C08R4
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 13.08.2008 12:00

13.08.2008 12:06

Na Slovensku, prach aj kapsle na zbrojny preukaz?

Mam jednu otazocku na pravnikov a pravne znalych: Chcem si kupit perkusnu karabinu Deerhunter, ktoru predavaju bez ZP, to je mi jasne (Zbran kat. D). Ale ako je to pravne postavene ked si chcem k nej kupit perkusky a prach VESUVIT LC, ktory je pramo na taketo zbrane urceny. Podla zakona:

§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
c) druhom zbrane:

14. historická zbraň . palná zbraň určená len na čierny prach, vybavená pre každú hlaveň alebo nábojovú komoru perkusným zámkom a komínkom na perkusnú zápalku alebo starším systémom zapaľovania,alebo ručná palná zbraň skonštruovaná napoužitie jednotného náboja, vyrobená alebo jej model vyvinutý najneskôr do 31. decembra 1890,

§ 6
Zbraň kategórie C
(1) Zbraňou kategórie C je

a) jednovýstrelová palná zbraň na strelivo s okrajovým zápalom, ktorej celková dĺžka je
najmenej 280mm,
b) jednovýstrelová palná zbraň, opakovacia palná
zbraň alebo samonabíjacia palná zbraň, ktorá nie je uvedená v § 5 ods. 1 písm. d) a. f),
c) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely
na ústí hlavne je vyššia ako 15 J,
d) palná zbraň určená na streľbu nábojom typu flobert
s energiou strely na ústí hlavne nad 7,5 J,
e) opakovacia palná zbraň skonštruovaná na princípe
perkusného zámkového systému.
(2) Zbraň kategórie C podlieha ohlasovacej povinnosti a evidenčnej povinnosti.

§ 7
Zbraň kategórie D
Zbraňou kategórie D je
a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne do 7,5 J,
b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J,
c) expanzná zbraň,
d) mechanická zbraò, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150 N,
e) historická zbraň,
f) iná zbraň neuvedená v kategóriách A a. C.


§ 12
(1) Zbraň kategórie C, strelivo do zbrane kategórie A, zbrane kategórie B alebo do zbrane kategórie C môže nadobudnúť do vlastníctva len držiteľzbrojného preukazu,držiteľ zbrojnej licencie alebo držiteľ zbrojnéhosprievodného listu na trvalý vývoz.




Napr: No a v Bratislave v Hermese mi srdcervuco 3 predajcovia tvrdili ze prach a kapsle su iba na ZP, vymenoval som im spominany zakon, oni mi povedali, ze existuje nejaka pravna uprava (nevedia aka presne a pre nejastnost zakona nepredavaju perkusne a historicke zbrane, ze nechcu mat problemi), zevraj keby u mna nasli doma cops prach a kapsle, mam na krku nelegalne ozbrojovanie. Jednak poznam par predajni kde kamosovy prach predali a ako je to mozne? Pokial zo zakona viem, tak strelivo do zbrani kat. D by malo byt od 18 rokov, bez ZP. Menujem dalsiu vec, kde je asi chyba v zakone abo co: ručná palná zbraň skonštruovaná na použitie jednotného náboja, vyrobená alebo jej model vyvinutý najneskôr do 31. decembra 1890 to je zbran kat. D. Davam priklad: uz modernejsia karabina Gewehr z roku 1888 na jednotny naboj 8x57I alebo J, zo zakona mi vychazda, ze ma vsetko byt od 18 rokov? Cize teoreticky, ak by som prisiel do puskarstva s fakturou, ze mam zakupenu perkusnu zbran, mal by som mat prach(alebo naboje do spominanej pusky) do toho bez ZP. Lebo ja uz neviem potom, jeden zakon vyvracia ten druhy... Takze, ak by som si kupil prach, budem to mat doma legalne? Mna by zaujimala pravna uprava na Slovensku, ktora stanovuje, ze musim mat aj do zbrani kat. D prach na ZP, konkretne pre perkusne zbrane...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

13.08.2008 17:14

Niesom sice pravnik, ale som trosku v obraze.
Presne ako si to napisal, tak je aj vyklad tohto zakona spravny.
Niektore firmy, co sa nevenuju predaju replik historickych zbrani sa nechcu nejako zatazovat predajom streliva do nich, na vsetko treba licenciu.
Tato otazka bola uz spomenuta aj v inych forach a logicke vysvetlenie je take, ake mas aj sam.
Inak to nema ziaden zmysel, aby boli perkusne zbrane do 3 komor volne predajne od 18r..
Do Hermesu proste nakupovat nechod a mas po probleme. Staci navstivit ich konkurenciu, kde sa bezne perkusne zbrane predavaju a mas to.
Ja som sa osobne niekolko krat hadal s predavacom v Hermese, ale jeho nazor je vsak neoblomny. Ak to chces mat aj oficialne na papiery, napis na MVSR o vyklad zakona a jeho spravne pouzitie v praxi tzv. vykonavaci predpis, mas na to zo zakona o informaciach pravo. Ak Ti ani na zaklade potvrdenia MVSR nepredaju pozadovane komponenty, mozes sa na danu firmu stazovat, hrozi im za to odobratie licencie.
Jedna sa o § 14.
Zbraň kategórie D alebo strelivo do tejto zbrane môže
nadobudnúť do vlastníctva právnická osoba alebo fyzická
osoba staršia ako 18 rokov, ktorá je v plnom
rozsahu spôsobilá na právne úkony. Držiteľ skupiny A
a C zbrojnej licencie vedie evidenciu o predaji zbraní
kategórie D v záznamovej knihe, ktorej spôsob vedenia
a náležitosti ustanoví všeobecne záväzný právny predpis,
ktorý vydá ministerstvo.
... to znamena, ze ak predajca predava strelivo a komponenty do zbrani kat.D volne predajne od 18r., musi Ti na OP predat prach aj zapalky, co zapise do evidencnej knihy aj s udajmy, komu to predal.

Podobny problem je aj s vykladom nadobudania a drzania komponentov do nabojov, kde sa pise, ze tieto moze nadobudat len drzitel zbrojneho preukazu a len k zbrani, aku ma v drzani, co sa vztahuje aj na brokove naboje a komponenty do nich. Ked si to kazdy uvedomi, tak komponentom do brokoveho naboja je aj brok priemeru 4,5mm ktory sa pouziva do vzduchoviek, takze uz toto by malo byt nedovolene ozbrojovanie. Tak isto, nieje dovolene drzat komponenty a casti gulovych nabojov, ak nemas ZP, teda ak najdes na strelnici prazdnu nabojnicu /su ich tam vagony/, co je hl. cast naboja a niekto by Ti to nasiel a obul sa do toho podla zakona, taktiez sa dopustas nedovoleneho ozbrojovania, ak nemas ZP "F" na zberatelstvo nabojov, alebo nemas certifikat o odbornom znehodnoteni naboja, teda ze musi byt prevrtana nabojnica vrtakom min.3mm priemeru napriec osou. Podrobnejsie je to opisane vo Zbierka zákonov č. 516/2003
V Y H L Á Š K A
Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky
z 26. novembra 2003 o technickom postupe pri znehodnocovaní, ničení a výrobe rezov strelnej zbrane a streliva a spôsobe ich označovania.

Takze dier v zakone a ich vykladov je stale dost.

napr: v Nemecku je to prisnejsie, mozes mat bez ZP len jednorannu perkusku, ale ta musi byt modelom vyrobenym pred rokom 1871, aj ked to je replika, takze u nich nemozes mat ani inline - teda modernu predovku bez ZP. Napr, pistol jednoranna tzv. Tingle je u nich na ZP a u nas na volno, aj ked je vyrobena po r.1890, ale je perkusna.
Ak chces vsak v Nemecku kupit prach, potrebujes preukaz na nakup trhavin. Kapsle su vsak na volno od 18r. nakupis ich aj cele kartony, poslu to postou bez problemov.

Li
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25.11.2008 22:53
Bydliště: Praha

06.01.2009 12:05

V čechách

Ahoj
Zrovna jsem řešil to samé u nás. Je to úplně stejné. Málem jsem nákup předovky zavrhl potom co mi nějaký neználek v obchodě řekl, že prach a zápalky jsou na zbroják. (mám co dělat stihnout všechny úřady co musím a nechci si kvůli koníčku ještě přidělávat nemalý úřední starosti se zbrojákem) Naštěstí to tak není a tak mám už všechno nakoupeno a nový koníček je na světě. Teď ještě doufám, že nebude v neděli moc mrznout a budu moct pušku vyzkoušet na střelnici v Praze Suchdole.
Jenom se bojim aby s předovkou nějaký pitomec neudělal průšvih a nezměnil se zákon, jako to bylo perkus revolverama.

Deerhunter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 28.12.2008 15:57

06.01.2009 17:48

Tento isty problem z nakupom som mal aj ja v NR u Frana. pytali zbrojak a nic nechceli pocut. Nechce predat nezarobi, nebudem s nimi hadat. Jednoducho som siel do TO k Mongelovi a bez problemov, prach, zapalky a este aj gulky, vsetko pod jednou strechou a nema tak zle ceny. Strely vyraba a pri vacsom odbere sa da dohodnut.

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník