Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

15.08.2007 23:58

mrkvička píše:Saboty od Hornadyho v 50 jsem koupil v Praze u Anděla, ale nejdou
mi naládovat. Takže pozor ne všechno jde do všeho


Saboty, jak už jsem psal výše, jdou i nové do hlavně s malou vůlí. Musí to tak být, protože by jinak v hlavni při výstřelu málo těsnily. ALE, jestliže si je necháš třeba dva-tři roky a nevystřelíš je, nebo koupíš už dost letité, nastává problém. Umělá hmota košíčku časem nabobtná a zvětší se průměr kompletu tak, že už ho do hlavně s mělkými drážkami nedostaneš. To se mi také stalo a tak mám asi 8 sabotů jen do sbírky. Do hlavně s hlubokými drážkami nabít jdou dobře, ale zásahy jsou hodně hodně nepřesné, tudíž k ničemu. :(

duffioso
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11.08.2007 10:12
Bydliště: poblíž Plzně

16.08.2007 6:07

puska je objednana,prach a zapalky uz jsou doma,jen nemuzu nikde sehnat ty saboty,nebo aspon ogivaly.
Vsude maji jen kule a to jeste v blbych razich...vim,ze to dopadne tak,ze si budu casem lejt sam,ale na zacatek bych bral ve slusne kvalitce uz hotove...nevite nekdo,jestli se saboty daji sehnat v nemecku?Popripade link na obchody kde by to v nemecku mohli mit,u hornadyho me dost neochotne rekli,ze nemaj a ze kdyby ted objednali,tak koncem zari,ze bych to mel,to je masakr...jsem od Plzne a jezdim nakladakem,takze neni sance,ze bych nejakej obchod stihnul otevrenej,jedine po Plzni a tam vim o trech a dva z nich nemaji:-(

duffioso
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11.08.2007 10:12
Bydliště: poblíž Plzně

16.08.2007 10:49

tak jsem zkontaktoval Andela a prej tam neco ma,takze az bude ve firme,tak mu brnknu a snad uz si o vikendu,nebo spis pristi tyden bouchnu,to bude hruza,nez to vsechno vychytam :-)
btw:jak to je s mazanim u podkaliberniho streliva v sabotu?Podle videa co jsem videl na netu,tak americani nemazali,ale zase pouzivaji pyrodex,takze ted nevim

Uživatelský avatar
mrkvička
 
Příspěvky: 146
Registrován: 12.12.2006 18:38

16.08.2007 20:14

to Fandaks : asi leželi dlouho v obchodě, nejdřív nešel dovnitř tak jsem
zabral a pak nešel ven.

to duff : je to o shánění a náhodě, na jaře jsem čistou náhodou koupil
u Brymové realy ale mám kleště a leju minie.
Ze začátku jsem na tom byl jako ty takže kulička na malou dávku prachu

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

17.08.2007 6:57

saboty

Zdar... aby som vam objasnil co sa deje casom z plastovymi kosikmi... kazdy plast casom nabera vzdusnu vlhkost, vola sa to kondiciovanie vzduchom... plast sa stava pruznejsi ale zvetsuje sa jeho priemer.. nieco sa robi trebars aj vo vode, plastove suciastky sa macaju, zvatsuje sa ich priemer, su pruznejsie a menej nachylne na praskanie... takze ak mas starsie kosiky a nejdu ti narvat do hlavni, zmeraj si presne posuvkou ich priemer a skus ich dat do rury na cca 120 stupnov na hodinku, potom zmeraj a uvidis ci sa zmensili...

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

17.08.2007 18:34

bufallo: dík za informaci o "vysušení" sabotů - vyzkouším si to. Moje hlaveň má průměr 12,72 mm a sabot "nakynul" na 12,97 mm, takže to nabíjet opravdu nešlo. Rozdíl je 0,25 mm !!

Já jsem používal saboty Thompson/Center BREAK-O-WAY, kde košíček byl dvoudílný(viz foto). Po výstřelu se rozdělil a odpadl. Pohromadě to držel kotouček namaštěné plsti. Takže tento druh sabotů byl takto mazaný. Na jiných sabotech už to mazání asi není. Možná se mazadlo dává do dutiny na spodku tak jak se to někdy dělá u střel typu Minie. Pravděpodobně to dělá málokdo, protože je na fórech dost dotazů týkajících se odstranění plastů z vývrtu.

sabot T/C
Obrázek

Ještě pár dalších dnes používaných druhů sabotů:
Aerotip
Obrázek


Reklama

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

17.08.2007 18:37

Nevím proč, ale nechtělo mi to nahrát fotky v jednom příspěvku. :?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

MartinŽ
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 16.05.2007 9:13
Bydliště: Nitra

17.08.2007 20:54

Ahojte, ja som si objednal saboty na zbraneastrelivo.cz ( hornady ).
Pozrel som domovcku stranku US a potom som už len čakal ( asi 3 mesiace :D ) ale prišli a bez problemov maximalna ochota donesu čo chcete, teda doniesli.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

18.08.2007 10:31

Tak jsem se díval na saboty od Hornadyho a materiál je, jak píšou, samomazný. Taky dělají saboty na střelbu kuličkou. Jak přesně to asi lítá?

Obrázek

duffioso
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11.08.2007 10:12
Bydliště: poblíž Plzně

18.08.2007 12:56

ja jsem obednal u Andela jedno baleni sabotu s kulkou .44,bohuzel mel posledni a k tomu jeste balení pouze kosicku á 50ks,tvrdil,ze se bezne da pouzit kule z revolverove .44 tak jsem zvedavej,musim koupit kleste a lejt si to sam,ale to bude alchymie jako kr.va :-)
u hornadyho.cz tvrdili,ze po obednani tech sabotu ted,bych je mel na konci zari,ale Andel mi tvrdil,ze kdyz to obedna,tak do ctrnacti dnu,to tu mam
flinta bohuzel jeste neprisla,ale stejne bych si mohl tak bouchnout na sucho s hajzlpapirem,pac kule zadny nemam (krome svejch)

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

18.08.2007 16:13

To duffioso:
Do těch licích kleští bych se na tvém místě tak rychle nehnal, když ještě nevíš jaký průměr je do těch košíčků třeba, v revolverové ráži . 44 je docela slušná paleta průměrů, ale jen jeden bude správný. Na vyzkoušení je lepší kule koupit, nebo od někoho sehnat. Stejně si myslím, že saboty s kuličkou asi nebudou žádná velká sláva a třeba nakonec skončíš u nějaké olověné ogivální střely, na tu už se pak asi vyplatí koupit kleště a lít si střely sám.
Jinak, co se týče vystřelení těch vlastních "koulí", tak to bych ti asi opravdu nedoporučil :lol: :lol:

duffioso
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11.08.2007 10:12
Bydliště: poblíž Plzně

18.08.2007 17:14

jiml:ja to chapu a vim,ze .44 neni jen jeden pevnej prumer,sabot s kulickou nechci strilet,to daval Fandaks k dobru jako zajimavost,ja chci strilet saboty a ogivaly
nehlede na to,ze ogival mensi raze by mohl jit strilet i v sabotu,nebo ne?

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

20.08.2007 15:18

saboty...

chlopy, preco, do coho, a hlavne naco strielate tie saboty? iny vyznam ako na lov myslim nemaju, a su aj podstatne drahsie ako klasicky ogival, a strielat poloplast do terca je vtakovina... a je aj ako citam vobec velky problem ich zohnat, naco si robite problemy???? ak si odmyslim ze by som chcel niekoho odprasknut aby mi nezistili stopy vyvrtu na strele, tak neviem neviem... je to pekne ale myslim neefektivne...
dovody preco nie saboty: drahe, problem zohnat, menej presne ako klasicky ogival, neefektivna strelba na papierove terce...
napiste vyhody, som zvedavy...

duffioso
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11.08.2007 10:12
Bydliště: poblíž Plzně

20.08.2007 16:40

mas urcite pravdu, plejtvat tim na papir je opravdu skoda a cena neni zrovna kosher, ale zajimavy je, ze se daji sehnat lip nez ogivaly, uz jsem obvolal vsechny mozny obchody se strelivem a nikdo to nedela, ze zacatku nechci odlevat sam, chci si vsechno vyzkouset, abych vedel co jak lita a az potom se vrhnout na vlastni vyrobu...nechci koupit zbytecne dve tri kokilky abych zjistil, ze mi strely nevyhovujou...samozrejme, ze kdybych nasel sikovneho vyrobce ogivalu, tak do toho jdu a vyzkousim, ale u Brymove maji porad dost casu, uz tu flinta mela byt, kamarad me porad taha na strelnici, strili zavodne vsechno mozny a v minulosti bouchal i black powder fire arms a chce si zavzpominat

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.08.2007 18:56

duffioso:

osobně bych ti dopručil začít tím, že až koupíš flintu, tak změříš vývrt v polích. Takouvou si sežen kuličku. Pak změř vývrt v drážkách, odečti ho od rozměru v polích a sežen takovou hadru. Ideální, aby neobsahovala syntetické vlákno. Plátno, pokud by měla být tenká, riflovinu na tlusčí... Je potřeba hledat tak, aby zdroj byl opakovatelný, nebo ho aspon bylo hodně moc...
Pak seženeš včelí vosk, lůj na rty a v poměru 1:1 to ve vodní lázni zahřeješ a namočíš do toho flastry. Ty by měly být minimálně tak veliké, aby přesáhli polovinu obvodu kule, ale zase ne moc, pak to zlobi při nabíjení. A vůbec nemusí být kulaté!
To by ti pro začátek, na ošahání mělo stačit. Je docela dost dobře možné, že to bude stačit i nadále, protože já s tímto systéme jsem schopen flintu udržet v 9tkovém kruhu mezinárodního pistoláku...
Při nabíjení by měla střela jít hladce,nemělo by se do ní mlátit! Velikostí navážky se dá regulovat výška zásahu a má vliv i na rozptyl. Takže je potřeba zkoušet různé navážky, než zavrhneš střelu...
Zbytek je na tobě, jak budeš co trpělivě zkoušet.

Naši předci dokázali z křesaček na 100y zasahovat krocaní hlavy... :wink:

Pokud by jsi měl problém sehnat kulatou střelu patřičného rozměru, tak mi napiš PM, něco s tím uděláme.

duffioso
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11.08.2007 10:12
Bydliště: poblíž Plzně

20.08.2007 19:46

diky za postouchnuti, procetl jsem to tu krizem krazem a tvoje prispevky jsou hodne fundovany, tim nechci snizovat nikoho jinyho,
jde o to,ze nechci palit kule, ale spis ogivaly, tim nerikam,ze kule nezkusim...nechci se s tim venovat sportu, jen pro poteseni.
byl bych rad kdybych nekde sehnal minie,realy, nebo maxi bally...ale vypada to na vlastni odlevani u Brymove jsem uz neco nasel, ikdyz mi po telefonu tvrdili, ze nic nemaji, ovsem k tomu potrebuju jak jsi napsal, vedet stoupani, a rozmery v drazkach a polich

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

21.08.2007 14:25

Jde o to, že s něčím je třeba začít. Ideální s tím, co je nejjednodušší a nejlevnější... A to jsou kule.
Jeden můj kolega se snažil naučit střílet svého Hawkena .45 ogivály a honil to po celém terči. Kuličkou nevylezl z 9tkového kruhu. Když ho přitom nachytal jeden nejmenovaný excelentní střelc z velkorážných kulovnic, tak se ho jen zeptal, co řeší a jestli mu chutná... :lol:

duffioso
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 11.08.2007 10:12
Bydliště: poblíž Plzně

21.08.2007 19:44

jojo verim, ze se da s kulickou kouzlit daleko vic, jelikoz je to asi nejidealnejsi tvar, ale jak jsem procital i americke informace, tak jsem tam pochytil, ze inlajnovky nemaji na koule dobry stoupani, proto strileji ogivaly a saboty...
kazdopadne to chce vsechno vyzkouset, dnes jsem prijel pozde a mam tu upominku z posty, skoda, kdybych to stihnul, tak si piste, ze bych si sel hned bouchnout i na sucho s hajzlpapirem :-))))
u nas se nebonzuje :-)

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

21.08.2007 20:19

škoda, že jsme se nezúčastnil této diskuse. co jsi si teda vlastně nakonec koupil za pušku? Hungryho můžu jako poradce doporučit, jen bacha na hodiny, každé moje setkání s ním se protáhne na neuvěřitelně dlouhou dobu a pak mě bičujou ti u kterých jsem už měl dávno být. zatím se mi to teda nepodařilo stáhnout na uvěřitelně dlouhou dobu.

mám ardesu Buckhunter in line. střílet s tím po venku nedoporučuju, zvukový efekt daleko přesahuje reálný výkon, znám člověka co ji dostal darem, vstřelil z ní 2X na zahradě a potom dostal tak vyjebáno od sousedů a policajtů že ji radši prodal. Ogiválů jsme vyzkoušel dost, ale zatím jsem se s nima nějak neskamarádil. doporučuju, kuli a flastr. dá se s tím na 50m udržet v 9 pistoláku bez problému, s oporou na 25m vznikne kulatý trojlístek, rozptyl bych odhadnul na méně než 10mm, je to nekonečné laborování s hadrama a mazáním, zatím se mi dycky stalo, že po vyladění hadru mi došel a musel jsem začít znovu...

kdybys měl někdy cestu kolem jihlavy/brna tak dej vědět, mohli bysme zajít zastřílet a vyměnit dojmy a info.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

21.08.2007 20:39

duffioso Chápu tvoje nadšení, ale jen s hajzlpapirem v laufu nestřílej, zbytečně si zašpiníš pušku. Leda že bys chtěl trénovat čištění. :)

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků