mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

24.05.2015 17:59

Re: Mosin Nagant

Nepoškodí to ale barvu dřeva?

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

24.05.2015 19:56

Re: Mosin Nagant

Ne... Pak stejně děláš novou povrchovku, tak případně moříš, nebo napouštíš olejem (+ voskuješ)...

mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

24.05.2015 23:03

Re: Mosin Nagant

Tak to zkusím. Jaká je tak přiměřená koncentrace toho NaOH?

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

26.05.2015 0:13

Re: Mosin Nagant

Tak akorát od oka :D Zatím jsem vždy sypal od oka, není co zkazit.
Jo a je dobrý přidat k tomu trochu jaru.

Carlito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 373
Registrován: 22.03.2009 14:56

26.05.2015 15:30

Re: Mosin Nagant

Já jsem taky dostal tento typ, ale taky jsem byl upozorněn, že prý to funguje jen částečně a může to narušit strukturu dřeva, když je komplet prosycené mastnotou a to se potom začne po čase drolit. Nevím jestli to je pravda, tak jsem to raději nezkoušel.

Pokud se není čeho bát, použil bych to na SVT, ta je mastnější ještě víc než Mosin. Takže to někdo zkuste a pak dejte vědět. :D

mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

26.05.2015 16:34

Re: Mosin Nagant

Já zatím zkouším metodu "vytáhnout teplem". Doporučují nechat delší dobu na horkém letním slunci a pravidelně utírat, co vyvzlíná. Nahřívání jsem zkusil a je fakt, že se to pak lehce orosí mastnotou. Takže mám v plánu slepit dlouhý válec z kartonu a funět do toho horkovzduškou nastavenou na nejnižších 80 stupňů a jednou za čas vytáhnout, otřít a zpátky. Uvidím jak to půjde a pak na ten zbytek či až mě to přestane bavit či až shoří horkovzduška, tak to dočistit tím NaOH.


Reklama

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

26.05.2015 17:41

Re: Mosin Nagant

Není se čeho bát, žádnej problém s tím není. Kolega to používá už dlouhý roky a já s tím taky mám nejednu zkušenost (teď jsem akorát čistil pažbu ze starýho trojáku před repasí).
Teplo olej vytahuje, taky pravda, ale to je na hodně dlouho....

Chassin the Trane
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2015 20:52

26.05.2015 22:52

Re: Mosin Nagant

mihlit píše:Takže jen voda, mechanicky vyčistit, vytřít do sucha a namazat WDčkem? Žádná chemie?


Pokud použiješ vodu, ideálně horkou (hlaveň se ohřeje a podle mě lépe schne), pak můžeš vyčistit kartáčky, ale musíš ji následně vytřít dosucha, což je problém a namazat olejem (na mosin nagant je ideál konkor). A na zbytkovou vlhkost ideálně za 2-3 hodiny ještě jednou protáhnout vytěrákem s olejem. WD se pro konzervaci nehodí.

mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

29.05.2015 11:32

Re: Mosin Nagant

Tak můžu říct, že ta metoda vytáhnout olej teplem celkem předčila moje očekávání. Udělal jsem si z kartonu krabici zhruba 20x10 na délku mosina, z jedná strany otvor, kudy jsem tam strčil horkovzdušku a na druhé straně výfuk. Když jsem to po prvním otevření uviděl, tak ta pažba úplně tekla. Stíral jsem to do toaletního papíru. Už jsem postupn několikrát opakoval a spotřeboval na to dvě role. Teď to již z pažby pouští minimum, spíš jen z matu trocho zlesklí. Ještě zopakuji párkrát a pak na dočištění zkusím ten louh.

Jen dodám, že jsem i jinde našel doporučení strčit pažbu do trouby, možná tak pro nějakou brokovnici, mosin je jasné, že se nevejde. Udávali tam vhodnou teplotu 100-130 stupňů, což jsem i použil na mé horkovzdušce s digitálním termostatem. Určitě bych ten postup nezkoušel s horkovzduškou, co má jen přepínač "málo" a "hodně".

Pro ten louh místo míry "od oka" jsem našel nějaký návod zde:
http://mojedilo.ireceptar.cz/navody/louhovani/vse

Tak vyzkouším tu jejich koncentraci.

Uživatelský avatar
Biggles
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 975
Registrován: 04.10.2007 14:15
Bydliště: LKPR

30.05.2015 1:24

Re: Mosin Nagant

Tak já teda dřevo máchal v acetonu... Jednu pažbu mám lakovanou (několik vrstev vypalovanýho laku):
Obrázek

A druhou jsem napouštěl olejem a včelím voskem:
Obrázek
(omlouvám se, že druhej vergl úplně do tématu nepatří)

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

31.05.2015 12:01

Re: Mosin Nagant

Aceton, Izopropylalkohol, tech. benzín, ředidla, toluen a pod. taky fungujou, sám jsem dlouho používal. Ale asi to bude agresivnější než ten louh.
Jinak lak? Škoda...

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

31.05.2015 14:41

Re: Mosin Nagant

Lak nebo napouštění olejem a voskem je na vkusu každého soudruha. Ono oboje vypadá pěkně, dobovější je samozřejmě to napouštění. Nevýhodou je, že když roztopíte mosina trochu více akčnější střelbou, tak to pak teče, že je potřeba mít po ruce hadr na utírání. Ten lak bude podle mě odolnější, pokud se použije v nějaké tvrzené úpravě.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

31.05.2015 19:10

Re: Mosin Nagant

No a nebo taky pokud je ten lak skutečně nepropustný a v pažbě zůstane olej, tak se to při zahřátí odfoukne a vypadá to blbě a hodiny práce v loji. Lněný olej + případně tenký matný šelak je ideál. Pokud se to umí, je to rychle hotový, dobře se to opravuje a pokud pod tím náhodou zůstane olej, dobře tím prostupuje a stačí ho utřít.

mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

31.05.2015 20:24

Re: Mosin Nagant

Tak jsem to vzal louhem, do skleničky od marmelády jeden a půl lžičky. A to jsem pak vzal starým kartáčkem na zuby (super měký) a stahoval toaletním papírem. Pak potřel octovou vodou a po chvíli osušil. Decela mile mě překvapil výsledek. Pažba zesvětlala, zbytkové množství oleje (větsina již odstraněna pečením) je fuč a hlavně i celkem zesvětlaly tmavé a černé fleky. Ještě to pak vezmu na rychlo jednou, protože nějaká místa nedopadla úplně na sto procent.

Pak to namořím lihovým mořidlem odstín mahagon. No a přemýšlím, co s tím na konec. Buď tungový olej nebo včelí vosk (ještě jsem jinde četl doporučení na tvrdý olejový vosk na parkety).

Jaké jsou výhody a nevýhody v porovnání olej a vosk?

Přemýšlím, jestli i něčím neuzavřít póry, hlavně v oblasti závěru, aby při bohatém mazání kvůli obraně před korozí, pažba ten olej moc nesákla. Někde jsem tuším zahlédl radu to po moření natřít herkulesem (a lehce přebrousit) - to bych udělal jen v oblasti toho závěru, hlavně ze vnitř, ne celou pažbu. Pak by to asi olejem napustit nešlo, protože by to nesáklo ani ten, ale vosk by snad šel, hádám. Máte s tím herkulesem někdo zkušenost?

Uživatelský avatar
White feather
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 26.08.2008 23:36

01.06.2015 22:26

Re: Mosin Nagant

Bejt Tebou, tak nechám ještě chvíli pažbu někde pěkně viset, ono ještě něco může vylézt....

Lihové mořidlo je v pohodě (používám Druchemu) a na to dávám teakový olej a ještě na ten včelí vosk. Teď jsem dělal v práci taky s něčím jako popisuješ Ty, ale to bych nepoužíval... Stačí pěkně napustit olejem (pěkně za tepla - nechat na sluníčku, na topení nebo nahřát horkovzduškou před aplikací a ještě nechat pěkně za tepla i po aplikaci - ideál je houbička) a po jednom, nebo dvou dnech natáhnout pár vrstev včelího vosku (používám Hagesan, pěkně nechám nahřát ve vodní lázni, pořádně nahřeju pažbu viz hore, natřu - houbičkou teplým voskem a zase pěkně prohřejvám horkovzduškou, pak vyleštit flanelem, kotoučem....).
Pokud si troufáš na šelak, tak je ten super. Ale hlavně né (alespoň za mě) jakejkoliv lak... Jakmile klepneš do laku, tak je to vidět a práce v řiti....

Vytírat čímkoliv vnitřek pažby mi přijde zbytečný. Zbraň nemusí být jak olejnička aby fungovala ani aby nerezla ;)
Kolega ale dělá něco podobnýho "pro pocit" se šelakem - ke konci tyhle vnitřky vytře na prasáka hustým šelakem a neřeší.
Pokud bys takhle něco "vymazával" tak bych ale asi šel do epoxidu (třebas UHU 300), pěkně ho ohřát - zkapalní a pak zkusit třebas natřít šťetečkem...

Uživatelský avatar
Gibon
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 61
Registrován: 09.03.2014 21:11
Bydliště: Praha

03.10.2015 0:35

Re: Mosin Nagant

Nemá prosím někdo tucha kolik dělá jedno kliknutí (ono to teda nekliká) na té sovětské optice pro Mosina na sto metrech?

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

02.12.2015 13:40

Re: Mosin Nagant

Máte někdo zkušenost, že by byl rozdíl mezi Mosin Nagant 91/30 Tula a teď jsem objevil Ishmash? Zatím jsem se setkal s tím, že by šlo o výrobu Izmash poprvé, ale nejsem v této oblasti žádný odborník. Např. jestli je rozdíl v kvalitě zpracování a tím v přesnosti atd., nebo jestli je to jedno. Dále je nějaký rozdíl mezi zbraní s kulatým a hranatým závěrem právě případně z hlediska přesnosti a kvality zpracování apod. ?

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

02.12.2015 15:12

Re: Mosin Nagant

No co já jsem se setkal tak je spíše k vidění Iževsk nežli Tula!Hranaté pouzdro mají předválečné pušky tudíž by měly být kvalitnější ze zjevných příčin! :wink:

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

02.12.2015 16:33

Re: Mosin Nagant

Mosinky dělala Tula a Iževsk. Izmaš je novodobá záležitost. Je vcelku jedno, jestli hraněné nebo kulaté pouzdro.Záleží především na zachovalosti hlavně a jak to precizně zamyká. Jednou mi jeden prodejce nabízel pohledově velmi pěknou předválku s hraněným pouzdrem a když jsem si to změřil, tak mi hlavňový kalibr laufem málem propadl skrz až na botu :D . Takže asi tak.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

02.12.2015 17:37

Re: Mosin Nagant

andy.rybar píše:No co já jsem se setkal tak je spíše k vidění Iževsk nežli Tula!Hranaté pouzdro mají předválečné pušky tudíž by měly být kvalitnější ze zjevných příčin! :wink:


Kvalitnější možná ale záleží na kusu a jak zručný soudruh to dělal...
Já mám dlouhána r. 39.
Evidentně se jedná o skládačku byť sčíslovanou (lepší se to pak prodává).Lauf krásný, železo bez šrámů, vůle minimální, pažba trochu dobitá.Střílí pěkně ale historická hodnota 0.
Nevěřím, že by se jednalo o uloženku.Ty se prodávají za úplně jiné částky, já za něj dal necelých 3500,-
Tehdy sem to kupoval jako pracovní krumpáč do lesa, do každého počasí a na střelbu do 50 ti metrů.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník