Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

22.11.2013 16:56

Re: Perkusní brokovnice

Héfaistos píše:
Kentan píše:...svazky jsou sletovány cínem, tak ať si ho nerozložíš. Proto také zapomeň na nějaký případný černění brunigalem.


Při černění brunigalem je teplota lázně cca 135 - 140°C. Cínová pájka pro pájení svazků hlavní má teplotu tání cca 270°C. Takže černění brunigalem (a obecně i ostatní chemické černění za tepla) je naprosto bez problémů!

Zajisté ti poděkují všichni, kdo si po tvé radě z lázně vyndají svazek v dílech. Brunigal cínovou pájku rozpouští. Musí jí tedy být silná vrstva, a nebo se před černěním zalakovává a pak se to opravuje za studena. U svazku téměř nemyslitelné.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

22.11.2013 18:03

Re: Perkusní brokovnice

Njn, to jsem si neuvědomil - nějak jsem si naivně myslel, že jde jen o teplotu a neuvědomil si vlastnosti zásadité lázně. Sorry za dezinfo.

Uživatelský avatar
Knecht
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 468
Registrován: 14.03.2011 18:28
Bydliště: HK / Brno

23.11.2013 2:42

Re: Perkusní brokovnice

Dík všem za rady, po víkendu zkusím co se dá dělat. V petroleji to stálo několik dní, vymáčelo to dost bince zevnitř komor i z kanálků pistonu, ale závit se ani nehnul. Nafta se zkusit může, proč ne.
Cocacolu jsem taky plánoval, ale přišlo mi že petrolej a rezojed by neměly být horší než limonáda...ale kdoví, ono je to děsný svinstvo :)
Brzdovku v téhle chvíli žádnou navíc nemám, koupit ji samozřejmě můžu, ale v rámci hledání rad jsem zaslechl cosi o tom, že dnešní brzdovka má údajně jiné chemické vlastnosti a na zarezlé závity už to není "co to bejvalo".
Ohledně letování svazku si nejsem úplně jistý, ale přijde mi že je to dělané mosazí.

Ne-metrický závitník si můžu z Ameriky objednat, kdyby šlo jen o to...případně kdyby nebyly jiné náhradní pistony.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

23.11.2013 9:14

Re: Perkusní brokovnice

CokaCola obsahuje kyselinu fosforečnou :) Dál ještě můžeš zkusit Black Powder Solvent (naj to třeba u Brymů), který rozpouští zbytky černýho střelnýho prachu a částečně žere i korozi.

jantar
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 211
Registrován: 27.04.2009 19:28

23.11.2013 18:06

Re: Perkusní brokovnice

Je to již zde zmíněno.Nejlepší co se používalo je brzdová kapalina,ale musí být/ČERVENÁ/,tj.,když se ještě jezdilo Octávkami ze 60 tých let a nevěřím,že to nepůjde.Pěkně na povrch,kde je závit nanést slabou vrstvu a opakovat třeba po dvou hodinách a za 10 hodin to půjde povolit.Když nepomůže toto ani potom Coca Cola,tak je to bída.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

09.01.2014 4:29

Re: Perkusní brokovnice

Vsetky rady v teoretickej rovine by boli prakticky nepouzitelne.
Stare pistony su vonku a nove osadene.
Zbytok prac ako vycistenie laufov a testovanie je uz na majitelovi.
Přílohy
DSC00487.JPG


Reklama

Hadrburg
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 102
Registrován: 31.01.2009 23:12

12.01.2014 15:53

Re: Perkusní brokovnice

Knecht píše:Jo a čištění ukázalo ještě jednu chuťovku - pravá hlaveň byla nabitá. Na cáru novinové ucpávky jsem našel letopočet 1926. Noviny psané francouzsky...kdoví kde se ta zbraň potulovala.


To prý u půdních nálezů není až tak nezvyklé. Jen si říkám, kdo by v roce 1926 používal perkusku.

mark.hunter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 41
Registrován: 01.07.2012 9:54

03.01.2015 13:36

Re: Perkusní brokovnice

Přátelé,

Zajímá mě jestli někdo nevíte jak správně nabíjet perkusní brokovnici dvojku od pedersoliho jednotnou střelou od LEE. Jestli ji balit do papíru, nebo ji nabíjet natvrdo, a jestli nabíjet nebo ne i chokovanou hlaveň. Děkuji.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

03.01.2015 17:28

Re: Perkusní brokovnice

Pedersoliho brokovnicu klasickym slugom 12ga od LEE nenabijes bez ucpavky. Ta je robena na prebijanie brokoveho naboja 12ga do kosika, takze je o nejake desatinky mensia. Zmerat ti to teraz neviem, lebo ja som si kokilu upravil tak, ze mi ide slug natesno do hlavne perkusnej brokovnice, ako aj nabojoveho originalu, ked prebijam klasicky po starom bez kosiku.
Ale na flaster by si to nabit mohol. Predovka chokovanu hlaven nemoze mat, lebo by si to nenabil. Chokovane su len zadovky, takze klasicke nabojove brokajzne a na takej hlavni, /vacsinou je to lava/ je aj oznacenie "Choke", alebo "No Ball".

mark.hunter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 41
Registrován: 01.07.2012 9:54

03.01.2015 20:13

Re: Perkusní brokovnice

Díky za odpověď. Já totiž ještě žádné kleště na lití slugů nemám. Ale levá hlaveň na té brokovnici chokovaná je. V pravo Cylinder, vlevo Modified. Je to znatelné i při nabíjení, čištění i pouhým okem, že na ústí té levé hlavně je více materiálu. A jaké bys mi poradil kleště?

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

03.01.2015 20:22

Re: Perkusní brokovnice

Ja mam obe hlavne jednake. Tak potom do chokovanej len broky.
Najdostupnejsia kokila je prave od LEE, len ak ju chces pouzivat vyhradne do predovky a nabijat na tvrdo, tak ju treba upravit, zvacsit priemer. Mozno je aj ina moznost, aj som robil s tym co som mal doma.
Ale len som to skusil a nepouzivam slugy, teda ani brokovnicu.
Pisal som tu o tom: perkusni-brokovnice-t1302-40.html#p278296

Začátečník
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.02.2012 22:44

28.01.2015 23:56

Re: Perkusní brokovnice

Předovky nestřílím, ale LEE slug byl, tuším, kdysi ve dvou rozměrech. Jeden do košíku a jeden bez něj. Vnější tvar byl stejný. Někde se to tu psalo. Je to bez záruky. Už si opravdu nejsem jistý. Já osobně znám jen ten do košíku.
Vůbec nevím, jestli by to šlo v košíku procpat do laufu a není to ani trochu dobové, ale slug od Lymana ( diabola) v pohodě projde i plným zahrdlením bez toho, aby se střela dotkla stěny hlavně. Rezerva je tam tedy veliká a flintě by se určitě nic nestalo. Co se někde popisuje je, že čím větší zahrdlení, tím nižší přesnost. Na těch pár metrů, co se jednotná střílí, to ale asi drama nebude.

Bohemund
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 193
Registrován: 29.04.2013 6:54

18.06.2015 12:03

Re: Perkusní brokovnice

Zdravím,
uvažuji nad koupením své první perkusní brokovnice konkrétně bych chtěl koupit perkusní trombón zvaný Blunderbuss od Ardesy.

Má prosím Vás někdo jakoukoliv zkušenost s touhle zbraní? Nebo viděl někdo někoho, jak s tím vystřelil?

Podle mě jich bude v republice mezi lidmi málo. Chci to především na zeď a občas to nabít hrstí broků nebo diabolek a jít zkoušet rozptyl na střelnici.

Jde mi o to, jestli se s tím dá reálně vystřelit nějaké projektily, protože se kdesi psalo, že to je jen salutní zbraň pro střelbu ucpanýho hajzlpapíru pro parádu. A to se mi nezdá.

Našel jsem ale video nějakého amíka, který s úspěchem s podobnou zbraní střílí veverky.

Podle informací by to měla být ráže 58, možná vyšší.

Mám v plánu později výhledově koupit klasickou perkusní dvojku od DP a mít ji ke svému westernovému kostýmu vandráka/rančera z 19. století.

Díky za jakýkoliv postřehy nebo zkušenosti, byť by to bylo jen o tom, že jste ji někde jednou zahlédli.....

Bohemund

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

18.06.2015 12:49

Re: Perkusní brokovnice

Blunderbuss není žádná brokovnice, ale pouhý přístroj na produkci slavnostního rambajzu. V podstatě dost na hovno.

Bohemund
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 193
Registrován: 29.04.2013 6:54

18.06.2015 16:54

Re: Perkusní brokovnice

Kurňa to mě štve.
Měl jsem za to, že se s tím střílelo sekaný olovo, případně broky nebo hřebíky do davu nepřátel. Když to je ten problém, že už nevím, kde jsem to četl nebo slyšel. Prý s tím byli vyzbrojení námořníci na palubách lodí a ve chvíli, kdy se nepřátelé zahákovali a přelézali přes bok do lodi, tak je pověřený námořník s tímhle Blunderbussem pěkně hromadně pokropil. (nečerpám z Pirátů z Karibiku, i když tam něco podobnýho mohlo být taky k vidění) A ta ardesácká repliky by tedy měla být teoreticky schopná něčeho podobnýho.

Uvažoval jsem tak, že když by to mělo být schopný střílet hromadnou střelu jako brokovnice, tak je to vlastně druh brokovnice.

Nepochybuju, že se s tím dají vystřelovat konfety a dělat rambajz na oslavách novýho roku.

Každopádně díky ti Kentane za názor, pokud někdo máte jiný postřeh nebo cokoliv, co mě vyvede z omylu, klidně to napište. Rád uznám svůj omyl a seznám tuto zbraň jako nevhodnou pro moje záměry
.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

18.06.2015 18:11

Re: Perkusní brokovnice

To co myslíš, že to je, to se jmenuje trombon a má to poněkud jinou konstrukci trychtýřovité hlavně, na rozdíl od týhle pouťový rumcajzovky.

Bohemund
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 193
Registrován: 29.04.2013 6:54

19.06.2015 15:46

Re: Perkusní brokovnice

Tak jsme doma, tohle jsem dřív nevěděl. Když ale porovnám obrázky ardesácký zbraně se skutečným trombónem, tak už ten rozdíl vidím.

Ardesa má hlaveň jakoby trubku ukončenou "trumpetou" zatímco klasický trombón má postupně se rozšiřující hlaveň až k ústí.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

22.06.2015 13:16

Re: Perkusní brokovnice

Kamarád, který není registrován na zdejším fóru mi poslal k trombonu od Ardesy následující:

Obecně: Trombón (= blunderbuss) je zbraň s trychtýřovitě rozšířeným ústím pro usnadnění nabíjení za pohybu. Historicky existují dvě konstrukce - 1) s postupně se rozšiřující hlavní (ústí mohlo být kruhové, nebo eliptické - elipsa na plocho); 2) s rovnou hlavní, která má na konci našroubovaný trychtýř. Ten může být i z jiného materiálu, než hlaveň!

Konkrétně Ardesa:
Patří ke druhému typu (s našroubovaným trychtýřem). Ráže mého kusu je .62, trychtýř je mírně zfušovaný a má o nějakou desetinu menší vnitřní průměr, než hlaveň, takže paradoxně tvoří čok. přesah na šroubení je asi 25% délky hlavně, která je silnostěnná. Cca 25% délky hlavně vyplňuje komorový šroub s komorou o výrazně menším průměru než je vývrt. Odhaduju to na 7-8 mm - nikdy jsem se to nepokoušel rozebrat. celková hmotnost odpovídá armádní perkusce.
Zkušební značky jsou španělské, standardní předovkové, tudíž lze používat střelu. Piston je na šestky mušketové zápalky, zátravka u mého kusu nemá jasně definovaný směr, rozhodně ale není kolmo na komoru. Kolem pistonu je ochranná mřížka z mosazného odlitku - pokud se se zbraní pokouším mířit, snažím se srovnat vršek mřížky v ose hlavně s vrcholem trychtýře. Pažba je z náídherného ořechu, ale musel jsem se ke dřevu probrousit víc než milimetrem tónovaného laku, který nevydržel terénní použití.
Uchycení železa do pažby je komplikované a rozborka tudíž začíná u ochranné mřížky pistonu. Pak je nutno vyjmout zámek a jeho šrouby a teprve nakonec hlaveň, která drží na šroubu zespodu v předpažbí, na šroubu v ocasu dnového šroubu a na očku kolem jednoho ze šroubů zámku(!).

Zbraň je sice primárně určená na výrobu kraválu, ale jak uvádím výše, podle značek umožňuje i ostrou střelbu. Rozptyl a dostřel je závislý na tvaru použité munice - běžné broky pokryjí na 25m standardní terč 50/20 a něco uletí okolo, na 50m už perforují tři tyto terče, rozestavěné v běžných vzdálenostech pro tři stavy vedle sebe (asi 5m). Drobné hřebíky, nepravidelné kousky kovu či tříštivé autosklo mají hranici účinného dostřelu do 15 metrů a rozptyl vetšiny kousků asi 5x5m. Takový šrot ale velmi rychle ztrácí energii, lze ho ale využít nanejvýš k čištění místností na slepo a jediné bezpečné místo je za zbraní/mimo místnost. Osobně jsem testoval i dvojici sférických střel .58, na 25m terč trefila jedna.

Trombón od Ardesy je tedy zajímavý a kupodivu i použitelný kus nábytku, byť má do plnotučné dobové zbraně relativně daleko.

S.

Bohemund
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 193
Registrován: 29.04.2013 6:54

22.06.2015 14:46

Re: Perkusní brokovnice

Peggy, i tobě mockrát děkuju a na dálku i tvému kamarádovi, co s tím střílí. Je vidět, že zbraň testoval a získal tak použitelné zkušenosti. Mně je jasný, že takovouhle věcičku si člověk kupuje většinou z rozmaru, aby ji prostě měl.

Na častější a asi i přesnější střílení jsou k mání různé perkusní brokovnice různých výrobců a to dvojky i jednušky. Na obranu to smysl taky nemá, jeden výstřel je dost limitující. To už by byl na obranu lepší možná Howdah.

Já mezitím zjistil, že Ardesa je už nevyrábí v ráži .62 a k mání jsou už jen v ráži .58.

Každopádně by mě lákalo mít něco takového doma i když by to bylo spíš na parádu a občas sranda střílení.

Dají se sehnat i trombóny s křesadlovým zámkem, ale od jiného výrobce a nejspíš i kvalitněji vyrobené - především pro příznivce historie 17. - 18 století.

mato
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 38
Registrován: 24.02.2010 19:55
Bydliště: Slovensko

26.05.2016 11:03

Re: Perkusní brokovnice

Zdravím páni, potrebujem poradiť, dávam dohromady starú perkusnú dvojku kaliber 20. Okrem pistonov je v poriadku, lôžka pistonov potrebujú nový závit, čo je lepšie, zväčšiť priemer na M8 (M8x0,75, alebo M8x1?), alebo vyvložkovať a dať klasický napr. od Investarms M6x1? Aké zápalky? Budú stačiť 4,00 mm, prípadne 4,70mm? Neplánujem do nej ládovať nejaké extra navážky, na začiatok tak 21 grs. Vesuvitu LC.
Vopred vďaka.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků