Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

09.02.2008 21:36

Nejlepší je ořechová kořenice.Ten modřín nebude nejvhodnější.Je dost řítký.

Uživatelský avatar
solory
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 311
Registrován: 14.07.2005 13:02
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem

09.02.2008 22:03

už jsem viděl i pažbu z modřínu (problém je v laku, aby byl s UV filtrem, jinak to hrooozně tmavně v případě modřínu, ostatní většinou jen žloutnou), sám jsem dělal od trnky přes jasan, javor, ořech, pro biatlon dělal kolega velmi lehké pažby z topolu.
není problém dřevo ale vlhkost, poku nemá pod 9% (to Vám venku nevyschne) bude se kroutit a celá práce na nic.
jen je potřeba se ujistit, že konkrétní tvar v kombinaci s dřevinou "unese" zacházení majitele. Dřevo praskne po dřeňových paprscích (vycházejí od dřeně - středu kmene - ven a protíná letokruhy) a je jistota prasknutí právě v místech kde se to nedá opravit, nebo dost blbě - pistolová rukojeť mezi "železem" a lícnicí, takže nešetrné odložení zbraně praštěním botkou o zem znamená, že pádlo pevně drží na zemi ale železo se zbytkem své části dřeva pokračuje k zemi :(

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

09.02.2008 22:28

z modrinu mam podlahu a je dost mekky. ale tmavne nadherne a ma krasnou kresbu

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

09.02.2008 22:31

Pro efekt - ořech, dub
Pro užitek - buk, bříza

Samozřejmě, strom je osobnost, takže vždy záleží na konkrétním kusu. O kvalitě výběru a vysušení nemluvě, to je samozřejmé.

Uživatelský avatar
Venet
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 23.03.2007 9:49
Bydliště: Slovensko

09.02.2008 23:03

Samozrejme ze treba dobre vysusene drevo. A 2 solory : vedel by si porovnat dreva s ktorymi si robil? tj. pracnost versus vysledna pevnost. Lebo buk si viem zaradit, aj topol, aj ten orech by som cca vedel ale jasen, javor.... neviem. Ako sa s nimi robi? stiepaju sa? Opracovatelnost dobra?

2RMP Ved breza je mekka. To uz radsej ten topol. Nie?

Uživatelský avatar
solory
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 311
Registrován: 14.07.2005 13:02
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem

09.02.2008 23:36

nejlepší práce s vynikajícím výsledkem je s ořechem, je dost pevný ale ne příliš tvrdý, výborně se do něj frézuje vrtá atd..
nejpracnější je jasan, je nechutně tvrdý, ale zas vydrží neuvěřitelné věci - vyráběly se z něj lyže a stále se používá na sportovní náčiní a namáhané věci. nejjednodušší je opracování topolu, to něj se dá rýpat i nehtem a kapesní nožík dokáže divy, je lehounký ale řídký.
javor(ikdyž je hodně hustý), buk a trnka mají podobné vlastnosti na opracování, jsou houževnaté, celkem tvrdé, pro ruční opracování je lepší buk a trnka, pro vzhled jednoznačně trnka (český mahagon :-) ) a javor (nádherně sněhobílý pokud se trefi zdravé dřevo a bez jádra). nejlevnější je buk, toho je všude dost, i sušeného, potom ořech, jasan a nakonec javor a poslední trnka.
čím hustší dřevo, tím méně se zaštipuje, pokud pojedete proti letům, zaštipují se všechny, ale od toho je broušení které to spraví.
u kvalitních materiálů, sušených, vyzrálých nejsou ceny za kubík 30000Kč nic vyjímečného :!:
na břízu bacha.. není rozhodně nic měkého! hoblovat ručně břízu je za trest, zlatý buk. Bříza vydrží hodně, te taky těžká ALE hodně se zaštipuje, má místy vlnitá léta, u suků je třeba namísto hoblování ale i rašplování, jen brousit, ale ten lesk pod povrchovkou jen tak něco nemá.


Reklama

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

10.02.2008 0:05

Z jasanu jsem dělal sochu kuše, a rozhodně bych ho neoznačil za tvrdý. Působil na mne spíš jako středně tvrdé až měkké dřevo. Práce dlátem, hoblíkem, rašplí i pilníkem velmi snadná. Švestka byla o dost tvrdší, ale s mnohem hezčí barvou a kresbou. Dub je nudnej, tvrdej, strašně tupí dláta a má tendenci se štípat. Buk je nudnej, tvrdej, ale netupí tolik co dub. Ořechu jsem ještě neměl tolik, abych se cítil na to k němu vyjádřit, ale za pár let už budu mít zkušenost i s ním. Už se těším.

Uživatelský avatar
Venet
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 23.03.2007 9:49
Bydliště: Slovensko

10.02.2008 0:54

Pani, vdaka za info. S tou brezou to som nevedel. fakt s nou nemam skusenosti. Jedine co som vedel ze hori jak papier, a velmi rychlo hnije - rozklad dreva. A co taka olse? Mala by byt tvrdsia ako topol, a reze sa lahko. Robili ste niekto s nou?

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

10.02.2008 9:33

Podle mého názoru je na sportovní pažbu nejlepší kvalitně slepená fošna z buku proložená dýhou (např. ořech, mahagon, palisandr). Když se to slepí s pootočením lamel o 180°, nemá šanci se to kroutit a ta dýha to "nudný" bukový dříví značně rozveselí. Když se to náhodou zmrví, jak psal kolega, buku je všude dost a je za hubičku. Buk je dostatečně tuhý, hutný, dobře se strojně opracovává - je to průmyslový dřevo. Je to ale věc názoru, někomu se prostě "pruhovaná" pažba nelíbí. Na loveckou zbraň bych ji taky nedal - ta má svou tradici a tam je třeba dříví značně vybírat.
ObrázekObrázek
Naposledy upravil Harpplayer dne 17.02.2008 1:03, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Venet
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 23.03.2007 9:49
Bydliště: Slovensko

10.02.2008 10:47

Asi pojdem do buku. Ak sa mi to nebude pacit tak spravim este jednu a z niecoho ineho. Aj tak to bude prototyp.

Len tak pre zaujimavost 2Harpplayer : ako si lepil tu dyhu s bukom? norm. lepidlo abo nejak lisovane? Vyzera to pekne.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

10.02.2008 15:26

Lepeno disperzním lepidlem (značku neznám - lepil to PAN truhlář) na bázi Herkules, Dispercol apod. po 2 vrstvách od středu ven, stahováno do lisu.

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

10.02.2008 17:15

Zdar Harpe! Tvoji pušku znám, práci na pažbě jsi zmáknul fakt dobře. Jen pro zajímavost, dnes mi kamarád poslal SMS ze soutěže, identická pažba pro LM60 včetně kování začíná na 12tis. Laciněji to už asi nikdo nebude ochoten dělat. Snad jedině, kdyby to začali kopírovat Číňani. :shock:

Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

10.02.2008 22:48

Harpplayer píše:Lepeno disperzním lepidlem (značku neznám - lepil to PAN truhlář) na bázi Herkules, Dispercol apod. po 2 vrstvách od středu ven, stahováno do lisu.

Doporučuji moderní lepidla na bázi polyuretanu, např. D4 FIX FLEX. Spoj je pevnější než lepené dřevo a je podstatně odolnější než disperzní lepidlo.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

10.02.2008 22:51

Dík za uznání :oops: , od zkušeného střelce Tvé úrovně těší dvojnásob. Problém je, že dokud to někdo nezkusí, netuší, co se za výrobou kvalitní pažby skrývá, hlavně pokud člověk nekopíruje již vyrobený kus a musí všechno vymýšlet, když ví, že se nesmí seknout, protože by se často muselo začít znovu. Nedisponuju ani truhlářskou dílnou, ani kovoobráběcím strojním parkem, takže všechno nakreslit a buď dělat růčo, nebo stát odborníkovi za zadkem (což mají strašně rádi) a říkat mu tohle takhle, tohle onakhle. Naštěstí mám kromě kámoše PANA truhláře taky kámoše PANA zámečníka, který taky střílí, takže co jsem za bezesných nocí vymyslel a hodil na papír, on dokázal perfektně vyrobit a tak jsme postavili 2 téměř identické pažby. Na výše uvedeném obrázku můžete hledat 5 rozdílů (buehehe). Sám bych s vlastní šikovností a skromným vybavením dílny tuhle záležitost nikdy nedokončil. Uvažovali jsme o malé serii těchto pažeb, ale když jsme zájemcům skalkulovali cenu, zájem hodně rychle opadl. Jsem připraven případným zájemcům o výrobu poradit, jak na to, ale tu serii asi rozjíždět nebudeme.

Gogol
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 09.01.2008 8:15
Bydliště: Skoro Plzeň

11.02.2008 10:02

Udělal jsem takovou malou tabulku s dřevinami , je tam stručný popis , hustota a tvrdost . Žlutě jsou dřeviny podle mě vhodné pro začátečníka na pažby .
http://www.uploadyourfiles.de/72be2d589ae361f2c4f1ab3008055a1c/pv87n/Download.html

Lepení - naprosto dostačující je PVAc lepidlo ( herkules , disperkol a spol. ) , nebo lépe jejich voděodolná verze . Důležitější je dodržet zásady lepení dřeva .
Jinak cenová relace dřeva na pažbu :
Buk cca 250 Kč
Ořech cca 500 Kč - nejlépe americký je hezčí a lépe se opracovává .
Modřín cca 150 Kč
Ještě k tomu modřínu . Pro začátečníka je nevhodný špatně se opracovává a skutečně ztmavne . Laky s UV filtrem -to je pouze marketinkový tah , účinost cca 10 % .
Ještě na závěr , tak podle mě je nejhezčí dřevo na pažbu ořechový kap .

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

11.02.2008 15:26

Gogol:
super tabulka. dost me tam prekvapila ta hrusen, letos nebo pristi rok budu kacet hrusku na dvorku tak si kmen necham a nespalim v kamnech jak sem mel v planu

Uživatelský avatar
Oldřich jandera
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 123
Registrován: 14.05.2006 13:41
Bydliště: Čechy

11.02.2008 16:42

Gogol píše:Udělal jsem takovou malou tabulku s dřevinami , je tam stručný popis , hustota a tvrdost . Žlutě jsou dřeviny podle mě vhodné pro začátečníka na pažby .
http://www.uploadyourfiles.de/72be2d589ae361f2c4f1ab3008055a1c/pv87n/Download.html

Lepení - naprosto dostačující je PVAc lepidlo ( herkules , disperkol a spol. ) , nebo lépe jejich voděodolná verze . Důležitější je dodržet zásady lepení dřeva .
Jinak cenová relace dřeva na pažbu :
Buk cca 250 Kč
Ořech cca 500 Kč - nejlépe americký je hezčí a lépe se opracovává .
Modřín cca 150 Kč
Ještě k tomu modřínu . Pro začátečníka je nevhodný špatně se opracovává a skutečně ztmavne . Laky s UV filtrem -to je pouze marketinkový tah , účinost cca 10 % .
Ještě na závěr , tak podle mě je nejhezčí dřevo na pažbu ořechový kap .

Ceník je hezký, jen ještě vědět, kde se dá to dřevo koupit! Nedávno jsem něco sháněl, nakonec jsem pár kousku těžcě sehnal u řezbáře. Teď už to mám vyřešené-protože dělám pažby na pistole, stačí mi malé kousky a tak používám gumovník brazilský, ten je všude k dostání.

Uživatelský avatar
Venet
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 23.03.2007 9:49
Bydliště: Slovensko

11.02.2008 19:21

Gogol diki moc za tabulku. Taketo nieco som hladal. Tie info mas z vlastnej skusenosti?

Gogol
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 09.01.2008 8:15
Bydliště: Skoro Plzeň

12.02.2008 0:15

2 Venet , více méně ano , skoro do všeho jsem si řízl , ty co jsem doporučil tak mám odzkoušené .
2 Hetzer , hruška je krásné dřevo , opravdu škoda ho spálit .

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

12.02.2008 12:02

Několikrát (a vždy marně) jsem se pokoušel sehnat silnou překližku (alespoň 4cm). Nevíte někdo, kde to sehnat, aniž bych musel vzít paletu (stačí přířez 1x 0,3m) ?

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků