&P9 full – size úspěšně vystřeleno 50.000 ran. Na testu se podílelo přes padesát střelců a po dobu testu u zbraně prováděli jen běžnou údržbu. Během celého testu byly zaznamenány pouze dvě zádržky. Pistole se čistila po 5000 výstřelech a vlastní test byl rozdělený do několika částí, kdy se testovaly různé režimy střelby.

Závěr vyzněl asi tak, že je to bezesporu příjemná, přátelsky se chovající zbraň (to je myšleno asi jen pro ty co nestojí před muškou :mrgreen: ) a že v mnoha případech poskytuje víc, než je běžné u zbraní této kategorie, konstrukce a určení.

To je jen velmi stručný a volný překlad. Mrkněte na stránky a rozklikněte si i jednotlivá cvičení podle kterých se testovalo.

Uživatelský avatar
Pettson
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 07.01.2010 19:50

09.01.2010 20:26

Re: Smith & Wesson M&P9

Vážení, není mezi vámi majitel SW MP9c, který by mi změřil délku hlavně s komorou bez slkuzavky? Řeším nákup pistole na LOS kategorii záložka. Díky.

Uživatelský avatar
Hitman
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 27.06.2007 23:22

16.01.2010 17:16

Re: Smith & Wesson M&P9

Taky o ní dost přemýšlím. Proto se chci zeptat, víte o někom v čr kdo by byl schopný a ochotný u ní vyladit spoušť? Co jsem obepisoval prodejce tak všichni odpovědli, že to výrobce nedoporučuje, tudíž to nedělají :(

Carlito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 373
Registrován: 22.03.2009 14:56

16.01.2010 18:19

Re: Smith & Wesson M&P9

A zkusil jsi si z ní už střelit? Ono ani není důvod to nějak upravovat. Spoušť i v základním provedení umožňuje dobré výsledky a je jako ušitá na míru akční střelbě, ale spíš by bylo řešení objednat přes dovozce (pokud to jde a jde to skoro vždy, když se moc chce a cena nerozhoduje :lol: ) celý „spoušťák“ určený do verze M&P9 Pro Series nebo rovnou celou zbraň.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Krátké zbraně / Glock, a další recykláty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků