Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

23.05.2009 21:27

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Pokud by se závěr moc rychle pohyboval dozadu, tak by naopak nábojníce vyhazoval s o to větší rasancí, prostě by létaly dál (s tím lze ostatně u většiny zbraní s dynamickým závěrem experimentovat, pokud máme k dispozici pružiny stejného tvaru a různé tvrdosti).
Samozřejmě se mohu mýlit, ale opravdu se domnívám, že zpomalovač kadence má za úkol jen zpomalovat kadenci, nic jiného, a tedy při semi-auto režimu je nedůležitý. Soudím mj. podle toho, že můj Scarab má momentálně za sebou asi tak 3000 ran bez selhání (zcela na počátku jsem jich několik zaznamenal se střelivem MFS, se SB nikdy nic). Takž vyvozuji, že když to u mne funguje bez zpomalovače, tak to bez něj musí fungovat i jinde, a pokud ne, tak ty závady mají jinou příčinu. Ostatně nejen Scarabeus, ale ani pistole CZ91 zpomalovač nemají (nebo 91 jo? Ani tím si teď nejsem jist :o).
U Škorpiona v režimu full-auto budou zádržky (při vyjmutém zpomalovači) nejspíše dány konstrukcí náběhu do komory* a vývodek zásobníku. Vypadá to na to, že podávaný náboj je v jednom momentě podání takřka volně "v luftě". Sama o sobě to konstrukční závada není (ostatně totéž lze nalézt např. u Thompsona 1928), při rozumné kadenci nebo semi-auto režimu to nevadí, ale jakmile je kadence nezpomalená, tak asi hraje roli zdvih zbraně a působení setrvačných sil a střela zkrátka nedosedne přesně tam, kam má. Rychlost závěru je změněná, ale rychlost práce pružiny zásobníku je samozřejmě nezměněná, a tak dochází ke kolizi.
Další možný zdroj závady mohou být hmatníky. Pokud v pouzdru závěru nechodí zcela volně, pak při nezpomaleném full-auto režimu mohou způsobit nerovnoměrný chod závěru (paradoxně zejména u těch exemplářů, kde mají v klidovém stavu přehnaně volné uložení. To lze napravit vystřiženými tenkými plíšky, umístěnými do lůžek hmatníků v závěru).

*výrobní tolerance náběhu do komory a výrobní tolerance nábojů, tam IMHO bude ten zakopaný pes, a to u všech klonů Škorpiona při full i semi auto střelbě.

Uživatelský avatar
Wyatt Earp
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 16.04.2009 9:49
Bydliště: Brno

23.05.2009 23:01

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

RMP napsal:
Pokud by se závěr moc rychle pohyboval dozadu, tak by naopak nábojníce vyhazoval s o to větší rasancí, prostě by létaly dál (s tím lze ostatně u většiny zbraní s dynamickým závěrem experimentovat, pokud máme k dispozici pružiny stejného tvaru a různé tvrdosti).

On se ten závěr dozadu pohybuje rychle stejně se zpomalovačem i bez něj. Potíž je v tom, že se zpomalovačem právě zůstává nachvíli zachycen v zadní poloze, což vpodstatě umožní po delší dobu i otevřené výhozní okénko. Navíc je i doraz závěru v zadní poloze utlumený tou pružinou zpomalovače v pažbičce, čímž je podstatně příjemnější střelba v semi-auto, tak i full-auto režimu, to už ale asi se závadama nesouvisí.

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

24.05.2009 11:21

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

To "pokud by se pohyboval příliš rychle " jsem myslel právě tak, že ani tato vysoká rychlost by nemohla být příčinou závad, ale naopak by jen nábojnice vylétávaly ještě silněji. Déle otevřené okénko je vcelku jedno, přece když je závěr v zadní úvrati, tak už je nábojnice dávno vyhozena.

Uživatelský avatar
Wyatt Earp
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 16.04.2009 9:49
Bydliště: Brno

24.05.2009 12:06

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Tak to fakt nevím, ale z praktické zkušenosti vím, že bez zpomalovače jsou závady častější jak s ním. A to i v semiauto režimu toť vše. Možná by záhadu vyřešila zkouška s pomocí rychlokamery a otestovat to s vystřelením cca. 500 ran nebo víc. Pak by se snad dalo snáz určit, co konkrétně je příčinou...

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

24.05.2009 12:54

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Tak to by byla bomba, tohleto natočit, ono je hezké filosofovat nad bokorysem mechanismu, ale ten film by byl parádní a řekl by mnohem více. Škoda, že to neumím a nemám k tomu věci.

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

25.05.2009 12:36

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Tady máte rychlokamerou nasnímanou dávku ze Scorpiona ráže 9mm, má stejnou konstrukci se stejným zpomalovačem v pažbičce jako klasická 7,65Br verze. Na tom závěru můžete hezky vidět, jak ten zpomalovač na závěr působí. Taky je vidět než závěr doběhne do zadní polohy, nábojnice už je dávno venku.

http://www.rucevzhuru.cz/video/skorpion.wmv

Vím, že to není úplně přesně a klasická verze se může chovat jinak, ale aspoň ať máte představu.


Reklama

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

25.05.2009 16:28

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Díky, to je super studie! Taky si myslím, že v 7,65 Br. to bude podobné.

Uživatelský avatar
Wyatt Earp
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 16.04.2009 9:49
Bydliště: Brno

25.05.2009 22:13

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Teď jsem to viděl, máte oba pravdu, nábojnice je už dávno pryč a zpomalovač chvilku drží závěr vzadu. Potom opravdu nevím co by tím zdrojem závad mohlo být :?:

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

29.05.2009 11:31

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Tak v poslední Střelecké revui (6/2009) je rozhovor s Pavlem Kupcem, ve kterém informuje, že původně plánovaná tisícikusová serie Scarabea je dokončena a další nebudou (firma se dále soustředí na seriové lovecké zbraně). Kupujte, kupujte - nebudou! :o)

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

03.06.2009 12:09

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Hloupý nápad teoretika - mohl by zpomalovač dávat čas zásobníku aby správně dotlačil a připravil k podání nový náboj?

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

03.06.2009 12:34

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

myslím že zcela určitě...

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

03.06.2009 20:39

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Phantom: ...o tom co popisujes dokonce byl clanek v casaku. Slo o uklidneni "rozvybrovaneho" sloupce naboju v zasobniku...

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

03.06.2009 21:28

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Phantom: což o tom jsem se už níže zmínil, ale IMHO se ta negativa ději jen při full-auto(cituji sám sebe):

"U Škorpiona v režimu full-auto budou zádržky (při vyjmutém zpomalovači) nejspíše dány konstrukcí náběhu do komory a vývodek zásobníku. Vypadá to na to, že podávaný náboj je v jednom momentě podání takřka volně "v luftě". Sama o sobě to konstrukční závada není (ostatně totéž lze nalézt např. u Thompsona 1928), při rozumné kadenci nebo semi-auto režimu to nevadí, ale jakmile je kadence nezpomalená, tak asi hraje roli zdvih zbraně a působení setrvačných sil a střela zkrátka nedosedne přesně tam, kam má. Rychlost závěru je změněná, ale rychlost práce pružiny zásobníku je samozřejmě nezměněná, a tak dochází ke kolizi."

Samozřejmě, že jeden cyklus s vyjmutým zpomalovačem je ve full-auto a semi-auto teoreticky naprosto identický, ale to kousání se ve full-auto přisuzuju těm setrvačným silám, zdvihu a vibracím vůbec.
V neděli jsem o tom povídal s kamarádem, co v USA kutí do zbraní z východního bloku (Phantom ho zná). Sdělil mi, že z těch Škorpionů, které má v semi-auto, naopak záměrně zpomalovač odstranil, neboť to zpomaluje rychlopalbu. Full-auto "bez" se mu kouše, full-auto "s" a semi-auto "bez" nikdy žádná potíž, stejně jako já ale potvrzuje "mlsnost" konstrukce na náboje - čili to chce SB. Samozřejmě netvrdím, že se nemohou vyskytnout špatné kusy, kterým nechutná ani SB. Opačně ale nejspíš neexistuje kus, který by bral všechno.

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

04.06.2009 11:49

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Tak asi nakonec nebudu génius :cry: ( :wink: )

Tvar střel - že by to byl rozdíl mezi střelami ogiválními a biogiválními?

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

04.06.2009 15:18

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

To už by asi bylo nutné nakreslit a rozfázovat. Tvar střely má určitě obrovský význam (ani bych to nechtěl vidět "spolupracovat" třeba s HP...), ale obávám se, že dokonce stačí i jen okem nepatrné rozdíly ve výrobních tolerancích jednotlivých značek nábojů.
V tomhle je bezesporu "Škorpova" slabina, i když i tady záleží na úhlu pohledu a je to poplatné době vzniku. V době centralisovaného řízení průmyslu (navíc vojenského) nebyl problém přesně sladit konkrétní zbraň a náboj o konkrétních rozměrech a spolehlivé laboraci z jedné určité fabriky. A byla prakticky jistota, že to tak zůstane po desítky let, a stejně tak tomu bude v těch zemích, kterým byl Š. do výzbroje poskytnut a ve kterých měl SB na některé náboje prakticky monopol. Ing.Rybáře asi ani nenapadlo, že by byl k dispozici jiný náboj, než SB, a vůbec bych se nedivil, kdyby nikdy v životě neviděl pohromadě tolik různých krabiček střeliva, jako je dnes možné při návštěvě běžného obchodu.
Ale opět dodávám, některé exempláře se koušou (osobně jsem neviděl) i s náboji SB, takže nějaký konstrukční hendikep tam bude. (Ačkoli nevím, zda se zádržky i s SB týkají i Škorpionů, nebo jen Scarabeů).

Uživatelský avatar
Wyatt Earp
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 16.04.2009 9:49
Bydliště: Brno

05.06.2009 21:44

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Čas od času se sekne i ten "Škorp"...

Uživatelský avatar
Mirek
 
Příspěvky: 373
Registrován: 28.04.2006 19:24
Bydliště: Praha

26.06.2009 14:16

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Opět jsem trochu trápil svého Scaraba. Vystřeleno 200 ran. Střelivo SB (nové). Bez jediné zádržky či poruchy. Dokonce už nejsou ani namáčklé vystřelené nábojnice, jako na začátku.

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

27.06.2009 14:43

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Jo, jo, ta přesnost a spolehlivost nových SB mne už trochu nudí :o)

15 ran, 50m vsedě, redukovaná figura:

Obrázek

Netrefit desítku, ale jen ji z 2/3 obvodu obstřílet, to byl samozřejmě záměr! :o)

Jinak jsem postupem času dospěl ke zjištění, že pokud střílím ve stoje pomalou mířenku, tak mi to jde lépe s držením jako u běžné pistole (tedy i se sklopenou opěrkou), než s pažbičkou. Ta se mi lépe osvědčuje při rychlopalbě (nebo, jako na obrázku, při jiných polohách)

Uživatelský avatar
Babyman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 23.08.2006 21:06

30.06.2009 15:40

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

Prosím majitele pistole Scarabeus,aby poradili. Co napsat do nákupního povolení?

Druh zbraně
Značka výrobce
Vzor/Model
Ráže

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

30.06.2009 16:30

Re: Scarabeus (vz.61 Škorpion semi-auto)

pistole samonabíjecí, to musí stačit

PředchozíDalší

Obsah fóra / Krátké zbraně / CZUB+CZ Strakonice+ZVI+Alfaproj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků