Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

29.02.2012 11:27

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Nejsu doma .Zítra zvážím.Douchám , že nemáme moc tvrdou vodu. :D

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

29.02.2012 19:28

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Balda píše:Prosil bych o info - kolik grainu H2O se vám vleze do nábojnice.
Sako 308 Win.

Dííky.


55,8 GR destilované vody po horní okraj. 550 m n.mořem - a fčíl mudruj :D

Mimochodem mne překvapil minimální rozdíl váhy Nbc SAKO,dostal jsem jich 20 na vyzkoušení a první je, že jsem je zvážil.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

01.03.2012 23:04

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Tak nevím, nechci prudit, ale není hustota vody ve vztahu k zjišťovanému objemu spíš závislá na teplotě než nadmořské výšce? A pokud chcete být opravdu pünktlich, přidal bych do vody ještě pár kapek smáčedla... :idea:

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

02.03.2012 9:33

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Zcela určitě ano, u kapalin záleží hustota především na teplotě. Korekce se dá i vdomácích podmínkách udělat snadno:

1) zvážím prázdnou nábojnici a pak plnou vody
2) zvážím odměrnou nádobku o známém objemu (ideálně pyknometr) naplněnou vodu (ideálně stejné kvality, čili třeba odstátá voda z jedné lahve)
3) ze známého objemu odměrné nádobky vypočtu aktuální hustotu vody
4) ze známé hustoty a hmotnosti vody v nábojnici vypočtu objem


IMHO je ten rozdíl tak malý, že to při objemu nábojnice nebude mít vliv:

Liquid Density
Temperature °C = kg/m3
15.000 = 9.98735e+002
16.000 = 9.98577e+002
17.000 = 9.98409e+002
18.000 = 9.98231e+002
19.000 = 9.98042e+002
20.000 = 9.97844e+002
21.000 = 9.97636e+002
22.000 = 9.97419e+002
23.000 = 9.97191e+002
24.000 = 9.96955e+002
25.000 = 9.96709e+002

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

02.03.2012 14:18

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Já to trochu poopravím...

1) vezmu destilovanou vodu, společně s nábojnicemi, váhami a vším ostatním a nechám temperovat, tak aby vše mělo stejnou teplotu, ideálně přes noc.
2) Do vody přidám pár kapek Jaru, (na litr stačí klidně 2-3)
3) Zvážím nbc
4) Zvážím nbc naplněnou po okraj. Bacha na jev, který se jmenuje kapilární elevace. Prostě po každé naplnit stejně, hladina bude u stěn nábojnic výš než ve středu.
5) Z tabulek vezmu hustotu vody při dané teplotě a hmotnost přepočtu na objem.

Pokud někdo chce zohlednit počáteční spalovací prostor za střelou, je to popsáno výše - viz plnění přes zátravku.

Pro rozřazení nábojnic do objemových skupin naprosto dostatečné :mrgreen:

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

02.03.2012 14:53

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Proč Jar?


Reklama

Uživatelský avatar
RoXoR
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 26.02.2010 15:06
Bydliště: ŠAKALOV

02.03.2012 15:44

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Kvůli odstranění povrchového napětí vody. Voda je po použití saponátu tzv. méně smáčivá a její hladina je při styku se stěnou nábojnice "rovná" = nábojnice se dá lépe naplnit

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

02.03.2012 18:17

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Hm, zajimave cteni. Mne by zajimalo jak to meril a vazil H. Broemel.
Taky by mi zajimalo jak ty nepatrne rozdily vahy vody hraji velkou roli pri vlastnim prebijeni. mam namysli rozdil povrchoveho napeti ci teploty vody.
Mam uz prebito hezkych par tisic puskovych naboju vcetne naboju do me BR pusky (6PPC) s dosazenym nejlepsim soustrelem pod 0.1 MOA. Nikdy jsem to nepotreboval vazit, az do nedavna, a to u 300WM a u nabojnic z kulometu ci ceho 50BMG.
Urcite kdyz mi nesedi namerene hodnoty (a to o dost) s QL, a vsechny ostatni hodnoty sedi, tak vazim vodu (u 50BMG jsem proste mel takovou kompresi, ze jsem na lisu visel svymi 100kg a strelu jsem vic neusadil) nebo u nabojnic kde mi nesedi "nabijeci hustota" s udajem v QL.
Tohle co se tu resi je absurdni.
plneni vodou pres zatravku, promin, ale to bude obnaset mereni a vazeni strel. Dale pak rozvazeni nabojnic podle vahy materialu a jeste podle objemu vody. nebo mit "tight neck" komoru a mit sestruzene krcky na stejny rozmer (silu) materialu. Jinak bude jina vytahova sila, bez ohledu na to ze ti sedi objem vody.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

02.03.2012 19:50

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Děkuji za odborné doplnění mého měření,moc jsem se pobavil,jedinej realista byl Shiva,samozřejmě,že je to celé pitomost a jediná relevantní informace ode mne byla ta shodná hmotnost nábojnic ze které vyplývá shodný vnitřní vntřní objem a to je to oč tu běží. :D
Pokud bych chtěl změřit pracovní vnitřní objem tak to udělám výše popsanou metodou : nbc s osazenou střelou na požadovaný OAL bych injekční stříkačkou naplnil otvorem pro zápalku.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

02.03.2012 21:06

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Ano, vliv to má nepochybně stejný, jako když něco změříš šuplerou, označíš si to křídou a oddělíš sekerou. Ale i cesta je pro mnohé cíl, že... 8)

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

02.03.2012 22:44

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Debata je to sice zajimava, ale ciste akademicka a z praktickeho hlediska k prdu.
Tim nemyslim vlastni mereni obsahu nabojnice. Ale temperovani, smacedla - pnuti vody, tlak, destilovana voda atd.
Mozna ze jsem mimo, ale myslel jsem ze tohle tema ma co delat s prebijenim.
Kdyz pujdem do extremne presneho prebijeni pro ultra presnou strelbu (silne pochybuji, ze nekdo z pritomnych na to ma zbran). Tak je zaklad nejakych ca 200ks novych nabojnic z jedne vyrobni serie od kvalitniho vyrobce. (99% se pouzivaji Lapua). Vsechny zkratim, odstranim otrepy na krcku a zatravce. U naboju typu 6PPC upravim zatravku na stejny prumer a zaroven odstranim i otrep a zahloubim. zkalibruji krcek a opet ho trnem roztahnu. Pak sesoutruzim na pozadovany prumer. Naladuju a vystrilim.pri tom vetsinou najdu uspokojujici vzdalenost strely od drazek a prachovou navazku. Nabojnice jsou vyfouklae dle komory. Vezmu Fl bushing kalibracni matrici, udelanou na miru dle komory. Ta mi zkalibruje nabojnici o potrebne minimum. vycistim krcek a frezkou luzko zapalky, prozenu zkracovackou. Tak a ted je cas na rozvazovani. vetsinou to vyjde na 3-4 hromadky.
Neznam nikoho kdo by meril obsah vody.
Pokud, se mi ale stane, ze sypu prach a mam ho nejak "vic". tak by to bylo namiste. Ale dostacujici presnost je na porovnani s udaji v QL, abychom dostali vice realny vystup z QL. rekneme ze dle QL nama mit compressed navazku ale po nasypani daneho mnozstvi prachu ho mam v pulce krcku, tak mi asi opravdu nesedi objem a je potreba tento udaj v QL opravit. Jestli si takto premerim vsechny nabojnice nebo jen nekolik, je vec kazdeho. Ale v pripade novych a stejne serie, neni duvod neverit ze budou rozdily. Ne u Lapua.
no pokud budem pouzivat ruzne serie nabojnic nebo dokonce ruzne vyrobce. tak se posouvame do jine kategorie prebijeni a presnosti.
Vetsinou se jedna o nabojnice jenou vystrelene (dnes hodne rozsirene SAKO, ozbrojene slozky je dostaly nadelene spolu s TRG), tak se doporucuje nabojnice rozdelit alespon dle vyrobce. Pokud nabojnice opracujem vsechny stejne (mame vnejsi rozmery stejne), rozvazime a tak je muzem samozrejme jeste rozdelit podle obsahu vody, protoze tezsi neznamena vzdy mene spalovaciho prostoru. tim ze nabojnice jsou z ruznych serii, tak vychozi material bude i jineho slozeni. coz obnasi i kapanek jine vlastnosti coz ovlivnuje i vytahovou silu. Staci si porovnat material u Lapua, SAKO a Norma, ruzna sila, ruzna tvrdost ruzna pruznost.
Co se tyce toho napadu naplnovat naobjnici zatravkou. k tomu je potreba jeste dalsi mereni a trideni a opracovani nabojnice zevnitr (prechod ramen a krcku, protoze to ovlivnuje prubeh horeni nez cela ta absurdita teploty a vzlinavosti vody).
V pripade pouziti kvalitnich strel se sotva nekomu vyplati rozvazovat a rozmerovat strely. a pri strelbe do 300m na terc kde se pocitaji body z nozicek, ani na 500m. v pripade ze chci vazit vodu pri nalyvani pres zatravku, musim strely rozvazit a rozmerit. Nejake OAL si muzete strcit vite kam?. Musim rozdelit strely dle delky vodici casti a dle vzdalenosti od zacatku (brano ze smeru od spicky) ke konci strely (base) a merime pri usazovani k ogivalu. (existuji na to tzv. comperatory). pak jeste musime vystruzit zevnitr tzv. donut, ktery vznika opakovanou kalibraci krkcku. (coz je dobre delat i normalne).
Ono se necha delat jeste xy dalsich operaci ktere jsou asi pro prebijeni dulezitejsi nez vazeni vody (vseobecne) a pres zatravku, to mi fakt dostalo. :lol: :lol: :roll: :roll:

open
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 30.12.2006 11:09

02.03.2012 23:18

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

On je tu ještě jeden zásadní problém.Ony nabojnice z jedné série nemusí být ze stejné tavby a tudíž stejného složení.
Onehdá se kamarád pídil po materiálovém atestu s číslem tavby ke konkrétní sérii a bylo mu odpovězeno, že to mu nikdo nezaručí.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

02.03.2012 23:42

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

no nevim kde se pidil, ale serie od Lapua (naboju, nabojnic ci strel, vcetne malorazkovych naboju a komponentu z kterych je naboj slozen) je to zaklad. Proc si myslis ze cely BR svet pouziva Lapua nabojnice.
Proc si myslis ze na tech krabickach jsou oznaceni serie???
Kazda serie znamena
nabojnice udelana ze stejneho materialu se stejnym seriovym cislem na stejne masine ve stejny den.
strela udelana z plaste ze stejneho materialu se stejnym seriovym cislem, oloveny drat ze stejne tavby. lisovano na stejnem lisu ve stejnych matricich ve stejny den.
Prach to same, zapalky to same. kompletovano na stejne prebijeci lince ve stejny den.
Pokud se neco zmeni (dojde komponent, meni se cislo serie, meni se matrice - nove cislo serie atd, atd)
vis proc jsou custom strely lepsi a presnejsi nez seriove?? a proc doma udelane strely jsou presnejsi nez custom ci seriove??

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

03.03.2012 2:44

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Nechápu proč tu stále mluvíš o vážení vody v nbc.Pokud bych chtěl zjistit vnitřní startovací objem, a o ten tu jde,tak naplním tu osazenou nábojnici injekční stříkačkou,která je cejchovaná v mililitrech,což je objemová jednotka rovnou bez přepočítávání a průměr několika měření bych dosadil do QL pokud bych ho používal.
Měl jsem k dispozici 20 ks jednou vystřelených nbc 308 SAKO a jejich hmotnost byla v rozmezí 177,5 až 177,8 GR, což mi příjde velmi dobré a pokud bych tušil že budou tak shodné tak jsem si jich vzal několik set. Z toho malého rozptylu váhy se dá usoudit na malý rozptyl vnitřního objemu ,což je to podstatné a ty další tebou popsané operace s nbc to dále zlepšují. To je vše, nic víc a nic míň.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

03.03.2012 3:17

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

O vazeni ci mereni vody v nabojnici je tu napsano mraky pitomosti. A ja jen rikam, ze mnou popsane operace ovlivnuji presnost naboje daleko vice nez teplota a vzlinavost vody, stejne tak jako prihlouple strikani vody cejchovanou strikackou do osazene nabojnice. nic vic nic min.
Chudak zacatecnik ktery si to tady cte. Protoze nabyde dojmu, ze prvni co musi udelat je jit do lekarny koupit strikacku a merit si objem nabojnice.
cela diskuze vznikla o kolonce v QL objem nabojnice H2O. a ta v zadnem pripade nepocita s osazeno strelou, protoze z hlediska praxe, takovou picovinu nikdo normalni nevymysli. proste zazapalkujes serii nabojnic od jednoho vyrobce, zvazis, nalejes vodu po okraj a znova zvazis.. udelas to s nejakym vzorkem abys ziskal vypovidajici hodnotu. (kazdy to ma jinak) a to zadas do QL.
Pokud vemu v potaz to co pises ty, tak musim udelat minimalne to ze roztridim strely, protoze jejich nepresnost mi bude delat i nepresne mereni. a kdyz uz to delam takovym to zpusobem, tak predpokladam ze chces max. presnost, jinak muzes pouzit normalni zpusob. A aby to bylo presne, tak de facto musis udelat vsechny nabojnice a vsechny strely. pak je vsechny oznacit znova zkalibrovat a zase temi stejnymi stralami nabit. nebo mit ty strely vsechny premerene a rozdelene. Pokud jsi prisel na to ze objem vyjadreny v gr. se lisi +/- 0,15gr (cemuz neverim) tak tou mou jednoduchou metodou bys prisel na to same. Nabojnice musis mit stejne opracovane a rozvazene uz jen kvuli vytahove sile. takze objem vody bude ve stejne toleranci.
Navic je otazka co s takto pracne zjistenym udajem vlastne udelas. pocitat s tim asi nebudes, takze ti slouzi pravdepodobne pouze k vyzjisteni v jake toleranci se objem spalovaciho prostoru pohybuje. Pokud to nepouzivas k vypoctu, tak je to k nicemu. teda alespon pro mne. Ja totiz opravdu nevim k cemu bych tento udaj pouzil.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

03.03.2012 10:15

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

To co jsem popisoval k měření objemu, je obecný postup, který se nevztahuje jen na nábojnice. Pokud něco chceme měřit, měřme to jako profesionálové. Třeba přidání smáčedla do vody má naprosto zásadní význam, aby někde u krčku nbc nezůstala bublina, která nám měření zkreslí. Pokud se nechce někdo crcat s hustotou vody, nemusí, protože její vliv je u tak malých objemů zanedbatelný i za předpokladu že měření proběhne při +/- 5oC . Ale sorry, sundávám laboratorní plášť a jdu se projít...
Naposledy upravil jpp dne 03.03.2012 12:28, celkově upraveno 1

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

03.03.2012 10:52

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Celé vlákno začalo dotazem glocka 1719 jak naměřit množství vody v nbc, po tom co po zakoupení QL , nejspíš od tebe, zjistil že je to jedna z možností jak do programu zadat vnitřní objem nbc.Následné odpovědi, až na pár vyjímek ,mu to objasnili a nejprecizměji asi jpp, z jehož odpovědí i v jiných vláknech usuzuji že je chemik a pracuje nebo pracoval v Semtíně :wink: .
Na tom není nic ,co by vedlo k odsudku : snůška pitomostí! a v druhém případě jsem vyhověl prosbě baldy,kterého osobně znám a kdykoliv mu rád pomůžu.
Jde přeci o to zadat do QL informaci o startovacím objemu nbc a je zcela jedno zda to uděláš zadáním standardních komponent+OAL a program si ten objem spočítá,nebo zadáš přímo tento startovací objem ke kterému se dostaneš buď výpočtem nebo jeho změřením jakoukoliv smysluplnou metodou, což stejně musíš udělat u nbc které QL nezná.Právě ta metoda s vodou je v takovém případě asi nejpřesnější a zároveň jednoduchá a dostupná každému přebíječi. Po zadání délky nbc,OAL,typu střely a váhy vody v úplně plné nbc si QL potřebný startovací objem spočítá.
To, že tebou popsané další postupy mají na přesnost větší vliv nikdo nezpochybňuje, ale nejsou tématem tohoto vlákna a navíc zjištění vnitřního startovacího objemu nemá vliv na přesnost ale na výpočet tlaků.Na přesnost má vliv rozpyl těchto objemů.
Tím považuji z mé strany téma za vyčerpané a dále už beze mne. :D

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

03.03.2012 14:44

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Aha, takze my jsme v "prebijeni" ale tim ze resime od zacatku zadani objemu nabojnice pomoci naplneni vodou do programu ktery resi vnitrni balistiku naboje a mame proto zvlast vlakno, tak vse ostatni o prebijeni je irelevantni.
takze nabyvam dojmu, ze vlastne nejde o prebijeni, ale o tom jak profesionalne merit obsah dutin vodou. V tom pripade je cele tema OT. Pac dle meho soudu, zde hledaji odpovedi lide, kteri chteji informace o prebijeni.
Nevim kde JPP (znamena to snad jedna pani povidala?) dela, rovnez nevim jake zkusenosti ma s prebijenim naboju na urovni ultra presne strelby strelci v domacih podminkach. v zadnem pripade nezpochybnuji vliv teploty, vzlinavosti, typu vody atd atd na laboratorni mereni, zvlaste tam kde je to nutnost. ale z hlediska rozdilnosti objemu nabojnic pro prebijeni, jsou to pitomosti. Pokud dela nekde jako je semtin nebo dokonce vlasim, tak sundat plast a jit na prochazku, je asi na miste. protoze vsichni vime jak kvalitni a konzistentni naboje vlasim dela. rovnez vime jak moc jsou vlasimske nabojnice prebijeci pouzivane. Ale to je jen uvaha a neni myslena nijak osobne.
Kdyz se vratim k mereni. Pokud bychom se meli venovat se stejnou odbornosti a profesioanlitou (jak popsano vyse, ohledne mereni objemu vody) vsem komponentum, tak si nedovedu predstavit naklady a cas s tim spojeny.
Navip - 55.8gr vody v nabojnici SAKO. promin, ale to jen dokazuje to co rikam. Jpp tady pise o laboratornich podminkach, Balda se zepta na objem vody, ale ani jeden z vas k tomu neda delku nabojnice. Hlavne zes mu dal udaj o nadmorske vysce a teplote. :roll:
aha sorry, ja zapomnel ze se zde nebavime o prebijeni ale o tom jak merit objem nabojnice (ale spise bych to definoval - dutin) vodou.
Z me strany taky vse. pani inzenyri.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

03.03.2012 17:32

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Z celého dlouhého pojednání byla relevantní jediná věta-délka nbc u které jsem měřil objem a tak přestože to balda nechtěl tak doplňuji že dotyčná nbc SAKO 308W byla dlouhá 51 mm přesně a vůbec všech 20 ks se vešlo do tolerance +-0,1 mm, takže jak váha tak délka byla v přesnosti oproti nbc z S/B nesrovnatelně přesnější.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

03.03.2012 18:12

Re: Mereni objemu nabojnice vodou,...

Nikdo te nenuti to cist, stejne jako mne nikdo nenuti cist nesmysly. Ja se snazim akorat mit trochu odpovednosti nez neco napisi. Pokud mluvime o relevantnosti, tak to cele muzem smazat a nechat pouze prvni dotaz (nakonec ja jsem glockovi odpovedel hned jak dal dotaz v SZ). a odpoved je ze ma zvazit nabojnici, vynulovat vahu, nabrat vodu a zvazit.
tim je tema vycerpano. vse ostatni je o nicem.
pokud si to nekdo dela dle teploty, kape to tam kapatkem a je presvedcen, ze to je tak spravne a pomaha mu to psychicky tak vyborny. Ale praktickeho vyznamu to nema.
vetsinou se tyto diskuze rozvinou do roviny teoreticke. Ja se snazim jen odpovedne podat informaci ktera je pro prebijece relevantni a prakticky jim pomuze. coz se neda rici o 95% tohoto vlakna.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků