Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

23.05.2015 18:08

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Jiné "šestky" se snad ani nedělají, liší se jen ty 4 a 6 křidélkové. Aspoň si nic jiného nevybavuji.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

23.05.2015 18:14

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Dakujem za odpoved Peggy :-) Jedine o nich som sa po hodinovom patrani na webe dozvedel, ze su 6mm Ale o zapalkach oznacovanych '10, alebo '11 ani za boha aky maju rozmer :-) Takze budem patrat, kde mi na dobierku predaju musketovky :-D

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

23.05.2015 18:26

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Pokud se nepletu, tak č.10 a 11 odpovídají zhruba 4 mm a 4,7 mm nebo třeba č.1075. Mušketové to nejsou.
Ty bývají od RWS značené č. 1218 (6 křidélek) a č. 1081 (4 křidélka).

Pro srovnání viz třeba (i když popisy nejsou na 100% OK):
http://www.zbrane-dave.cz/katalog-zbrani/rws/

Jinak o zápalkách je tu celé téma:
perkusni-zapalky-t6124.html

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

23.05.2015 20:12

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Peggy, este raz dakujem :-) Samozrejme som temu presiel, aj obrazky videl :-) Tak som sa co to dovtipil. Pre istotu som sa vsak radsej pytal. Problem je ze nie je norma pre jednotne oznacenie daneho rypu zapaliek. Tak sa v tom neskuseny "strelec" troska straca :-)

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

31.05.2015 20:30

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

V piatok som bol prevetrat po prvy raz flintu :-) Vybuchanych 30 knedlikov do papiera na detsku vzdialenost 30m. Terce som sa hanbim dat, tak dam ten najlepsi, hanba ma bije. Ale flinta striela slusne, na vine su moje oci. Vytlaceny terc na A4 (zamerny kriz) posluzil vcelku dobre. Rozptyl strasny, ale vitazi navazka 2.7g prachu na 395gr ogival (vyzera to ako jeden z ogivalov od Lymana, aspon tvar a parametre sedia). Najvacsia navazka bola 4.5g a to uz kopalo ako maly kon :-) Plece mam tesne pred odpadnutim. NA tyzden dva mam dost :-D (sam tomu neverim :-D )

Nemam este nastavene mieridla a navyse navazky urcite neboli presne, takze mnozstvo prachu neustale kolisalo. Ked sa konecne dostanem k presnej vahe, navazim presne a uvidime potom, ako to dopadne. Navyse mazanie bolo uvarene po prvy raz a nezda sa mi ze by bolo OK. Zda sa mi prilis tuhe. Po trinastej rane som pre istotu precistil hlaven a bol dost velky problem dostat vyterak z hlavne von. Musel som najst sparu a tahat za pusku oboma rukami aby sa flaster dostal z hlavne. Takze dnesok povazujem za take "domace praskanie" aby som sa fyzicky zoznamil s tym, co tato puska robi, ako sa sprava, aka je spust a kam az vlastne dovidim :-D

Co som cital o mazani, najviac sa pise o ponere 1:1 vceli vosk a hovadzi loj. Varil som vosk a bravcovu mast (loj je pre mna zatial nedostupny) a kedze mast je "tekutejsia" nez loj, urobil som pomer 60% vosk 40% mast. Ked to zatuhlo malo to konzistensiu dlho vlhkeho mydla.

No a tu je moj najlepsi terc :oops:


Terc.JPG


Je to A4 vytlaceny na laserovke. Strielal som zhruba na 30m ( ako male decko :-P ) mierene na spodnu hranu kriza. Prve dva zasahy vpravo dole boli cislo 11 a 12. Potom som precistil hlaven a c. 13 je uplne vpravo na kraji papiera. C. 14 je vlavo dole a ostatne su uz dalsie az do vycerpania navazky 2.7g. Navazil som jedenast namiesto desiatich :-)

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

31.05.2015 20:48

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

2,7g. prachu davam pod strelu 500gr. na 100m a lieta to v rozptyle 6cm.
2,5g. prachu pod strelu cal.58/395gr. na 100m.
2,0g. prachu pod strelu cal.45/350gr. na 50m.
Mazivo by malo mat konzistenciu aby sa medzi prstami zacalo rozpustat max. na hustotu vazeliny, mierne lepive, pri izbovej teplote tuhe.
Poznam strelcov co pouzivaju len zakupenu Ceru - stuzeny tuk a funguje im to na rekordy.
strelu mas asi tuto od Aresu: http://www.lymanproducts.com/lyman/bull ... entryID=85
Obrázek
Nieje to ziadna vyhra, kedze je kratka, lahsia a dost ma blbe drazkovanie, slabo chyti kompresiu a vystrelom sa moc nestlaci, mala by sa nabijat tak, aby sa aspon jej posledny prstenec zarezal do drazok a pri vystrele ju pribrzdil. Ak by bola pri nabijani volna, teda priemer tesne na dotyk v poliach, nebude dobre fungovat, jedine jej nalozit viac prachu, co je źase blabe v tom, ze sa bude vyvrt viac zanasat, dobre by bolo po kazdej rane vytriet. Ja by som z toho vyberu, co tam maju pouzil MaxiBall v cal.50, ale fungovat bude len aj je v makkeho olova! Jasne ze obe spomenute strely nabijat bez upchavky, teda priamo na prach.


Reklama

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

31.05.2015 22:21

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Dakujem za reakciu :-) Je to presne tato strela. Tie co som kupil v arese su aj zle odliate. Su na nich naliatky zo spary kokily. Zda sa aj ze nemaju rovnake rozmery. Kazda sla do ustia hlavne inak, jedna sama zapadla do navadzacieho kuzela, ine som musel roznym tlakom palca zasunut. Do cistej hlavne sli nabijakom dost lahko jednym tahom, po desiatej som uz musel niektore dorazat nabijakom az na dno. Podla toho co pises mam mazanie presne take. V izbovej tuhe, pod prstom hned povoli, lepi a maze.

Mal som dojem, ze 395gr je uz dost tazka strela :-) Usudzujem teraz, ze by sa zisla tazsia a dlhsia. Lenze ani Lee, ani Lyman ogivaly vo svojej ponuke tazsie a dlhsie nema, aspon co som zatial vykumal. Zostava mi v mojej cenovej kategorii iba Lee klasicka minnie v .50, alebo dosporit a nechat si vyrobit kokilu v USA u accuarte mold. Tam som nasiel dlhsie a tazssie ogivaly. REAly si pisal ze do mojej pusky vhodne nie su. Maxiball mi akosi nesedi, neviem to vysvetlit :-) Rad by som nejaku strelu co sa podoba puskovemu strelivu :-) Teda s oblou spickou, maximalne flatnose :-)

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

31.05.2015 22:41

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Ja som ti spominal, ze v cal.50 je blby vyber, teda skoro ziadny.
Ale to tu bolo uz davnejsie spomenute, ako aj ucel tejto pusky, kedze je specialne k lovu a to na strelivo urcene vyhradne pre tento druh pusiek, teda sabot cal.45 v kosiku a tabletovany prach, co je vlastne syntetika, ktora neobsahuje ako hlavny komponent drevene uhlie, ktore je prave to, co zanasa vyvrt.
To ako keby si chcel dostat pozadovany vykon a jazdne vlastnosti zo supersportu na beznych pneu za pouzitia bezninu Normal.
S takouto puskou ked pri love netrafi hned prvou ranou, tak ma na niekolko hodin pokoj a moze si vyvrt vycistit, takze vzdy striela s cistym.
O kvalite Ares-ackych guli sa radsej nebudem vyjadrovat, stacilo mi, ked mi kamos ukazal, co mu doslo postou ... take nieco ja hadzem nazad do piecky a nepouzivam, ani ako odmastovacky.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

01.06.2015 6:35

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

prva vec a najdolezitejsia je pouzit ciste makke olovo! strely od Aresu su vascinou odliate s tvrdeho olova take co pouzivaju na klasicke strely do nabojov, ja som si dal tiez dal poslat uz davnejsie nejake vzorky striel od nich, a vsetky zvonili, tvrde ako slak... prakticky nepouzitelne... no a strelu s plnym dnom musis viac podsypat ako strelu typu Minie, hlavne ked je mensieho priemeru inak ju poriadne nezatlaci do drazok a bude rozhadzovat... ja mam Triona v 50-ke, pouzivam len klieste LEE, a ich streli Minie http://leeprecision.com/mold-500-360-m.html a funguje uplne v pohode... davam tam 3 gramy obycajneho LC-ka, ani malo, ani vela, tak aby to aj trochu kopalo a aj este schopne lietalo... s opretou flintou na 50 m to ide na dlan, aj tie chyby si myslim ze je moje oko... s tym som pred 20-timi rokmi zacal, a ani som to nikdy nemenil, stale ta ista strela a ta ista navazka prachu.. ako mazanie vceli vos + rastl.tuk... predtym som pouzival obycajny vosk + zbrojna vazelina a tiez to lietalo, len sa to horsie cistilo...
nespekuluj s drahymi zakazkovymi kliestami a tazsimi strelami, tato ma 360 gr to staci uplne, kup si tie co som spominal, viac ako 30 evri ta nebudu stat a mas pokoj...
sam si spominal ze 4,5 gr kopalo ako maly kon, cim tazsia a hlavne dlhsia strela tym musis viac podsypat aby sa strela zastabilizovala... potom uz len najst vhodnu navazku...
Amici s 50-tkou vela lovia, ale najcastejsie pouzivaju podkalibrove strely ale ak pouzivaju olovo, tak najcastejsie plne ogivaly od Lymanu ktore znesu v pohode aj 100gr prachu alebo relay od LEE.. http://www.lymanproducts.com/lyman/bull ... powder.php typy plains alebo maxiball... Minie strely niesu vhodne pre velke navazky, trha im dute dno pri vysokych tlakoch.. maju vyhodu v tom ze nepotrebuju tolko prachu na svoju funkciu..
no a este jedna vec, Vortek je prednostne urceny na strely podkalibrove v plastovych kosikoch, takze tomu je prisposobeny aj vyvrt teda stupanie a hlbka drazok!!! drviva vascina co si kupi inlajnky striela s nimi saboty, teda aspon v US.. pre nas je to ale velmi drahe strielanie... tercovka to nieje, aby si nebol sklamany, ale vyladit sa ako tak da...

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

01.06.2015 11:30

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Buffalo dakujem :)

Vzdy som si myslel, ze pod minnie sa ma prave podsypat viac, aby jej roztiahlo "suknicku" a zatesnila v hlavni :-) Inak tie aresy co mam su z makkeho olova :-)

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

02.06.2015 19:48

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

DNes som si kupil Lee klasicku minnie a odlievaciu lyzicu. :-) Este zohnat ciste olovo a zacat odlievat :-) Bude zasa srandy na balkone :-D

webbot
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 02.06.2015 22:13

03.06.2015 21:47

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Hmm minnie > taky se mi libila, ale postupnym hledanim informaci jsem vycetl, ze pro Vorteka s 1:28" twistem je nevhodna. Takze jsem skoncil u Aresu s typem Lyman http://www.lymanproducts.com/lyman/bull ... entryID=85 a doma litymy (ne mnou) Realy od Lee.
Dej vedet jak se chovaji > porad uvazuji o liti, ale nevim do ceho jit.

PS: Vortek je delany na strileni se Saboty > strileji paradne (mam Hornady) ale je to jen takova chutovka > cca 25,-Kc rana :?

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

03.06.2015 22:51

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Tymto Lymanom som strielal teraz. Terc si videl :-) Sice mi Black Powder naznacil, ze je to pre inlinu kratka a lahka strela, tazssiu a dlhsiu som v ponuke u nas bezne dostupnych vyrobcov nenasiel. Jedina ktora sa mi naozaj paci je 500gr dlha puskova s tromi drazkami od Accurate Mold z USA. Cena za trojkokilu bez kliesti z hlinika by bola okolo 145USD + postovnew, clo a vydieracska DPH. :-( Takze hruby odhad tesne okolo 200e :-( To si teraz nemozem dovolit. Minnie je strela, ktora ma tazisko hodne vpredu, takze dufam, ze sa lepsie zastabilizuje v rychlom twiste. Buffalo a zopar dalsich aj na inych forach tvrdi, ze im z inliny lieta slusne. Uvidim, ked konecne odlejem. Musim vsak zohnat to spravne olovo.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

04.08.2015 16:44

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

No, prave som sa poriadne nasral :-( Este ze som z Vorteka nenastrielal vela. Cistim hlaven, lejujem a pozeram, zpod druheho srobu od pistonu, na zakladnu optiky, vyteka olej. Cierny. Mam na zavitoch dnoveho srobu a aj pistonu grafitku. Vysrobujem toho cervika a zisitim, ze diera je tak hlboka, ze zasahuje do zavitu dnoveho srobu. Je to zhruba na mieste, kde je vyslahovy kanal z pistonu, teda dno tej parabolickej komory v dnovom srobe. Podla mna DOST nebezpecna zalezitost. :-( Idem pisat BVSku co s tym. Neznasam reklamacie :-(

mc.gyver
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25.03.2017 19:04

07.04.2017 17:22

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Dobrý den. Mám takový dotaz. S klasickými předovkami už nějakou tu zkušenost mám. Teď mám objednanou VORTEK NorthWest Magnum .50 Není mi jasné jak je to,když je piston v jedné linii s hlavní. Piston je na 6mm zápalky. A když budu nabíjet,tak mám obavy jestli prach nebude propadávat skrz piston. Přeci jen je poměrně jemný. A nabíjet s vloženou novou zápalkou mi nepřijde zrovna nejbezpečnější.
Děkuji za odpovědi.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

07.04.2017 17:32

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Northwesta mam. V pitone je diera s dvoma rozmermi na koci pre zapalku je 1,2mm (ak si dobre pametam a na koci v komore je 0,8mm cez toto ti neprepadne ani puder ala cement :-) NAvyse ak sa aj nejak to zrnko do diery dostane, je to len lepsie, petoze draha plamena zo zapalky je dost dlha a tak mas zapal zloze pod strelou poisteny :-) Neboj sa ty toho nic.


Radsej si ale zkontroluj este pred strelbou, ci nemas diery skrz az do hlavne :) Vysrobuj cerviky pre listu na puskohlad a svetlom a tenkou ihlou presparaj, ci sa nedostanes skrz :) Jedine miesto, kde to nebude vadit je prva od kohuta, ta je az za dnovym srobom :)

mc.gyver
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25.03.2017 19:04

04.06.2017 18:41

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Ahoj.mám menší problém :?: Mám nordwesta magnum .50 A již po druhé se mi stalo že pátá střela nešla nabít do hlavně. Myslel jsem že je hlaven zanesená. Protahnul jsem jí a stále stejný problém. Až jsem vyzkoušel několik střel a vida nějaké nejdou nabít a jiné krásně z lehka. Mazáním to není.Každá střela je jinak velká. Mám licí kleště od LEEHO Minie. Existuje nějaký bazmek jak střely skalibrovat? Nejlépe na .498? Děkuji za případné odpovědi.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

05.06.2017 7:47

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Pokud nemáš lis, tak asi nejjednodušší cesta, jak kalibrovat je pomocí přípravku jako dělá Pedersoli:
https://www.davide-pedersoli.com/scheda ... sizer.html

Objednat by šel v DAVE.

Ale nejsem si jistý, jestli je to nejlepší cesta, jak problém řešit.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

06.06.2017 8:47

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

mc.gyver píše:Ahoj.mám menší problém :?: Mám nordwesta magnum .50 A již po druhé se mi stalo že pátá střela nešla nabít do hlavně. Myslel jsem že je hlaven zanesená. Protahnul jsem jí a stále stejný problém. Až jsem vyzkoušel několik střel a vida nějaké nejdou nabít a jiné krásně z lehka. Mazáním to není.Každá střela je jinak velká. Mám licí kleště od LEEHO Minie. Existuje nějaký bazmek jak střely skalibrovat? Nejlépe na .498? Děkuji za případné odpovědi.



Jako první věc bych zkusil vzít mikrometr a změřit rozměr střely ve směru dělící roviny kokily a napříč. Ty které nejdou nabít budou příčně patrně o fous větší. Takže zkus při lití hlídat konzistentní stisk kleští, zkontroluj jestli nemáš na dělící rovině nalepenou šponku z otevírání sprueplate apod.

mc.gyver
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25.03.2017 19:04

07.06.2017 16:22

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Zdravím tak jsem to vyřešil. Vytočil jsem si na soustruhu kalibr :lol: 12,65 mm což je něco málo přes .498 Střely jsem přeměřoval a některé měly .502 po celém obvodu.Asi moc horká kokila. Po přecalibrování krásně zarovnané. Problém částečně vyřešen 8) Uvidím jak to bude lítat a jak půjdou nabíjet.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník