Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

18.08.2009 15:07

Správné držení dlouhé zbraně

Pokud se někomu bude zdát, že by to mělo být v sekci Tip and tricks, prosím moderátory o přesun, ale nikde jsem nanašel tipy na správné držení a spouštění dlouhé zbraně. Zjistil jsem osobně, že mám jistý problém - takřka vždy po střelbě s dlouhé mám hrozně otlučené rameno. Vždycky jsem to připisoval ráži a nechával to být, ale v poslední době jsem si vystřelil i z něčeho slabšího a výsledek (sice po více ranách) stejný. Rameno bolí ještě tři dny po střílení. Prosím proto o přítomné zkušenější, aby mi okomentovali jestli to pochází ze špatného úchopu, nebo něčeho jiného (možná délka pažby?)

Jde mi o to, že mám pochybnosti zda to dělám dobře. Vždycky opírám pažbu do jamky mezi ramenem a klíční kosti. Pažbu se snažím netlačit příliš křečovitě do ramene, ale nemít ji navolno. Na spouštění si dávám pozor (poslední článek prstu, nechat lehka stisknout při výdechu). Nevim jestli to nemůže souviset s příliš krátkou pažbou - Moje výška je 173, váha 69 kilo, možná s ohledem na svoji postavu mám trochu delší ruce, ale to je vše. No nevím zda jsem to popsal úplně optimálně, snad jo.

Díky všem zkušenějším, za případné rady a komentáře.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

18.08.2009 18:48

Re: Správné držení dlouhé zbraně

Delka pazby je rozhodujici
jako dalsi je to samozrejme kombinace nevhodne (tvrde) botky a zpetneho razu.
dalsi pak je vyska montaze puskohledu, prilis vysoka montaz zapricini to ze musis dovre videt do puskohledu (v ose) a tim umistis pazbu nize a mas pak presne vrchni (spicatou) cast pazby na spatnem miste. Proto se pouzivaji stelovaci (ve trech osach) botky.
rovnez tvar pazby je dulezity. napr. pazba u AI je uplne rovna (v ose hlavne) a zpetny raz se nerozklada a je prenasen primo do ramene. u magnumove raze bez kvalitniho kompenzatoru, je velice neprijemna.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

18.08.2009 18:49

Re: Správné držení dlouhé zbraně

Vseobecne to tipujem na kratku pazbu.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

18.08.2009 19:35

Re: Správné držení dlouhé zbraně

dobré počtení o držení dlouhé zbraně při střelbě byly ke stažení na slovenském foru o zbraních v sekci malorážkové.Odkaz je třeba pohledat.
Obdobně je toto aplikovatelné u dlouhé zbraně.
úsťová brzda často udělá z velké rány docela příjemnou záležitost.
Záleží také na střelivu, jestli je CIP a funguje v každé zbrani dané ráže, anebo naladěné na danou zbraň a zajišťující její maximální přesnost/většinou s nižší usťovou rychlostí než fabrické CIP/

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

18.08.2009 20:29

Re: Správné držení dlouhé zbraně

Vaha strely, mnozstvi prachu, vaha zbrane a ustova rychlost = zpetny raz.
Jeho vnimani je naprosto subjektivni.
a to je primo zavisle na tvaru pazby, jeji delce atd, co jsem zminil v minulem prispevku.
Problem s pouzitim malorazky jako zakladu a prvniho kroku ke strelbe z velke flinty je prave ten zpetny raz. Malorazka zadny nema (teda ma, ale jeho vjem je nulovy) a zbran odpusti hodne ce se tyce spatneho drzeni. Ne v presnosti, tak je to opak, ale v tom ze to neboli, zbran zustava v klidu apd.
hodne klientu kteri mi prosli kurzy, tak 90% melo spatne navyky z malorazky. A staci jeden vystrel z velkoraze se spatnou delkou pazby, ci spatne (to co u malorazky projde v poho) drzeni zbrane, a clovek dostane ranu do ramene, do licni kosti a nekdy i puskohledem do oboci. To staci k ziskani strachu a chyby z toho vznikle jsou nejtezsi na odstraneni.
Tot moje zkusenost.

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

19.08.2009 8:46

Re: Správné držení dlouhé zbraně

Díky Vám všem za komentáře. Můj odhad je, že půjde o kombinaci obou věcí - krátká pažba a špatné držení, zkusim najít to čtení na slovenském fóru a zkusmo prodloužit pažbu, pak se uvidí.

Jinak ještě k tomu místu opření pažby, dostal jsem teď radu, že pažba musí být vždycky opřená o "maso". Já si opírám pažbu o jamku mezi ramenem a hrudníkem (těsně za koncem klíční kosti, tam co přechází do napojení v rameno). Může i tohle být důvod proč zpětný ráz vnímam bolestivě, nebo je to s tím "masem" pod zpětný ráz mimo?


Reklama

shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

20.08.2009 17:47

Re: Správné držení dlouhé zbraně

xHonza: Co se týče nárazů, je dost velký rozdíl, jestli jsi hubeňour ze kterého trčí kosti, nebo jestli máš kosti nečím obalené (svaly, podkožní tuk atd). Když jsem zhubnul tak každý náraz najednou mnohem víc bolel oproti stavu, když mám tělo pořádně oplácané tukem.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

22.08.2009 19:21

Re: Správné držení dlouhé zbraně

No tak ja nevim, ja mam prsni sval a na ten mi navazuje sval rameni. a tam mam pazbu. Klicni kost je bez svalu nad tim. Pokud mas pabu na klicni kosti tak mas blbe cely setup, nejen drzeni. protoze bys za normalnich okolnosti nevidel do puskohledu.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

24.08.2009 15:40

Re: Správné držení dlouhé zbraně

xHonza: Jestli jsi to našel, pls., hod odkaz...

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

24.08.2009 16:20

Re: Správné držení dlouhé zbraně

xHonza> znal jsem jednoho, co mu 416Rigby opřená o klíční kost tuhle kost zlomila.... Nevím, jestli z tvého popisu správně chápu, ale já flintu opírám o přední úpon deltového svalu, zhruba... Pokud tě tluče jen jedna flinta, nějak výrazněji, bude to flintou. Tím myslím nevhodnou délku pažby, tvar pažby atd., o čem tu už byla řeč, roli někdy může hrát i uložení hlavně v pažbě nebo vůle v zámcích (třeba u brokovnice). Pokud tě tluče každá flinta, tak to bude možná v držení, střílet se dá i z velkých ráží bez utrpení :))

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

24.08.2009 21:50

Re: Správné držení dlouhé zbraně

Jen co se dostanu na střelnici, tak si zkusim prověřit vše co mne napadá, že by mohlo být špatně. O klíční kost pažbu neopírám, hlavní důvod bude asi to že jsem lehká váha, takže jakákoliv chyba držení = modřina :)

To Hungry: Ten dokument co zmiňoval Kall jsem našel, doufám že to pomůže více lidem, než jen mne:

http://www.shooting.sk/download_file_f.php?id=10997

Vypadá to docela výživně - 52 stránkový manuál asi původně ze svazarmu. Pro mne rozhodně dobrý začátek, nad technikou jsem nikdy nepřemýšlel a prostě střílel, (a bohužel v max míře jen malorážku a vzduchovku) :roll:

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

26.08.2009 19:37

Re: Správné držení dlouhé zbraně

Shiva, viz výše má pravdu, střelba z malorážné zbraně a velkorážné je nebe a dudy.
Já jen chtěl upozornit na polohu střelce a držení zbraně, a toto pak aplikovat na dlouhou.

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník