Uživatelský avatar
Merlin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20.01.2004 22:04

21.01.2004 23:41

Ochrana před IR/Thermo detekcí

...... aneb jak proklouznout a vyklouznout na bojišti 21.století.......

Vítány všechny zkušenosti, postřehy a informace vždyť žijem jen jednou.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

22.01.2004 7:59

Slyšel jsem že na vojenské akademii vynalezli nějaké plátno které dost dobře izoluje, není tě v něm moc na na termovizi vidět, a nevypdáš jak pumpa obalená na zimu, přijde mi to zajímavé....

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

22.01.2004 10:06

No, pro zajímavost, naše armádní maskáče jsou opatřené zátěrem, který nepropouští IR záření (proto je v nich takové horko) a naopak třeba polní obvazy jsou napuštěné preparátem, který září v UV (aby tě našli zdravotníci).
Obecně bude asi problém v tom, jak zadržet IR záření a přitom nezpůsobit přehřátí organismu.
Další problém je jak se vyhnout detekci pomocí více spolupracujících systémů - např. infra a thermo: v infra sice nebudeš vidět jako bílý bod, ale v thermo se objevíš jako skvrna třeba o 1°C studenější než okolí.

Samotného by mě to zajímalo.

Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

22.01.2004 19:50

Phantom píše:detekci pomocí více spolupracujících systémů - např. infra a thermo: v infra sice nebudeš vidět jako bílý bod, ale v thermo se objevíš jako skvrna třeba o 1°C studenější než okolí.

Samotného by mě to zajímalo.


neni nahodou infra a thermo to samy? :)
Naposledy upravil premek dne 22.01.2004 23:17, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

22.01.2004 22:44

premek píše:
neni nahodou infra a termo to samy? :)


No taky bych rekl ze je ... nebo ze by to byly smrtici paprsky "X"? :shock:

Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

22.01.2004 23:17

Ross píše:
premek píše:
neni nahodou infra a termo to samy? :)


No taky bych rekl ze je ... nebo ze by to byly smrtici paprsky "X"? :shock:


A co teprv paprsky "BFLMPSVZ" ...


Reklama

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

23.01.2004 10:07

Ha ha.

No dobře, měl jsem napsat "systémy s monochromatickým a barevným zobrazováním".

Spokojeni?

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

23.01.2004 10:10

Phantom píše:Ha ha.

No dobře, měl jsem napsat "systémy s monochromatickým a barevným zobrazováním".

Spokojeni?


Jasne .. tak uz se necerti ... :)

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

23.01.2004 10:24

Já se vlastně nečertím, já mám jenom už druhej den nějak pochroumanej pajšl a slivovice nepomáhá :(

Uživatelský avatar
Gilhad
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20.01.2004 15:17

23.01.2004 12:17

Když už se to tu řeší: Jak moc pestrý (členitý, ...) je svět na infra ve dne a jak moc je pestrý v noci? A jak moc se podobá světu ve viditelném spektru?

Uživatelský avatar
Merlin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20.01.2004 22:04

27.01.2004 14:20

Termovizní prostředky poskytují reálný obraz bojiště, který může být vizuálně sledován, zaznamenáván, případně i rádiem přenášen na příslušná místa velení. Pracují na principu citlivého vyhodnocování a rozlišování tepelných charakteristik objektů, resp. detekce optického záření, emitovaného vlastními objekty (bojovou technikou, živou sílou) na kontrastním pozadí terénu, vegetace apod. Dosahovaná tepelná rozlišovací schopnost 0,05 až 0,3°C umožňuje zjišťovat a sledovat stacionární i pohyblivé cíle jak v noci tak ve dne ze vzdálenosti 8 až 20 kilometrů, špičkové průzkumné prostředky až 60 kilometrů. Značnou předností je schopnost "nahlížet pod vegetaci". Dokáží odhalit a sledovat bojovou techniku ukrytou pod stromy a maskovacími sítěmi. Nevýhodou je částečné snižování dosahu v důsledku nepříznivého počasí, dýmu a prašnosti v pozorovaném prostoru. Největší předností termovizních prostředků je jejich zcela pasivní provoz, který vylučuje možnost zjišťování jejich činnosti a zaměřování polohy pozorovatelů. Podle předpokládaného určení a požadovaných parametrů se vyrábějí v různých provedeních a variantách jak pro civilní, tak pro vojenské účely. Podle použité optické části mohou mít různé zorné pole - pro detailní pozorování desetiny stupňů a pro přehled desítky stupňů. Jejich mohutný rozvoj v posledních letech se odrazil v podstatném snížení rozměrů (250 x 100 x 50 mm), hmotnosti (i méně než 1 kg) a spotřeby. Špičkové termovizní prostředky využívají místo původního řádkového paralelní snímání plošným detektorem, což se odráží v podstatně vyšší kvalitě a spojitosti získávaného obrazu (tzn. s požadovanou přesností a rozlišovací schopností). Jejich nevýhodou je však horší rozlišovací schopnost a získaný tepelný dvoubarevný - černozelený nebo černobílý obraz je pro člověka méně přirozený. Pracují na principu detekce i minimálních rozdílů tepelných charakteristik objektů bojiště. Moderní optoelektronické prostředky umožňují sloučit vizuální televizní obraz s tepelným infračerveným obrazem na jednom displeji. Různá zorná pole umožňují výběr požadovaného zvětšení scény podle potřeb operátora, přičemž pro přehled se využívá větší zorné pole, pro přesné sledování, rozpoznávání a zaměřování cíle pole co nejužší. S ohledem na detekční schopnost "chladných objektů" (vozidel, osob, budov, obrněné techniky, komunikací apod.) termovizní prostředky využívají obvykle vzdálenou infračervenou oblast, méně střední oblast. Významným přínosem v konstrukci, údržbě, MTZ a zaškolování technického personálu mělo přijetí koncepce tzv. jednotných modulů termovizních prostředků v rámci NATO.

Uživatelský avatar
PiDiBi_old
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 18
Registrován: 20.01.2004 11:42
Bydliště: Brno/Praha

27.01.2004 15:11

Merlin píše:Termovizní prostředky...

stacilo poslat odkaz :) http://www.vrtulnik.cz/optoelektro.htm

Uživatelský avatar
Gilhad
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20.01.2004 15:17

27.01.2004 15:32

Diky, jeste jeden dotaz

Nakolik se to termo-zobrazeni podoba normalnimu (cernobilemu, cernozelenemu, ...) pohledu? Je to pro nezasveceneho v podstate stejne, nebo je to uplne jiny svet, kde se clovek nejdriv musi naucit "videt" aby chapal, na co ze se to kouka? Nema nekdo nejake termofotky (nebo odkazy) bezneho terenu s nejakyma postavama/technikou?

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků