Uživatelský avatar
xmenm05
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 355
Registrován: 23.06.2008 16:00
Bydliště: Olomoucko

15.07.2009 19:53

Re: Mediální utkání


Uživatelský avatar
admix
 
Příspěvky: 1815
Registrován: 25.06.2007 17:45
Bydliště: Plzen

15.07.2009 20:10

Re: Mediální utkání

Mas to tam :)

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

15.07.2009 22:03

Re: Mediální utkání

Pekny clanek (cet jsem to poprve) diky.

Uživatelský avatar
admix
 
Příspěvky: 1815
Registrován: 25.06.2007 17:45
Bydliště: Plzen

16.07.2009 11:08

Re: Mediální utkání

xmenm05: http://admix.epj.cz/blog.png - dostal ses az na hlavni stranu idnes, tak uvidime co to udela se ctenosti ;) dobra prace :)

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

16.07.2009 11:24

Re: Mediální utkání

Další věc je, že Trestní Zákon ukládá občanovi povinnost proti útoku na zájem chráněný Trestním Zákonem zasáhnout, pokud mu ze zásahu nehrozí nepřiměřené riziko. Vzhledem k tomu, že z "nekonání" plyne v případě útoku na život a zdraví riziko nejen riziko trestního postihu, nýbrž i to že útok bude pokračovat útokem na "přihlížejícího", je nejrychlejší možné zastavení útočníka ve vlastním zájmu "přihlížejícího" pracovníka, neboť případným opuštěním pracoviště (aby se útoku vyhnul) by se dopustil hrubého porušení pracovní kázně (neomluvená absence, nezamezení vzniku škod na pracovišti, atd.) a riskoval by okamžité rozvázání pracovního poměru.

(sarkasmus vypnout)

Uživatelský avatar
Kendziro
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 392
Registrován: 19.01.2007 17:58
Bydliště: Praha

17.07.2009 21:17

Re: Mediální utkání

Malé zamyšlení nad slovem "zbraň"

http://karasek.blog.idnes.cz/c/93301/Ma ... zbran.html


Reklama

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 11.02.2008 11:47
Bydliště: Kolín

20.07.2009 9:58

Re: Mediální utkání

No kandziro, že si tak hrr :)

Když ti napíšu, že Braň je staročeský slovo a v ostatnich jazycich je ОРУЖИЕ, neznamenáto, že nejde dopátrat původ slova. Takže po chvilce pátrání jsem našel toto:

Про корень ЖЕРЕ, ЖАРО = "доспех" я писал в ветке про САРМАТОВ. От этого корня произошло ЯПОНСКОЕ слово ЕРОИ = самурайский "доспех" , похожий на САРМАТСКИЙ. А у МОНГОЛ от этого слова произошло слово ЖЕР как раз означающее ОРУЖИЕ:

***
Altaic etymology :

Protoform: *z^|e/re ( ~ *z^|a/ro, -a)

Meaning: armour, weapon

Turkic protoform: *jar-

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 11.02.2008 11:47
Bydliště: Kolín

20.07.2009 10:00

Re: Mediální utkání

BTW: na http://www.etymonline.com/ pod heslem weapon najdeš toto:

weapon
O.E. wæpen "instrument of fighting and defense," from P.Gmc. *wæpnan (cf. O.S. wapan, O.N. vapn, Dan. vaaben, O.Fris. wepin, M.Du. wapen, O.H.G. waffen, Ger. wafen (neut.), waffe (fem.)), from *webno-m, of unknown origin with no cognates outside Gmc.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

20.07.2009 17:22

Re: Mediální utkání

Urdo von Fuj: mohl bys to prelozit pls?

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 11.02.2008 11:47
Bydliště: Kolín

21.07.2009 8:50

Re: Mediální utkání

O kořeni slova ŽERE, ŽARO = „dospěch(y)“ (zbroj) jsem psal v odstavci o Sárech. Od kořene tohoto slova vzniklo japonské slovo EROI = samurajská zbroj, podobně jako u Sárů. Mongolové používají slovo ŽER ve významu zbraň:


Význam:

Zbraň/zbroj

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

21.07.2009 14:27

Re: Mediální utkání

To se mi nezdá, původní japonská zbroj se označuje jako joroi a vývoj japonského jazyka byl nejvíc ovlivněný čínštinou.
Sice se japonština někdy řadí k altajským jazykům, ale to je prý hypotéza víc než pochybná.

Uživatelský avatar
xmenm05
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 355
Registrován: 23.06.2008 16:00
Bydliště: Olomoucko

21.07.2009 19:28

Re: Mediální utkání

Ozval jsem se Dr. Dandové, tak jsem zvědav, co se z toho vyvine ...

----------------------------------------------------------------------
Dobrý den, pane Menšíku,
chci vás o něco poprosit.
Ozvala se dr.Eva Dandová, která byla poněkud rozhořčena vaším článkem Palné zbraně na pracovišti.
Chtěla by s vámi na to téma hovořit, ale kontakty na blogery bez jejich vědomí třetím osobám neposkytujeme. Proto jsem dr.Dandové nabídl, že vás oslovím, a bude na vás, zda se jí ozvete či nikoli.
Můj názor je, že váš článek je v pořádku, a to jsem se jí také sdělil. Pokud byste ale byl ochotný s ní o věci komunikovat, budu rád.
E-mail na dr.Dandovou: xxxxxxxxxxxxxxx
Tento e-mail jí posílám v kopii.
Přeju hezký den
Jan Dvořák
Blog iDNES.cz
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Anděl Media Centrum
Karla Engliše 519/11
150 00 Praha 5
tel. 22506 4303
jan.dvorak@idnes.cz

http://www.blog.idnes.cz
http://www.idnes.cz
--------------------------------------------------------------
Moje reakce:

Komu:
xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kopie:
jan.dvorak@idnes.cz
Přílohy:
Vážená paní doktorko,

oslovil mne Jan Dvořák ze serveru idnes (jak pravděpodobně již víte z e-mailu) s žádostí o kontakt, což tímto činím.

Rád bych se dotknul jedné věci - Váš právní názor ohledně palných zbraní na pracovišti již v současné době na původní adrese není (http://www.bozpinfo.cz/knihovna-bozp/ci ... ozp09.html) nicméně přesto jsem si vědom toho, že se v diskusi pod Vašímm příspěvkem objevil jeden, který se tvářil, že je psaný Vaší rukou a byl poměrně velmi hanlivý. S touto formou nesouhlasím.
Vzhledem k tomu, že Váš původní příspěvek i následný blog jsou (resp. byly) veřejné, budu za veřejnou považovat i naši koresponednci, pokud se chcete k mému blogu jakkoli vyjádřit. Váš názor uvítám, byť s ním pravděpodobně nebudu souhlasit, což ovšem nejspíš čekáte již podlé zmiňovaného blogu.

Přeji hezký den,

Michal Menšík

-----------------------------------------------------------------------------------------
Ing. Michal Menšík, Ph.D.

Moravská vysoká škola Olomouc

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 11.02.2008 11:47
Bydliště: Kolín

22.07.2009 7:49

Re: Mediální utkání

Phantom píše:To se mi nezdá, původní japonská zbroj se označuje jako joroi a vývoj japonského jazyka byl nejvíc ovlivněný čínštinou.
Sice se japonština někdy řadí k altajským jazykům, ale to je prý hypotéza víc než pochybná.


Začnu nejdřív zbrojí - správná výslovnost E v ruštině je Je (tvrdé E=Э) přečteš to teda jeroj. Nezapomeň, že Rusko - Čína - Mongolsko a Japonsko se spolu mydlili neustále. Není proto nepravděpodobný, že se prostě slovíčka pomíchala.

Uživatelský avatar
admix
 
Příspěvky: 1815
Registrován: 25.06.2007 17:45
Bydliště: Plzen

22.07.2009 20:08

Re: Mediální utkání

http://pavelkolar.blog.idnes.cz/c/93859 ... etudy.html

Takhle pekne sepsany clanek se casto nevidi

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

23.07.2009 9:08

Re: Mediální utkání


Uživatelský avatar
admix
 
Příspěvky: 1815
Registrován: 25.06.2007 17:45
Bydliště: Plzen

23.07.2009 21:04

Re: Mediální utkání

Pufik: zaregistroval jsem :)
Odpovidam dalsim clankem :D http://neviditelnypes.lidovky.cz/politi ... litika_wag

Uživatelský avatar
xmenm05
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 355
Registrován: 23.06.2008 16:00
Bydliště: Olomoucko

24.07.2009 9:46

Re: Mediální utkání

Reakce Dr. Dandové
----------------------------------------------------------------------------------------------
Vážený pane inženýre,

omlouvám se, že odpovídám na Váš e mail poněkud opožděně.

K Vašemu jednání mám následující výhrady. Předně nechápu smysl a účel toho, že jste diskusi nad mým článkem přenesl na zcela jiný internetový portál a tam jste rozpoutal diskusi na téma co je dr. Dandová, aniž byste korektně napsal svůj názor na portál BOZP Info. Navíc jste z mého článku vytrhl bez souvislosti věty a na nich jste postavil úspěch svého blogu. Článek Palné zbraně na pracovišti nebyl uvažován ani psán jako článek na téma zbraně na pracovišti. Byla to odpověď na konkrétní dotaz čtenáře BOZP Info cituji "Dobrý den, rád bych se informoval zda-li předpisy BOZP nějak upravují možnost nosit a mít u sebe během vykonávání pracovní činnosti legálně drženou střelnou zbraň. Náš zaměstnanec má zbrojní průkaz a legálně drženou zbraň, kterou u sebe občas má. Pracuje jako prodejce. Co když se někdo rozhodne o loupežné přepadení prodejny a prodejce se rozhodne lupiče zastřelit svou zbraní ? Stane se to na pracovišti v pracovní době... Na prodejně nepracuje sám, co když zasáhne svého kolegu ? Neznám úroveň jeho obratnosti při manupulaci se zbraní... Už samotná zbraň na pracovišti je svým způsobem potencionální bezpečnostní riziko... Na druhou stranu nechci zaměstnanci ubírat jeho právo na nošení legálně držené zbraně. Neměl by mít během výkonu zaměstnání mít zbraň uloženou na bezpečném místě ?"

To že redakce BOZP z této odpovědi udělala článek dala mu název Palné zbraně na pracovišti byla již jen práce redakce BOZP Info. Osobně jsem ani o článku ani o diskusi nevěděla, redakce mi za to nyní zveřejnila veřejnou omluvu.

Uznávám, že je složité, když takový článek čte neprávník, který nic neví o prevenci rizik v oblasti BOZP a o objektivní odpovědnosti, kterou nese každý zaměstnavatel. Člověk, který ví jen, že je svoboda a demokracie a každý si může držet zbraň a nevidí dále než k článku 2 Listiny základních práv a svobod, že každý může činit co mu zákon nezakazuje, tak asi můj právní pohled na BOZP a odpovědnost zaměstnavatele, na jehož pracovišti ohrožuje jeden zaměstnanec zbraní druhé, nepochopí. To je ovšem na podrobnou právní diskusi s právníky..

Osobně považuji za obrovskou urážku, že jste bez mého souhlasu nebo bez souhlasu redakce BOZP Info přenesl diskusi nad mým článkem na jiný portál a rozpoutal bezuzdnou diskusi řešící moji osobu. Osobně Vás neznám a nevím také jaké jste k tomu měl důvody, kromě toho zviditelnit sebe sama. Sama se pracovním právem zabývám více jak třicet let, učím ho na dvou vysokých školách a za celou dobu praxe se mi nestalo, že by moje právní názory čtenáři, takovým způsobem zpochybňovali.

S pozdravem

JUDr. Eva Dandová

Uživatelský avatar
xmenm05
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 355
Registrován: 23.06.2008 16:00
Bydliště: Olomoucko

24.07.2009 9:48

Re: Mediální utkání

Moje odpověď (přiznám se, že jsem nechtěl rozdmýchávat oheň, nicméně to, že už někdo něco dělá 30 let není zárukou toho, že to bude vpořádku. Lidé stovky let věřili, že země je placatá ...)
---------------------------------------------------------------
Vážená paní doktorko,

Pokud portál BOZP bez Vašeho vědomí přenesl konkrétní odpověď na konkrétní dotaz do roviny obecného článku na téma (palné) zbraně na pracovišti a ten zveřejní, považuji to za velmi nekorektní a rozumím tomu, že tím nejste potěšena. Z mého pohledu je asi největší chybou nezveřejnění onoho dotazu, který předcházel Vaší odpovědi.

Smysl a účel byl jednoduchý - na veřejně dostupném zdroji se objevil článek, se kterým nesouhlasím minimálně v dvou bodech - první:
...pokud "zaměstnavatel ví o tom, že některý z jeho zaměstnanců vlastní zbraň a ze občas ji i nosí do zaměstnaní, by měl tuto otázku důkladně zvážit, a nakonec i možná vnitřním předpisem (nejlépe pracovním řádem) zakázat." Asi sama cítíte výrazný rozdíl ve vyznění celé věty, pokud by byla zakončena slovem "upravit". Pokud totiž zaměstnavatel omezí právo zaměstnance vnitřním předpisem - tedy normou nižší, než je zákon - asi by bylo vhodné zase někde jinde "šroub povolit" např. tím, že zřídí na pracovišti trezor pro ukládání zbraně, ve smyslu "Nechci, abyste mi chodili po provozovně ozbrojení, ale respektuji, že cestou z práce a do práce ozbrojení jste, jste sportovcem, myslivcem ...". Vámi navrhovaný zákaz je jednostranné omezení práva zaměstnance.
Druhá věc, se kterou rozhodně nesouhlasím - "Když si vezmeme, že na pracovišti za ochranu života, zdraví i majetku zaměstnance odpovídá zaměstnavatel, mohli bychom se shodnout v názoru, že na pracovišti by zaměstnanec vlastní zbraň neměl použít ani v případe ohrožení vlastního života."
Lidský život je natolik cenný, že naopak musí být užito cokoli (a konečně také paragrafy o krajní nouzi (14) a nutné obraně (13) to specifikují), co by za jiných podmínek bylo nezákonné. Nevím, jestli to dává smysl právnicky - strpět útok na zdraví, život (snad ještě tak ten majetek), ale rozhodně to nedává smysl lidsky, přeci pokud mám možnost odvrátit takový útok, nemohu zůstat se založenýma rukama. Souhlasím s Vám v tom, že je to otázka velmi složitá a nenabízí se jednoznačně správné odpovědi.


Přiznám se, že si nejsem jistý tím, jak rozumět jedné části Vašeho e-mailu cit. " Člověk, který ví jen, že je svoboda a demokracie a každý si může držet zbraň a nevidí dále než k článku 2 Listiny základních práv a svobod, že každý může činit co mu zákon nezakazuje, tak asi můj právní pohled na BOZP a odpovědnost zaměstnavatele, na jehož pracovišti ohrožuje jeden zaměstnanec zbraní druhé, nepochopí."
V tomto směru bych chtěl jen dodat, že:
Ne každý může držet zbraň a ne každý z těch, kteří jsou oprávněni držet zbraň ji také může nosit (držet a nosit není z pohledu zákona totéž). Aby to člověk skutečně mohl činit, musí být odborně způsobilý (teoretická a praktická zkouška), zdravotně způsobilý (prohlídka lékařem a případně i psych. vyšetření) a právně způsobilý ("čistý trestní rejstřík").
Současně také nošení zbraně není totéž jako "ohrožuje jeden zaměstnanec zbraní druhé". Nemusíte mi to věřit, ale střelecká komunita jsou v drtivé většině lidé zodpovědní, kteří jsou velmi vzdáleni tomu, že jeden ohrožuje druhého. Mediálně jsou samozřejmě mnohem zajímavější případy z opačného spektra.

Smyslem blogu tedy bylo dát najevo nesouhlas a nabídnout i jiný pohled. Do střelecké komunity se při každé příležitosti "kope" a vypadá to, že střelci snad mohou i "za letní vedra". Proto mne článek (který vlastně nebyl článkem, jak jste mi vysvětlila a v tomto směru považuji práci redakce portálu bozp a skutečně velmi nešťastnou) přiměl zareagovat a to zcela záměrně zareagovat na takovém místě, kde bude četnost co možná nejvyšší. Z mého blogu i z tohoto e-mailu zřejmě sama cítíte, že v některých oblastech problematiky legálního nabývání - tedy držení a nošení - zbraní občany ČR se nejspíše neshodneme. Přesto bych Vám rád nabídnul k úvaze zkušenost režiséra Jiřího Svobody, který (jakožto bývalý předseda KSČ) byl velmi proti zbraňově zaměřen. Přesto dnes již zbraň nosí a veřejně to deklaruje (viz přiložená část rozhovoru pro lidové noviny z února 2005) http://svobodajiri.euweb.cz/RozhovorLN.htm

Nemohu se bohužel prokázat praxí dlouhou jako Vy, přesto své studenty vždycky nabádám k tomu, abych měli odvahu (můj) názor zpochybnit a toto zpochybnění obhájit v diskusi.

Přikládám slibovanou část rozhovoru s režisérem Svobodou a přeji hezký den,

Michal Menšík

---------------------------------------------------------------------------
Vraťme se ještě k tomu atentátu… Mně na tom nejvíc zaujalo, jak hrdinně vás bránila vaše žena a dcera. Očekával byste od nich vůbec takovou statečnost?

Já hlavně nevím, jestli bych takovou statečnost v opačném případě očekával od sebe. To je instinktivní jednání, nemáte čas na přemýšlení… Dcera už byla v noční košili, viděla, že zhaslo světlo na chodbě, volala na mě, jestli chci rozsvítit a pootevřenými dveřmi uslyšela hluk zápasu… Pak viděla člověka v masce, jak píchá do jejího táty nožem. Vrhla se na něj, rvala ho za vlasy a on se po ní tím nožem taky ohnal. To mu mám nejvíc za zlé, dcera byla sedmnáctileté děvče, to je hnusná zbabělost! Naštěstí bylo bodnutí v jejím případě jen povrchové. Definitivně ho zahnala až manželka, když ho práskla láhví… Člověk si říká, co by sám udělal, kdyby… Myslíte si, že byste třeba řvala o pomoc, ale nic. Nula. Nebyl jsem při útoku schopen vydat ani hlásku. Chytil jsem ostří nože rukou, protože mi mířil na krk. Ve zlomku vteřiny mě napadlo, že to by bylo hodně špatný… on mě pak píchl do jater a druhou ranou do srdeční krajiny.

V nemocnici mi vykládal kluk z URNY, který mě měl hlídat: „Jak jste mohl chytat nůž do ruky! To se nedělá! To je špatně. To musíte takhle a (ukazuje véčko z prstů) přímo do očí.“ (směje se)



Tak už aspoň víte, jak příště na to.

(Směje se). Jistě. Ale holky byly fakt bezvadný, statečný. Stalo se to na Mikuláše a my měli pomazánku z krabích tyčinek, vzpomínám, jak jsem je pak po narkóze zvracel… A tak si výročí atentátu každý rok rituálně připomínáme krabí pomazánkou.


Atentátníka nikdy neusvědčili. Necítíte se přece jen pořád ohrožený?

To je stejné jako s porodem. Porod je taky těžký, možná těžší, než atentát a přesto ženy rodí i podruhé…



To je přece jen něco jiného.

Ne v tom smyslu, že vám příroda dá zapomenout. Přírodní mechanismus stresy vytěsní.


Takže se nebojíte, že by se vám to mohlo stát znovu?

No tak, setkávat se s lidmi s nožem v ruce netoužím (směje se). Ale nosívám od té doby v kapse revolver. Třeba bych byl rychlejší.

----------------------------------------------------------------------------

Uživatelský avatar
Dagobert
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 182
Registrován: 22.01.2004 1:14

24.07.2009 10:14

Re: Mediální utkání

Nojo, ani jsem od ní nic jinýho nečekal. Žije už 30 let v izolaci od světa a živí se vymýšlením jak co nejvíc lidem co nejvíc věcí zakázat a přikázat. Takových 30 let člověka hodně oddálí od reality a pokřiví mu myšlení. Zvlášť když veškerá výchova, studium a prvních 10 let praxe, kdy se člověk ještě formuje a má nadšení pro změny, byla za bolševika. Nejspíš to bude docela chytrá ženská, která pracuje se špatnými vstupními daty, takže vypadávají zákonitě špatné výsledky.

EDIT: a ODMÍTÁM předpojatost zmiňované, že já na pracovišti kohokoliv OHROŽUJU! :twisted: Pokud ohrožuju já své kolegy, tak v tom případě na základě zcela totožného vývodu ONA OHROŽUJE svoje kolegy na pracovišti např. pilníčkem na nehty a sešívačkou, jsou to taky zbraně při použití proti lidem. :!: A narozdíl ode mě nemusela podstoupit školení, zkoušky a zdravotní a policejní prohlídky, takže je potencionálně mnohem nebezpečnější.

shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

24.07.2009 12:56

Re: Mediální utkání

xmenm05 píše:Uznávám, že je složité, když takový článek čte neprávník, který nic neví o prevenci rizik v oblasti BOZP a o objektivní odpovědnosti, kterou nese každý zaměstnavatel.


Ono je především složité, když o prevenci rizik píše právník, který si není vědom toho, že riziko je konkrétní číslo, nikoliv abstraktní pojem, který vymysleli právníci.

Riziko, jako každé "číslo" v odborném textu, musí být podloženo daty, výpočtem, simulací, přinejhorším kvalifikovaným odhadem. V každém případě musí být nějak kvantifikováno a pak se s ním může dál pracovat a vyvozovat z toho závěry.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník