Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

07.05.2009 9:26

Re: Optika?

Tak mrkni na tu soutez v Otrokovicich .. tam "plytvaji" munici vsichni a docela si to uzivaji :)

Ne vazne .. nevim presne, na co to ma byt a co presne budes chtit s danou malorazkou strilet, ale ta optika diky kombinaci toho zvetseni a krize je podle mne spatna.

FC DOT je dobry na BenchRest a na podobnou tercovou strelbu s velkym zvetsenim. Zde se ale pouzivaji hlavne puskohledy s opravdu velkym zvetsenim - a to vetsinou specialy - tedy fixni. (napriklad weaver T36 36x40) .. na to mi prijde zvetseni 18x dost malo!

Na souteze ostatni je velke zvetseni vyhodou jen nekdy a nekde .. proto se pouzivaji variably. Navic nektera pravidla zvetseni omezuji na 4x, 6x nebo 12x - zde by byla ta optika svym zvetsenim vhodna, ale krizek je nevhodny, jelikoz jak jsem psal, pri malemn zvetseni se neda centrovat a pri strelbe na vetsi vzdalenost (nebo na vice ruznych vzdalenosti) nemuzes premirovat.

A pak je tu lov, kde je ten puskohled uplne nevhodny - a to opet diky krizi, ktery na tmavem nebo clenitem pozadi (les) nebude vubec videt.

Takze ty Shivovo "Na malorazku naprosto vyhovujici." musis brat s hooooodne velkou rezervou .. podle mne je to kravina..

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

07.05.2009 16:58

Re: Optika?

Tak abych to uvedl na pravou miru ... mam to na levnou treninkovou tercovou strelbu. S razi .22LR pocitam tak max. do 50m. Tam me ta tecka 1/8MOA prijde naprosto idelani a 18x zvetseni dostacujici. Koneckoncu pro tyto ucely je tato osnova na strankach vyrobce doporucovana a recenze na ni jsou taky vesmes pozitivniho charakteru. Zviratka nelovim, jenom konzumuju 8)

OT: A co se tyce strelby na 100-150m ... vetsinou strilim s .308, a zcela bezpecne vim co tam vitr dokaze i na tech 100 metru. Pokud si tam dosadim tu .22LR ... pak me to prijde fakt jako plytvani munici. Ale klidne to muze byt prave ta vyzva, proc to zkousime, ladime, zdokonalujeme atd ... takze kazdy at si klidne najde to svoje. Nicmene ja to vidim takhle.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

07.05.2009 17:51

Re: Optika?

jedinej problém této debaty je, že si chceš zastřílet.
Ať koupíš cokoliv, tak jednoho dne, pokud se střílením neskončíš , dojdeš k tomu, že na určitej typ soutěže máš nevhodný nářadí.Univerzální odpověď není.
Malorážná odstřelovačka potřebuje jinou optiku než třeba mizivej cíl, a jinej než soutěž v GC.
Řekl bych že nejlevnější postup je navštívit tyto soutěže a koukat co kdo má a na co nadává.
Pak si to v hlavě přebrat a nakoupit.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.05.2009 18:30

Re: Optika?

jj, tak to je, prostudovat pravidla a hlavne se tam jet podivat a videt, ze se na nekterych soutezich nedodrzuji. :-) bez legrace. dotaz znel na reference o dane osnove. myslim ze byl zodpovezen korektne. Ross se neptal k cemu a jak.
A jestli jsem to dobre pochopil, tak ani nema ambice na soutezeni jako takove, protoze dnes je to jedno co je to za soutez. Kazda vyzaduje maximalne vypiplane naradi na hrane pravidel a stavba soutezi je zase tak aby odpovidala prave temto specialum.
Minuly ctvrtek jsem byl v Lobzich, byl tam armadni mistrostvi snad Evropy v klasicke Velkorazi. 3x20 ran na 300m. Musel jsem se v duchu smat, za kritiku kterou sklizeji BR zbrane. drtiva vetsina mela vymazlene Grunig Elmiger, lehke vyvazene opakovaci zbrane. s dioptrem ktery neni zrovna levna zalezitost. vsichni strileli 6BR Norma diamond line. 20 ran lezak, 20 ran stojak a 20 ran klecak. pomucky vychytane do posledniho svu na valecku pod nohou az po oblek, ktery kdyz strileji stojak, zapnou zipem. kdyz jsem to videl tak jsem si rikal ze kdyz nekdo omdli, tak ho ten oblek asi par vterin jeste udrzi stojiciho. :-)
proste kdyz chces vyhravat, musis na to mit co nejlepe vychytane vybaveni. od obleceni az po optiku.

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

08.05.2009 10:24

Re: Optika?

No pravidla jednotlivych soutezi neznam, takze se nebudu zde v diskuzi poustet do zadnych vetsich akci 8)
Ale kdyz to ted slysim, prijde mi to tak trochu zbytecne omezujici ... ale co uz.
A co se tyce optiky, dozvedel jsem se co jsem potreboval a pevne verim ze se znackou LEUPOLD budu vice spokojeny nez se znackou NikkoStirling, jejiz koupi povazuju za nepochopitelnou chybu a dodnes nechapu, jak se mi to mohlo stat. Na svou Mark4 si treba stezovat rozhodne nemuzu.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

08.05.2009 10:33

Re: Optika?

Nezbyva nic jineho nez souhlasit.


Reklama

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

08.05.2009 20:56

Re: Optika?

Možná jsem to tu už psal, na SUHL 150 mám Leupold 4,5-14x40 a mám dojem že na malorážnou odstřelovačku by mi to mělo stačit.

ahojkamo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 41
Registrován: 26.10.2008 9:54

01.06.2009 11:10

Re: Optika?

Zdravím všechny,
potřeboval bych radu - jaký je rozdíl mezi řadou NXS a NF u NightForce? Ta NF řada je ta benchrestová (tzn. klik 1/8 MOA)?Nebo je klik u všech 1/4 vyjma těch na benchrest a rozdíl je v umístění nastavení paralaxy a osvětlení osnovy?NXS má paralaxu na boku a NF vpředu, je to tak?
Díky moc za odpovědi, přeju hezký den

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

01.06.2009 14:16

Re: Optika?

Dle posledniho katalogu uz zadne NF puskohledy nejsou. je rada NXS a dva BR modely. Rozdil najdes na

http://www.nightforceoptics.com/SCOPES_OVERVIEW/scopes_overview.html

NF modely byly puvodni modely s paralaxou na objektivu a 1/8MOA klikanim. Neznamena to vsak ze to byly BR puskohledy. Ja mam jeden 5.5-22x56 s Mildotem a to definitivne neni urceno k BR strelbe.

cecetkapavel
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20.09.2006 18:55
Bydliště: pce

12.06.2009 18:58

Re: Optika?

Mám dotaz na záměrnou osnovu u Meopty. Osnovy 4A, 4B nebo 8A, 8B.
Tyto mají na vertikální osnově ( pod křížem ), další tři vyznačené záměrné osnovy.
Má někdo vyzkoušené, na jaké vzdálenosti se s těmito osnovami dá pracovat?
(Chápu, že to bude na každou ráži, i střelu jiné).

Jestli se ptám a už to tu na fóru je, tak sorry. Nikde jsem to nenašel. Pavel

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

12.06.2009 19:34

Re: Optika?

Použití dálkoměrné stupnice u křížů 4A a 4B
Do obrazu stupnice umístěte cíl, nebo část cíle, jehož reálnou výšku odhadujete na 0,5 m (tento rozměr signalizuje číslice 0,5 vlevo od stupnice), tak, že spodní okraj cíle leží na základové rysce stupnice. Číslo nad ryskou, která odpovídá hornímu okraji cíle, udává vzdálenost cíle ve stovkách metrů. Odhadujeme-li například výšku trupu dospělého srnce na 0,5 m, nachází se srnec pozorovaný dle obrázku ve vzdálenosti asi 200 m

Toliko co ma meopta na strance.
V manualu puskohledu by mely byt jasne oznaceny (okotovane) rozmery krize. Pokud tak neni, tak si napis do meopty s dotazem jaky je rozmer jednotlivych dilku. Bez tohoto udaje je osnova bezcena.

cecetkapavel
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 20.09.2006 18:55
Bydliště: pce

12.06.2009 20:04

Re: Optika?

JJ. Dálkoměrná stupnice je mi jasná.
Měl jsem na mysli ty tři malé vodorovné čárečky na spodní části vertikální osy, kterými se dá na dálku přenášet.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

12.06.2009 20:34

Re: Optika?

Kazda osnova je dalkomerna pokud ma nejake dilky a znas jejich rozmery. Zatimto ucelem byl zkonstruovan Mildot. "hash marks" maji rovnez nejaky rozmer a pokud ho neznas, tak je ti to k nicemu.
Opakuji, podivej se do manualu nebo kontaktuj Meoptu. Nektere osnovy maji tzv. BDC (Bullet Drop Compensator) ktery kopiruje balistickou krivku daneho naboje.
Jsou osnovy ktere pri nastreleni na urcitou vzdalenost a pri dane razi, umoznuji korigovat propad strely pouhym prenesenim (vypada to stejne jako to na co se ptas) jenze k tomu je potreva vysvetleni a navod.
Takto by mel vypadat popis osnovy.
http://www.sightron.com/index.php?action=view_document&did=1201816362&cat_id=7&id=45

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

14.06.2009 19:35

Re: Optika?

mám dojem, že ve zvetšení 4x32, má v případě 8A tenké rameno osnovy 75 cm, takže obě 150, na vodorovné je dělení ještě napůl, na svislé na třetiny, aby sis mohl spočítat event vzdálenost dle velikosti cíle,když znáš jeho délku .
Pro mně to mělo význam jen jednou,když jsem zkoušel pušku na větší vzdálenost a na 600 m mi došly kliky, bo nemám podbroušenou montáž.
Přepočítáním toho co chybí se člověk ještě může dostat na terč, ale já skončil na 700 m.

reloader
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 377
Registrován: 27.12.2005 21:16
Bydliště: Brno

07.09.2009 14:49

Re: Optika?

Rozhoduji se pro optiku na terčovou střelbu na 300m z 308.win. Jaký je tak optimální zvětšení a velikost skla. Jak moc je velký rozdíl mezi 40 a 50mm. Stačí 40mm?
Jak byste srovnali tyhle adepty? Cenově jsou podobné.
http://www.opticsplanet.net/zeiss-45-14 ... cope1.html
http://www.opticsplanet.net/leupold-vx3 ... scope.html
http://www.opticsplanet.net/meopta-meos ... scope.html
Má někdo zkušenost s meostarem?

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.09.2009 15:17

Re: Optika?

mrkni na
http://www.sightron.com/index.php?action=view_document&did=1201816362&cat_id=15
modelove rady SII Big sky a radu SIII

a kdyz chces neco super a asi nejlepsi sklo dnes pouzivane v puskehledu tak tady
http://www.deon.co.jp/march/index.htm

Niripe
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 288
Registrován: 02.08.2006 13:19
Bydliště: Zlín

07.09.2009 15:39

Re: Optika?

To reloader: každopádně pro terčovou střelbu bych ti určitě doporučil vybírat si mezi modely puškohledů s terčovými točítky (target turrets). Ani ten zeiss a ani leupold co jsi je zařadil do výběru je nemají.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.09.2009 16:14

Re: Optika?

lepsi vyspecifikovat.

tocitka s klikanim 1/4MOA max 1/3MOA (1cm/100m) s moznosti vynulovani a samozrejme korekce provadena prsty, zadnou petikorunou ci sroubovakem.
Jestli to ma nebo nema krytky, je putna. protoze pri soucasnych soutezich je to jedno. nikde nelezes pres hory a doly, neprodiras se houstim a nejsi cely den v desti ci mocalu.
vetsinou strilis na 2-3 vzdalenosti a balistiku na ne znas. takze si jen naklikas a ev. udelas korekci jeden dva kliky.
Pokud by strilel tercovou BR strelbu, tak pak je to o deleni 1/8 a ted jsou jiz dostupne i 1/16. ale ty se opravdu nehodi na normalni strelbu. protoze pocet kliku potrebnych k preklikani ze 100 na 300 je i v 1/8 obrovsky a chubu udelas ve stresu raz dva.

reloader
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 377
Registrován: 27.12.2005 21:16
Bydliště: Brno

08.09.2009 8:09

Re: Optika?

Tento by mohl na 300m stačit
http://www.opticsplanet.net/sightron-si ... 642md.html
Ten Deon moc pěkný, ale bohužel bych nevyužil jeho kvality. To by se ostatní neudrželi smíchy, kdyby to viděli na CZ550varmint :lol:
Jak je ten Sightron s kvalitou ve srovnání třeba s Leupoldem? Vyrábí se v Japonsku?
Ještě k parametrům optiky. Stačí tyhle 4-16x42mm na 300m? Jak moc je velký rozdíl mezi světelností u 40 a 50mm? Jaký zvětšení používáte na jednotlivé vzdálenosti (100,300,500m)?

Uživatelský avatar
Hornet
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14.01.2007 23:21
Bydliště: Západné Slovensko

09.09.2009 17:16

Re: Optika?

Momentálne tiež riešim výber puškohladu a zaujímalo by ma porovnanie puškohladu od sightron SIII SS 3.5-10x56 LR IR4A a leupold VX-III 4.5-14x50 Long Range Illuminated Reticle potrebujem niečo na lov ale aj na strelnicu prevažne do 300m ale aj 700m viem že nič univerzálne ne ni a ani kompromisy sú ne ni to najlepšie riešenie ale potreboval by som ak má niekto s nimi skúsenosti posúdiť vhodnosť ako na lov tak aj na strelnicu, čo sa týka kvality mechaniky, odolnosti, svetelnosť, čistota obrazu, na strelnicu zatiaľ len pre tréning ( určite aspoň zatiaľ nie na preteky možno časom ale to bude záležať hlavne čo na to povedia ruky ).

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků