Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

09.09.2009 19:08

Re: Optika?

nejsem odborník na optiky, ale světelnost u optiky na sport není až tak důležitá jako při lovu za šera.
Myslím že sport a lov mají dost odlišný požadavky.
Já sport Open Leupold VXIII 8,5-25x50, max zvetšení občas ani nevyužívám, na rychlou střelbu, např mizivý cíl používám i na 300 m nejmenší zvětšení, protože je třeba větší zorný pole.
Další flinta na sport meopta 4x32 kategorie standart. haha že ?, ale trefovalo to terč i na 700 m

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

12.09.2009 2:09

Re: Optika?

Uz si pripadam jak na Myslivosti. ale tam je to jeste relativne pochopitelny
1. neni to forum ac je to tak pouzivane. Struktura je takova ze se tam neda nic najit a kazdy mesic se jede na novo. takze ty same otazky a temata mesic co mesi.
2. preci jen tam pisi myslivci. :-)

Tento dotaz se opakuje take stale dokola.
Jak napsal Kall. tercova strelba a lov dost dobre nejde dohromady.
Nevim jakou tercovou strelbu hodlas provozovat, Pokud na urovni napr. Olomouce tak, tam zapomen na to ze puskohled pouzijes na lov. Pro vetsinu tercove strelby vseobecne potrebujes tenky kriz, nebo kriz s dotem. Na 300m nepotrebujes mildot ci jinou podobnou osnovu. nepotrebujes prisvit. Nepotrebujes velkou svetelnost. v podstate si vystacis s 1" tubusem a objektivem 40-45mm a co vydrzi zpetny raz zbrane. Nikdy nestrilis po zapadu slunce. Jine zavody ktere jsou koncipovany po vzoru ozbrojenych slozek, se sice v noci strileji, ale vzdy se strileji na osvetleny terc a vzdy na kontrastni dobre viditelny terc.
Pokud chces lovit v CR, tak vetsina se odbyde po zapadu slunce. Kdyz budes lovit za dne tak jedine tak lisku. Ano tu muzes strilet na daleko a uzijes tak sportovni puskohled.
vse ostatni budes lovit potme, za mesicku. Hranicni vzdalenost pro mne je v zimne na snehu za mesicku rekneme 300m-400m (ale musim obeznat na co strilim, v mem pripade na vse co nema parohy, takze kdyz budu strilet nejmensi kus, tak je to OK) ale praxe je takova, ze 200m je tak max, za jasne oblohy. a k tomu chci mit v puskohledu prisvit. bod staci. Do 300m staci zvetseni 10x a svetelnost mam 56. (SIII 3.5-10x56) ano privital bych zvetseni 15x ale to tak za svetla. Osnova musi byt neco jako duplex nebo German 4 (T) protoze v noci tenky kriz nevidis (Mark4 16MD je dobry na lidi, ale ne na lov a ani na nase zavody, na zavody ozbrojenych slozek vyborny).
Jo mam pro tebe moznost, a neni to kompromis ale pokud mas zbytecnych necelych 84.000kc
March 5-32x52mm ED sklo, takticke provedeni (oni to maji amici tak trochu jinak, oni v noci nelovi a tak u lovecky puskohledu prisvit vetsinou nemaji).
Rovnez je potreba zvazit to, ze uvedene (super) parametry puskohledu (svetelnost atd) za par tisic opravdu lepe koukaji nez drahe puskohledy s na papire napsanymi bidnymi parametry.
U puskohledu stale plati cena = kvalita.
Dalsi vec je, to ze zornicka u mladeho cloveka je radove nejakych 5-7mm (kdo to vi at mi opravi, jsem liny to hledat, a cim je clovek starci, tim mene se zornicka za sera roztahuje. takze je vychozi pupila (prumer/zvetsenim) kterou mlady clovek vyuzije (5.6mm u puskohledu 10x56mm) v pohode u starsi cloveka je naprosto zbytecna, pokud se mu zornice rozsiri pouze na 4.5mm, bude mu stacit puskohled 10x44mm. naopak puskohledy s velkym zvetsenim budou tuto hodnotu snizovat. 25x50 uz to bude jen 2mm. ale to jsou jen poucky ze skoly a fyzika na tete elementarni urovni neresi kvalitu skla, jeho coating atd. Proto zadanlive na papire horsi puskohledy budou koukat lepe nez ty co maji ty parametry lepsi. Rozdil je patrny v cene.

Uživatelský avatar
Hornet
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14.01.2007 23:21
Bydliště: Západné Slovensko

12.09.2009 20:55

Re: Optika?

Ďakujem za odpoveď.
Je mi jasné že puškohľad na lov a športovú streľbu sú dve odlišné veci a že osnova s tenkým krížom by bola v noci problém preto som pozeral po možnosti prísvitu v tom prípade si myslím že tenký kríž problém nebude išlo mi skorej o porovnanie leupold VX-III 4.5-14x50 LR IR a sightron SIII SS 3.5-10x56 LR IR4A ( inak keby mal ten sightron objektív 50 tak by mi bohate stačil ) hlavne čo sa týka spoľahlivosti a kvality mechaniky či už pri preklikávaní alebo menení zväčšenia ktorí je lepší, spoľahlivejší alebo či sú rovnocenné. ( bohužiaľ momentálne mám puškohľad pri ktorom už radšej ani nemením zväčšenie aby sa mi neposunul nástrel preto hľadám niečo na čo sa budem môcť 100% spoľahnúť a 84000kc naozaj nemám inak by som nemusel riešiť takýto problém a kúpil rovno dva puškohľady :) )
Čo sa týka športovej streľby tak som písal že prevažne do 300m občas do 700m a aj to len v podstate ako tréning sám pre seba zatiaľ na preteky chodiť nechcem preto sa snažím vyberať niečo aj na lov ale aj na strelnicu. ( lebo zase hrubý kríž ktorí by bol dobrí na lov na strelnici moc nevyužijem keď mi na 300m zakryje celí terč ale povedzme na jeleňa by bol ešte použiteľný )
V poslednej dobe sa dosť často stretávam z reklamou na tento puškohľad http://www.polovnictvo-pk.sk/product/puskohlad-vixen-25-10-x-56-68/ ( ospravedlňujem sa že je to odkaz na obchod ale stránka výrobcu je bohužiaľ v japončine ) máte niekto s týmito puškohľadmy nejaké skúsenosti?

Haness
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 256
Registrován: 29.09.2008 17:18
Bydliště: Brno

07.10.2009 18:36

Re: Optika?

Zdravím, zdá se mi to, nebo jsou tycenu u těchto puškohledů nějaké divné ?? :-)Za tu cenu bych si nakoupil do zásoby:-)

http://www.valdada.com/catalog/db21c65d-2429-4509-b1d5-f4dbea62f0b9.aspx

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

07.10.2009 18:39

Re: Optika?

Zdá se ti to. www.valdada.com z pro lidi naprosto neznámých důvodů dosazuje k cenám měnu podle nastavení počítače, nebo podle lokace ze které píšeš. Ceny jsou pochopitelně v USD

Pepam
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 70
Registrován: 08.08.2006 16:12

07.10.2009 19:31

Re: Optika?

Přesně tak, stačí přejít na hlavní stránku a je to tam napsáno velkým červeným písmem. Zřejmě o tom problému vědí. Pepam


Reklama

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 434
Registrován: 08.02.2012 15:04
Bydliště: Brno. Moravská Třebová

04.04.2019 10:38

Re: Optika?

Může dát někdo zkušený tip na montážní kroužky na optiku na weaver a tubus 25mm ještě použitelný na zábavnou střelbu do 100m pro ráži 7,62x39. Co hledám tak vše buď airsoft nebo za polovinu ceny pušky a 4x bazarové optiky. Díky

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

04.04.2019 19:44

Re: Optika?

Vortex, Warne, UTG ....

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

04.04.2019 21:20

Re: Optika?

Mozna Vortex Hunter by nemusely byt spatny. Mam dobre zkusennosti s Vortex tactical, ktere funguji bez problemu na 308 a myslim, ze ty Huntery by nemusely byt o tolik horsi. Ale osobni zkusennost nemam.

namork1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07.11.2017 22:41
Bydliště: Vyškov

27.11.2019 0:27

Re: Optika?

Jaký máte názor na Delta optical TITANIUM 4,5-30X50SF MCZ II? Dá se pořídit kolem 18tis. Chci to na CZ557 Varmint 308w. Střelba nejčastěji na 100m, občas 300, časem se snad podaří vyzkoušet i dál... Stojí za ty peníze? Případně jaká varianta osnovy by byla nejlepší na terčovou střelbu? Dělá se 4A, MCZ a MCZ2. Díky

Uživatelský avatar
téměř
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20.06.2020 9:47
Bydliště: Velké Březno, okr. Ústí nad Labem

20.06.2020 23:46

puškohled Steiner Ranger 4-16x56 BC

Dobrý den všem, ať hledám a čtu vše možné i nemožné nikde nic konkrétního. Moc vás prosím, nemohl by mi někdo napsat svou zkušenost s touto značkou, nebo nejlépe s touto řadou optiky??? Za vše jsem vděčný, samozřejmě to co je na netu ,resp. stránkách výrobce, už jsem četl.
Mám na mysli praktickou zkušenost, nebo porovnání s jinou značkou. Bohužel mám nějaký blok pro mě neznámé značky, které osazují záměrné osnovy ve kterých se ani nevyznám a jejich uspořádání mě spíše při lovu ruší.

Uvedu na pravou míru, zbavil jsem se puškohledu na lov zn. Docter classic 3-12x56 RD, velice mě mrzelo že výrobce není schopen dodatečně vyrobit balistickou věžičku jako jiné firmy, záměrná osnova v první rovině, také nic moc, paralaxa také chyběla, kříž také nebyl na přesné zamíření na větší vzdálenosti. Optika byla dobrá, řekl bych že koukala moc dobře. Jen se posouvám dále a chtěl jsem něco co mi bude více vyhovovat. Dost mě oslovila řada od naší Meopty-Optika6, teda než jsem si přečetl nějaké články , o recenzích ani mluvit nebudu. Prostě nevím co jiného vybrat, samozřejmě i finance mají veliký vliv. Zatím na tom nejsem střelecky tak abych si koupil optiku nad 35 tis. Přece jen je to na lov a ani né v noci, to už je dávno pase, (NV) atd. Také dost využívám střelnici max. 400 m. A to mi zatím stačí. Za veškeré postřehy děkuji. Jestli je toto téma out, prosím o smazání. Jsem s pozdravem M.T.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

21.06.2020 20:26

Re: Optika?

https://eshop.bestpatron.eu/cz-kategori ... x-usa.html
vybral bych si něco zde.Doživotní záruka.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků