Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

14.05.2018 13:21

Re: Mazanie striel pre predovky

Mazání mně přijde dost "suché" kvůli poměru 2:1. Vhodnější, podle mě, by bylo mastnější 3:1, případně s přídavkem trošky stolního oleje (slunečnice).
Poznámka:
Hawken od Inwestarm mívá 12 drážek. Což je dost velký obvod, aby to flastr ustál. Koule, jak uvádíš, má 11,20 mm + flastr 2x0,15 mm= 11,50 mm. Hlaveň od IWA mívá 11,80 mm v drážce. Tedy je kolem střely moře místa, aby horké plyny nakously flastr.

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

14.05.2018 15:04

Re: Mazanie striel pre predovky

Nedávno se mi do rukou dostal ricinový olej, který se tady také doporučuje odzkoušet jako součást mazadla, tak zkusím namíchat trochu mazání ještě s tím. Plus ještě vytáhnu šupléru a vypravím se někam na zkušební vzorek nějaké tlustší látky, která by lépe mohla vyplnit drážky a uvidím, co to udělá.
Díky za tipy! :)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

14.05.2018 15:20

Re: Mazanie striel pre predovky

Řešit otázku flastru a ještě maziva to je moc věcí naráz. Nerad bych dělal machra a poučoval. Ale příklad - je parádně vyladěný soustřel. Mazivo příkladně lůj+včelí vosk v poměru 3:1. A teď se to toho přidá tekutý parafín, čímž se stane mazivo mastnější, delší. Soustřel původně na ploše krabičky od sirek se roztáhne na 15 cm. Změní se výtahová síla střely.
Dvanáctidrážková Hawkena má raději sepranou modrákovinu. Zkuste starý modráky, stokrát praný. Kolem kapes, na bocích - tam to nebude tak vyšisované a ještě to bude pevné.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

14.05.2018 17:57

Re: Mazanie striel pre predovky

To je strašně "suché" mazání. Jak píše blecha.z, přejít na 3:1 nebo ještě víc, pokud je lůj tuhý. A přidat trochu lanolinu neuškodí. Vosk samotný je v cal 45 s kulí ve flastru jako mazadlo k ničemu, při tlacích o kterých je řeč. Je pro tepelnou stabilizaci maziva, aby tak snadno neteklo.
Pokud mají drážky 11,80 pak to navíc opravdu foukne okolo-dá se vyzkoušet (případně i pořešit) jednou 9L hilznou hrubé krupice zvrhnutou na prach. Jednak trochu odstíní prach od mazání, jednak se natemuje do mezer a pomůže těsnit (a vymetá nepořádek tam, kam flastr nedosáhne-právě i od zbytků vosku, který zůstal po předchozím výstřelu a nabíjení. Jednak se v něm chytá pevný bordel, jednak po pár výstřlech sám začne odhořívat na hezky tuhou krustu.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

14.05.2018 21:15

Re: Mazanie striel pre predovky

Dobrá látka na tlustší flastry je taky stokrát po(b)lity a vyprany hospodský reklamní ubrus. Osobně bych ale v takto drazkovane hlavni vyzkoušel kulicku 11,7, pod ní suchý filc s pořádným zblemtancem mazání s ještě větším podílem loje. Pár takových kulek mi zbylo po prodeji petactyricitky. V případě zájmu sz.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

14.05.2018 21:49

Re: Mazanie striel pre predovky

Tuhle flintu jsem kdysi vlastnil, flastr tloušťky jak používáš by byl tak pro kuličku445. Navíc s příliš slabými flastry i k tomu odpovídající střelou nemám dobré zkušenosti, jednak problémy s nabíjením a jednak se trhaly. Pokud střílím kuličky 440 z hlavně Ardesa nebo LW, tak používám flastry ze seprané modrákoviny 0,45. Mazání používám Hovězí lůj a včelí vosk v poměru 3:1. Silnější flastr líp vyplní mezery v drážkách víc vydrží a především nasákne dostatek maziva. Nabíjení je pořád stejně snadné. Používám také ráži 54 se stejným mazáním a rovněž bez problémů.


Reklama

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

15.05.2018 11:17

Re: Mazanie striel pre predovky

Díky za tipy.
Zkusím tedy nejdřív stávající mazadlo s větší .445 kuličkou (protože pro menší navážku to mazalo dobře a mohl jsem střílet bez čištění pořád).
Když to nepomůže, tak zkusím mastnější mazadlo.
A nakonec jinou látku na flastr. Někde snad vyhrabu staré modráky, tak by to mělo jít odzkoušet.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

15.05.2018 19:22

Re: Mazanie striel pre predovky

Halvar - otázka. Náboj pro Vaši zbraň volíte tak, aby se dala střela nabíjet pouze tlakem palce?

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

16.05.2018 11:01

Re: Mazanie striel pre predovky

Střelu do hlavně naťuknu rukou pomocí starteru. Jak .440 tak .445 tam jdou se současným flastrem narazit středně silným úderem dlaně na starter. Nemusim používat nějak moc síly, ale palcem tam zašťouchnout nejdou.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

16.05.2018 13:37

Re: Mazanie striel pre predovky

Zkoušet stávající mazání s větší kuličkou (=o něco větší tlaky) je zbytečná ztráta času a rukou ošoupaných při čištění. Krom lehoučkých laborací (jako ta se kterou původně chodilo) je tohle je mazání upravitelné ještě tak pro fullhouse laboraci 450 MaHe do podmínek našeho horkého léta, ale ne pod kuli.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

16.05.2018 16:32

Re: Mazanie striel pre predovky

Souhlasím s FrantaB. Spadá to spíš do vlákna o nabíjení, ale Halvar to dal dal do spojitosti s mazáním.
Ptal jsem se, jestli Halvar nabíjí kuli jen tlakem palce. Někteří střelci to dělají, jiní se snaží mít kouli hodně utěsněnou. Nechci vnucovat někomu svůj názor, jen přátelská připomínka. Kulička 11,30 mm do hlavně IWA .45, která má vývrt 11,50/11,80 mm, potřebuje flastr 0,28 mm. Látka se trochu zalisuje a celek těsní. Flastr 0,17 mm (0,25mm) používám s kulí 11,45 mm. V obou nábojích mně funguje jako mazivo hovězí lůj+včelí vosk v poměru 3:1. I ten slabý flastr pojme mazání a nemám problém. K tomuto základnímu mazivu lze přidat olej, nebo parafín lékařský, nebo tekutý parafín. Kažpodádně při jakékoliv změně čehokoliv se musí zbraň zase nastřelit.
Neradím ale do hlavně IWA používat kuli 11,45 mm s tak slabým flastrem. Ne, že by to látka neumazala. Ale IWA mívá 12 drážek a ty se musí vyplnit odpovídající látkou, jinak to bude profukovat kolem koule. Schválně si spočítejte obvod osmi drážkové a obvod dvanácti drážkové hlavně.

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

17.05.2018 11:29

Re: Mazanie striel pre predovky

Tak koukám, že jsem zatím dělal skoro všechno špatně :)
Začnu od začátku: mazadlem, látkou na flastry a nastřelením zbraně.
Díky za tu hromadu poznatků ;)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

17.05.2018 12:13

Re: Mazanie striel pre predovky

Halvar - nic není uděláno špatně. Předovka má tisíc podob a čím hlouběji do minulosti, tím je to obtížnější.
Nechal bych původní dávku prachu i kouli, protože to chodilo dobře. Změnil se flastr. Zkusil bych změnit flastr. Na výběr je spousta látek - modráky, laboratorní staré pláště, staré povlečení z postele, košile z bavlny, plátna z bavlny, v sekáčích jsou různé hadříky. A potom přidat loje do maziva.

mc.gyver
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25.03.2017 19:04

16.07.2018 11:43

Re: Mazanie striel pre predovky

Ahoj mám inleinku NORDWEST MAGNUM 50" Střelivo používám minie. Už jsem vyzkoušel spoustu mazání a stále se potýkám s tím že po 5-7 výstřelech již nejde naládovat. Stačí trošku protáhnout a vše je zase OK (na dalších 5 ran) Střely namáčím do maziva celé. Má to na to nějaký vliv? Myslím to že v dutině na spodku střely zůstává dost maziva. Co dělám špatně?

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

16.07.2018 12:56

Re: Mazanie striel pre predovky

cituji:...."Střely namáčím do maziva celé." No a to je "to" špatně. Do dobrého (alepoň u mne) mazání nelze namočit, ale musí se natlačit do mazacích drážek a tam zůstane, tedy nestéká a je i ve vedru ještě dosti tuhé. Jaké? No o tom je celé toto vlákno!

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

16.07.2018 19:27

Re: Mazanie striel pre predovky

Mc.gyver píše, že používá minii. Tahle střela do vývrtu málem spadne, proto byla takto vymyšlená - volně a rychle zasunout, po výstřelu se roztáhne a těsní. Jestli po pěti výstřelech nelze nabít, je špatně složení maziva a ne způsob mazání.
Hovězí lůj a včelí vosk v poměru 3:1 bylo používáno právě v době, kdy se minié ládovala. Já do tohoto maziva taky namáčím maxibally, protože mazivo nechám roztát. Ale zadní konec držím v pinzetě právě z důvodu, aby se dno střely nezaneslo mazivem. Musel bych to utřít.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

16.07.2018 22:50

Re: Mazanie striel pre predovky

Je to přesně tak. Taky je možné zkusit lithiovou vazelinu. Nikdy se mě nestalo, že by po obvyklých dvaceti střelách nešlo nabíjet. Tedy jednoznačně je třeba změnit mazání, jak píše Zdeněk. Mám ověřeno obojí, to jeho i lithiovku. Chce to ale sebou hadr na utření rukou.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

17.07.2018 9:41

Re: Mazanie striel pre predovky

Mc.gyver. Ještě mě napadlo tohle. Uvádíte, že "stačí trošku protáhnout". Ono by velké množství maziva a k tomu nevhodného složení mohlo dělat ostudu. Vznikalo by velké množství spáleného maziva a i tak tolerantní střele, jako je minie, by to mohlo vadit. A tím, že se lauf trochu protáhne, obnoví se původní stav věcí.
Podle mých dosavadních zkušeností největší neplechu dělá vosk ze svíček. Ne parafín, ale stearín. Jestli tam máte něco z toho, zvažte jiné mazivo. Jak píše Jim - lithiovou vazelínu, zelenou pro Mercedesy, nebo jinou s molykou. K tradiční směsi hov.lůj+vč.vosk lze přidat tekutý i pevný parafín, trochu lanolínu. A naprosto stačí vetřít směs do drážek střely.
S touhle směsí jsem si hrál a pak zkoušel. Na maxibalu to drželo dobře, v teple to naměklo: 220 včelího vosku, 88 g olivovýho oleje,66 g lanolínu,22 g lékařského parafínu, 44 g loje (já jsem tam flákl o 100 g víc = 144g.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

17.07.2018 12:26

Re: Mazanie striel pre predovky

Je to sice diskuse o mazání, ale první, co mě napadlo bylo, že je příliš těsná (velká) minie pro daný vývrt.

mc.gyver
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25.03.2017 19:04

17.07.2018 13:53

Re: Mazanie striel pre predovky

Díky za odpovědi. Používám včelí vosk a vepřové sádlo. U kamaráda mám objednaný ovčí lůj. jinak střely kalibruji na 12,66mm a do vývrtu jdou poměrně lehce. zkusím tu vaselinu a hlavně aby byl čistý spodek střely.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků