Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

22.03.2016 23:49

Re: Perkusná Sharpska

Předpokládáš správně, přesně tak, problém se neobjevil. Hlaveň jsem měl venku několikrát.

Uživatelský avatar
snusmumrik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 43
Registrován: 17.05.2011 14:22
Bydliště: Košice

23.03.2016 22:25

Re: Perkusná Sharpska

Plávajúcu komoru sa snažím vyťahovať pomocou mosadznej hmoždinky laminátovou tyčkou. Takto sa mi zapiekla po rokoch streľby - samozrejme toto bolo po prvý krát intenzívnejšie - v podstate som skúšal strieľať do plnej nefunkčnosti záveru (s blbým mazaním).
Opomoč došiel, len na balíku bolo zle napísané číslo účtu a pošta mi balík nevydala. Takže nová objednávka a čakám. Zatial hlaveň stojí dole záverom v 2 litrovej fľaške plnej petroleja.

Uživatelský avatar
snusmumrik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 43
Registrován: 17.05.2011 14:22
Bydliště: Košice

13.04.2016 11:41

Re: Perkusná Sharpska

Takže petrolej nepomohol.
Prišiel opomoč, tak som komoru nechal zaliatu 24 hodín. To nepomohlo, plávajúca komora sa ani nehne. :mrgreen:
takže som do opomoču naložil klince a nechám ich v ňom týždeň, aby som odskúšal korozívne pôsobenie opomoču na oceľ a keď sa klincom nič nestane, tak skúsim naložiť plávajúcu komoru na týždeň do opomoču.

Uživatelský avatar
snusmumrik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 43
Registrován: 17.05.2011 14:22
Bydliště: Košice

25.04.2016 9:04

Re: Perkusná Sharpska

Môžem prehlásiť, že opomoč nemá žiadne korozívne pôsobenie na oceľ ani po týždni pôsobenia.

Nakoľko som z dôvodu trvania skúšky opomoču na klince potreboval ošetriť hlaveň, po vyliatí opomoču z hlavne som hlaveň umyl v jarovej vode, prelial vrelou vodou a po uschnutí nakonzervoval noname olejom, ktorý mám od policajtov.

Po týždni, na základe výsledku pôsobenia opomoču na klince, som chcel znovu na týždeň naliať opomoč do hlavne. Aby zbytočne nereagoval s olejom v hlavni, túto som umyl v jarovej vode a zistil som, že v styku hlavne a plávajúcej komory šumí hnedý bordel a po chvíli vyliezla plávajúca komora obalená temer smolou.

Takže záver je asi ten, že bpsolvent, alebo konzervačný olej kapilárnou vzlínavosťou zaliezol do štrbiny plávajúcej komory, kde týždeň pôsobil a v styku s jarovou vodou dielo dokončil.

Zaujímave je, že v každom úseku čistenia som bezvýsledne skúšal pomocou mosadznej hmoždinky vytiahnuť komoru a ona mi potom vyliezla sama pri umývaní pomocou lacetky. Umýval som vo vrelej vode.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

25.04.2016 10:51

Re: Perkusná Sharpska

Buď rád, že ji máš venku. Já jsem místo ní vyrobil novou, která se zašroubovala místo plovoucí a byl klid.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

03.08.2018 11:42

Re: Perkusná Sharpska

Pro začínající Sharps-kaře je v aktuálním čísle St.Revue (8/2018)
několika stránkový článek o perkusní Sharpsce: Sharps – puška na celý život
Pokračuje pak dalším článkem o nábojové verzi: Sharps M1874
Zkušení střelci se nic moc nového nedoví, ale pro začátečníky celkem ok.


Reklama

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

05.06.2019 16:16

Re: Perkusná Sharpska

Minulý týden jsem byl po hodně dlouhé době provětrat Sharpsku s papíráky, a protože jsem naložil co se do papíráku vlezlo byly to pěkné rány. Ale zjistil jsem že už mne moc nebaví jak na mne Sharpska prská ze všech stran ;)

Tak rozmýšlím co s ní, nábojovou kupovat nechci, musel bych ji tahat sebou při výměně zbrojáku, pak taky EU soudruzi ... atd.

Koukal jsem se zájmem nato co si nechali u prdelsoliho vyrobit bratři poláci.
Je to Zperkusněná Sharpska 1874. Závěr a zámek je z perkusní Sharpsky, ale komora je i s vytahovačem z nábojové 1874.
Navíc si poláci v Sauaro vymysleli a patentovali úpravu nábojnice kde v místě zápalky je dírka pro průšleh plamene, ale je tam zároveň i ocelová/keramická kulička. Při zášlehu zápalky ji plamen odtlačí a dostane se k černému prachu. Ten při odpálení zase zatlačí kuličku z5 v zápalkovém lůžku na průšlehový kanálek, takže do závěru nepronikají spaliny. Co jsem četl na polských fórech tak jim to funguje.

Co nato říkáte?

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

05.06.2019 17:18

Re: Perkusná Sharpska

Kolegové z Polska jezdí s těmito puškami na závody na Placech a neregistroval jsem problémy. Výsledky dosahují slušné.

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

05.06.2019 19:07

Re: Perkusná Sharpska

Bylo by zajímavé, jak by tuto konstrukci posoudil Úřad pro zkoušení zbraní a střeliva.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

05.06.2019 23:12

Re: Perkusná Sharpska

Tom Smith: Co na to říkají druzí nevím, ale já bych perkusní Sharpsku v baráku už nechtěl, jedině na stěně a na to je to drahej špás. Kdysi jsem ji měl a nazlobil jsem se s ní až dost. Nabyl jsem přesvědčení, že to je nejnepovedenější systém. Nechápu, jak se vůbec mohla v historii prosadit.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

06.06.2019 7:53

Re: Perkusná Sharpska

Proto mám dvě :D

Ale vážně - model 1874 je v pohodě - proto Saguaro. Perkusní repliky bez ohledu na výrobce jsou co kus to originál a musí se doladit. Proto jsem ji dříve nechtěl - a dále viz první věta.

ad Střeleček - taky mě to napadlo, co na to CUZZS

Uživatelský avatar
Flash
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 630
Registrován: 03.03.2007 13:14
Bydliště: Hradec Králové / Praha

06.06.2019 8:28

Re: Perkusná Sharpska

Pušku jsem viděl jen na obrázku, ale v čem by byl rozdíl oproti klasickým perkusním Pedersolkám na mosaznou nábojnici? Zámek je na perkusní zápalku a pak bych vycházel ze zákona kde v § 7:
Zbraněmi kategorie D jsou
b) zbraně jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

06.06.2019 9:16

Re: Perkusná Sharpska

No, není to asi až tak jednoznačné, i když osobně bych se k tomuto výkladu také přiklonil. Nicméně se objevily různé názory třeba ohledně brokových zápalek pro perkusní zbraně - a ejhle, je z toho dělené střelivo se středovým zápalem ... viz příloha
Ta analogie může být ve využití standardní nábojnice.
Přílohy
60739047_2374592162635311_4576631002163576832_n.jpg

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

06.06.2019 10:29

Re: Perkusná Sharpska

To dělené střelivo je nesmysl CUZZS, který uplatnili aby jednomu pytlákovi přišili ještě i nedovolené ozbrojování :-? Dělené střelivo používají lodní kanóny.

Ty w209 někteří dovážejí deklarované jako perkusní ... aby neměli problém v online registru :D
To s tím komorováním na běžný náboj ... no v zákoně to není a za sebe bych si vybral variantu .45-90 a to zrovna běžný náboj není, to se u nás snad ani koupit nedá, max. nábojnice. Dle internetu se přestal vyrábět v roce 1936.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

06.06.2019 11:28

Re: Perkusná Sharpska

No, nezbývá jen doufat, že tyto nápady nezakoření.
Jinak je Saguaro Sharps pěkná hračka, která spojuje výhody obou systémů, aspoň co jsem měl zatím možnost vidět.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

10.06.2019 13:34

Re: Perkusná Sharpska

Ještě k tématu "Saguaro" - ozval se mi ctěný kolega, který není registrován na fóru s tímto příspěvkem:
Četl jsem Tebou umístěnou přílohu na fóru v tématu perkusní sharpska. Jedná se o odpověď Ing. Palounka z ČUSZZ. I když je to můj dobrý kamarád, nemohu s ním v mnoha bodech jeho odpovědi souhlasit. Mám dokument, který jsem si vyžádal a který Ti posílám. Když budeš chtít, tak ho na fórum umísti. Myslím, že tento dokument objasní mnoho dotazů.


Toto stanovisko MVČR možná nebude pro mnohé ničím novým, nicméně je relevantní.
Přílohy
Strelivo_pro_zbrane_kat_D.pdf
(60.02 KiB) 610 krát

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

10.06.2019 15:53

Re: Perkusná Sharpska

Zcela jasně stanoveno. Bohužel je tady otázka, jestli prodejce, který může příslušné střelivo či komponenty držiteli zbraně kat. D prodat, tak učiní. Věřím tomu, že z důvodů neznalosti či komplikaci prokazování majetnictví k takové zbrani se ochota prodeje bude blížit nule.

... Perkusná Sharpska... ufo

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

10.06.2019 23:10

Re: Perkusná Sharpska

Oni ti naši polští kolegové nejsou zase tak geniální jak se na první pohled zdá.
Co si pamatuji,tak o této úpravě,jestli se to tak dá nazvat uvažovalo celkem dost lidí už cca 10 let zpátky.

Perkusní sharpsky "funí" závěrem díky výrobním tolerancím,ale hlavně proto že v obou případech používají náboje/nábojnice bez vlastního těsněji.
Přesněji
Náboj s papírovou nábojnicí bez vlastního těsnění a bez zápalky
Náboj s kovovou nábojnicí bez vlastního těsnění a bez zápalky.
Ona papírová spalitelná nábojnice stejně jako masivní kovová nemají jak zatěsnit v komoře při výstřelu.
Prostě se na komoru tlakem výstřelu "nepřilepí".
To co "profuní" zátravkovým kanálkem je naprosté minimum proti tomu co valí kolem masivní mosazné soustružené nábojnice.

Tím,že naši polští kolegové použili tenkostěnou nábojnici nějakého již komerčně vyráběného náboje,nebo třeba i novovýrobu nábojnice neCIP s okrajem,vyřešili problém funění závěrem použitím
náboje s kovovou nábojnicí s vlastním těsněním a bez zápalky.

Inspirace cca 150 let starým nábojem Maynard je zjevná.


50-50 Maynard.jpg
50-50 Maynard.jpg (4.27 KiB) Zobrazeno 13363 krát


Vytahovač z modelu 1874 je pak už jen logickým vyustěním použití nábojnice s okrajem.
Kuličkový "ventil" v nábojnici je sidce hezká věc,řeší ale problém který není u tohoto systému palčivý.Je to už jen taková třešnička na dortu.
Tedy v případě že zátravkový kanál v nábojnici není jako žumpa.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

11.06.2019 7:21

Re: Perkusná Sharpska

Mimochodem, o víkendu jsme se s jedním kolegou bavili o transformačních Sharpskách.
I když mám Sharpsky relativně zmapované, tohle pro mě bylo nové téma. Šlo údajně o hybridy podobné Saguaru, postavené ze zbylých dílů perkusních pušek nebo přímo jejich přestavbami v době, kdy se už vyráběl nábojový model 1874. Takže i předloha (prý) existovala, a údajně měla i vytahovač.

Mám v plánu to prozkoumat, zatím jen "prodávám, jak jsem koupil".

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

11.10.2019 11:34

Re: Perkusná Sharpska

Tak v Dave se konečně pochlapili a už nemusíte pro Saquaro Sharpsku do Polska ;)

Docela by mne zajímalo provedení toho "ventilku". Princip chápu, jen provedení mne zajíma.
Zda je kulička v děravé "zápalce" stejné velikosti jako klasická velká pistolová zápalka nebo je "zápalka" prodloužena aby kulička měla více místa ...

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků