Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

15.05.2007 17:56

Papírové nábojnice

Tuhle jsem našel na thehighroad docela zajímavej nápad...

Obrázek

O víkendu to půjdu prubnout, tak jsem na to zvědavej.
Ale myslim že to přinejmenšim usnadní práci při nabíjení. S tim balenim je sice trocha jebačka, ale člověk to dostane do ruky celkem rychle...holt co se na střední naučíš, to o pár let pozdějc jako když najdeš :D
Jen doufám že to kapslík v pohodě odpálí - motal jsem 21 gr (podle manuálu doporučená terčová laborace), takže mezi dnem válce a spodkem 'nálože' je skoro cenťák mezera.

Koho by zajímal podrobnej návod (pro anglicky negramotné je to aji s obrázkama), najde ho tadyhle.

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

15.05.2007 21:37

to ako že máš vo válci volný priestor ? Ak hej tak by som strelbu z takto naládovanej zbrane neriskoval, pokial viem čierny prach musí byť na rozdiel od bezdymáku dobre zlisovaný.

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

15.05.2007 22:00

No logicky - takhle ubalenej náboj má na dýlku tak 2-2,5 cm. Komora válce je hluboká cca 3,2 :idea: .
Jako sice by šlo tam tu kuli zalisovat cenťák pod okraj, ale to se IMHO pohybem ve válci a následným průnikem do ústí hlavně zdeformuje (a to bysme neměli radost Vinci)

Já myslim, že prach v perkusních zbraních (-> černej prach) má bejt zalisovanej proto, že když bude na volno a zbraň při zamíření zaujme horizontální polohu, tak se prach ve válci přesype -> v dolní půlce komory máš prach, v horní vzduch, takže to dle mě bude nerovnoměrně hořet.
Když máš prach zabalenej v papírovym válečku tak se ti nikam přesypávat nebude, zůstane pěkně za kulí :wink:

Toť moje logická úvaha, ale pokud někdo k tomuhle víte něco víc, tak mi ji pěkně prosím vyvraťte, ať u toho experimentování nezrakvim sebe nebo nedej bože bambitku :|

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

16.05.2007 1:15

Jo, ale kdyby se zatlačil dozadu... Pokud to správně chápu, tak by ten volnej prostor měl být spíš před tímto "nábojem" než mezi ním a dnem komory....
(v černoprašácích se moc nevyznám, ale co se pamatuju to hořlavinách/výbušninách - při tom volném prostoru by mohlo hrozit, že to nebude hořet, nýbrž explodovat... ale nechám přesné rady spíš na zkušenějších)

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

16.05.2007 11:42

Bulls.eye: Škoda, že tvůj odkaz nafuguje... :-(
Rád bych se na to podíval.
Co se týče nabíjení, určitě to zalisuj až na dno. Jinak hrozí, že to bud neodpálíš a nebo to bude mít nestandardní průběh hoření. Netroufám si odhadnout jaký.
To, že kule musí být těsně pod okrajem válce je dle mne pověra. Stačí se podívat do válce moderního revolveru...
Nikdy jsem nestřílel mířenku na úrovni republiky, ale co jsem dostal info od zlínských střelců této kategorie, tak údajně úplně nejlepší a nejpřesnější je terčová dávka prachu, kule přímo na něj a z injekční stříkačky jehlou kápnout trošku oleje kolem kule. Pak hned do válce a vystřílet. Viděl jsem to i přímo na závodech. Osobně mi na tom vadila právě ta neskladovatelnost, proto jsem se touto cestou nikdy nevydal. Co jsem ale zkoušel, byl rozdíl přesnosti v závislosti na hloubce zalisování střely. Používal jsem na dorovnání pod horní hranu válce krupici. V mých rukách absolutně žádný rozdíl.
Před dalším nabíjením zkontroluj komory, zda tam není doutnající kus papíru... Dost nepříjmné :!: V lepší případě selhač, v horším okamžitý výstřel při dolisovávání:!:
Papír by měl být sanitrován, aby shořel bezezbytku.

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

16.05.2007 12:21

Taky koukám že odkaz nejede - on totiž nefunguje celej server thehighroad.org...

Tam borec taky psal, že papír má bejt napuštěnej v jakymsi nitridu,to ale platí hlavně pro originál papír - ten byl mnohem tlustší a tužší než cigaretovej papírek. Ten podle mě shoří jako nic...ale stejně nabíjim mimo zbraň v nabíjáku, tak to určitě zkontroluju.

Je pravda, že v návodu se píše sypat dávku 30gr - takovejhle náboj už má na délku cca 3 cm, což je úplně akorát.
Ale 30gr už asi neni moc terčová laborace což? Dle manuálu je to dokonce maximální dávka :shock:


Reklama

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

16.05.2007 12:23

IMHO je otázka co znamená "shoří" a "shoří beze zbytku". I z cigaretového papírku zbude popel.

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

16.05.2007 13:29

Asi není myšleno shoří beze "zbtků", ale shoří všechen a bez doutnajících zbytků, čemuž bych při jeho napuštění dusičnanem docela věřil.

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

16.05.2007 13:55

Heuréka, už jsem to vykoumal aby ty smotky měly přesnou délku!

Takže postup výroby papírové nábojnice pro perkusní revolver:

1. Vezni nábojnici .357 magnum.
2. Naplň požadovanou dávkou prachu (já sypu těch terčovejch 21 gr).
3. Dosyp po vršek krupicí / moukou.
4. Na vršek nábojnice posaď kuli.
5. Vezni stovkovej cigaretovej papírek a přestřihni ho vejpůl.
6. Omotej ho kolem nábojnice s kulí a nalízni lepítko.
7. Co přečnívá přez kuli pevně zakruť kolem ní.
8. Obrať dosavadní výtvor vzhůru nohama a vytáhni nábojnici ven.
9. Zakruť přečnívající papírek i z druhé strany.
10. Odstřihni přečnívající 'ocásky' zakroucenýho papírku.

Pozn.: Tyhle jointíky se parádně skladují ve škatuli od 45 acp :wink:

ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

16.05.2007 14:33

Hm, to zatočení na dně bude asi způsobovat selhání zápalu. Pomoci by mohlo propíchnutí špendlíkem přes pistony...

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

16.05.2007 14:58

Rozhodnopádně, jehlu už mam připravenou :wink:

maniac
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 08.12.2006 0:49

16.05.2007 22:45

bulls.eye-až tolik si toho nevymyslel,je to na tom odkazu asi na třetí stránce :D a asi na šestý je pěknej způsob skládání konce papírku,aby se nemusel kroutit,ale to propíchniutí to asi bude chtít stejně,přece jen je tam silná vrstva papírku

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

16.05.2007 23:05

To máš jak s tim dědou vynálezcem ze Saturnina - taky vymyslel spoustu věcí, které ale bohuže vždycky předtim vynalezl někdo jiný.
Nicméně jelikož o tom nevěděl, jeho zásluhy mu nelze odepírat.
A co z toho teda nakonec bude? Víbůh ! :D
Já nějak neměl náladu si těch x stránek plků k tomu pročítat, obrázky jsou výmluvný dost a dost...

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

17.05.2007 0:02

Kdysi jsem zkoušel polonáboje do revolveru podle návodu co zveřejnil někdo v SR. Herkulesem lepený nepotištěný novinový papír.Dno lepený taky.Zápalka SB 4.0 to zapalovala perfektně i bez propichování jehlou.Kule byly vlepovaný a nakonec mazaný.Polonáboje byly překvapivě pevný,a při potření kaší z č.p.ještě před plněním se jejich pevnost ještě zvýšila.V komotách byly zbytky papíru jen vyjímečně.Byla to ale dost piplčka jich udělat pár desítek.

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

21.05.2007 19:13

Tak jsem ty smotky odzkoušel a úplná pohoda.
Z 50 vystřelenejch dva selháče, z toho jeden vyřešila nová zápalka a u druhýho napoprvé stávkovala, druhej náklep už ji odpálil.
Zkoušel jsem jak propichovat jehlou přez piston tak i bez toho a je to úplně fuck, odpalovaly stejně - zápalky S&B, příště zkusim RWS tak jsem zvědavej. Ty S&B mě docela pruděj jak v půlce případů zůstávaj romázlý na pistonu a člověk aby to pak šťáral ben šroubováčkem :x.

Akorát teda asi třikrát jsem musel po výstřelu prošťárat piston pač byl ucpanej zbytkem zakroucenýho papírku...asi jsem ho zalisoval moc hluboko.

A je pravda (jak psal Hungry), že ten papírek neshoří celej, sem tam ho v komoře kousek zůstal. Ale zas mam pocit že to celkem pomohlo čistit hlaveň - ani po té padesátce v kuse nebyla nijak zvášť zasyflená.

Takže u mě spokojenost. Válec nabitej raz dva, nejvíc času mi dycky zabralo nasadit kapslíky a žádný extra gagarini taky nebyli - z mejch rukou přesnější střelba jak z 1911ky.

Čmudilům zdar 8)

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

09.10.2007 15:24

výroba polonábojů do revolveru

Jak to dělám!Pokusím se to popsat srozumitelně,ale nic na tom není!
Když se to člověk naučí,jde to docela rychle a u televize se toho po večerech nechá nadělat mraky!Základem je cigaretový papírek,filcová ucpávka.střela,lepidlo,kolíček na stáčení hilzničky,lak na nehty.Vysekám asi tak 4-5 mm silné ucpávky z filce,průměr by měl být,takový,aby šla ucpavka zasunout do komory válce,takže průměr komory,mazáním pak o něco nabyde a šlo by to blbě nabíjet!Připravím si vždy 10 ks ucpávek a ty na jedné straně namáznu lehce lepidlem-PRACTICABLE,contact cement,mají ho všude,stojí asi 35 Kč.Nanáším párátkem,to lepidlo musí lehce zavadnout,aby pak hned drželo,to si musí každý vyzkoušet sám!Namáznu tedy 10 ks a pak vezmu ten první kus na na něj přitlačím střelu,používám většinou kuličky,tu kuličku taky jen bodově namáznu a přitlačím na filc,postavím na stůl a jedu dál.Udělám jich takhle kolik mám zrovna chuť.Jo ještě něco,pokud nemám válcovanou střelu,tak kuličku lepím švem vodorovně,odseknutá část je vodorovně s filcem.Pak vezmu první řadu nalepenejch střel na ucpávce a zase namáznu spodní plochu lepidlem,vezmu kolíček 10 průměr,cigaretový papírek ustřižený cca na 3/4 délky,ten ustřiženej díl používám pak na dna do polonábojů do Sharpsky.Stočím hilzničku a slepím lepidlem co je na papírku,pak popotáhnu stočenou hilzničku na kolíčku a přehnu přečnívající kousek a vytvořím dno!To zase namáznu lepidlem,vezmu opět první filc se střelou a namáčknu k sobě,kolíček vytáhnu a mám polotovar,dávám na stojato do krabičky po nábojích ob jednu,líp se to plní prachem!Takhle pokračuju dál,zatím mě pořádně zaschne lepidlo na hilzničkách!Pak vezmu prachovnici a naplním dávku prachu do nábojniček,volný konec papírku stočím a vytvaruju polonáboj,odstřihnu,nechávám malinkatý ocásek,pak koneček zakápnu kapičkou laku na nehty,co ukradnu ženě.Na to používám špejličku s jehlou.Mám hotový polonáboj!!!!!!!!Jenže to hlavní teprve přijde!Polonáboje pak namáčím do mazání cca do 1/2-3!4 délky,jak se zadaří a nechám uschnout.Je hotovo!Mazání prachu v polonábojích nevadí!!!!!!!!Nasázím do krabiček a pak do patrontašky,nabíjím celé do válce,je to fofr,mazání stříká na osu a všechno šlape!Hlaveň je pouze špinavá,nikoliv zanesená!!!Stačí protáhnout namočeným hadříkem,někdy protáhnu mosazným kartáčkem a pak hadříkem s vedéčkem.Válec čistím stejně,jen ho proleju horkou vodou,abych se zbavil kousku nespálenýho papírku,je to rychlejší.Nikomu to nevnucuju,jen jsem chtěl napsat,jak to dělám já a funguje to!Mazání považuju u všech předovek a perkusních zadovek za nejdůležitější věc!!!!!To platí i pro náboje nabíjené černým prachem!!Kdo bude mít zájem,příště napíšu vaření mazání.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

13.11.2007 19:49

cartridge

Takhle vypadají moje cartridge do pere.

Obrázek Obrázek Obrázek

Před namočením do mazání,namočený,s kuličkou a namočený s ogivální střelou samodomo..

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

13.11.2007 20:02

Náboj M 1863 pro předovku Lorenz:

Prům.střely 13,6mm
Délka střely 23 mm
Prach.náplň 4.g
Hmotnost střely 29.1g
Typ střely-expanzní s jednou mazací drážkou
Konstruktér střely Philip von Podewils

Střela má o 0.3 mm menší průměr než je průměr hlavně v polích.Nabíjela se přímo na prach.náplň,zbytek papírové nábojnice před střelu.

Rozměry a fakta o náboji zjištěná při nálezu komplet balení nábojů:

Délka nábojů 56-65 mm,střely v nábojích umístěny ve dně(prach na špici střely).Nábojnice skládaná,konec se střelou namočen ve směsi tuku a vosku.Náboje baleny po šesti kusech do balíčku o rozměrech 68*46*31 mm.Na balíčku štítek s razítkem:
6 St. sch. Inf. u. Jag. Kaps. G. P. Exp. Sp. G. Comorn 1866
Balíček obsahoval i 7 ks "křídlatých" zápalek.

PS:
Kromě "standartních" expanzních střel Podewils byly používány i střely výbušné.Jejich použití zastaveno po přijetí petrohradských úmluv v r.1868.

standartní střela Podewils:
Obrázek

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

16.11.2007 22:04

Náboj pro jehlovku Chassepot

Obrázek

Perfektní postup výroby náboje i s fotkama je ve vlákně Jehlovka Chassepot M.1866.

jehlovka-chassepot-m-1866-t2599-15.html

Jsou tam i fota zbraně,terčů a poznatky jak náboj případně vylepšit.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

18.11.2007 2:46

Polonáboj pro sharpsku:

Obrázek

Foto polonáboje používanýho v replice sharpsky je v jednom z příspěvků virginana.


perkusna-sharps-ka-t3354-60.html

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků