Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

17.09.2019 18:39

Re: Mazanie striel pre predovky

The-shrik - lůj smíchaný s včelím voskem možná trochu žlukne, nevoní tak, jako čerstvý. Ale nekazí se. Za předpokladu, že v loji nejsou zbytky tkáně. To se mně už vymstilo, přestože byl v lednici, na dně zčernal, zkazil se. Skončil v popelnici. Ve sklepě u komínu jsem měl ještě flašku asi tři roky starýho loje, flaška byla špinavá prachem, ale loji nic nebylo.
Mazací směs mám v kastrolu ve skříňce ve skladišti, namažu a zase schovám. V létě, v zimě, ani mě nenapadlo ho někam stěhovat. Nic mu není.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

18.09.2019 20:52

Re: Mazanie striel pre predovky

Potvrzuji. V mrazáku mám v plechovkách samostatný lůj cca 10 roků a v dílně směs loje a včelího vosku. Směs jsem míchal před cca třemi roky. Vždycky ji rozehřeji na vařiči a pak v ní máčím flastry. Následně sloupek takto namazaných flastrů vymačkám mezi prkýnky. I když lůj převařuji cca 10x za sezónu, po celé 3 roky se této směsi nic nestalo.A to byly letos v létě teploty nad 30°C. Prostě vydrží a maže FURT. Je to nezmar.

CrocodilusCZ
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 196
Registrován: 05.02.2013 16:49

01.01.2020 19:32

Re: Hledám info o ...

přemýšlím, že bych nahradil sypanou ucpávkou vysekanýma ucpávkama. Mám zbraně v ráži .44, koule používám .454, což je nějakých 11,53 mm pokud se nepletu. Přemýšlím nad velikostí děrovače, jejich nabídka je omezená, buď 11mm nebo 12 mm. Vysekané ucpávky plánuju máčet v roztopeném mazání a vždy nechat vychladnout před sesypáním do krabičky.

Jakou velikost vysekávače byste doporučili? Myslím, že ucpávka má zabránit i prošlehnutí a 12mm by skoro byla lepší, předpokládám, že ji do komory válce trochu namáčknu, ne?

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

01.01.2020 21:22

Re: Hledám info o ...

Sám nevím jaký průměr mám, pořizoval jsem si ho před téměř 30 lety a už jsem ho nepoužíval mnoho let. Myslím si, že těch 11mm bude OK. Já jsem vysekané filcy, tlouštky
10mm naházel do roztaveného mazání a pak nechal vychladnout. Vždy se tyto filcové ucpávky
zvětšily, takže těch 11mm bude dost.Je to ale velká spotřeba mazání, pak jsem je za studena
mazal jen na obvodu.
Ještě jedná poznámka - pokud budeš dělat tlouštku více než 5mm budeš muset to dělat
na stojanové vrtačce při otáčení nástroje.Při použití kladiva nebudou ucpávky rovné.
Mazání dělej více tuhé at nenavlhne prach. Pak samozřejmě už nemusíš mazat nad kouli.
Pro coltuv revolver jsem používal kouli 0,451" , pro remingtony 0,454" a pro Walker
a Ruger Old Army ,0457" . Jen tak pro info.

CrocodilusCZ
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 196
Registrován: 05.02.2013 16:49

01.01.2020 21:53

Re: Hledám info o ...

Díky za rady. Protože jsem tvor lenivý, tak s tou stojanovkou to mám právě v plánu.

I s ucpávkou mám v plánu mazat, bojím se prošlehnutí jak čert kříže, "better safe than sorry" a zdraví mám jen jedno. Je mi jasné, že po pár ranách tam mazání zůstává minimum.

S tím .451 pro colt jsem to slyšel už z více zdrojů, střílím .454 protože jsou doma a při nabíjení se nijak přehnaně neořezávaly, tak jsem to neřešil. Až se dostanu ke zdroji, můžu nějaké .451 vzít na zkoušku, za to nic nedám.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

01.01.2020 22:47

Re: Hledám info o ...

Pak nemá smysl mazat ucpávky pokud budeš mazat na kouli.
Já mazal ucpávky protože se mi nechtělo se piplat s mazáním na kouli a být pořád špinavý
a umaštěný na závodech. Je to čistá práce s těmi mazanými ucpávkami.
No, byl by jsi asi první kdo by si nevystrelil i s vedlejší komory, asi neznám nikoho komu
by se to nepovedlo. Nic se neděje, ani o tom nebudeš vědět. Znám i lidi, kterým vystřelily dvě
komory najednou, ta spodní je trochu problém, ale nic se nikdy nestalo.
Na závěr - nemusí to nutně prošlehnout přes kouli, je to možné i přes piston na kterém sedí
špatně zápalka nebo spadla...


Reklama

CrocodilusCZ
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 196
Registrován: 05.02.2013 16:49

01.01.2020 23:12

Re: Hledám info o ...

To je pravda, že je zbytečné mazat ucpávku když mažu zamazávám čelo válce. Nevadí mi být u střílení černého prachu špinavý, mám pocit, že to k tomu tak nějak patří :)

Chápu že na závodech je to asi opruz a může to znevýhodňovat, třeba mastné ruce a tak, ale soutěžní ambice nemám, na to jsem bídný střelec.

Střílím bp revolver zatím jen asi šest let a naštěstí se mi prošlehnutí nikdy nestalo, určitě to někdy přijít může, ale proč tomu chodit naproti.

Díky za rady.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

02.01.2020 0:22

Re: Hledám info o ...

Vysekávám děrovačem 12 mm. Ten je běžně k mání. Jedenáctku asi nebudou mít všude. Namáčené ucpávky možná šetří čas, ale koule jde do hlavně na sucho. Zkoušel jsem i tuto variantu, ale upustil od ní. Stejně tak jsem zavrhl papírové polopatrony s koulí namočenou v mazání. Byly fajn, ale než jich vyrobím šest, tak za stejný čas nabiju revolver možná třikrát.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

02.01.2020 23:52

Re: Hledám info o ...

Vysekni to 12mm lochajznou na zkoušku a uvidíš.Taky čím tvrdší filc bude tak se bude do komor hůř natláčet.
Kdysi jsem používal staré ficové ucpávky do brokovnicových nábojů.
Říznuté na půl a vyseknuté,polepem na prach.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

03.01.2020 0:02

Re: Hledám info o ...

Franku samozřejmě, že to funguje. Ale za ucpávkou hoří prach, který nechá v hlavni bordel a do toho se určitě lépe zařízne střela, která před sebou tlačí mazání a to trochu odstřikuje i na osu válce.
Přestal jsem ucpávky namáčet, protože v létě se to stejně topilo na prstech a lepilo na prach. Mohl jsem samozřejmě přidat vosk, ale musel bych vařit jiné mazání pro pušku a jiné pro revolver. Navíc jsem začal z pušky střílet koule do drážek se suchou ucpávkou a máznutim až pod kouli a bylo rozhodnuto.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

04.01.2020 23:48

Re: Hledám info o ...

A to je ten zásadní omyl. U střílení černým prachem je základním požadavkem na mazání aby ten bordel po výstřelu zůstal měkký. Bez mazání vznikne tvrdý abrazivní povlak v hlavni
ve kterým se olovo otře, nevede v drážkách a nezačne se otáčet a tím nic netrefíš.
Ale i při mazání před kouli část mazání zůstane v hlavni a pomáhá udržet bordel, jak píšeš,
měkký, špinavý, ale olovo se zařízne do drážek. U černého prachu je funkce mazání odlišná
než u bezdýmáku. Proto se nedoporučují různé automobilové mazání jelikož jsou vyrobeny
z ropy a nejsou schopny udržet ten bordel měkký. Toto není z mé hlavy, toto jsem vyčetl
z US materiálů a jen mohu potvrdit, že to funguje. Já vím, někteří namítnou, že používaji
vazelínu litiovku,castrol, atd., ale už nikdo neřekne, že střílí 0,00005 gr. prachu a kdyby
použil plnou navážku pak by nic netrefil.

tomasHy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11.03.2020 18:51

12.07.2020 22:39

Re: Mazanie striel pre predovky

Na lithiovku nedám dopustit. Po padesáti ranách naprosto v pohodě bez čistění. Nabíjení bez problémů. Žádné patlání lojem, nebo podobnými srágorami. Já vím, není to podle historie, ale kdyby tenkrát znali lithiovku, tak by ji určitě používali. Ale je fakt, že sliny jsou také dobré.
Mému Patriotu koule nechutnají a tak střílím ogiválaly bez flastru s ucpávkou a jsou to devítky nebo osmičky. Zatím desítky to nejsou, ale to je mýma stařeckýma rukama.

Uživatelský avatar
Mirek
 
Příspěvky: 373
Registrován: 28.04.2006 19:24
Bydliště: Praha

13.07.2020 8:20

Re: Mazanie striel pre predovky

Možná zbytečný příspěvek, ale nedalo mi to.......

https://eshop.nasemaso.cz/hovezi-z-cest ... gJJHvD_BwE

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

14.07.2020 21:21

Re: Mazanie striel pre predovky

Žádný příspěvek není zbytečný. Kdo chce zkusit mazání podle starých dobových receptur a nemá jinou možnost, je to ideální řešení. Jen přidat cca 60 deka včelího vosku a vydrží to na dlouhou dobu střílení.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

15.07.2020 0:32

A hlavně to na rozdíl od lithiovky bude vonět!

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

23.08.2022 21:53

Re: Mazanie striel pre predovky

Chystal jsem si střely a zkoušel jsem experimentovat. Kolega mně poradil zchladit střely a pak namáčet v roztaveném mazivu. Jednou, či dvakrát namočit. Funguje to.
Druhá taková věc je obdobná, jakou uveřejnil Fanda zde na druhé stránce. Autor použil teflonovou pánev. Já jsem zkusil krabičku od "Šunkové závitky". Krabička má tvar do kónusu, narovná se tam cca dvacítka střel, zalije mazivem, nechá se to vychladnout. Velmi snadno se celý koláč dá vyklopit na dlaň. A střely se nemusí vyklepávat rukojetí nože, ale dají se vytlačit jen palcem ruky. Protože povrch krabičky je hladký, střely nemají dno prakticky vůbec zamazané od maziva.
Přílohy
střely v mazivu.JPG

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

24.08.2022 7:13

Re: Mazanie striel pre predovky

Ještě lépe mi fungovaly silikonové formy na koláče. Průměr talíře, po zchladnutí vyjmout celý kotouč a vyloupat.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

24.08.2022 20:29

Re: Mazanie striel pre predovky

Dobrý způsob. Taky jsem ho kdysi zkoušel. Teď namáčím a střelu hned strčím do desky s otvory, kterou mám v dřevěné krabičce. Pak hned zavřu a hotovo. Je to rychlejší a netřeba tolik mazání. Z krabičky je pak při nabíjení vytahuju dřevěnou pinzetou a ruce jsou (relativně) čisté. Dají se tak mazat i Minnie. Když se namáčejí jakž takž kolmo, vzduchová bublina nepustí mazání do jejich dutiny.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

05.09.2022 8:18

Re: Mazanie striel pre predovky

Jen tak pro zasmání. Koncem srpna se zrovna nechtělo nic dělat a tak jsem šmejdil a hledal receptury na mazání. Sbírám to, ukládám, je to zajímavé nad tím pak špekulovat. A pak jsem jel na střelnici, flastry jsem měl namazané, koule nachystané. Na poslední chvíli jsem přibalil krabičku s většími koulemi. Rozpouštět směs včelího vosku a loje se mně už nechtělo, vzal jsem svazeček flastrů, do kelímku jsem nalil slunečnicový olej, vymáchal, vyždímal, uložil do sáčku a vyrazil na střelnici.
Byl jsem zvědavý, jestli to bude vůbec fungovat. Ale ono to fungovalo. Měl jsem 20 nábojek. Třináct ran šlo nabíjet zcela normálně. Zbytek lehce drhnul ve spodní části hlavně, ale přesto šel náboj nabít bez nějakých problémů. Vyřešilo by to vytření hlavně.
A tak jsem si pak doma vzpomněl na články p. Baláka a ostatních střelců o rozmanitosti dění kolem předovek.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

21.09.2022 15:10

Re: Mazanie striel pre predovky

Zkoumal jsem promnutím mezi prsty a přejetím po desce směsi lojové leštící pasty s lojem. Podotýkám, že slovo lojová nemá nic společného s hovězím lojem. Jde o směs parafínových uhlovodíků a stearinu.
Poměr 1/1 je už asi moc. Drolí se to a uvnitř jsou nerozpuštěné hrudky parafinů. Letěla do popelnice.
Poměr 3 díly loje a 1 díl pasty byl lepší. Uhlovodíky se pěkně rozpustily a spojily s lojem. Maže to dobře, ale je trochu kratší než lůj se včelím voskem. Ten bezkonkurenčně vede.
Takže mám pikslu krému na boty a váleček leštící pasty bez abraziv.
Celý tento výzkum vyšel na 245 Kč včetně poštovného a nepřispěl mi na něj žádný fond EU.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník