Hadrburg
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 102
Registrován: 31.01.2009 23:12

12.11.2009 14:28

Hledí u pušky

Mám u pušky od Pedersolli takovéto africké hledí (takovéty buvolí rohy) a dost mi nevyhovuje. Chtěl bych ho tedy vyměnit, ale rád bych za něco, co by odpovídalo stylu.
Neznáte nějaký web, který se této problematice věnuje? Tzn. tvary, provední hledí a pokud možno aby to bylo nějak změpisně a časově utříděné?

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

13.11.2009 13:22

Re: Hledí u pušky

Otevři si Google a zadej „Rifle Sight“. Pak to můžeš ještě kombinovat „Antique Rifle Sight“ a podobně. Na některých předchozích příspěvcích dával Fanda adresu německé aukce, myslím, že to byl Wolf, musíš pohledat. Tady uvidíš stovky hlavní a jejich mířidel. Mám jich taky spoustu ve svém archívu, musíš ale aspoň přibližně napsat, co bys chtěl za typ.
Hledí „buvolí rohy“ a taky hledí do širokého písmene „V“ není moc vhodné na mířenou střelbu. Já jsem vzal plátek mosazného plíšku, vypiloval jsem potřebný zářez, přilepil jsem to na původní hledí, natřel černou matnou barvou a je to vyřešené. Mušku „Perličku“ jsem taky upravil pilníkem a barvou. Řemeslně zdatní jedinci si nad tím barbarstvím sprásknou ruce, ale puška střílí tam, kam má.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

13.11.2009 16:18

Re: Hledí u pušky

Buvolí rohy jsou klasická tradiční miřidla. Především určená pro lov. Umožňují lovit na dvě různé vzdálenosti které lovec nejvíc využívá. Když se cíl nebo terč umístní mezi horní konce rohů, tak střelec může střílet na vzdálenost kolem 140 yardů(s loveckou dávkou prachu). Spodní část hledí je seřiditelná na výšku a střelec využívá tuto část hledí na střelbu asi do 70 yardů.
Přílohy
Open_sight_pictures.JPG
full horn.jpg
full horn.jpg (4.88 KiB) Zobrazeno 8374 krát

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

13.11.2009 20:09

Re: Hledí u pušky

Miřidla by to nebyla špatná, kdyby je ovšem výrobci replik nezjednodušili o onen spodní stavitelný díl.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

14.11.2009 0:28

Re: Hledí u pušky

Pokud by někdo měl zájem o ty vyobrazená mířidla "full horn", tak do PM.

navry
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 269
Registrován: 29.03.2009 14:58

14.11.2009 9:02

Re: Hledí u pušky

Mám na Hawkeně od Ardesy podobný problém.
Na radu kolegy Blechy i dalších asi přistoupím k podobnému řešení


Reklama

Hadrburg
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 102
Registrován: 31.01.2009 23:12

15.11.2009 18:07

Re: Hledí u pušky

Jo tak to jiná. Klasická neznalost. Nevěděl jsem, že buvolí rohy mají možnost nastřelit pušku na dvě vzdálenosti (i když ty od pedersolliho asi ne).
Mě ty buvolí rohy nevyhovují hlavně v tom, že často nevidím přes jeden roh mušku a musím ji hledat, ale defakto nevím jestli doleva nebo doprava. Jinak, pokud překonám dříve uvedený problém, tak se mi přes ně míří relativně dobře.

Naopak, protože pokukuju a koketuju s Hawkenkou od Pedersolliho, tak jsem zkoušel mířit přes její mířidla (jen u Brymovky v obchodě) a ty se mi zdály horší (mělčí, jemnější). Ale tomu by asi pilník pomohl.
Jinak ta Hawkenka je zajímavá tím, že dělají dvě délky (River kratší, Mountain delší asi o 5-6 cm), pak dělají různé ráže, ale tak, že hlavňovina je stejná, jen vrtaj různý díry. Proto nejmenší díra, znamená nejvíc materiálu, takže 45 se mi zdála bestiálně těžká (a to i přes to, že na stránkách Pedersolli uvádějí pro různé ráže stejnou váhu).

Hadrburg
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 102
Registrován: 31.01.2009 23:12

15.11.2009 18:22

Re: Hledí u pušky

Pro Blecha: Shodou okolností právě na tu aukci jsem koukal, některé práce mě fascinovali (takovéty zlatem zdobené hlavně - ty pušky jsou drahé dnes, ale musely stát ranec i v době výroby), ale mířidla tam ve většině případů nejsou vidět vůbec a pokud jsou, tak špatně.
Na googlu jsem nekoukal, jednak moc nevládnu střeleckou angličtinou, ale hlavně jsem živnostník, kterej dělá od nevidím do nevidím a protože mám eshop, tak v práci nedělám nic jinýho než používám google, seznam atd. Doma o tom nechci ani slyšet.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

15.11.2009 19:46

Re: Hledí u pušky

Hadrburg, jasně. Jen jsem ti dal příklad. Nemám takové znalosti jako Fanda, Kentan, Hungry a ostatní. Mě zajímala například Hawkena, tak jsem pídil po všem možném, co se jí týkalo nabíjení, tvaru, detaily, historické Hawkeny. Předtím to byly pistole, jejich úpravy, rytiny, zámky, rybina, zhotovení kitů adt. A přitom narazíš na aukce, kde nabízejí zbraň a přikládají fotografie všech detailů, včetně mířidel. Třeba u Vertelli tam bylo aspoň deset různých pohledů.
Pokud nesoutěžíš, tak je podle mého názoru nejlepší stavitelné hledí, jak výškově, tak stranově. A klasika, abys jasně viděl "světýlka". Jestli chceš, pošlu ti fotky hledí detailů z mých zbraní, aby sis mohl udělat obrázek, ale nemám tvou adresu.

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků