Spencer
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 30.11.2005 10:49
Bydliště: Praha

12.07.2006 23:54

Mazadlo - už jsme u té alchymie :)
Někde jsem četl, uvěřil a dodržuji: Mazadla na bázi ropy (petroleum based) reagují se zplodinami černého prachu a vytvářejí něco jako dehet, hlaveň se každou ranou více a více zanáší... Naši předci používali přírodní mazání (např. ovčí lůj,...) a žádné problémy se zanášením hlavní neměli. Proto i moderní speciální mazadla pro černý prach jako Wonderlube nebo TC Bore Butter hrdě hlásají, že jsou All-Natural. Údajně obsahují včelí vosk, "neatsfoot" olej (neatsfoot jsem nedokázal přeložit, pomůže nějaký znalec angličtiny?) a kapku nějakého dalšího oleje - silice pro tu správnou vůni.
Koupené sádlo prý může obsahovat sůl a další nevhodná "svinstva", takže je lépe vyškvařit doma, stejně jako lůj. Já teď používám směs včelího vosku a ricínového oleje do modelářských motorů. Míchám za tepla na sporáku v takovém poměru, aby to šlo po vychladnutí vymáčknout z injekční stříkačky (bez jehly). Ideální na zamáznutí kule ve válci revolveru...

Uživatelský avatar
Finson
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 554
Registrován: 23.12.2005 8:53
Bydliště: Praha 2

13.07.2006 14:57

Neat's foot - slovník říká "paznehet" nebo "telecí nožička".

Spencer
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 30.11.2005 10:49
Bydliště: Praha

13.07.2006 17:30

Taky jsem trochu hledal - "neatsfoot oil" bylo přeloženo jako "nožičkový olej" :) Měl by to být v podstatě kostní olej z holenních kostí dobytka (ne z kopyt!) a nejlepší je prý z mladých telátek. Možná by šel i sehnat v nějakém sedlářství nebo jezdeckých potřebách - používá se prý na ošetření a změkčení kůže - ale i tam varují před komerčními výrobky, obsahujícími přídavek ropných derivátů, které samozřejmě kůži škodí (tedy nejen vývrtům předovek :) )
Ten přídavek pro vůni byl zase "oil of wintergeen", což bylo přeloženo jako "libavkový olej" - z libavky poléhavé (Gaultheria procumbens) - amerického stálezeleného keříku, který indiáni používali místo aspirinu. Libavku dnes najdeme v čajích nebo v zahradnictví, na skalkách, olej prý se dává do žvýkaček. Možná by šel sehnat v nějakých potřebách pro aromaterapii...

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

13.07.2006 17:35

s označením wintergreen jsem se setkal u přípravků obsahujících kyselinu acetylsalycilovou (změkčování pryže atd..)
ale moc to nevonělo :D

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

13.07.2006 20:26

Finson píše:Neat's foot - slovník říká "paznehet" nebo "telecí nožička".


Zmiňovaný olej se oficiálně jmenuje : paznehtový olej
Nechá se koupit v Praze u firmy BUSSE která prodává věci pro restaurátory a je to opravdu hodně používané mazadlo pro předovky. Buď samostatně na flastry, nebo jako součást mazacích směsí. Cena za 1 litr je 1000 Kč.

http://www.busse.cz

Pokud budete míchat např. sádlo, včelí vosk, lůj a jiné oleje nebo tuky, dělějte to v hrníčku který dáte do většího hrnce s vodou. Nikdy jen tak přímo na plamen! Některé tuky vzplanou docela snadno a tavící teplota má být jen taková, aby se tuky rozpustily a nepřepálily.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

13.07.2006 21:55

JJ, předovky jsou především o mazání...
A existuje docela dost způsobů, jak střílet z předovek. Ale jádro pudla je v tom, aby se nabíjelo pořád stejně. To je základ dobrého rozptylu...
Zažil jsem v dřevních začátcích maníka, který střílel "šišoidy" ze svých ručně vyrobených kleští a trefoval. Pak uspořádal závody a protože je chtěl i vyhrát, tak investoval do válcovaných kulí... Pak trefil kulový a skončil na posledních místech. :lol:


Reklama

Spencer
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 30.11.2005 10:49
Bydliště: Praha

13.07.2006 22:41

Ještě jednu poznámku: když už přistoupím na filozofii přírodního mazání, měl bych ji dodržovat i při čištění. Z tohoto pohledu jsou vyčištění vývrtu vodou s jarem a nakonzervování konkorem hned dva smrtelné hříchy.
Jar zbaví vývrt vrstvičky přírodního tuku, který pronikl do všech pórů kovu a vývrt tak chrání a konzervuje. Je možné to přirovnat k litinové pánvi, na které se nic nepřipálí, pokud ji jen oplachuji vodou. Jakmile ji jednou důkladně odmastím jarem, začne se připalovat.
Pro konzervaci používám již přes 10 let pouze TC Natural Lube 1000 a neviděl jsem ve vývrtu ani stopu rzi (i když přiznávám, že zbraně mi zahálejí nejdéle jednu zimu).

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

14.07.2006 8:19

Spencer: Co odmastím, to zase můžu namazat. Bohužel přírodní mazadala obsahují dost vody nebo ji rády absorbují, takže je třeba zbraně často používat, aby nerezavěly. Navíc, materiál, ze kterého jsou předovky vyráběny, je celkem rzichtivý... :) Pokud bydlíš v paneláku, tak je to OK, ve starém RD už to může být docela potíž.

Existuje vícero pojetí střelby z předovek. Jedno je maximální snaha o přesnost a preciznost, bez ohledu na použité postupy a materiály.Druhý je pak snaha o maximální autenticitu, takže se používají výhradně materiál, postupy a přípravky, které prokazatelně byly běžně používány v čase a místě, které si střelec vybral. Málo lidí si uvědomuje, že to, že něco bylo vynalezno např. 1821 (např. perkusní zámek jak jej známe), už v r.1822 bylo masivně používáno... Nikdy tomu tak nebylo, není a nebude. Stačí když se podíváte, co lidi nosí za mobily a jaké technoligie jsou už dnes k dispozici.

Spencer
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 30.11.2005 10:49
Bydliště: Praha

14.07.2006 10:10

Ono nestačí jen namazat, ta vrstvička tuku se musí zažrat do pórů kovu - a to pánvi trvá třeba dvě smažení. Když ji po každém smažení odmastím, ta zažraná vrstvička se nikdy nevytvoří... Když se po každé ráně napeče na vývrt vždy větší a větší vrstva zplodin, těžko lze mluvit o stále stejném nabíjení. Pak to nezachrání ani válcované kuličky rozvážené s přesností na setinu gramu :)

Juj, já bych si zastřílel! Ať si každý vymyslí vlastní procedury, ale hlavně ať střílí! Nakonec totiž vždy rozhoduje ten "mezikus" mezi podlahou a zbraní!!! :)

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

27.10.2007 21:43

ja pouzivam obycajnu zbrojnu vazelinu zmiesanu s voskom zo sviecky, 1:1, roztopenu, a strely do nej jednoducho namacam.. funguje to super, je to nenarocne a jednoduche... pocul som ze vela ludi pouziva jeleni loj na usta, pripadne zmiesany s voskom...

romi
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 24.10.2007 19:57
Bydliště: SM

28.10.2007 12:24

Re: Mazanie striel pre predovky

vceli vosk, sadlo, ricinovy olej, glycerin - pomer : primerene :)

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

28.10.2007 12:45

Maže se kde čím.Od sádla až po tuky na turbokomptesory.Zásada že čím dražsí tím lepší neplatí.
Tuky který jsou prodávaný na mazání střel pro černej prach nebo na "flastry" někdy nejsou tak dobrý jako doma ukuchtěný.Taky mazání který perfektně vyhovuje jedný zbrani nemusí bejt dobrý pro zbraň jinou.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

28.10.2007 14:43

Zrovna minulý týden jsem našel na netu tyhle dva recepty:

50% včelí vosk + 50% Ballistolu
nebo

50% včelí vosk + 40% sádlo + 10% řepkový olej

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

28.10.2007 14:51

... daval som zo zaciatku vysokootackovu vazelinu na loziska ina nebola, ale presiel som na klasiku 50% vcely vosk + 50% hovädzia mast a odzrkadlivo sa to aj na vysledkoch skokom. Mam spraveny mazaci lis na strely, ktory strelu namaze a hned zarovno zotrie. Pred mazanim ho zohrejem, aby vznikla z maziva pasta, za studena je mazivo tuhe.
Do Sharpsky mazem strely tak, ze malym stetcom natieram micro-drazky a co zostane navyse zotriem po vychladnuti handrou, takze strela je na dotyk sucha.
Inak niektory pouzivaju na mazanie Ceru na pecenie, alebo pod. stuzeny tuk, nerobia si starosti z recepturou a vysledky maju moc dobre.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

28.10.2007 17:59

Skopový lůj +včelí vosk

Poměr 7:1

Do týhle směsi se máčely náboje Pro Wanzel.

To mazáni jsem zkoušel na střely pro předovky ale nadšenej jsem tím nijak nebyl.
Třeba bude mít někdo vís štěstí

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

28.10.2007 18:06

50% včelího vosku ve směsi už asi střelu v laufu dost přibržďuje.
No ale na střele zase určitě drží a neteče :lol:

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

28.10.2007 21:07

To je zajímavé sdělení s tím přibržďováním, máš to nějak ověřeno a můžeš doložit nějaká čísla, nebo je to jen tvůj názor?

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

28.10.2007 22:18

Moju strelu chytil do ruky stary Westernak, pogulal ju v prstoch, posuchal potom prsty a povedal: moc dobre mazivo, take ako ma byt, co to mas?
Som mu povedal ze 1:1 vc.vosk:hov.sadlo a povedal, ze si to myslel a ze to je najlepsie co moze byt.
Ja menit nebudem, ani pomer, ani prisady, som spokojny. Jedine na zimu by bolo dobre pridat husaciu mast v rovnakom pomere.

Pri vystrele cast plynov a plamen predbehne strelu cez drazky, cim vytlaci mazivo z drazok strely pre nu, tym padom nieje uz tuhe a nebrzdi strelu. Po vystrele sa skoro vsetko ostatne mazivo v hlavni odpari, alebo je vytlacene von. Pri dalsom nabijani strela zatlaci spalene zbytky na povrch uz nasypaneho prachu a z casti namaze vyvrt povrchovou mastnotou. Tym, ze mazivo nieje az tak riedke, nehrozi ze sa pri teplej hlavni roztavi a zatacie do prachu. Pisem jasne ze o strelach, ktore idu natvrdo, ako Maxi-Ball, Minnie a dlhe konicke strely.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

29.10.2007 0:07

Nemám žádnou tabulku s měřením rychlostí střel která by uváděla ubytek rychlosti střely v závislosti na zvyšujícim se podílu vč.vosku v tuku na střele.To ale neznamená že jsem to neměřil.Ostatně bych sem mohl dát tabulku kterou právě "stvořím" u stolu.Pochybuju že by kdokoliv dělal mazání se zvyšujícím se podílem vosku po např. 1% a přeměřoval rychlosti jen proto aby mi to vyvracel.
Kdo se chce ale přesvědčit na vlasní oči ať si udělá mazání s deseti a s čtyřicetí % vosku,namaže tím 20 střel a prožene to přez hradlo.Dost pochybuju o tom že mazání s velkým podílem vosku bude mít v naměřenejch rychlostech menší rozdily než mazání s podílem menším.Zrovna tak pochybuju o tom že by to šlo nabíjet stejnou silou a nebo že by se to nenapejkalo na stěny laufu.No a co znamená kolísající rychlost střely ví asi kde kdo :cry:

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

29.10.2007 0:20

Špatně jsi mně pochopil, nemínil jsem zpochybňovat tvoje údaje, spíš mně jde o to, abys svůj víceméně obecný názor trochu konkretizoval. Podle svých zkušeností. Např přibližný mezní podíl včelího vosku v mazání v procentech. Chytám jenom rozumy chytrých hlav. Sám toho ještě moc nevím a dost možná, že moje mazání, které jsem doposud používal nebylo vhodné.

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků