Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

28.08.2008 17:36

Přebíjení nábojů se ZP skupiny E...?

Přesunuto z vlákna o nošení olova. Pzd.


cmk: zák 119 § 28

(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn

...

b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje ...

...

Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let.


To je taky obsahem zkušební otázky č. 138.

U odstavce (4) který se týká skupiny E tam nic o přebíjení není, jen

(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

...

b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně,


Sice může nabývat jednotlivé díly nábojů, ale netuším k čemu, když přebíjet nesmí. Jedině by si poskládal náboj z nových komponent (včetně hilzny - napadá mně střelivo do brokovnice), protože podle definice přebíjeného střeliva je přebíjené střelivo v použité hilzně, takže by se nejednalo o přebíjení? Ale to už je fakt Kocourkov.

Pokud je držitelem B+E tak přebíjet může, ale přebíjené střelivo nesmí nosit, protože je povoleno jen pro sportovní a lovecké účely.

K tématu: Olovo je dovolené výrobní provedení, může se nosit bez problémů, ale jen tovární náboje.

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

28.08.2008 17:46

Nějak nechápu. Proč s "E" nesmím přebíjet? Kde je to zakázané? Řešilo se to několikrát - zákon to neřeší, tedy nezakazuje, čili přebíjet můžu. Bohužel můžu mít problém s koupí komponentů u některých prodejců, kteří si zákon také vykládají po svém.

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

28.08.2008 18:06

cmk píše:(a kdyby nahodou nebylo, je to jenom prestupek na useku zbrani a streliva a na posuzovani pri pripadne KN ci NO by to nemelo mit vliv).

cmk: Kdybych se měl řídit tímto tvým doporučením, tak nosím GoldDot, protože to je sice zakázané střelivo, ale na posuzování NO taky nemá vliv. Ale tohle nechceme, že?

Missak: kouzlo je ve formulaci zákona a ve slovním spojení "... je oprávněn". Co tam totiž není vyjmenováno, je zakázáno.

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

28.08.2008 18:14

No jenže Ačkové zbraně a doplňky jsou řešeny jinde, de fakto přímo kategorizací těchto zbraní a doplňků. Co není zakázano - je povoleno. Bohužel tohoto pravidla se dost často využívá i při "podnikání" na hraně zákona.
Navíc je to jako by jsi řekl, že na ZP A,B,C,D,E NESMÍŠ vlastnit zbraň kategorie D, protože to v zákoně nemáš u této skupiny povoleno (pochopitelně to je zase povoleno jinde)
Jinak říkám - určitě tento problém byl tady řešen a to i FOXem jestli si dobře pamatuji.

takže ze zákona:

§ 9
(1) Zbraň kategorie A je zakázáno nabývat do vlastnictví, držet nebo nosit, pokud není dále stanoveno jinak. Zákaz podle věty první se nevztahuje na vývoz nebo dovoz uskutečňovaný podle zvláštního právního předpisu.9)

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

28.08.2008 18:58

Missak: Asi jsme silně OT, ale vlastnit zbraň kategorie D ti umožňuje §15 pokud je ti víc než 18 let a jsi způsobilý k právním úkonům.

Ale vraťme se k 28, kde je vyjmenováno co jsi oprávněn a mrkni na tohle:

(6) Držitel zbrojního průkazu skupiny F je oprávněn provádět pyrotechnický průzkum ...


U držitelů skupiny A,B,C,D,E toto oprávnění napsáno není a nikde v zákoně zároveň není napsáno, že to držitelé těchto skupin dělat nesmí. Tvoje logika říká, že klidně můžu vzít detektor, motyčku a rýč a jít vykopávat nevybuchlé bomby a granáty.

Proč je každýmu jasný, že pyrotechnický průzkum můžou dělat jen držitelé skupiny F, ale u přebíjení nábojů mají pochybnosti?

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

28.08.2008 19:37

Jestli to není proto, že na F musíš mít zkoušky, tedy odbornou způsobilost. O nějakých zkouškách na přebíjení jsem neslyšel.
No v každém případě - 1. tady je to OT
2. jako většina našich zákonů - umožňuje dvojí výklad
Takže pravda je v případě problémů jen na straně lepšího právníka :twisted:


Reklama

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

28.08.2008 19:57

Omlouvám se za svoje OT bláboly, mám v sobě už skoro 3 litry skvělýho burčáku a neustále pobíhám mezi pracovnou a místem, kam i císařpán musel chodit po svých :wink:

Při poslední návštěvě kadibudky sem si s sebou vzal i mobil a protože mám v rodině právníka, tak sem mu zavolal. Krkolomně sem mu vysvětlil co mě trápí a jeho odpoveď byla následující (doufám že správně odcituju):

Výrobu střeliva můžou provádět pouze subjekty s příslušnou koncesí a licencí. Nikdo jiný. Výjimkou je přebíjené střelivo z použitých hilzen. Takové střelivo jsou oprávněni vyrábět i všichni držitelé ZP kat. B a C do svých zbraní, pouze pro svoji potřebu a jen pro sportovní a lovecké účely. Tovární přebíjenky pokud jsou dovoleného výr. provedení a nepatří mezi zakázané střelivo nosit můžu (u nich není určen účel použití), ale svoje přebíjenky nosit nesmím (nejsem myslivec). A že mám přestat chlastat a volat mu kvůli pi*ovinám. :roll:
Naposledy upravil Steiner dne 28.08.2008 20:31, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Kurt
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 419
Registrován: 17.11.2007 16:48
Bydliště: CR

28.08.2008 20:25

Proč nesmíš nosit přebíjenky? Protože je to "sportovní náboj"? Co když je "sportovní" i tovární FMJ? Kde je definice "sportovního náboje", případně kde je stanoveno, že jej nesmíš nosit? (ne, nemusíš mu teď volat znova :) ).

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

28.08.2008 20:45

Steiner píše:Omlouvám se za svoje OT bláboly, mám v sobě už skoro 3 litry skvělýho burčáku a neustále pobíhám mezi pracovnou a místem, kam i císařpán musel chodit po svých :wink:


Ten burčák ti závidím, dnes žena donesla domů "burčák". Letěl do ha..lu hned po prvním napití. Ještě že byla doma sedmička pozdního sběru na spravení chuti.

jinak jak říkám - každý si to vyloží po svém, podle toho jak se mu to hodí a potom už záleží na tom, jak bude silný v kramflecích on či jeho právník kdyby.... a totéž bude i u toho nošení přebíjenek.
osobně to zatím neřeším, necítím potřebu přebíjet (zatím) :wink:
Jo a po zkušenostech s továrníma přebíjenkama - na ochranu bych už věřil víc praku a ocelovým kuličkám :evil:

Uživatelský avatar
HV
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 514
Registrován: 21.05.2007 15:20
Bydliště: Praha 10

29.08.2008 9:27

Steiner: Tady bych si asi dovolil trochu zapolemizovat. Viz tvůj příspěvek
---
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
...
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje

(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
...
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně
----
Logicky z to ho tedy vyplývá, že na E mohu přebíjet a přebíjené použít. Je-li povoleného výr. provedení i nosit. Nedovolené výr. provedení nemohu ani přebíjet/vyrobit náboj. Na B nebo C samozřejmě venku nosit nemohu, neb na to nemám příslušnou bumážku.

Uživatelský avatar
karotka
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.08.2007 8:00
Bydliště: Praha Stodůlky

29.08.2008 13:55

To Steiner: máš nějakou novější verzi zákona? Já jsem o skupině F nic nenašel.

Uživatelský avatar
admix
 
Příspěvky: 1815
Registrován: 25.06.2007 17:45
Bydliště: Plzen

29.08.2008 14:31

Otoc svuj zbrojni prukaz ;)

Uživatelský avatar
martin.9mm
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 770
Registrován: 07.03.2007 16:56
Bydliště: Olomouc

29.08.2008 14:31


Uživatelský avatar
karotka
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.08.2007 8:00
Bydliště: Praha Stodůlky

29.08.2008 14:40

Diky, ucil jsem se pred rokem a asi jsem mel stazenou starsi verzi. Pravda, na zbrojaku zezadu to je...

Tiger
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 12.08.2008 8:35
Bydliště: Ostravsko

30.08.2008 13:00

Ja se ucil pred ctyrmi a o F jsme se ucili ;-)

Uživatelský avatar
karotka
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.08.2007 8:00
Bydliště: Praha Stodůlky

31.08.2008 13:31

Já vím, že už jsem hodně OT, ale fakt mě to zajímá a pokud se teď někdo učí, asi by to měl taky zaregistrovat. Díval jsem se do skript, které jsem k tomu koupil na střelnici, na http://www.strelecky-portal.cz, na http://www.mujglock.com a tam je všude verze 119/2002 bez skupiny F. Jen MarK na http://zbranekvalitne.cz to tam má. Muselo teda dojít ke změně....

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

02.09.2008 0:06

Já osobně (přestože nerad) se kloním k výkladu nikoli čistě jazykovému, ketrý se zde očividně těší nemalé oblibě, ale spíš k výkladu teleologickému. Ratione legis mi z dikce zákona plyne, že se zákonodárce jemu vlastní krkolomnou a několikerý výklad umožňující cestou zkrátka snažil zamezi lidem nosit v kvérech cokoliv co si doma na koleni natlačí a pak s tim v krizové situaci nedejbože střílet po lidech (jsme tu sice snad všichni rozumní, ale debil se najde v každé komunitě :)).
Když zákonodárce umožní přebíjet jen lidem se sportovním a loveckým zbrojákem pouze sportovní a lovecké náboje pro vlastní potřebu, zatímco lidem se zbrojákem na ochranu zdraví, života a majetku přebíjet neumožnil, tak z toho docela logicky plyne, že přebíjené náboje si asi ve zbrani na nošení zrovna nepředstavoval.
Pravda, mohli si pánové uvědomit, že jsou i tací, kteří mají zbroják B+E, takže můžou legálně přebíjet i nosit, ale to bychom nesměli žít v tohle absurdistánu že?

Ale být všechny zákony jasné, striktní a srozumitelné, tak by právníci neměli na chleba.

Nicméně jsem se chtěl podělit o tohle:
1)Koupil jsem krabičku Magtech .357mag s olověnou 158gr střelou.
2)Vystřílel jsem ji.
3)Hilzny posbíral, přebil těmi samými doma litými kulemi.
4)Nikdo nepozná, že to nejni tovární magtech...pokavaď ten náboj samozřejmě nerozebere a nepošle do laborky na porovnání. Ale do těchhle končin se snad při příležitostné kontrole příslušníci pouštět nebudou.

Tak co bych to řešil, nosim co si přebiju a do úmoru budu tvrdit, že je to tovární.
A když se na to přijde tak z toho bude co? Maximálně nedbalostní porušení nesrozumitelného dvojznačného ustanovení zákona o zbraních (omylem jsem sáhnul do vedlejší krabičky no) - sotva přestupek.

Uživatelský avatar
HV
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 514
Registrován: 21.05.2007 15:20
Bydliště: Praha 10

02.09.2008 11:25

Bulls.eye: tímto jsi nás ale posunul zpět na začátek této diskuse. Vysvětli proč, když má držitel sk. E oprávnění "nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně " by nemohl přebíjet? Marně si lámu hlavu s tím, co by s těmi střelami, zápalkami, střelným prachem a hilznami vlastně dělal, kdyby neměl v úmyslu z nich vytvořit náboj :roll: . A zákon mu to nikde nezakazuje.
A současný záznam B + E v tom nehraje roli. Nosíš (ve smyslu skrytě na veřejnosti) totiž výhradně na E.

Uživatelský avatar
MAO
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 266
Registrován: 08.02.2008 16:18

02.09.2008 11:51

Trochu OT, ale stejně to sem dám…

Listin základních práv a svobod
Hlava 1. Čl. 2 odst. 3) :
Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“
Tedy pokud není zakázáno nošení „vlastních“ nábojů tak je nosit můžeš (teoreticky…)

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

02.09.2008 12:57

HV: Říkám, já jsem se jen pokusil o výklad dle účelu zákona - proč je to asi upraveno tak jak to je, neboli co tím chtěl básník říct.
Metod výkladu zákona je celá řada, měly by se používat nejlépe v kombinaci.

Každopádně pokud se budeme držet pouze toho jazykového, výslovného zákazu se nikde nedobereš, o tom diskutovat nemusíme. A celé je to kvůli nešťastné forulaci §28 odst. 2 písm. b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje se středovým zápalem...

Být ta formulace "přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje pouze pro sportovní a lovecké účely..." tak by celá situace vypadala jinak že?
Jistě, i potom by se nechalo namítat, že to není výslovný zákaz - ale to už je vyloženě argumentace ad absurdum. Pokud mám povolení výslovně pouze pro něco, vyplývá z toho zákaz činit opak. Na tom bychom se shodnout mohli ne?

A teď - pokud se budeme (resp. soud v případném řízení bude) při posuzování tohoto ustanovení zabývat otázkou účelu zákona, tak se může stát, že i přez absenci výslovného zákazu dojde k názoru, že tu ten zákaz teleologicky vyjádřen je.

Celé to je o tom, že jsem chtěl poukázat na tuto alternativu. Toť vše.

Ještě poznámečku: HV, když Ti vysvětlím, proč je v zákoně oprávnění držitele ZP sk.E nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů, vysvětlíš mi, proč tam není zakotveno také oprávnění je přebíjet? :D
Nebo se dál budeme držet té logiky, že pokd platí pravidlo: co není zakázáno, je dovoleno, tak vlastně držitel sk. E může vesele přebíjet jako by se nechumelilo? :wink:

Ale jak jsem říkal, já přebíjenky nosím pač stejně při eventuální kontrole můžu tvrdit, že jsou to tovární v obchodě zakoupené. A nikdo mi neprokáže, že ne - koneckonců to mohli podělat už v tom kšeftě a dát mi škatuli vlastních přebíjenejch (přitažené za vlasy, ale ne nemožné).

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků