Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

07.05.2009 13:46

Re: Optika na malorážku.

Firma Matoušek nabízí 20% slevu na puškohledy Bushnell, do vyprodání zásob.

http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=258

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.05.2009 14:03

Re: Optika na malorážku.

Nevim kde se vzalo ze Delta = Weaver, byl bych vdecen kdyby mi nekdo poskytl link na vyrobce Delta puskohledu. Ja to hledal jiz ca pred rokem a neuspesne. Mozna ze se od te doby neco zmenilo.

Nevidim nikde ze bych ti v necem oponoval. toto je moje reakce na tve smyslene tvrzeni, ktere jsi nebyl v dalsim prispevku schopen podlozit.
Omlouvam se za nepresnou informaci. Nemam V16 ale tactical 4.5-14x44 MD

Uživatelský avatar
Navon du Sandau
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 347
Registrován: 17.03.2004 18:47
Bydliště: Praha

07.05.2009 17:54

Re: Optika na malorážku.

Fandaks píše:Firma Matoušek nabízí 20% slevu na puškohledy Bushnell, do vyprodání zásob.

http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=258


Jé! To je dobrý, pamatuju se na Bushnell který jsem měl kdysi na ZKM 456 kterou jsem dávno prodal (já blb) a přišla mi celkem fajn, ale měl jsem zkušenost jen z fixem 4x32. Může někdo ze zkušenosti říct, jak jsou na tom variably? A z toho, co ten prodejce nabízí, je lepší ta řada Legend, nebo Trophy?

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.05.2009 18:14

Re: Optika na malorážku.

Bushnell mam jen dalkomer. s tim jsem spokojeny. Ostatni nevim. Pevne zvetseni mam jen Weaver T36 (36x40), Sightron SSIIBS 36x42, Leupold competition series 35x a Leupold Mark4 16x. Ostatni jsou variably. 3.5-10x56 (Sightron SIII) na lovecke flinte, nejake weavery (V16 a zmineny Tactical), NF (5.5-22x56) a 6-24x50 SIISB Sightron (2x) vse na velkych flintach. zadne problemy. Neco z toho bylo na malorazku (SIISB 36x) ale nakonec ho pouzivam pri testovani naboju na velkych flintach. 6-24x50 na BR flinte (6.5-284 a 6PPC) no problem.

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

08.05.2009 10:35

Re: Optika na malorážku.

Shivo, kdyď tu nikdo nepsal nic o vhodnosti, či nevhodnosti MD k lovu, to si vytáhl Ty ;) Nevím, jak většina, ale je pravda, že většina známých má na lovecký zbrani klasický kříže, málo kdo má MD a ještě že by ho používal a to jak k lovu s velkou nebo malou. Ale například v UK mají povolený lov vzduchovkou a většina z nich používá pro rychlé přemiřování MD v kombinaci se změřením vzdálenosti pomocí PARALAXY. Podle toho co jsem viděl, co jsou schopni nastřílet za dopoledne, tak věřím, že jak ta paralaxa tak ten MD není špatnej a dokonce oboje funguje ;)
A zpět k témě. Na ZKM 451 mám NS NE 4-16x44LRX. Je to docela dobrá optika, drží mi nástřel jak při změně zvětšení tak při paralaxování. Objednával jsem z UK, za cenu něco přes 4 000Kč včetně pošty. Mám ji asi rok a zatím spokojenost. Klidně bych doporučil...

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

08.05.2009 10:37

Re: Optika na malorážku.

Jinak na Bushnelly jsem slyšel jen samou chválu... Prý jsou dobré, na malorajdu bych se jich určitě taky nebál, ani těch nižších tříd...


Reklama

Uživatelský avatar
Navon du Sandau
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 347
Registrován: 17.03.2004 18:47
Bydliště: Praha

08.05.2009 15:45

Re: Optika na malorážku.

Já mám pocit, že asi půjdu do toho Bushnellu. Zatím jsem na ně taky moc kritiky nenašel. A za velkou výhodu považuju možnost si ten puškohled vyzkoušet v prodejně.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

08.05.2009 23:27

Re: Optika na malorážku.

White feather
protoze soubezne bezi thread s temer identickym obsahem a obdobnymi prispevky a tam se lov zminoval, tak jsem si nevsiml ze pisi do jineho threadu. :-) ale diskuze probihala se stejnou osobou.
Podivej, ja si vzdalenost merim dalkomerem a paralaxu pouzivam k tomu ucelu ke kteremu je urcena.Tj srovnani dvou fokalnich rovin (cile a osnovy). To jestli vzduchovkari paralaxu pouzivaj k mereni vzdalenosti a funguje jim to, tak je to proto ze to je na kratkou vzdalenost. Uz jsem to vysvetloval nekolikrat. I na pitome malorazce behem 30min (doba trvani jedne rundy) se meni opticke podminky a musis preostrovat (pritom se samozrejme vzdalenost nemeni) Nemluve o tom, ze pri soutezich trvajicich cely den jsou svetelne podminky na zacatku a na konci uplne jine. Ale chapu, ze mala zmena v ohniskove vzdalenosti je zanedbatelna. V kazdem pripade, to nefunguje u zadne velke pusky, a spousta puskohledu ani nema paralaxu cejchovanou jednotkami vzdalenosti.
Jinak mohl bys mi rici, co se vzduchovkou lovi??? V UK je pro air rifle limit jako u nas, bez ZP muzes vlastnit do vykonu 16J. Nad 16J zkousky a ZP. A smi se pouzivat pouze na lov (sice nevim ceho). Vzhledem k prisnemu zakonu v UK je jednodussi dostat povoleni k nakupu, tak je tato strelba rozsirena. U nas si vzduchovku kupuji z drtive vetsiny lidi co nemaji nebo nemuzou mit ZP a strilba nevyzaduje strelnici. Takze nelze davat rovnitko mezi nasima 16J bez ZP a 40J v UK pro lov. Ti co ZP udelaji a zustanou u vzduchovky, tak je to vetsinou jen ze dvou duvodu
1. provozuji nejakou streleckou vzduchovkovou disciplinu
2. z ekonomickych duvodu si nekoupi velkou flintu.
2 NdS
zvaz u puskohledu nejkratsi mozne zaostreni a take jestli se puskohled da pouzit i na jinou (dospelou) flintu.

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

09.05.2009 2:30

Re: Optika na malorážku.

Shiva: Mas pravdu. V UK si hodne lidi kupuje vzduchovky (do 16J), protoze se jim nechce delat kurz na ZP. Sice nevim proc, zas tak drahe to neni, ale lide jsou ruzne. Treba se jim nechce vstupovat do klubu, nebo mit co do cineni s policii, nevim. Lovit s tim muzou tak akorat mysi, ale kdyz jim to staci, ...

Ovsem jsou take lide, kteri si zbrojak udelaji a koupi si "supersilnou" vzduchovku ciste z financnich duvodu. Mysli si, ze maji vykonnou zbran za mensi peniz, nez kolik by je stala poradna flinta (strelivo kazdopadne). Nic kloudneho s ni nedelaji, akorat si o weekendech hrajou na Ramba, tot vse.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

09.05.2009 8:56

Re: Optika na malorážku.

No ja to vim, ty to vis, jen ti co si to porizuji si to nepripousteji a z toho vznikaji nesmyslne diskuze. Strelectvi (alespon muj soukr. dojem) bylo vzdy vice o velkych flintach a v mensi casti o malorazkach. vzduchovky jen sporadicky. "Sousedni" forum na Gunshopu je presny opak. A vetsina si mysli, ze kdyz maji vzduchku tak ze maji velkou flintu v malem a ze se poznatky daji aplikovat v diskuzi at uz o malorazce tak i o velke flinte. A to je strasne zavadejici, ono je dost tezke srovnavat strelbu ze vzduchovky se strelbou z malorazky, ale nektere aspekty ma vzduchovka a malorazka spolecne.

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

09.05.2009 10:34

Re: Optika na malorážku.

Je to sice OT, ale loví s tím například králíky (nedávno jsem se díval, dva lidi si udělali volno a měli loveckej den, nastříleli 16 králíků), vrány, straky, veverky, myši, krysy, možná ještě něco jiného, to samé v USA, tam to také hodně používají k lovu... Jinak, tuším že v USA celkem letí "BIG BORE", vzduchovky-větrovky, které jsou v ráži 9mm nebo třeba až .50 a ten jejich výkon je úžasný, s tím už loví i bizony, jen nevím, jak to mají s tím, jestli to mají na ZP..
Věčná paralaxa, ta Ti nějak leží v žaludku, ne? ;) Nikdo neříká, že je pro to určena, ale dá se s ní relativně přesně měřit do cca 100m a do 50m je to velice přesné. To, že na některých optikách není cejchovaná nějakou jednotkou (ano, je to tak, měl jsem v ruce jeden model od NF, měl boční paralaxu, ale bez cejchování, mimochodem, nádherná optika) tak hodně lidí, si na to dá velké SWAT kolečko a to si sami ocejchují, vím, že to funguje, vím, že to tak spousta lidí dělá, podívej se někdy, na nějakou flintu s optikou, s kterou majitel střílí FT, tam se toto vužívá víc než hodně...
Jinak hodně lidí má vzduchovky i velký flinty a oběma střílí stejně rádi... Vím o lidech, kteří střílí MaO a dosahují velice dobrých výsledků a větrovku mají doma pro trénink, protože mohou střílet prakticky kdekoliv, kde si zabezpečí střeliště. Tohle je ten důvod, proč si lidé kupují větrovky... Né všichni mají střelnici blízko a nemají čas dojíždět x kilometrů na střelnici, když si chtějí zastřílet, proto mají vzduchovky, které mohou vzít jen tak na zahradu, půdu a jít se zabavit a hlavně, mohou to udělat kdykoliv, nemusí čekat až budou otevřený střelnice...
Pardon za OT...

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

09.05.2009 11:15

Re: Optika na malorážku.

Asi jsi necetl pozorne co jsem napsal. zopakoval jsi to same.
Strelba na 100m malorazakou o vzduchovce nemluve se tu resila. Rovnez jsem napsal ze mereni vzdalenosti paralaxou mozna funguje u vzduchovky do 25-30m neznam balistiku diabolky a tak zmena optickych vlastnosti (a tim i tzv. zmereni vzdalenosti) nebude hrat tak velkou roli. Paralaxa mi v zaludku nelezi, ale lezi mi v zaludku lide, kteri v zivote nevystrelili z niceho jineho nez ze vzduchovky ci malorazky, moudra nacerpali od stejne postizenych, specializovali se na jednu soutez a z techto zkusenosti rozdavaji moudra (napr. o paralaxe) jako dogma. To ze ma nekdo vzduchovku jako trenikovou zbran pro souteze malorazky je dost pochopitelne. Ale ted se delaji celosvetova pravidla pro Air rifle a rim fire BR a tam je jasne videt jak rozdilne se k temto disciplinam musi pristupovat. A jak uz nekdo nekde napsal, cim levnejsi munice, tim vice problemu.
Ono staci tve prohlaseni, ze jsi mel v ruce "jeden model od NF" svedci o malem prehledu.
Jak jsem rekl, me vzduchovka nezajima, a jestli lidem co strili FT nejake kolecko s vlastnim cejchovani funguje, tak je to v poho.
Ja opet opakuji, ze na normalni flinte to nefunguje a neznam nikoho, kdo si tim vzdalenost meri. Prijdu do Boletic, lehnu za flintu podivam se na terc a zaostrim a podivam se kolik mi to ukazuje??? tak si to predstavujes? Tak si to nekdy bez zkusit.
Ono staci ze rano ti to strili na flek a odpoledne klikas treba o 1MOA dolu nebo nahoru. Prijedes na strelnici a zjistis ze ti flinta strili o 2cm na 100m jinak nez na strelnici doma.
Ja strilim malorazkou hodne, praktickou strelbu, drobnou skodnou, ptaky apd. mam 456 do ca 20m to strilim z ruky (holuby, straky) a nedovedu si predstavit ze bych tam nekde honil paralxu a jeste odecital metry. Na vetsi vzdalenost treba z trojnozky nebo z lehu. ale i to merim pak dalkomerem (on je rozdil i .22LR mezi 40 a 60m) ale vetsinou strilim tam kde to znam a vzdelonsti zhruba vim. takze neklikam a prenasim (mildot nepouzivam, protoze na to je to zbytecne).

Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

09.05.2009 22:50

Re: Optika na malorážku.

Omlouvam se za OT, ale je potreba reagovat, jelikoz tahle Shivova preskakujici gramofonova deska lidi muze mast!

Mereni vzdalenosti pomoci korekce paralaxe fungujë a hojne se pouziva. Jeho presnost je zavisla na pouzitem zvetseni (vetsi zvetseni = vetsi presnost) a s pribyvajici vzdalenosti presnost mereni exponencialne klesa - tedy cim vetsi vzdalenost, tim hure jde zmerit. Proto asi tento fakt Shiva stale popira, jelikoz to u kulovnice na velke vzdalenosti opravdu pouzit nejde a nepouziva se .. a vzduchovkou popr. malorazkou na mensi vzdalenosti nestrili, nebo pouze na myslivecke urovni. Pro porovnani uvedu priklady:

Pro tyto ucely specializovany puskohled NS 10-50x60 je schopen merit vzdalenost do 50m s presnosti +- 1metr! Do 100m je to cim dal horsi, ale stale pouzitelne a presnost mereni je az do cca 70m srovnatelna s beznym dalkomerem. To vse diky kvalitni optice a velkemu zvetseni (50x). Zmeny optickych vlastnosti vzduchu jsou temer zanedbatelne - ale je potreba mit dost denniho svetla.

Bezny puskohled se zvetsenim 16x je schopen zmerit vzdalenost s presnosti +-3m az do vzdalenosti 50m .. dal spise jen orientacne.

Pro vzduchovku je tento zpusob mereni obrovskym prinosem, jelikoz balistika diabolky s ustovou energii 16J je dost spatna - tedy za vzdalenosti 30m je jiz velmi znatelne klesani a je potreba vzdalenost co nejlepe znat!

Korekce paralaxe je lepsi stranova, jelikoz tato je lepe dosazitelna z pozice strelce - a to hlavne pri strelbe bez opory! K efektivnejsimu mereni vzdalenosti se pouzivaji velka paralaxni kolecka, aby se lepe odecitala vzdalenost ze stupnice.

Takze secteno podtrzeno .. nad 100m uz paralaxou merit nelze dostatecne presne - tedy az nekdo pojedete do Boletic strilet velkou pusku, radeji se na vzdalenost terce predem optejte :wink:

A jeste drobne vysvetleni Shivovy retoriky: "... cim levnejsi munice, tim vice problemu..." .. tim autor nechtel rici, ze levna munice pusobi problemy (i kdyz to by byla pravda) .. ale chtel naznacit, ze "cim mene stoji naboj do Tve pusky, tim vice se budes pri zavodech hadat a delat problemy" :wink:
Naposledy upravil Sidewinder dne 10.05.2009 1:10, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

09.05.2009 22:55

Re: Optika na malorážku.

Měření vzdálenosti přes "swat" kolečko může fungovat jen u vzdálenosti do 50m možná 100m a tak pro potřeby myslivecké střelby. Rozdíl ve značkách pro vzdálenost mezi 10m a 12m je cca 5cm obvodu kolečka, rozdíl mezí 12m a 14m je jen cca 1,3cm a s rostoucí vzdálenosti klesá... Čím dál, tím méně a hůře se to odečítá...

(údaje čerpané z mého Nikko S. 6-24x56 AG IR Nighteater)

Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

09.05.2009 23:16

Re: Optika na malorážku.

Souhlasim, jen dodam, ze tyto "parametry" nemaji vsechny puskohledy stejne .. u nektereho ma kolecko mezi 40 a 50m jeste dost znatelny posun .. u jineho je to temer stejny bod. Je treba na to brat ohled, pokud kupujete optiku a budete s ni chtit vzdalenost merit!

Jo a mimochodem.. u vzduchovek (a nejen tam), pokud chcete strilet na vzdalenosti extremne kratke (do 20m), je tato vec take velmi dobre pouzitelna, jelikoz vyskovy rozdil mezi osou puskohledu a osou hlavne zpusobi, ze cim kratsi je vzdalenost strelby, tim nize je bod zasahu proti zamernemu bodu - takze kdyz chcete strilet treba na 8m, 10m, 12m, 14m atd .. se zbrani nastrelenou treba na 30 nebo 50m, velmi vyuzijete mereni vzdalenosti, ktere je na tyto distance velmi presne - jelikoz zde se rozdil mezi zamerem a zasahem rychle meni a tak je opravdu potreba znat vzdalenost v radu metru.

Uživatelský avatar
Navon du Sandau
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 347
Registrován: 17.03.2004 18:47
Bydliště: Praha

10.05.2009 7:52

Re: Optika na malorážku.

No já teda nechci být válečnej štváč, ale přijde mi že na té Shivově "přeskakující desce" se nalézá dost podstatných informací. Měření vzdálenosti nastavením paralaxy do 50 metrů je jistě z hlediska střelce ze vzduchovky úžasná věc, ale omlouvám se, střelba ze vzduchovky asi není přesně to, co mě maximálně zajímá, naopak můj zájem se spíš ubírá k větším puškám a větším vzdálenostem (kéž by už jednou). A paradoxně se chci taky zdokonalovat ve střelbě z leže bez opory (nožiček) kleče a ve stoje, a na to si právě chci trénovat s malorážkou.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

10.05.2009 18:42

Re: Optika na malorážku.

Pokud směřuješ ke střelbě z velké pušky a na velkou vzdálenost, tak je 22.LR takový dost velký zdržení, jak časový tak finanční.
Z velké pušky se na většině střelnic střílí v leže, bo jiná poloha je většinou balistikem zakázaná.
Pokud mám zkušenost tak jiná poloha ve střelbě se využívá zejména v soutěžích organizovaných ozbrojenými složkami, většinou sed na 150-200 m, a pak stoj kolem 60-25 m.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

10.05.2009 22:23

Re: Optika na malorážku.

No jeste se vratim k te (ne)presnosti pomoci mereni vzdalenosti paralaxou. Osobni zkusenost rika, ze nejvetsi chyba (kdyz nepocitame vlastni chyby strelce) neni v chybe zmereni vzdalenosti (10-30m) ale v odhadu sily a smeru vetru. Nedavno jsem cetl na sousednim foru, prohlaseni na podobny dotaz o polohove strelbe, ze se dotycny zajima pouze o presnou strelbu. Vzhledem k tomu ze se u nas ukazatele vetru nikde jinde nez v BR (na rozdil od soutezi v zahranici ve velke flinte) tak mi to pripadlo dost usmevne. Znalost smeru, sily a prubehu vetru po trase letici strely a byt schopen udelat spravnou korekci, je rozhodujicim faktorem.
Jinak musim souhlasit s Kallem, kupovat malorazku za ucelem treninku na velkou flintu, jsou vyhozene penize. Pro trenink poloh, pokud pouzivas starou 456 se zasobnikem, tak pro nacviceni polohoveho strileni je to OK. Ale v okamziku jak zacnes strilet, tak pri prechodu na velkou flintu, muzes zacit uplne znova. Pokud je to opacne, kupujes si malorazku kdyz uz mas velkou, tak je to v pohode. Samozrejme chapu, ze rozdil v porizovaci cene je znacny a casto rozhodujici. Pokud premyslis o porizeni velke flinty, pozdeji, tak bys mel zvazit i nakup puskohledu. Kup puskohled, ktery muzes pak pouzit na velkou flintu. snizis tim prvotni naklad. Dnes koupis levnou malorazku a drazdi puskohled, az budes kupovat velkou, tak uz puskohled budes mit.

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

10.05.2009 23:55

Re: Optika na malorážku.

Urcite uz to tady padlo ... prave proto se vykaslete na levne cinske nahrazky a nebojte se zainvestovat. Znackova optika neztraci svou cenu tak vyrazne, staci se podivat na Ebay. Tedy znackovou a kvalitni optiku pozdeji prodas vzdy jako znackovou a kvalitni optiku, cinskou nahrazku uz vzdy prodas jen jako jety srot.
Odmenou za to vse vam bude kvalitni optika od sameho zacatku, prevazne s dozivotni zarukou, s pomerne sirokym spektrem pouziti pozdeji na jinych velkoraznych zbranich, a jisty zpusob ochrany investice.
No nejlepe se uci na vlastnich chybach ...

Uživatelský avatar
andreapipo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 190
Registrován: 12.01.2009 9:04

02.08.2010 13:19

Re: Optika na malorážku.

Kall píše:Z velké pušky se na většině střelnic střílí v leže, bo jiná poloha je většinou balistikem zakázaná.
Pokud mám zkušenost tak jiná poloha ve střelbě se využívá zejména v soutěžích organizovaných ozbrojenými složkami, většinou sed na 150-200 m, a pak stoj kolem 60-25 m.

Připomínám např. střelbu na kovové siluety, kde se z velké pušky střílí až na 500 m - kuře 200 m, prase 300 m, krůta 385 m a beran 500 m. Střílí se ve stoje a bez opory.

Jo a k té optice na malorážku. Střílím také kovové siluety do 100 m - kuře 40 m, prase 60 m, krůta 77 m a beran 100 m. Rovněž ve stoje a bez opory. Používal jsem 4x32 s klasickým křížem a stačilo to. Nyní mám DeltaOptical Entry 3-9x40MD a je to stejné. Ono totiž větší zvětšení znamená větší "třes". Pušková optika zatím není vybavena optickými stabilizátory, takže každé větší zvětšení znamená větší třes a tím zhoršená možnost zásahu. Zbraň mám nastřelenu na 50 m a mám ověřeno, že střílet na 40 m nebo na 60 m je stejné a nemusí se cvakat nebo přenášet. MD je pak dobrý na těch 77 m a 100 m, kdy já osobně necvakám, ale přenáším. Delta mi zatím nástřel drží, takže spokojenost. Variabl proto, že jsou soutěže, kde se vyžduje max. zvětšení 4x nebo 6x a mít pro každý typ soutěže extra optiku, to není finančně nejlepší řešení. Ještě jeden postřeh ke světelnosti. Obecně se má za to, že světelnost 40-42 je pro den plně dostačující jak pro sport tak pro lov. Obzvláště ve sportu jsou někde pravidla o celkové váze zbraně, kterou optika dost zvětšuje, obzvláště je-li "tlustá" a s velkým variáblem. Měl jsem v ruce "lehkou" malorážku s optikou 8-32x50 s paralaxou a váha zbraně dosahovala váhy "těžké" malorážky.
Navon du Sandau píše:Tak me napada, nedavno se kdosi zminoval, ze s malorazkama s kukatkem se daji strilet nejake zavody. nevedel by nekdo nejake podrobnosti? Osobne nemam tuseni, a docela rad bych si to zkusil.

Nejen Benchrest a MaO, ale i mizivé cíle 50 m, K4M nebo třeba kovové siluety 50 a 100 m. :)
Tolik k mým postřehům k optice na malorážce a střelbě do 100 m. Hezký den. :)

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník