Uživatelský avatar
RNA
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 91
Registrován: 14.08.2013 10:08
Bydliště: Liberec

01.02.2020 17:47

Některé právní aspekty přebíjení.

Vážení přátelé,
narazil jsem na problém, který mi až do včerejška nepřišel na mysl, že by mohl být problémem. ( a to mám ZP od r. 1994).

Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C (E nepočítám, tam je to trochu omezené) si může přebíjet náboje pro svoji vlastní potřebu. Je to tak? Asi jo, že.
A teď, co to vlastně je to přebíjení?
Kompletace funkčního náboje z jeho komponent. V tom se asi všichni shodneme.
Je nějaké omezení na samotnou kompletaci? Náboj musí odpovídat povolenému výrobnímu provedení. Zatím ok.
Je nějaké omezení nabývání, případně výrobu komponent?
Nábojnice je možno použít již použité, stejně tak je možno koupit zcela nové, nepoužité nábojnice, koneckonců u takových ráží jako Norma 6mm BR a podobných, moderních rážích je to i schůdnější, než shánět tovární střelivo.
Zápalky a prach si asi nikdo doma nevyrábí, i když si dokážu představit, že někteří černoprachaři mají v garáži kulový mlýn a nějaký ten ČP pro vlastní potřebu si namelou. Je to právně v pořádku? Není to nedovolená výroba výbušnin? Všechny komponenty ČP jsou legálně koupitelné.
A co střely? Je zcela běžné, že uživatelé zbraní na ČP si střely odlévají doma, i když většina si je asi kupuje. A střely do zbraní na bezdýmňák? Například ráže 45 Colt? Není důvod, proč si je neodlévat doma na dvorku též.
Stroj na výrobu nábojnic se asi nikomu pro vlastní výrobu nevyplatí, přesto nevidím nikde zákonnou překážku, proč by si oprávněná osoba nemohla v garáži lisovat mosazné nábojnice. Nikde to není zakázané, i když ekonomicky nesmyslné.

Shrňme to tedy tak, že držitelé ZP skupin B a C jsou oprávněni si vyrábět svépomocí střelivo pro svoji vlastní potřebu a to z komponent, které si můžou legálně koupit nebo vyrobit. Podotýkám, že střelivo na jehož nabývání a držení je třeba zbrojní průkaz.
Pro vlastní potřebu, samozřejmě, na komerční výrobu by museli mít licenci.
Mám to dobře? Nebo jsem si něčeho v zákoně nevšiml?

A teď ten problém:
může si osoba oprávněná přebíjet střelivo též „přebíjet“ (=kompletovat z legálně nabytých komponent) reaktivní (výbušné) terče ?
Pro vlastní potřebu?
Reaktivní terče, pro jejichž nabývání a držení (ani jejich komponent), není zapotřebí žádný zbrojní průkaz?
Nebo je to kriminální činnost?

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

02.02.2020 22:10

Re: Některé právní aspekty přebíjení.

Taky se tě zeptám ano?

Kolik provozních řádů jsi přečetl?

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků