1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

15.01.2012 22:13

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

O kvalitě materiálu hlavní fy. Ardesa se nejen tu na fóru zmiňovalo více lidí.. Vycházel jsem z jejich zkušeností.. Když někdo označí hlavňovinu "blátem", tak co si pak jako laik mohu představit..Osobní zkušenost s opotřebením vývrtu na takové zbrani nemám...Je mi jasné, že za ty peníze nemohu čekat zázraky. Dotaz jsem pokládal z toho důvodu, abych jako kupující získal to lepší v dané cenové relaci..Prodejci v tomto směru zákazníkovi neporadí. Těm jde akorát o to prodat zboží..
K té kvalitě materiálu bych chtěl ještě uvést příklad opotřebení hlavně při střelbě krupicí. Pokud by byla kvalita ve všech případech dostatečná, pak by lidé nepopisovali výrazné opotřebení některých méně kvalitních hlavní. Některé to snesou a některé ne.. A jsme u toho.. Jde o různou kvalitu použitého materiálu.. Proto se raděj ptám, než něco koupím....

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

15.01.2012 22:40

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Ale u pušky-předovky IMHO nemá cenu používat krupici, u té jde většinou o potřebu doplnění komory při menší dávce prachu, takže se to týká hlavně revolverů a zadovek. Při používání mazané ucpávky nebo mazaného ogiválu by tyto problémy neměly nastat.

U Ardesy konkrétně jsem se setkal u několika pušek s tím, že měly v některém místě jakoby nestejný nebo potrhaný vývrt, kde zejména po znečištění vázla při nabíjení kule. Ale to s materiálem samotným nesouvisí. A nemám zkušenost s inlajny, takže nemohu sloužit, jestli se to vyskytlo i u nich.

Snad přispěje zkušeností i někdo jiný.

Uživatelský avatar
Legio
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 24.11.2010 16:07
Bydliště: Řícmanice

16.01.2012 11:38

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

1190 píše: Na druhou stranu, pokud je povolena max. navážka 150 grainů prachu, tak by si člověk mohl položit otázku, zda i obyčejná uhlíková hlaveň není na in-linových puškách z kvalitnějšího materiálu než na klasických kohoutovkách...


Vortek mám a max. navážka je 120 grainů a ne 150. Střílím ale na 70-80 grainů real 250.
Naposledy upravil Legio dne 16.01.2012 12:49, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

16.01.2012 12:18

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Ardesa na svých stránkách píše, že do Vorteka dali konstruktéři firmy to nejlepší ze všech dosud vyráběných modelů. Že to je dourčité míry reklama, to asi ano. Na druhou stranu se výrobky Ardesy vyváží z velké části do USA a nějaká kvalita tam musí být. Do materiálu použitého na výrobu hlavní u Vorteku nikdo nevleze ať už je to hlaveň černěná nebo nerezová. Jen lepší výrobci uvádějí konkrétní číslo ocelí ze kterých hlavně vyrábějí. Vortek by měl běžně snášet dávku prachu 150 grainů což o určité odolnosti svědčí protože některé firmy v minulých letech stanovily max. prachové dávky na 90 a dokonce jen na 60 grainů. Ovšem Vortek je přímo předurčen na střelbu pistolovou střelu v plastovém košíčku(sabot). Lovci běžně používají střelu Maxi-ball a 100 grainů prachu. Zkušenosti by střelec musel vyčíst ze zahraničních stránek nebo podniknout určté testy sám. Jak kvalitní je drážkování u Vorteku by se muselo zjistit až po zakoupení zbraně ohebným průmyslovým endoskopem, což pokud se pamatuji se dalo zkontrolovat i na jedné naší střelnici za mírný poplatek. Jinak se hladkost stěn nebo zadrhávání nechá zjistit jen orientačně a pocitově při pomalejším zasunování vytěráku obaleném na vhodnou tloušťku flastrem nebo fáčovinou.
Takže pokud puška nemá zjevné závady zjistitelné při nákupu a střelec se smíří s kvalitou vyplývající z ceny a se způsobem používání, dalo by se o koupi uvažovat.

http://www.capnball.co.za/ardesa_inline_rifles.htm

Uživatelský avatar
Legio
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 24.11.2010 16:07
Bydliště: Řícmanice

16.01.2012 12:48

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Jak se tak dívám na ty stránky Ardesy, tak tam je 150 grainů a v papírech ke zbrani 120 grainů. Divný.

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

17.01.2012 12:59

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Nemá někdo odkaz na katalog Ardesy, kde budou uvedena všechna provedení Vorteku, která se vyrábějí s katalog. čísly..??


Reklama

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

17.01.2012 13:32

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Jak je niekto pohodlny natukat si to do netu:
http://www.ardesa.com/en/productos.php?wgo=96

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

17.01.2012 21:34

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Děkuji...Na těchto stránkách jsem už byl:-)

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

17.01.2012 22:37

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

A ake ine lepsie stranky nez vyrobcu by si ocakaval? Mas tam dve podstranky modelov Vortek.

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

18.01.2012 1:18

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

:oops: No nebyl jsem si jistý, že jsem našel tu správnou stránku. Oproti stránkám Davide-Pedersoli, nebo třeba Armi Sport, mi to přišlo takové strohé.. :roll:

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

18.01.2012 1:42

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Tak už jsem si vybral..
http://www.ardesa.com/en/detalles.php?w ... &wbrand=18

Jen doufám, že bude tato varianta u nás dostupná.. Brymová, BVS i Dave Western v Praze uvádějí na svých stránkách provedení s niklovaným povrchem..

http://www.zbranebrymova.com/hlavni.php ... type=ardes

http://www.bvs.cz/bez_zbrojaku_predovky ... k_p50.html

http://www.zbrane-dave.cz/products/inli ... 7-990-kc-/

Tomu nerozumím.. Myslel jsem, že je buď černěné provedení, nebo nerez..
No, až skončí inventura u Dave, tak se tam vypravím..

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

19.01.2012 7:28

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Vyzera to tak, ze sa jedna skor o povrchovu upravu "Stainless Steel" - co je v podstate niklovanie, kedze nerez je niklova ocel. V katalogu nahr.dielov nieje o nerezi ani zmienka a v tej cene by som nerez neocakaval, kedze je cena niklovej a cernenej verzie asi jednaka. Skor sa jedna o reklamny tah dat taky popis do nazvu.
Len aby si nebol sklamany, lebo kopec ludi si nieco podobne kupili len kvoly dostupnej cene a nakoniec sa mali problem flinty zbavit, kedze sa ocakavany vysledok nedostavil.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

19.01.2012 7:33

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

robia sa aj specialne modely len pre americky trh, takze tu v Europe nie su... a este niektori vyrobcovia robia aj specialne modely pre urcite obchody, ine kamuflaze, nerez, nikel, zlatenie, ine pazby, mieridla atd... to nieje uvedene ani v oficialnom katalogu... a oni si ich predavaju pod svojou znackou... ide o americky trh... pozeral som jeden starsi katalog Cabelas, tam boli take prevedenia co som nikde inde nevidel... ale dostat to sem cez more je beh na dlhe trate... hlavne inlajnky....

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

19.01.2012 14:03

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Aha. Takže myslíte, že to dost možná ani s nerezocelí nemá nic společného?? Že jde o obyčejnou povrchovou úpravu klasické uhlíkové oceli?? No když se píše Stainless Steel, očekával jsem nějakou ušlechtilou hlaveň na bázi chromu, vanadu a molibdenu, tak jak je vyrábí Česká Zbrojovka.. Jak jsem našel znímku o tom niklování, hned mi to bylo podezřelé, protože drahé zbraně z nerez oceli nemají povrchovou úpravu.. Taková ocel ji nepotřebuje.. No než to mít niklované, to bych asi raděj volil to černění.. Uvidím v prodejně.. Jak to vlastně je s tou nerezocelí..

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

19.01.2012 14:59

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Zdravím! Zrovna jsem u BVS pořídil předovku Ardesa Evolution .50. Všichni prodejci, se kterými jsem hovořil mi doporučovali dávat navážku prachu 1/10 váhy střely. Takže si ve Zbraních Dave hodlám k prachovničce koupit patřičný nástavec (30gr) - mimo sabot střel (které už jsem nalezl prodávat i v Praze, jinak není problém objednat z netu..) hodlám střílet střely minnie, minnie modern a real o 300gr. Uvidím, které mi budou sedět nejvíce a u těch zůstanu.
Ale tady na fóru jsem se dočetl, že někdo dává na 250gr i 70gr prachu. Dle mých propočtů bych na 300gr střelu měl dát 30gr prachu a v manuálu ke zbrani (českém na A4 papíru:) ) píšou, že navážka by neměla být překročena o víc jak 25%. Jsem teď tedy v rozpacích čím se řídit, jestli mám opravdu vážit 30gr na střelu nebo jestli tam na 300gr střelu můžu naládovat klidně 100gr prachu? A má to vůbec smysl?

Dále jsem četl mnoho stížností na inline pušky a munici do nich. Tak jen dva takové mé drobné postřehy..jestli je inline dobrá nebo ne záleží asi hlavně jestli člověk chce střílet v současné době (21. století) nebo si hrát na cowboye..já si myslím, že inline pušky jsou moderní a tím pádem i přesnější, výkonnější..ale jsem jen mladej volnomyšlenkář:)..nic proti konzervativcům, kterým se moderní design nelíbí..A s přesností souvysí i můj druhý postřeh u ilnine pušek..na několika místech na netu, mimo jiné i na zbraních dave jsem se dočetl, že inline pušky jsou určeny pro střelbu sabot náboji, tak nepředpokládám, že když do nich budu ládovat sférickou guly nebo realku, že bude super přesná..na druhou stranu youtube je plné videí na kterých s inline puškou ( mimojiné i s Ardesou do USA dovážené pod značkou Traditions ) a k tomu určenými sabot náboji dosahují velice slušných výsledků na 380 - 450m...Prostě asi hlavně záleží kdo tu flintu zrovna drží v ruce...;)

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

19.01.2012 18:59

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Urcite ze zalezi na tom, kto drzi pusku, ale pochybujem, ze in-line puska od Ardesy za par litrov bude mat ,,lepsiu" hlaven ako napr. Frontier od Pedersoliho, Richmond, Whitwort(EuroArms)a podobne a bude aj vykonejsia a presnejsia :D

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

19.01.2012 19:07

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Ani ty navážky nejsou dogma, VŽDY je třeba uvádět rozmezí a 1/10 je opravdu na spodní hranici, dle mého odhadu tak na terčovku. Záleží i na konstrukci střely, pod Real bude jiná navážka, než pod stejně těžkou střelu Minie, atd. atd.

Předovky jsou vždycky o hledání ideálního stavu, u moderny to řeší z větší části výrobce střeliva za nás. Když se ale podíváš to fora o přebíjení, je to úplně stejná alchymie.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

19.01.2012 19:09

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Pod strelu 20g. mozes dat aj 8g. prachu, ked potrebujes dosiahnut zelany ucinok. Ale na bezne dierkovanie papiera ti stacia 2g. Ono ten pomer je treba brat ako zaklad, od ktoreho sa odpichnes.
Napr. hladky lauf potrebuje omnoho vacsiu navazku, aby to lietalo presne. Ked ma gulicka cca 10g. potrebuje min. 4g. prachu, ale bezne sa dava 6-8g. Proste rychlost udava presnost. Niekde je vsak hranica maxima pre danu strelu, kaliber a vyvrt. Potom to uz zase rozhadzuje a zanasa vyvrt, co sa uz neda ovplyvnit ani mazivom, ani cistenim. Preto si treba kazdu predovku nalaborovat a vyskusat po svojom. Napr. pri cal.32 , gulka ma 3g. musim dat 1,5-2,2g. aby to vobec presne lietalo. Inak gulka pada rychlo dole. Takze aky je tam pomer?
Pre cal.50 by som pod 2,2g. neisiel, dobra navazka by mala byt 2,5g. ked chces kopanec, tak si skus dat 6g. max.8g. VLC.
Ono puska v starom kabate je iste lepsie spracovana, ked len cena spickovej hlavne je viac 50% hodnoty celej zbrane. Plastova hracka s nejakou trubkou v cene dobreho dioptra starej predovky urcite nebude spicka na trhu.

edit: uz ma dvaja predbehli

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

19.01.2012 19:31

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

Super, děkuju moc za odpovědi!:)
Ještě přiložim názor spokojenézo zákazníka ze zámoří, ten dle mého tuto pušku vystihuje nejlépe.
(záložka Customers Reviewes)

http://www.cabelas.com/product/Traditio ... l+Products

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

19.01.2012 20:26

Re: Moderní předovky in-line a kohoutový

No, buď je to silně nadsazené, nebo je to dobrý střelec a má natrénováno. Začátečník s tím podle mě nemůže takové výsledky očekávat. 2,5 palce rozptyl na 150 yardů ....

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník