PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

18.12.2008 10:41

Změt čísel jsem opsal tak jsem přečet, moc jsem to nestudoval.
Naposledy upravil PatrikV dne 24.08.2010 19:08, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Navon du Sandau
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 347
Registrován: 17.03.2004 18:47
Bydliště: Praha

04.05.2009 11:17

Optika na malorážku.

Co byste doporučili? Poměr cena - výkon. Chtěl bych větší zvětšení než typických 4x32.

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

04.05.2009 18:50

Re: Optika na malorážku.

Co zkusit něco od MTC? Ta řada Viper nevypadá vůbec špatně. MTC Viper 4-16x50 IRS: http://www.opticswarehouse.co.uk/prodde ... 1650irsscb
nebo, který se líbí mě, MTC Viper 3-12x44: http://www.airgunbuyer.com/ecommerce/la ... irs600.jpg
Jsou to puškohledy s rozumnou cenou a kvalitou.
Několik recenzí:
http://strelectvi.info/cz200s/recenze/m ... _viper.htm
http://strelectvi.info/cz200s/recenze/m ... _viper.htm
http://strelectvi.info/cz200s/recenze/m ... _viper.htm
Záleží na jaké konkrétní účely optiku chceš a kolik do ní chceš vrazit :)

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

04.05.2009 19:25

Re: Optika na malorážku.

no začal bych tím na co to chceš - lov, sport = jaká disciplína a podle toho vybírat

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

04.05.2009 21:23

Re: Optika na malorážku.

1. na co se bude strilet
2. jake zvetseni
3. jaky kriz
4. kolik na to mas (chces do toho vrazit)

Uživatelský avatar
Navon du Sandau
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 347
Registrován: 17.03.2004 18:47
Bydliště: Praha

05.05.2009 9:30

Re: Optika na malorážku.

OK, takže nejsem myslivec, takže na lov to nebude. Zatím střílím tak na 100 metrů do papíru. Rád bych si časem zkusil siluety, a asi i nějakou malou odstřelovačku.

Zvětšení (maximální) 9 a víc, neboli nic, co neumí zvětšit aspoň 9. Rád bych viděl na 100m, kam to lítá. Osobně mám radši fixní (dle zlatého pravidla KISS), ale zase jsem se naučil, že se ohledně vybavení vyplatí jít s davem, a lidi z nějakýho důvodu preferují variably, takže se nechám přesvědčit, že variabl, ale rád bych věděl proč.

Kříž mildot nebo něco na ten způsob (dílky).

Chci do toho vrazit samozřejmě co nejmíň, v tuhle chvíli na to nemám v podstatě nic, ale seženu si. Jde mi o to, aby to fungovalo, bylo skrz to vidět, nemlžilo se to, drželo to nástřel, a když na tom budu klikat, nebude mi putovat záměrný bod někam do pryč. Nicméně bude to pouze na malorážce. Kdybych se s těmihle požadavky vešel do 8K, bylo by to ideální. Nicméně podstatné je, aby to fungovalo. Pokud si koupím za 3K něco, co nefunguje, vyhodil jsem 3K.

Co jsem zatím tak koukal, zaujalo mě například Nikko Nighteater 12x44, ale rád bych znal všechny možnosti.


Reklama

Uživatelský avatar
MARKONY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1723
Registrován: 08.05.2004 12:55
Bydliště: OSTRAVA

05.05.2009 9:39

Re: Optika na malorážku.


Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

05.05.2009 10:22

Re: Optika na malorážku.

vynecham komentar ke strelbe na 100m.
Dobry byly Weaver V16 (4-16x42). Mam ho na 456 a super a V24 (6-24x42).
vyborne sklo, kvalitni mechaniku s dobrou zarukou ma
http://www.sightron.com/index.php?action=view_document&did=1201816362&cat_id=15&id=29
a
http://www.sightron.com/index.php?action=view_document&did=1201816362&cat_id=15&id=35
az si budes vybirat, tak venuj pozornost na nejmensi moznou zaostrovaci vzdalenost. Zvlaste u malorazky je dulezite byt schopen zaostrit alespon na 10m.

Uživatelský avatar
Navon du Sandau
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 347
Registrován: 17.03.2004 18:47
Bydliště: Praha

05.05.2009 11:42

Re: Optika na malorážku.

100 m už je moc? Já jsem teda střílel z varmintové malorážky a na těch 75m nebo kolik to je v Libušíně to dělalo pěkný soustřely s nějakou optičkou 6x.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

06.05.2009 2:02

Re: Optika na malorážku.

Navon: netrap starého pána...... Shiva to nemá rád :-) malorážkou se přes 50m nemá střílet :-)

Jinak s dobrým střelivem se mi podařilo udělat s malorážkou na 150m soustřel kolem 2,5 cm což nepovažuju za špatné......

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

06.05.2009 9:40

Re: Optika na malorážku.

Ale foxi, se vsim se DA strilet na vzdalenost na kterou zbran dostreli. Balda by klidne mohl psat, ze se da strilet s malorazkou na 300m, protoze to zkousel. Ale s jistotou zasahu (jasne otazka je jako vzdy, jak presne chces strilet) ci opakovaneho soutrelu je to trochu jinak. V hale je to jedna vec, ja testoval svou 456 v Liberci na 100 abych si overil naboje a propad, ale ne kazdy ma moznost ci zamysli strilet v hale. A strelba venku je i na 50m bez ukazatelu vetru sazka do loterie. Vitr fouka i na 50m soucasne ze trech ruznych smeru. Minulou nedeli v Cekanicich az 4cm/50m. Nedovedu si predstavit jak to fouka na 100m.
Vetsina malorazkoveho presneho streliva je subsonicka (320m/s ci okolo) to je dostacujici na relativne vysokou presnost na 50m. Na 100m nejakych 270m/s coz je jeste dobre na drobnou skodnou, ale strela uz je velice nachylna na jakoukoli zmenu (vitr, ridky, ohraty vzduch) takze o nejake presnosti nemuze byt rec. HS (high speed) litaji supersonic 380-440m/s a HV (hyper velocity) ca 540m/s. Dobre vis (nebo bys mel vedet) ze pasmo mezi super a subsonic strelu rozhazuje. Takze by se dalo rici, ze se doporucuje strilet na takovou vzdalenost kde strela ma Vx 400m/s (vseobecne, co se balistiky tyce) a pro malorazky subsonicke do 50m (zalezi jakou presnost ocekavame). Delsi vzdalenosti i pro SV a HV z hlediska presne strelby pro malou strelu (malorazka) i pri rychlostech pres 400m nejsou vhodne z jiz vyse uvedeneho hlediska nachylnosti na povetrnostni vlivy.

Uživatelský avatar
Navon du Sandau
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 347
Registrován: 17.03.2004 18:47
Bydliště: Praha

06.05.2009 9:55

Re: Optika na malorážku.

Mě se už dostalo vysvětlení v poště, jsou to zajímavé informace, ale asi mi to nezabrání v neukázněných pokusech střílet i trochu dál, byť při vědomí, že přesnost nebude nijak zázračná a že se na tu flintu nemusím zlobit, když nebude. Nicméně jsem se poučil a to je fajn.

Rád bych položil doplňující otázku, je někde k dispozici tabulka vzdáleností, kde mají jednotlivé ráže zhruba tu vzdálenost, kde přecházejí do pozdvukové rychlosti? Vím, že přesně to bude náboj od náboje, a méně přesně ale stále ještě dost přesně to bude podle typu náboje a výrobce, ale čistě pro přestavu.

Myslím totiž třeba na .223 Rem která mi přijde tak trochu jako malorážka na anabolikách a předpokládám, že bude na různé vlivy vzduchu docela náchylná. Přesto se kolem ní staví různé zbraně s tlustými hlavněmi a puškohledy jako moje předloktí. Dlke údajů na stránkách S&B je jejich náboj na 300 metrech ještě nadzvukový, ale podle toho, jak ta rychlost klesá, předpokládám, že nad 400 už nadzvuková bude velmi těžko a nad 500 bude skoro jistě podzvuková.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

06.05.2009 10:21

Re: Optika na malorážku.

Jasne, kazdy strili a testuje. Kdyby to nedelal, tak se nikam nepohnem. ale tohle je uz OT. Kdyz budes chtit pravidelne strilet na vzdalenost 100m budes potrebovat lepsi optiku abys videl zasahy v terci. Terc ale musi byt kontrastni a dobra viditelnost. V okamziku kdy se vzduch ohreje a zacne se tetelit (mirage) tak budes mit problem videt zasahy vubec. s malym zvetsenim neuvidis a s velkym neuvidis kvuli teteleni.

rychlosti na ruzne vzdalenosti ti vypocte kazdy jednoduchy balistak. zakladni informace u seriove vyr. naboju jsou uvedeny od vyrobce na baleni. do bal. potrebujes Vo, BC a hmotnost strely (pro vypocet Vx) pro korekce potrebujes znat jeste vzdalenost osy puskohledu a vyvrtu, polohovy uhel, smer a silu vetru, teplotu, vysku atd.
Muj naboj do AR15 ma 400m/s na ca 600m a supersonic je jeste na 750m.

Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

07.05.2009 8:23

Re: Optika na malorážku.

Shiva opet OT :roll: :lol: ..

Kazdopadne bych se pridal k te Delte Titanium. Model 4-16x42 bude univerzalni .. a da se poridit s tenkym duplexem, nebo trosicku min tenkym MilDotem. Zvetseni 16X IMHO staci - a jsou tu i souteze, kde je potreba mit zvetseni 4X, takze proto bych volil tento model. Nedavno jsem strilel v hale v Otrokovicich na 150m a se stejnou optikou, jako je tahle Delta (Weaver V16) jsem zasahy na 100m videl bez problemu, na 150m v pohode jen v bilem - takze s kontrastnim tercem neni problem.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.05.2009 10:13

Re: Optika na malorážku.

Nevim kde se vzalo ze Delta = Weaver, byl bych vdecen kdyby mi nekdo poskytl link na vyrobce Delta puskohledu. Ja to hledal jiz ca pred rokem a neuspesne. Mozna ze se od te doby neco zmenilo.

Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

07.05.2009 10:39

Re: Optika na malorážku.

Pise se o tom na vice forech, ale oficialni informaci asi tezko najdeme..

Delta Titanium je nejak v licenci Weaveru. Dukazem neni jen model 4-16x42, ktery je u Weavera oznacen jako V16, ale i dalsi modely..

např.: zde a zde

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.05.2009 11:01

Re: Optika na malorážku.

Sidewinder píše:Pise se o tom na vice forech, ale oficialni informaci asi tezko najdeme..

Delta Titanium je nejak v licenci Weaveru. Dukazem neni jen model 4-16x42, ktery je u Weavera oznacen jako V16, ale i dalsi modely..

Hm, takze vyrobce nedohledatelny, znamy jen v Polsku. A dukaz je ze vypada stejne a ma stejne specs.
Nevim jak muze byt neco vyrabeno "tak nejak v licenci" .
Navic jsem byl loni na IWA informovan ze Weaver byl koupen jinou firmou. Bohuzel si jmeno nepamatuji a uz jsem si tuto informaci neoveroval. Pro mne jako obchodnika jsou dulezite aspekty jako zaruka, reklamace, kvalita a spolehlivost (to by melo byt dulezite i pro koncove uzivatele). Bohuzel u Weaver skla zarucni podminky a reklamace jsou pro Evropu neakceptovatelne. Kvalita a spolehlivost byly OK.
U Delty mi schazi uplne vse a nejvice mi vadi, ze vyrobce neznamy, tudiz s nim nelze nic resit.

Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

07.05.2009 11:23

Re: Optika na malorážku.

:D Tak ji neprodavej, dyk o to tu nejde. Tady jde o zakaznika a tomu muze byt jedno, jestli jde nebo nejde jednat s vyrobcem, protoze zaruku drzi dodavatel - a jelikoz Weaver se shani spatne - a pokud se necha poslat ze zahranici, tak jsou potom s pripadnou zarukou problemy, tak to je opravdu lepsi koupit na www.binox.cz tu Deltu.

Pro mne jako zakaznika staci to, ze tuto Deltu spousta lidi chvali, mnohokrat se objevila informace, ze se jedna o stejne sklo, jako Weaver V16, ktereho take stiha chvala - a navic je ji mozno koupit u nas, se zarukou dokonce 3 roky .. a je oproti V16 nabizena s MilDotem.

Osobne jsem mel tyto dva puskohledy vedle sebe a mimo drobnych detailu, jako je ryhovani na tocitkach, jsem nenasel rozdil - a to jsem pro porovnani skla meril i svetelnou propustnost.

Vadny kus se muze najit vsude, to je jasny, coz jsem si overil u jednoho V16, ktery mi nedrzel nastrel.

Ta optika je na malorazku urcite vhodnejsi, nez ten leupold - a to hlavne diky krizi.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.05.2009 12:09

Re: Optika na malorážku.

Tady nejde o to jestli a proc co ja ci nekdo jiny prodava nebo neprodava. Ja jen reaguji na tve prohlaseni a kladeni rovnitka mezi Deltu a Weaver puskohledy. To jestli jsou skla od stejneho vyrobce a to je docela mozne, te neopravnuje k tomu, rikat ze jsou stejne.
A mit to jeste z doslechu. To je stejne jako kdyz budu tvrdit ze meopta je stejna jako Swarovsky protoze jsem slysel ze Swarovsky bere skla od Meopty. A to jsou oba vyrobci legitimni a dohledatelni.
Je mi uplne jedno kdo s cim strili, ale podavat zavadejici info je proste spatne.
Mam V16 s MD na 456 ale je mi tam prd platny. Jestli strilim na 100m, tak prumerny propad z 50 na 100 je 6-8MOA, kdyz budu mit stesti tak to bude presne 20cm a mohu tudiz strilet druhym dotem. jenze to tak nebyva. radeji si cvaknu 8MOA a strilim. Nevim co jsi ty s malorazkou nebo vubec ulovil. Ale Kdyby byl MD vhodny pro myslivost, tak s nim budou myslivci bezne strilet. Mne je jak na velky tak na malorazce na lov k nicemu (pokud nestrilim na 300+m a fouka tolik ze si musim prenest). Dot jako takovy je urcen pro TERCOVOU strelbu stejne jako diopter. Stredis proti sobe kruhy ev. kombinaci kruhu s krizem. Nema to s BR jako takovym nic spolecneho. MD na malorazce potrebuji akorat pseudo sniperi.

Uživatelský avatar
Sidewinder
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 371
Registrován: 10.07.2005 16:29

07.05.2009 13:15

Re: Optika na malorážku.

:lol:
Zaprve .. jsme v tematu o vhodne optice na malorazku.. ohledne vhodnosti krize FC DOT versus MilDot jsme se bavili v jinem tematu .. tak tu prosim nedelej zmatek jen proto, ze mi MUSIS stale oponovat..

Zadruhe .. ja jsem nikde nepsal, ze MilDot je vhodny k lovu, .. pouze jsem napsal, ze FC DOT vhodny pro lov NENI! .. s tim snad souhlasis i ty..?

Zatreti .. Pises, ze mas "na 456 V16 s MilDotem" .. no tak ten bych tedy rad videl, protoze V16 se s MilDotem nikdy nevyrabel a vyrobce zmenu zamerne osnovy neumoznuje!

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník