jožinzbažin
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 11.04.2008 21:50
Bydliště: slovácko

23.09.2012 20:18

Nabývání střeliva do zbraní kat.D

Podle zákona může vlastník zbraně kat.D do této zbraně nabývat i střelivo. Pokud vlastníte např. Gew. 88,Lebel 1886,Swiss revolver 1882 nebo podobného veterána jsou obchodníci ochotni prodat munici do zbraně, když k ní nevlastníte průkaz zbraně? Pokud se to tu už někde řešilo prosím moda o přesunutí do prísl. vlákna.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

23.09.2012 20:23

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Obavám se , že neznám nikoho kdo tukle zbran má a dostal náboje bez zbrojáku.
Žádný obchodník ti to neprodá .Paskvil zákona bohužel.

jožinzbažin
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 11.04.2008 21:50
Bydliště: slovácko

23.09.2012 20:28

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Zbroják samozřejmě vlastním (zapomněl jsem to napsat ,sorry),ale většina obchodníků požaduje alespoň při prvním nákupu i PZ.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

23.09.2012 20:30

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Glock: V zákoně to stojí jasně a pokud přijdeš do krámu s fakturou na Dčkový kvér příslušné ráže a občankou nebo v extrémním případě s kvérem, tak proč by ti neměli prodat náboje, které podle zákona smíš nabývat? Praktickou zkušenost nemám, ale přijde mi to ujeté.

Jožin: Zatím se mi nestalo, že by po mně obchodník chtěl PZ. Kde nakupuješ?

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

23.09.2012 20:35

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Máš pravdu ujeté to je , ale co vím jak tak těch par známich co mám tak všichni nakupují se ZP.
A mě osobně náboje 8x57 J taky bez zbrojáku nikdy nikdy neprodal a to jsem měl několikrát Mausera 88 sebou.Rok výroby 1889 a rok výroby není přeražený.
Je to chaos v zákoně.Obchodník raděl oželí těch pár stovek než si dělat problémi.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

23.09.2012 20:36

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

A prukaz zbraně co jezdím po republice někdo vyžaduje jiný ne.


Reklama

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

24.09.2012 20:01

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Tak školení z maloobchodu bychom měli, a teď zpět ke střelivu do historických zbraní.
Problém podle mne spočívá v nutné evidenci prodeje střeliva. Domnívám se (pokud je to jinak, tak mne obchodníci opravte), že obchodník zapisuje každý prodej střeliva do knihy, kde uvádí jméno a číslo zbrojního průkazu kupujícího, tak aby prokázal, že (obecně) střelivo prodal držiteli ZP. Tuto evidenci odevzdává orgánům, a ti si mohou, pokud chtějí, ověřit existenci držitele ZP. Jak ale obchodník zaeviduje, když mu do prodejny přijde někdo a strčí mu třeba Gew88 r.v.1890 pod nos? Není co zapsat, protože by to orgáni stejně neměli jak ověřit. Protože je to zbraň kategorie D a ta se neeviduje. Tak se neeviduje ani její držitel. Žádný obchodník nemá zájem kvůli pár prodaným nábojům např. 8x57J dráždit orgány neúplnou nebo podivnou evidencí.
A což teprve až bude v blízké době schválená chystaná "protiteroristická" novela zbrojního zákona, přibude povinná elektronická evidence, pak si už nikdo v obchodě se zbraněmi ani neuprdne tak, aby to druhý den ráno nebylo v on-line databázi MVČR.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

24.09.2012 20:14

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Proč by měla být evidence problém?př.
Dne toho a toho si pan xy narozen tehdy a tehdy zakoupil tolik a tolik nábojů do té a té zbraně vyrobené do roku 1890 kteréž vlastnictvý doložil osobně či předložením dokladu o její koupi tečka.
Většina takových záznamů je vedena na prodejně elektronicky takže je to IMHO otázka chvilky.
Pro orgán je snadno dohledatelné kdo si náboje koupil.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

24.09.2012 20:42

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

No on není ani tak problém doložit, kdo si střelivo do zbraně kat.D koupil, jako doložit, že dotyčný kupec je skutečně vlastníkem zbraně kategorie D. Resp., že v době nákupu byl. Protože taková zbraň kat.D se neeviduje, tak se její vlastník může měnit každých 5 minut. Takže taková evidence by byla pouze založena na tvrzení obchodníka, jež by si orgán nemohl nijak ověřit, tedy je (z hlediska orgánů) k ničemu.
Potvrzení o nákupu zbraně kat.D je k ničemu, protože vlastník zbraně už druhý den může být jiný, a tedy taková listina logicky neumožňuje nabývat náboje. Z hlediska textu zákona je asi jediná cesta prokázat vlastnictví fyzicky, tzn. hodit v prodejně kvér na pult. Ale jak tuto skutečnost obchodník zaznamená do evidence, aby mu orgáni věřili? Nelze.

PaF
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 30.01.2007 21:54
Bydliště: Brno

27.09.2012 22:58

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Nevim, proc by mel vlastnik zbrane kat. D autmaticky mit narok kupovat naboje. Pokud jsou to naboje na ZP, neni duvod je prodat nekomu bez ZP. Zbran si jiste koupil jako okrasu, investici, milenku. Proc by z ni mel strilet? Vzdat se mu stejne s uzitim modernich naboju driv nebo pozdeji rozleti na kusy :roll:

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

28.09.2012 1:14

Re: Nabývání munice do zbraní kat.D

Kolik lidí se do toho zákona opravdu podívalo?

ZoZ, §15, odst. 1 píše:§ 15
(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba.


Osobně tomu rozumím tak, že střelivo do zbraní kat. D může nabývat každý soudný dospělý člověk, bez toho, zda je držitelem nějaké takové zbraně, natož aby to někomu prokazoval (už proto, že to prokazatelně nelze).
Zda je tento odstavec zákona kompatibilní s předpisy pro prodejce už je ale jiná věc.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

01.10.2012 8:52

Re: Nabývání střeliva do zbraní kat.D

podmínit prodej střeliva vlastnictvím průkazu zbraně lze jen pokud je majitel držitelem sk E
viz § 28/4b
k nákupu střeliva potřebuje sk B a kompetentního prodavače
pokud se pokouší majitel Déčkovýho oltimeru jeho vlastnictvím obhájit nákup munice, měl by si prodavač poklepat na čelo
"4. Munice - souhrnné označení pro ruční a jiné granáty, střely do pancéřovek a tarasnic, dělostřelecké střelivo, pumy, torpéda..........................."

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

04.04.2014 18:53

Re: Nabývání střeliva do zbraní kat.D

Zdravím
tak jsem se dozvěděl novinku //alespoň promne//
nabývání střeliva do Historické zbraně kat.D bez Zbrojáku !!
třeba Gew. 88
písemně požádáte Ministerstvo Vnitra České Republiky odbor vnitřní bezpečnosti
kde je požádáte o nabývání munice do té a té historické zbraně
poté dáte zbraň na tormentaci kde zbrojíř taky stanoví jaký druh můžete nabývat nosit a vlastnit .
a máte to ! :mrgreen:

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

05.04.2014 11:11

Re: Nabývání střeliva do zbraní kat.D

podařilo se mi dostat fotokopii
Přílohy
ST.JPG

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

23.04.2014 16:21

Re: Nabývání střeliva do zbraní kat.D

to je sice vsetko krasne cierne na bielom, ale aj tak si myslim ze obchodnik si nebude robit problemy (teoreticky mozne) a nepreda... tu uz s brokovymi zapalkami W204 do inlajniek alebo obycajny cierny prach boli problemy ze ich nechceli predat bez ZP, nieto este ostre strelivo...
ved uvazuj, je to predsa smrtiaca zbran, co ak by si chcel niekoho odprasknut? :mrgreen: kto si ta zoberie na svedomie ????
tesme sa ze mame len taketo problemy, zachvilu nebudeme mat ani tie, EU nam vsetko zakaze.. :twisted:

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

01.07.2014 14:37

Re: Nabývání střeliva do zbraní kat.D

Obchodníci na volný prodej ostrého střeliva kat.D nejsou zvyklí -neznají= bojí se.
Věřím že i po předložení papíru pod nos většina prodejců odmítne prodat střelivo kat.D.
Luk,Kuše jsou velmi podceňované smrtící zbraně nehledě o velmi velkém množství přírodních jedů snadno dostupných.
když se najde magor co chce zabít použije cokoliv a zákaz zbraní tomu nepomůže jen zabrání těm slušným bránit sebe a rodinu.
Někdy se mi zdá že zákony jsou tak vzájemně komplikované že zloděj má pomalu větší práva než poškozený
pardon za část diskuze mimo téma .

Obsah fóra / Střelivo / Střelivo ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků