naboje
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 214
Registrován: 27.09.2010 19:08
Bydliště: Chrudim

11.08.2012 10:04

Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Zdravim panove,
na strelnici v Trebesi se mi stala zajimava vec. Vetsinou tam jezdim strilet z dlouhych vojenskych zbrani a jako vzdy u sebe mam i kratkou zbran. Protoze jsem tam byl v maskacich a v takticke veste, tak jsem mel kratkou zbran v stehennim pouzdre. Obsluha strelnice se koukala jak kdo strili a vsimla si, ze mam kratkou zbran v stehennim pouzdre a ve zbrani zasunuty zasobnik. Byl jsem upozornen a donucen vybit zbran a ze zbrane i vytahnout zasobnik. Chtel jsem si v pohode dostrilet svoji varku naboju a v klidu odejit ze strelnice, tak jsem uposlechl. Jaky na to mate nazor? Kde jinde nosit zbran viditelne?

A druha vec, ktera se mi stala na stejne strelnici je ta, ze jsem cekal az se uvolni stav na pistolove casti strelnice. Vytahl jsem si naboje a zacal plnit zasobniky, abych se nezdrzoval az na me prijde rada. Opet sla kolem obsluha a byl jsem pozadan at tuto cinnost provadim pouze na palebne care a ne na stolech, kde si muzete ulozit vase veci. Pritom se nejednalo o zadnou streleckou soutez.
Asi si budu muset vyzadat provozni rad strelnice a cely si ho prostudovat. Na zadne jine strelnici se mi tyto veci nestali.
Co na to rikate? Mate podobne zkusenosti?

Uživatelský avatar
albert
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 11.05.2009 17:34
Bydliště: MB

11.08.2012 10:25

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Co se týká zásobníku v krátké zbrani, tam obsluhu střelnice chápu. Jestliže mají v provozním řádu stanoveno (případně je-li to letitým zvykem) vstup na střelnici s vybitou zbraní bez zásobníku, je třeba toto nařízení respektovat. Na střelnici kam chodím já toto pravidlo není vyžadováno takže se může nosit "ala jak kdo chce" ale na většině střelnic je vyžadováno před vstupem vybití, což osobně nepovažuji za nějaké příkoří proti mé osobě. Tady bych ani neřešil jestli jsi měl zbraň ve stehením pouzdře nebo v nějakém jiném. Prostě vybít, respektovat...

ad Páskování mimo palpost :? tak tady toto nařízení sice nechápu, s tím jsem se ještě nesetkal, na druhou stranu jestli to obsluha/dozor střelnice vyžaduje budiž. Opodstatnění sice žádné nevidím ale na druhou stranu zase nevidím důvod hádat se a dělat si zbytečně zlou krev.

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

11.08.2012 10:44

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Standardní postup by měl být jako zde.

Provozování střelnice není žádná sranda - viz Příručka OIM.

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

11.08.2012 11:30

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Prazdna komora a pistole bez zasobniku je dost bezna vec. Naopak paskovani nebyva problem, ale chapu, ze obsluha nemuze vedet, co bude nasledovat. Neznaji te a provozovani strelnice pro sirokou, cti nebezpecnou, verejnost neni legrace. Nebral bych to nijak osobne.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 11.11.2009 21:36

11.08.2012 18:31

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Navštívil jsen asi 7-8 střelnic,pravidelně chodim na 2 a nikdy jsem se s ničim takovim nesetkal.Akorát se nikde nešahá na zbraně když se jde lepit, ale zásobníky se páskujou kdykoliv.Tam kde mě znaj si akorát můžu nabít perkusku.Bez zápalky!!! :D

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

11.08.2012 18:34

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

k tomu jen jedno - bezpečnost

ne všichni jsou zodpovědní a umí se zbraní zacházet


Reklama

Swifty
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.08.2008 12:58

13.08.2012 8:28

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Ohledně té prázdné komory a bez zásobníku, to jsem nikdy moc nechápal. Pokud už normálně nosím zbraň všude, tak s ní přijdu na střelnici, vlezu na stání, dám si terč, vytáhnu nabitou zbraň z opaskovýho pouzdra a střílím. To mi přijde bezpečnější, než někde na parkovišti nebo za dveřma střelnice tahat zbraň a vyhazovat z komory náboj a zásobník, a pak to zase vracet.

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

13.08.2012 9:15

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Střelnice je o něco méně bezpečný prostor, než třeba ulice. Nevím, jak dlouho chodíš střílet, že jsi ještě nezažil žádné nerozumné chování. Se zbraní se tam často manipuluje. Občas bohužel i na místech, kde by se tak dít nemělo, nebo ve chvílích, kdy by se nemělo. Zbraně často putují z ruky do ruky, ukazují se, předvádějí apod. Že má někdo papír ještě nezaručuje, že neuělá chybu nebo pitomost. (Analogie na ŘP.) Jde tedy prostě o další stupeň jištění.

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

13.08.2012 10:42

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Pod to bych se podepsal. Nico to napsal dokonale. :wink:

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

13.08.2012 12:23

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

jeden z důvodů proč jsem přestal chodit na komerční střelnici byl strach z toho jak někteří manipulují se zbraní

Swifty
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 18.08.2008 12:58

13.08.2012 13:46

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Tak je pravda, že za těch deset let co střílím jsem chodil víceméně výlučně do brněnskýho AWIWu, kde jsou jednak neprůstřelný přepážky a jednak jsem tam nikdy fakt neviděl nic extrémního. Takže jo, u nějakejch víc otevřenejch střelnic kde je větší šrumec to dává smysl.

opavak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 144
Registrován: 03.01.2012 13:44

13.08.2012 16:24

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

"Nico" to popisuje s přesnou znalostí prostředí...já pokud chodím střílet s nováčky, nebo do společnosti s možným výskytem "Idiota obecného", tak si obvykle beru podkošilovku, do kapsy mobil, kartičku zdrav. pojišťovny, CAT a voj. obvaz :) ... na druhou stranu to beru i jako možnost si vyzkoušet střílení dle hesla "trenuj v tom v čem budeš bojovat" ... a co si budeme povídat, takový "akční matla" ve vedléjším stavu kolikrát adrenalinově nahradí pět šílených vahábistů :)
To, že je zbraň na střelnici nošena viditelně nebo skrytě nehraje dle mého názoru z hlediska bezpečnosti žádnou roli. Osobně si myslím, že pohyb po střelnici vždy s vybitou zbraní v pouzdře a bez zásobníku (výjimku můžou tvořit instruktoři nebo správce - souvisí to s bezpečností), páskování a manipulace s náboji a zásobníky kdekoli, manipulace a sušení mimo PČ jen v BZ. Prvotní vybití po příchodu na střelnici jen v určené BZ nebo pak až na PČ.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

13.08.2012 19:46

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Upřímně nechápu, co se tu řeší. Mnoho (ne-li většina) střelnic v provozním řádu vyžaduje pohyb po střelnici pouze s vybitou zbraní. Jasné a jednoduché. Zbraň by tedy měla být tak, aby bylo jasně viditelné, že není nabitá - u dlouhých třeba vlaječka, zlomená atd. Pokud vás tedy obsluha vidí se zbraní se zasunutým zásobníkem na opasku, může váš požádat, abyjste zbraň vybili - nevidím na tom nic špatného.

Nemyslím, že by to byl nějaký atak na "nositele" zbraní, prostě jen bezpečnost, aby jim tam někdo neběhal s nabitými zbraněmi v rukou, nepáskoval nábojovou schránku už na recepci (aby ušetřil čas) atd.
Navíc jsme na střelnici na návštěvě, takže se pochopitelně chováme dle pokynů provozního řádu a správce.


NA druhou stranu se zákazem páskování zásobníků jsem se ještě nesetkal, tam bezpečnostní riziko nenacházím.

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

13.08.2012 22:18

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Já jsem si myslel a stále myslím, že 99% střelnic toto pravidlo ve svým provozním řádu mají. Víceméně ho vytvářejí podle nějaké předlohy, resp. ho okopčí a upraví pouze základní data. Jestli správce vyžaduje dodžování tohoto pravidla je věc jiná a vlastně je to jeho věc. Já chodím na dvě komerční střelnice a ani na jedné to nevyžadují. Ovšem je ale pravdou, že když do jedné chodí naši ruští osvoboditelé a do druhé jezdí zájezdy východoněmeckých soudruhů a vidím co se zbraněmi vyvádějí, tak povětšinou vyklízím pole a jdu na kávu. Obsluha může být sebelepší, ale idiota prostě neuhlídáš. Budiž důkazem to, že obě střelnice mají zářezy na futrech od sebevrahů. Jedna z nich již tři.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

19.08.2012 13:31

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

vrbodol píše:Navštívil jsen asi 7-8 střelnic,pravidelně chodim na 2 a nikdy jsem se s ničim takovim nesetkal.Akorát se nikde nešahá na zbraně když se jde lepit, ale zásobníky se páskujou kdykoliv.Tam kde mě znaj si akorát můžu nabít perkusku.Bez zápalky!!! :D


a to je také hloupost.Může se stát,že při rychlejším střeleckém tempu,zůstane rozžhavený kousek spalin v laufu nebo pistonu.Nasypeš prach a při zasouvání střely se může stát,že tento kousek rozdmýcháš a rázem ti projde nabiják dlaní nebo v tom horším případě dlaní i hlavou :-)
Četl jsem na US forech,že se to několika lidem už stalo.Mě však nikdy a to občas střílím rychlopalbou,kdy se nedá udržet ruka na laufu déle než 5 vteřin (především v létě)

Jinak nošení na střelnici s vybitou zbraní a vytaženým zásobníkem.(jestli je napáskovaný,nikdo nikdy neřešil).
Při lepení vždy krátkou s sebou (vybitou a bez zásobníku) a u dlouhé vybité závěr strčím do kapsy,zásobník vedle flinty a jdu.

Uživatelský avatar
Macek73
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 06.08.2012 11:34
Bydliště: Berounsko

19.08.2012 13:48

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

to co právě popsal krasnoočko se u nás skutečně stalo. Nabiják naštěstí neprojel hlavou , ale jen rukou a stříškou nad palpostem. Takže ono není bezpečné ani to nabíjení předovky. Manipulaci s předovkami když se jde k terčům naprosto zakazuji, právě díky této zkušenosti.

Snad nenaštvu moderátora, ale podělím se taky o pěkný zážitek z minulého týdne.

jdu od terčů a chlap na mne míří kulovnicí nebo prostě do prostoru. Když ho seřvu co to dělá, tak mi povídá , že se jen díval. By se divil kdybych vytáh dvoupalec a fouknul mu mezi světla. Nemůžu tušit, že to je jen tak. Je to bejvalej lampasák a takový jsem už potkal dva - asi je to normální. Chjo.
Dávejte na střelnicích bacha, choděj tam občas fakt divný lidi.

Uživatelský avatar
surfman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03.08.2012 15:53

19.08.2012 23:16

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Nevidím důvod, proč střelnice omezují nošení zbraně na střelnici, pokud to není zbraň, se kterou na střelnici střílím.

Nošená zbraň je z důvodu ochrany života, zdraví a majetku a tak nevidím důvod, proč by návštěvník střenice nemohl na střelnici nosit svou osobní zbraň.

Samořejmě, pohybovat se po střelnici s nabitou zbraní, se kterou na střelnici střílím je totální hovadina.

Ve chvíli, kdy se kdokoliv pohybuje před palebnou čárou (z jakéhokoliv důvodu), je jakkoliv manipulace s jakoukoliv zbraní zakázána a zbraně musí být uvedeny do bezpečného stavu. To znamená, že ani perkusák není možné nabíjet !!!

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

20.08.2012 6:57

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

Pokud jdeš na střelnici a máš u sebe dvě zbraně z toho jednu na obranu to znamená máš ji skrytě třeba pod trikem tak to nikdo neřeší do chvíle dokud s ní nezačneš manipulovat.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

20.08.2012 8:16

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

ale zas na většině střelnic máš napsané u vchodu "vstup pouze s vybitou zbraní" .Tak si myslím,že to platí i pro zbraň kterou nosím pro ochranu života,zdraví a majetku,ne jenom pro tu s kterou jdu střílet.

Uživatelský avatar
surfman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03.08.2012 15:53

21.08.2012 0:12

Re: Noseni kratke zbrane neskryte na strelnici

No na většině střelnic to mají napsané v provozním řádu. Balistik to do provozbího řádu napíše a je to. Přitom stačí domluvit se s balistikem, který provozní řád tvoří, že nechceš omezovat oprávněné nošení a je to.

Příklad z jednoho provozního řádu střelnice:

"Je dovoleno přenášení zbraní v příslušných pouzdrech nebo v přenoskách. Z pouzdra je dovoleno zbraň vyjmout a manipulovat s ní na povel řídícího střelby až na palebné čáře. Tímto ustanovením není dotčeno oprávnění držitelů zbrojních průkazů podle §28 zákona č. 119/2002 Sb."

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zřizování a provoz střelnic, manipulace a chování na střelnicích

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník