šroubek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 04.09.2012 18:28
Bydliště: Jihočeský kraj

29.12.2016 21:12

Optisan evx 6-24x50ffp

Zdravim má někdo zkušenosti s touto optikou? Popř.4-16x44. Je to použitelné na 308w?

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

29.12.2016 21:35

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Je otázka je co se od ni čeká?

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

29.12.2016 21:39

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Mam ten EVX 6-24x50 F1 (FFP) na AR-15 ve .223. Nastrel to drzi. Ma to vydrzet razi az .50 BMG, takze i na .308 by to melo slapat.
Kdybys byl z okli Zlina, tak by ses na nej mohl mrknout.

šroubek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 04.09.2012 18:28
Bydliště: Jihočeský kraj

29.12.2016 22:26

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Rekreační střelba do 400m. Možná i na lov. Líbil by se mi Vortex viper PST, ale ten stojí 2x tolik. Jsem z jižních čech

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

29.12.2016 23:41

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Za sebe - pořídil jsem zde z druhé ruky Optisan Viper 3-12x s jednodílnou montáží a na AR15 .223 jsem z prvních pokusů taky spokojen. Po sundání a opětovném nasazení bez posunu. Asi by se mi taky líbila ta varianta 6-24x.

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

30.12.2016 0:29

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Otazka je, jestli vyuzijes osnovu ve FFP. Tahle osnova ma vyznam u taktickych disciplin, kde se nezdrzujes prepocitavanim a muzes merit cil pri jakemkoliv zvetseni. Tenhle puskohled se snazi vstoupit mezi takticke puskohledy. Osnova ve FFP, klikani v MRAD, ale to je tak asi vsechno, co ti muze jako takticky puskohled nabidnout. Jako hlavni nedostatek vidim, ze nema na komincich stupnici na pocet otocek. A protoze nema ani ZERO STOP, tak kdyz se "ztratis", tak si vis kde. Jedina moznost, jak se znovu "najit" je, sesroubovat na doraz dolu a vedet, ze treba 48 kliku nahoru je nastrel na 100 m. A "ztratit" se je velmi jednoduche. Kominky maji jednoduche a beznaradove nulovani. Povolit aretaci nulovani a pohnout se stupnici jde pomerne snadno, tudis okamzite nevis, co mas naklikano. Pokud si to nepamatujes. Tohle se mi u toho puskohledu nelibi a priznam se, ze kdybych to vedel, tak jsem si ho nekoupil. Ale zase na druhou stranu obraz ma krasny. Strilel jsem i s tim Vortexem Viperem PST 6-24x50 FFP EBR 2 MRAD a neshledal jsem rozdil. Sam majitel toho Vortexu uznale pochvalil obraz Optisanu a bylo videt, ze byl prekvapeny, az zarazeny. Osnova se mi u Optisanu libi je prehledna. Silne ramena krize jsou pruhledne a stred se na maximalni zvetseni rozestoupi a tim padem vznikne ve stredu duty DOT. Dalsi vec, ktera se mi moc nelibi, je cejchovani paralaxy a zvetseni. Tady se hodne setrilo. Zvetseni je ocejchovane jen na 6x, 10x, 20x, 24x. Paralaxa ma cejchovani jen 10 - 100 - nekonecno. Ale s timhle se da zit a strilet. A clovek si to muze nejak dodatecne docejchovat.
Takze kdyz to shrnu.
+ Cena, tady neni vubec o cem debatovat.
+ Prislusenstvi, alu krytky, alu slunecni clona, hadrik na cisteni.
+ Osnova FFP, velmi prehledna, ta se povedla.
+ Obraz srovnetelny s 2x drazsim Vortexem. Majitele vortexu prominou, ale ja jsem rozdil nenasel.
+ Beznaradove nulovani kominku.
+ Zamykani kominku.
+ Klikani v MRAD.
- Laciny vzhled.
- Nema stupnice na pocet otacek kominku.
- Nema ZERO STOP.
- Strohe cejchovani palaxy a zvetseni.
- Nema podsviceni osnovy.
Tohle je me osobni hodnoceni tohoto puskohledu. A abych se priznal, tak jsem uz dlouho na vazkach, jestli ten puskohled prodat a koupit jiny, ale za ty penize nic lepsiho clovek nesezene, takze zrejme zustane na pusce.
Kdyby mel ty stupnice na pocet otacek kominku, tak bych o vymene vubec neuvazoval.


Reklama

šroubek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 04.09.2012 18:28
Bydliště: Jihočeský kraj

04.01.2017 14:57

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Děkuji za tvoji detailní odpověď. Docela mě překvapilo tvoje porovnání s vortexem. Asi je rozhodnuto. Jsem začátečník a myslim si, že mi bude ten optisan stačit. Jak říkáš za tu cenu asi nic lepšího neseženu.

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

04.01.2017 18:38

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

No ja bych o podobne optice vedel. Cenove vychazi +- stejne, parametry ma taky stejne. Jen nevim, jak je na tom opticky. Pokud by mel stejny obraz jak optisan, tak bych si ho koupil, protoze nema ty nedostatky, co jsem u optisanu vypsal.
https://www.krale-schietsport.nl/en/rif ... -apmr.html
Na jinem foru si ho jeden slovak koupil. Zatim se nepochlubil, jak je spokojeny. Kdybych ten svuj Optisan prodal za 10000 kc, tak bych ten Athlon objednal a vyzkousel.

šroubek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 04.09.2012 18:28
Bydliště: Jihočeský kraj

04.01.2017 22:40

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Koukal jsem na youtube na video, kde to porovnaval s vortexem. https://youtu.be/LuNayjodNhc

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

05.01.2017 6:42

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

To video jsem viděl a Vortex tam měl lepší obraz. Podle videa se nedá srovnávat. Osobní srovnání je lepší. Taky záleží, kdo to video točil a kdo měl být lepší.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

13.01.2017 15:37

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Záleží na tom, jaké máš oči a na co ho chceš. Sklo (materiál) je přinejmenším slušné, broušení taky. Zatímco podle mé zkušenosti v PST máš večer v oparu, nedejbože při lehkém protisvětle trochu mlíko při zvětšení 7-12x, EVX to zvládá líp-a to je PST jinak po optické stránce prostě lepší. V EVX nad 18 obraz měkne.
Zrovna na tomhle EVX se projevuje nedostatečná korekce objektivu na chromatickou aberaci a trochu i astigmatismus, prostě 56mm už je se sférickou optikou problém, navíc takhle levnou. Na prostředku (vnitřních cca. 20-25% poloměru) ostří hezky, obraz je slušný, na dalších 10% poloměru je to dobré, ale do krajů přibývá neostrost, někdy i trochu rozjeté barvy. Není to moc, ale dokáže to rušit. Na terčovou do světla bez problému, na taktickou bych si ho nevzal. Je třeba si ho zkusit na vlastní oči, mne ta nepatrná neostrost hodně tahá za oči, jiný ji nepostřehne (vyzkoušeno).
Že nevíš na kolikáté otáčce komínku jsi je nepříjemné, pokud moc neklikáš, je to OK. Osnova je jednoduchá, dobře čitelná, žebřík 10MIL dolů je fajn-ale je vidět celý jen do cca. 17,5x, na 24x je do cca. šestého dotu.

Rozhodně bych ho nestavěl jako konkurenci PST, protože tam kde si kvůli optice všimneš za co jsi dal těch 14k navrch u PST, budeš u EVX 6-24x56F1 jednoznačně cítit, že se drbeš levou rukou za pravým uchem. Na střelbu na papír ve dne, spíš terčovým způsobem, je to ovšem super sklo. To samé na malorážky/vzduchovky.

5-20x50 ve druhé fokální je, podle mého názoru, jiná písnička. Ta je dobrá z kteréhokoliv konce, proti PST cítíš kompromis jen velice málo.


Otázka na majitele Athlonů-nemáte ho někdo v okruhu 50-70 km od Prahy? Fakt rád bych se přes něj podíval, ideálně některý 6-24xněco

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

13.01.2017 19:04

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

EVX s 56 mm objektivem ve FFP neni, mas tam preklep.
Je to levny puskohled, takze jsem necekal zadnou hitparadu. Bohuzel jsem nemel moznost si jej prohlidnout predem.
Jestli je to konkurent Vortexu je otazka. Nekomu bude pripadat obraz Vortexu lepsi, nekomu horsi, nekomu stejny. Je to o ocich a svetelnych podminkach, jak si sam napsal. Kazdopadne za tu cenu to dost dobra optika.
Ten Athlon Argos BTR 6-24x50 FFP me taky hodne zajima, ale obavam se, ze v tomhle vlakne se nic nedozvime. Na jinem foru si optiku Athlon jeden slovak koupil. Athlon BTR s klinanim v mil 8-34x56, ale kdyz jsem mu napsal, at napise, jak je spokojeny, tak odepsal, ze jeste nebyl na strelnici a ze ani nema s cim srovnavat.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

13.01.2017 22:41

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Oj-a trapný překlep. Nicméně motá se mi to s 6-24x56 ve druhé, kterou jsem taky koukal a ke které mám poznámky k optické kvalitě jako přes kopírák.

Nicméně na tom co jsem skrz 6-24x50F1 vykoukal to nic nemění. Pro někoho kdo nehoní schopnost vidět a pohodlně střílet za horšího světla, terče bude mít dostatečně kontrastní a nepotřebuje k životu ostrý přehled o všem co se vejde do kraje obrazu, je to naprosto skvělá volba, jaká tady ještě nebyla.
Rozhodně na seznámení se s entry-level pohodlného klikání, s první fokální-a po pořízení "dospělého" puškholedu EVX odvede nádhernou práci na malorážce nebo větrovce, vedle jaké se typické větrovkové puškohledy můžou jít zahrabat.

Každopádně 5-20x50 ve druhé se začíná ostrost rozjíždět na 20x až úplně v krajích a jen málo a i za horšího světla nemá náběh na slabý zákal. Je tedy otázka, jestli na 6-24x nestačí samotné sklo, nebo jeho broušení, nebo oboje. Vidím to spíš na to broušení.
A aby si někdo špatně nevysvětlil "...proti PST cítíš kompromis jen velice málo." tak tohle se týká optické stránky v rekreačně-terčově-(loveckém) nasazení. Na taktice s hledáním špatně viditelných, málo kontrastních terčů ten rozdíl bude cítit, i když trvám na tom, že v oparu za málo světla je EVX o fous lepší. Komínky, jejich krok, štelování-to je u PST samozřejmě úplně jiná liga. U EVX je chod klasicky mírně "mushy", ale hashmarky si s čistým klikem sednou vždycky-a platí to pro celou řadu.

Hroch
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 71
Registrován: 13.09.2007 14:20

26.01.2019 12:46

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Máte někdo dlouhodobější zkušenost s tímto puškohledem na .223 ? ( jestli drží nástřel i po x výstřelech, přesnost klikání, do cca jaké vzdálenosti terče vám vystačí rozsah klikání puškohledu apod.....) Co variantu s osvětlenou osnovou, máte někdo ? Nějaké zkušenosti a popř. problémy s osvětlením osnovy (nastavení intenzity, jestli to nezhasne po pár výstřelech apod...). Díky za informace.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

21.03.2019 17:52

Re: Optisan evx 6-24x50ffp

Na 223 se toho fakt neboj. U 5-20x50 mi po nějakých 4000 ran nevydržel, ale na proti 223 dvojnásobném výkonu a za docela nestandartních podmínek. Na malorážce ten samý kus zatím šlape. Koupil bych si ho znova (a asi to udělám).
Rozsah klikání a stačí-nestačí je daný montáží-sklonem ať úmyslným, nebo nepřesností při výrobě. Dá se to celkem snadno spočítat. Na 223 a delší tratě při sklonu 20 MOA dosáhneš na všechno, co uvidíš. Kříže na všech EVX které jsem měl v ruce měřily prakticky naprosto přesně. Počítej s tím, že klikání bude mít ke krajům rozsahu chybu kolem 5% danou zklenutím obrazového pole, nikoliv chybou/vadou mechaniky.
Pokud vím, je osvětlení stejné jako na SFP modelech, funguje bezchybně a nízká intenzita je dokonce rálně použitelná-neoslňuje a to mám hodně vnímavý zrak.

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků