krakonosh
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 18.03.2013 20:41
Bydliště: Masečín

11.08.2014 21:31

Myslivecké sdružení a legislativa

Zdravím vespolek
Hledal jsem hodně ale ničeho jsem nenašel.

Měl bych pár otázek ohledně legislativy:
1) Kdo je zřizovatelem Mysliveckého sdružení (nadřízeným orgánem)?
2) Kdo má právo určovat množství zvěře (regulaci) v katastru obce (honitbě)?
3) Jaký je právní vztah "Obce" vůči Mysliveckému sdružení

Díky za odpovědi

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

11.08.2014 21:48

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

Zákon č. 449/2001 sb. O myslivosti.

vesrad
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30.06.2009 20:43
Bydliště: Olomoucko

11.08.2014 21:59

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

1. Myslivecké sdružení, podle nového občanského zákoníku (OZ) již spolek, je sdružení občanů podle OZ, stejně jako zahrádkáři,včelaři atd. Je registrovaný na ministerstvu vnitra. Jinak žádného nadřízeného ve smyslu okres, kraj apod. nemá. Jakýsi neoficiální nadřízený v "mysliveckém směru" by mohl být OMS (okresní myslivecký spolek ČMMJ), ale je to spíš v rovině doporučení a návrhů. V "legislativně úředním" směru je to státní správa myslivosti obce s rozšířenou působností.
2. Množství zvěře se určuje dle typu a bonity (kvality) prostředí honitby a je to dané vyhláškou, obecně je to v pravomoci státní správy myslivosti na obcích s rozšířenou působností (např. http://www.kr-olomoucky.cz/statni-sprav ... l-349.html). Plán lovu (regulace) zpracovává myslivecký hospodář dané honitby, schvaluje ji honební společenstvo (vlastníci pozemků) a zase státní správa myslivosti.
3. právní žádný, dle vztahů na obci mohou dostávat podporu/dotace na činnost, organizaci veřejných akcí zlepšování prostředí atd. ale to je individuální.

to jen tak letmo co jsem si vzpomněl, záleží co potřebuješ řešit. Přestupky a porušování zákona jedině přes státní správu myslivosti. Blbosti typu "myslivec mi chodí přes neoplocenou zahradu tři kilometry od vesnice" bych začal u předsedy MS, pak to zkusit na obci a nakonec OMS. Ale vše je o lidech, když se narazí na vola, nedej bože aby se potkal vůl s volem....

krakonosh
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 18.03.2013 20:41
Bydliště: Masečín

11.08.2014 22:12

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

No jde mě o to že v obci (u obce) jsou přemnoženy divoký prasata a to tak že svou otrlostí chodí do popelnic a stopují i matky s kočárky směrem na dětské hřiště. Před cca 2 měsícema bylo celorepublikové vybíjení této zvěře - o 8km vedle v obci vystříleli myslivci 150 prasat a u nás 3 ks (byl jsem u toho).
Jde mě o to kde se domáhat ochrany a případné regulace

Pupak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 106
Registrován: 03.06.2014 21:54

11.08.2014 22:19

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

Začal bych rozhodně na radnici, zajistit bezpečnost v obci je její práce.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.08.2014 23:05

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

Toho se nedomůžeš...

Současná populační exploze prasat je způsobena několika faktory a liknavost myslivců je jen jedním z nich...

Jako kdybych to slyšel... Hlavně nestřílejte bachny, aby jsme měli prasata i příští rok... Jen selata a lončáky (prase do 2 let) a pak to takhle vypadá... :roll:

Jinak je jediná reálná šance jak je vypnout k akci a to je proces kdy jim zemědělec, nebo vlastník pozemku vyčíslí škody, za které ze zákona odpovídají... Ale i tam to není tak jednoznačné...

Jinak obecně lov je odstřelem jen málo produktivní metodou. Ideální je lapání do lapáků.


Reklama

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

12.08.2014 6:45

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

tak tak, vyčíslení škod a hrozba exekucí pokud nebudou uhrazeny, funguje to dobře.
Členové spolku, ikdyž o tom většinou nevědí, hmotně nesou odpovědnost za škody.

vesrad
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30.06.2009 20:43
Bydliště: Olomoucko

12.08.2014 7:04

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

no s těmi prasaty to na úrovni obce asi nevyřešíš. Je to problém celorepublikový. Maximálně se můžeš zkusit domluvit s myslivci, aby zaměřili větší pozornost na konkrétní problémovou lokalitu, ale popravdě si myslím, že o nich taky vědí. Je potřeba si uvědomit, že pokud už prasata trajdají po obci, zahradách apod. tak jsou to nehonební pozemky a lovit se tam nesmí (bez speciálního povolení). Druhá věc je technická možnost lovu, jestli končí kukuřičné pole 2 metry od oplocené zahrady, tak tam těžko něco ulovíš.

kall:
s tou odpovědností za škody to asi už nebude tak jednoznačné. Zákon o myslivosti to sice stanovuje, ale nový OZ tuhle povinnost členů spolku zrušil. Ale nejsem právník, takže nevím.

Radek.T.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 159
Registrován: 12.12.2011 7:55

12.08.2014 7:24

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

My jsme jednou měli platit za škody způsobené zajíci. Fakt nekecám, cca. 8 let na zpět.(teď se na zajíce jen koukáme, protože je jich tak málo). Řešilo se to brigádou, protože u nás máme dobré vztahy se zemědělci. S divočáky je to trochu složitější a škody od nich jsou někdy enormní. U nás krom individuálních lovů a naháněk, máme leta zavedené, tak zvané „společné středy“. Pravidelně se scházíme od první středy v srpnu až do podzimu. Každý si sedne na jím zvolené, nebo určené místo a snažíme se tímto způsobem odlovit co nejvíce černé. Přece jenom když je okolo lánu kukuřice deset lovců, tak je větší šance lovu, než když tam je, jen jeden, nebo dva lovci. Naháňky jsou vždy perfektně připravené a nic není ponecháno náhodě(minulý rok jsme o jedné naháňce ulovili 45 kusů černé). V případě škod, máme aspoň možnost argumentovat, že jsme se snažili.

Jinak jak píše krakonosh, když už chodí černá do vsi, tak by především měla obec zajistit bezpečnost. Třeba častějším odvozem popelnic, když tam nebude nic dobrého k snědku, tak tam nepůjdou. Ve vsi se stejně, až na výjimky nedá střílet(nehonební pozemek).

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

12.08.2014 12:49

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

No jde mě o to že v obci (u obce) jsou přemnoženy divoký prasata a to tak že svou otrlostí chodí do popelnic a stopují i matky s kočárky směrem na dětské hřiště. Před cca 2 měsícema bylo celorepublikové vybíjení této zvěře - o 8km vedle v obci vystříleli myslivci 150 prasat a u nás 3 ks (byl jsem u toho).
Jde mě o to kde se domáhat ochrany a případné regulace


S tímto Ti může pomoci jedině státní zpráva - městský úřad okresního města, odbor životního prostředí.
Ten může danému mysliveckému sdružení uložit mimořádný odstřel, který musí splnit + případně sankce za nesplnění. Jestli chodí divočáci až do města, tak možná bude ještě třeba přes státní správu řešit odstřel na nehonebním pozemku. Taky záleží, jestli mají myslivci u vás odstřel černé vůbec povolený a v jakém množství. Rozumný úředník jim dá na požádání odstřel neomezený a ještě jim povolí světla v noci. Ale pravda, hospodář o to musí zažádat.


Jinak pro rejpaly: Nechápu kde se pořád mezi lidma berou ty názory, že myslivci divočáky šetří a nechávají si je příští roky. Toto platilo možná tak před 30 rokama, možná ani to ne. Já od myslivců v celém našem okrese slyším jenom "střílet hlava nehlava". Nemluvě o tom, že každý rok se uloví víc a víc kusů. A pokud všude jenom 1000ha lány řepky a kukuřice oseté až do okrajů pozemků a zvěřina z divočáka se bude prodávat do výkupu za 20Kč/kg aby v makru stála 350Kč/kg a k tomu mírné zimy jako letos, tak stavy divočáků neklesnou ani při tom chytání do děr na mamuty. Mimochodem, každý si může udělat lovecký lístek, pojistit se, koupit flintu, sehnat povolenku a může se předvést kolik divočáků zvládne za rok nalovit.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

12.08.2014 14:08

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

Řezat hlava nehlava? Tak na to zapomeň. Bachna je posvátná kráva, která nám dá další selátka , abychom měli za rok co střílet. Selata pod 20 kg nestřílí nikdo, škoda rány, však oni se zažerou a na podzim budou mít 40. Běda jak někdo na společné akci střelí prase přes metrák... Kamaráda dokonce napráskal vlastní hospodář na státní správu myslivosti, když střelil tříleté prase o natláčce. Jak prohlásil, zákon, je zákon a když se to provalí, tak o papíry přídu já... Takže si kluk došel pro přestupek a litr pokuty...

A to nejsou nějaké story z před 30 let, ale realita současnosti...

Tvoje výzva k udělání si papírů je úsměvná. Znám desítky služebně "mladých" myslivců, co si s jejich žádostí o přijetí do MS vytřeli ve sdružení pr*el, jen aby někdo nechodil a nelovil víc, než oni...

Se škodami je to jen taková kočkovaná. Většina zemědělců na to až na vyjímky sere, co jim vyroste na poli je závislé od toho jaké je počasí a jak hnojí a ne kolik toho prasata sežerou. Navíc třeba u řepky jsou škody neměřitelné. U kukuřice jakž takž, ale lozit po poli a počítat zválené, sežrané metry, to se nikomu nechce. Takže vždycky když začne někdo dělat bububu, tak se to spláchne nějakým prasetem, kusem srnčího, nebo brigádou na sbírání šutrů. V širokém okolí nevím o tom, že by někdo platil škody na zemědělských plodinách. O L ČR nemluvím, tam je to jiná písnička... Jo slyšel jsem o tom, že někde na Žďársku dostal zemědělec myslivce do exekucí asi po 5 letech tahanic o škody uu soudu, ale to je bílá vrána...

Čili současný stav že je černé jako před sto lety zajíců každému vyhovuje, zemědělce škody sice serou, ale tlak z jejich strany na eliminaci škod je zanedbatelný. Státní správa je v podstatě bezzubá, protože nařizovat nějaký odstřel nemůže a když nařídí tak vymahatelnost je nulová a myslivec si už poradí a na papíře to hravě nastřílí...

Jinak pokud víš o nějakém místě, kde rozdávají na potkání povolenky na černou, nebo se předhání v pozvánkách na akce typu "Řež to hlava nehlava, čím větší, tím lepší" tak mi klidně napiš do SZ, rád přijmu pozvání a pokud bude potřeba, tak nás bude klidně víc...

PS: Vždy s nadsázkou říkám, že až bude skutečně problém s černou někoho trápit, tak bude myslivost plná inzerátů typu:
"Najmu profesionální lovce k redukci stavu černé zvěře, zástřelné za 1 ks bez rozdílu věku a pohlaví 100 Kč, náklady na ubytování a stravu hradím..." :mrgreen:

krakonosh
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 18.03.2013 20:41
Bydliště: Masečín

12.08.2014 14:56

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

Napodzim jsem byl jako naháněč u nás na honu, jelikož jsem nevěřil jak to funguje.
Hon začal průpravou kdy hospodář prohlásil: střílíme černou do 40kg kdo trefí větší pokuta do kasy 1000kč.

U nás s myslivcema není řeč. Buď sedí v hospodě a když maj organizovaný hod tak za bílého dne si obklíčej vesnici a nic. Jen prase sebevrah by šlo za dne k vesnici

Pak vzniká otázka co s těma většíma? Kamarád co byl zase jako naháněč jindy vyprávěl jak přijeli Němci na černou. A když před ně vyběhlo 15 ks tak se divili a nebyli schopný ani rány.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

12.08.2014 15:06

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

Zákon říká - zcela nesmyslně - že na společných akcích je zakázáno lovit zvěř starší 2 let, takže se střílí sele a lončák. Dá se požádat o vyjímku, ale zase je to starost a papírování...

Kolik je praseti na hřbetě napsané nemá, takže hospodář na nástupu řekne nějaký váhový limit. 40 kg je dost málo a nebo je nízká úživnost honitby a prasata jsou tam jako anorektici. U nás má lončák touhle dobou v kukuřici klidně 80 kg.

No a nebo chtěl střílet jen selata, protože lončáky si odstřílí na vnadištích. :mrgreen:

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

13.08.2014 13:14

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

Tak u nás a u sousedů se na naháňkách nestřílí velké kusy hlavně proto, že se pak neví co s něma. Ve výkupu prase větší jak 60 kilo neprodáš a celkově ho nikdo nechce. Je lepší střelit 5 selat než jednoho kňoura. Pokud někdo střelí velký kus tak to má zpravidla za 50kč/kilo a ať se stará sám. Většinou to stejně udělá nějaký namachrovaný pracháč, který předtím neúspěšně vystřílí 10 ran na malé kusy a potom není schopný si zvěř ani vyvrhnout natož někam naložit (teda, nic proti pracháčům). Nikomu ale hlavu netrháme.
Upřímně, střílet vodící bachu je zhovadělost, protože rozutečená selata bez ní ve výsledku udělají větší škodu. Přece jen trochu té etiky by v tom lovu být mělo. Pokud nevodí, tak je to samozřejmě fuk. Důležité je šetřit velké kňoury a to mi nikdo nevymluví. Je zajímavé, že letos u nás máme nastříleno většinu černé samičí pohlaví bez ohledu na věk. Kňourci nějak nejsou ani mezi selatama. Nevím odkud to k nám došlo, v loni u nás černá skoro nebyla.

Jak ze všech stran poslouchám situaci v jiných sdruženích, tak mi připadá, že to naše je snad v jiné republice. Je fakt, že vím o jednom sdružení na okrese, kde je hospodář takový kretén, že situace je tam šílená nejen s černou.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

13.08.2014 20:29

Re: Myslivecké sdružení a legislativa

ano na naháňkách se nestřílí velké kusy protože každý si je bouchne na čekané a hospodář z toho dělá selata,to známe.Je zajímavé že všichni říkají jak je to u nich super.Já sem byl v několika MS a vzdal sem to.Protože nebudu krýt pytláky a nenažrance

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník