Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

01.11.2008 14:10

Já jsem z dokoktorské rodiny, takže s doktorama kamarádíme. Ačkoliv svého praktického lékaře jsem měl naposledy v rámci "pro mládež a dorost" - takových devět let to bude. Jelikož jim vidím pod ruce, tak zastávám názor, že lepší je nemarodit, pokud možno. (a když už marodit, tak je lepší být z doktorské rodiny..)

Uživatelský avatar
Globus
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 14.10.2008 14:59
Bydliště: Praha 6

02.11.2008 14:33

Teď mě tak napadla 3,14čovina..když zavedou poviný psychopato testy... co udělaj s psychologama kerý chtěj/maj ZP? :lol:

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

02.11.2008 14:59

no co, psychicky vyšinutý psycholog si dá štempl a bude

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

02.11.2008 22:05

To by me prave zajimalo zda psycholog je schopen vlastni psychotesty "ochcat" nebo ne (resp. jak moc)?

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

02.11.2008 22:49

Je-li vážně nemocný např. psychotický, není možné to skrýt zcela vůbec. Je-li např. jen osobnostně akcentovaný, je schopen výsledky mírně vylepšit, spíše však ve smyslu na sebe neprozradit = prozradit, že se snaží výsledky ovlivnit. Celkově se různé ovlivňování pohybuje v žánru 007. Jednou jsem vyšetřoval psychologa, nebylo to vpodstatě ničím zvláštní, chtěl spolupracovat. Podle mě není kritická postava vyšetřovaného, ten může dělat co chce a nemyslím, že by něčeho moc dosáhl, kritická je postava vyšetřujícího psychologa - má-li skutečný zájem vyšetřit to, co vyšetřit má.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

02.11.2008 22:52

jericho: a co kdyz si bude pamatovat jak odpovidal? jak to poznas ze nerika pravdu?


Reklama

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

03.11.2008 0:30

Moc nezáleží na tom, jestli si pamatuje co odpovídal. Nejde to udělat "tak se naučím co mám říkat". Jak to poznat - na diferenciální diagnostiku simulace od choroby máme certifikované semináře, já jsem ho absolvoval u dr. Goldmana vedoucího klinického psychologa v PL Bohnice, vynikající chlapík, jeden z nejlepších, kdo jste měl tu čest.

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

03.11.2008 8:59

Ja nevim ale porad se mi nechce uverit ze je to tak kristalove jednoznacne, tedy ze udelam par testu a vim co za cloveka mam pred sebou, preci to ze ty testy vyplnim jako nekdo kdo je "psycho" nemuze znamenat ze ja jsem nutne taky...

A s tim psychologem u psychologa, preci kdyz ten testovany psycholog ty testy zna a bude je chtit ovlivnit tak si muze precist vysledky nejakeho OK cloveka (s podobnou povahou jako on) a vyplnit to stejne. Podle ceho by jsi to potom poznal (samozrejme nemyslim ze by ten clovek byl "viditelne" vysinutej ale rekneme treba na venek zcela normalni pedofil, ktery se svou orientaci snazi utajit)?

Jinak samozrejme s tim ze nejvice zalezi na kvalite testujiciho psychologa nelze nez souhlasit (a k takovemu bych se ani nebal zajit, me prave desi ze bych se mohl dostat do sparu nejake rychlokvasky co vi vsechno nejlip a vsude byl dvakrat).

Jeste by me zajimalo zda plati i pro psychology neco jako lekarske tajemstvi. Zda je neco takoveho dane nejakym zakonem, protoze mi pripadne ze jsou to jeste citlivejsi data o cloveku nez od klasickeho lekare.

Diky.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

03.11.2008 16:00

jericho: no me prave zajima JAK je to poznat? :)

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

03.11.2008 16:27

A to je právě to co Vám s prominutím neřeknu. Není to žádná "tajemná věc", je to komplex know-how, z něhož z pochopitelných důvodů nechci ani ukápnout.
Klinický psycholog je zdravotnický pracovník, váže se na něj povinná mlčenlivost v plném rozsahu. Stejně jako jiní zdravotničtí prac. podléháme paragrafům neoznámení trestného činu a nepřekažení trestného činu, kde je naopak deklarativně jmenováno, v jakých případech máme povinnost nemlčet.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

03.11.2008 19:01

jericho: a to je ten problem. security by obscurity proste nefunguje :P

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

04.11.2008 9:37

Jericho: ...no a jsme u toho, psychologie = black box, na vstupu vyplnis testy a na vystupu dostanes SCHOPEN x NESCHOPEN, bez jakehokoliv vysvetleni, zduvodneni... Jak mam verit spravnosti mechanizmu ktery je prede mnou tajen, zvlaste kdyz rozhoduje o osudech lidi?

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

04.11.2008 15:22

A co z tohoto pohledu black box není? Zdůvodnit není problém nic, ledacos se tváří jako stojící na jasných kritériích, a ve skutečnosti je to jen formální odůvodnění. Co rozhoduje o tak prosté věci, jako zda budou nasazena antibiotika? Výsledky lab. testů? Přítomnost nebo nepřítomnost baktérie? Ani náhodou. Je to lékař, který to činí na základě různých a řady indicií, které má k dispozici. Black box je to jistě pro laika, ale to co musím dělat a dělám já, je, že všechna rozhodnutí musím mít tak podložená a zdokumentovaná, že v případě přezkumu musí být jasné, že rozhodnutí bylo důvodné na nejvyšší úrovni současného poznání. O tom rozhodují další znalci v oboru. Přál bych vám vidět, jak se rozhoduje o nasazení či nenasazení nejnovějších (čti rovněž nejdražších) antipsychotik. Stará generace stojí desítky Kč měsíčně, nejnovější tisíce Kč měsíčně. Rozdíl v nežádoucích účincích značný. Tam se opravdu rozhoduje o osudech lidí. Nebo zda bude zahájena rehabilitace (= investována energie a prostředky) do člověka po úrazu s poškozením mozku nebo ne. Proti tomu je posuzování v oblasti ZP nebo ŘP brnkačka, která se dá svěřit v podstatě začátečníkům, protože i ti ji udělají dobře. A ještě k tomu black boxu - kdo z vás umí číst CT? EKG? EEG? Zná referenční hodnoty jaterních testů? Moč chem + sediment? KD? A kdo z vás umí skloubením těch hodnot udělat diagnózu? Pro neznalé black box, pro znalé pomůcka. To samé s psycholog. testy. Zavažte se, že budete svým pacientům pomáhat a především neškodit, běžte studovat pět let jednooborovou psychologii, pak pět let pracujte na plný úvazek v akreditovaném zdravotnickém zařízení, zařaďte se do předatestační přípravy, tu splňte (- na pět let práce dost), završte zkouškou a naučte se dělat vyšetření, administrovat, vyhodnocovat klinické i testové metody, z toho stanovit diagnózu na podkladu precizní diagnostické rozvahy a jestli pak někdo z vás řekne že je to neobjektivní, nesprávné, nevalidní a neužitečné, tak jeho názor budu brát vážně a budu se s ním o tom dlouze bavit, abych pochopil, proč to říká.
Tvrdím, že precizně = tak jak má být udělané klinické psychologické vyšetření je objektivní, reliabilní, validní, i ekologicky validní zhodnocení zdravotního stavu psychiky člověka, jehož výsledky jsou kontrolovatelné a nezávislé na examinátorovi.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

04.11.2008 16:00

jericho: zazil jsem na vlastni kuzi jak se rozhoduje o "usporach v lecbe" na me usetrili par kanyl aby mi pak 14 dni museli pichat nejsilnejsi ( a pry velmi draha ) antibiotika co meli k dispozici.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

04.11.2008 16:34

Hetzer - jo. Já když mám celého zdravotnictví plný zuby tak si čtu Dům páně, a nebo Hora hoře obojí od Samuela Shema. Výborné, pravdivé, úlevné vědět, že to někdo prožívá stejně.

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

04.11.2008 23:59

Jericho:

JJ, treba Zyprexa :)

...jasne, se vsim co jsi napsal souhlasim, nicmene kdyz se zeptam lekare at mi vysvetli moje EKG tak (pokud se mu bude chtit) mi to vysvetli, pokud se zeptam psychologa tak mi nejspise rekne ze je to tajne apod.... a duvod k tomu preci neni kdyz jsi psal ze se stejne pozna pokus o zmanipulovani testu i kdyz testovanou osobou bude treba i primo znaly psycholog.

Proste kolem psychologie je takova aura tajemnosti a pripadne mi ze psychologove ji spise podporuji nez ze by se ji snazili odstranit. A na druhou stranu se divi ze se jich lide v podstate boji...

Ted trochu jinak, mohl by jsi mi (popr. nam) tedy doporucit jako laikovi nejakou dobrou (vynikajici) knihu o psychologii? Diky.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

05.11.2008 12:27

Na Zyprexu jsem myslel, když jsem to psal (:-).

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

05.11.2008 12:44

Ano, některé testy ti nevysvětlí, s tím, že je to neveřejné. To je pravda. Takže zbývá revize jiným examinátorem, když nesouhlasíš.
Neřekne ti to z důvodů, že potřebuje, aby jsi k testu přistupoval co nejméně ovlivněný čímkoliv. Abys o tom testu neměl nějaké své (zcestné) teorie. Prostě co nejvíc open-minded. V opačném případě je to jako když se na laboratorní váhy hodí cihla. Ano, všichni ví, která miska je těžší, to je zřetelné i tak, ale test nabízí daleko víc, miligramovou přesnost. Ta je pak zbytečně a ke škodě věci rozptýlena, v krajním případě musí použít jiný test, který by jinak volil až jako druhou nebo třetí volbu. Už takhle musíme vyvažovat váhy o běžné zcestné teorie, které vznikají z filmů, povídaček apod. Ovšem samotná informace, že někdo přijde a "hodí na váhy cihlu" je dost významná a ovlivňuje další postup a uvažování.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

05.11.2008 12:54

A ještě k té knize.. nejcennější uvažování o člověku je zatím dle mé chuti v myšlení dr. Baštecké - Klinická psychologie a Klinická psychologie v praxi. (nebo tak nějak). Nečekejte, že se právě tam dočtete něco o testech nebo něco "bombastického" ale určitě se tam dá přečíst ledacos o člověku. Populárnější je třeba Yalom - cokoliv od něj. To je o terapii. Spíš si řekněte, jaká oblast vás zajímá.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

05.11.2008 13:44

jericho: to je prave ono nesmyslne utajovani kdyz kdokoliv muze jit psychologii studovat stejne se to dozvi

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zdravotní aspekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků