navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

27.12.2016 20:17

Re: Mazanie striel pre predovky

Tak jsem se dostal k prvnímu vyzkoušení mazání skopovým lojem. Na terčovou střelbu na 50 m používám do Rangera .45, od Ardesi, se stoupáním 66" střely MaxiBal 250 gr /18 gr LC. V rozsahu 18 až 2O gr LC to dává nejlepší soustřel na 50 m /kolem 5 cm ,v sedě a s oporou pod levou rukou na předpažbí. Při mazání doporučovaným hovězím lojem a včelím voskem v poměru 2:1 a 3:1 se nejpozději do desáté rány začalo nabíjení zadírat. Mazání skopovým lojem provedeno namočením střel v horkém loji - 25 ks, po přidání 10% lékařské vazelíny namočeno 15 ks, ještě přidána MOLIKA asi 1% 15 ks. Před nabíjením otřeno dno střely o kus Jekoru. Všech 55 nabití proběhlo zamáčknutím střely palcem a pak dřevěným nabijákem jedním tahem doraženo bez jakéhokoliv čištění mezi výstřely. Odpor při nabíjení v podstatě stejný, u té poslední varianty mírně menší, teplota asi 3°C a mírný vítr. Množství kouře po výstřelu výrazně méně než při původním mazání.Rychlosti jsem neměřil, v té zimě mi klekla baterie u hradel :(. Mazání čistým hovězím lojem jsem nezkoušel a tak nemohu porovnávat, ale za pokojové teploty(22°C) je měkčí/řidší a méně přilnavý než skopový.
Podrobný popis je kvůli tomu, aby to nebylo v té oblíbené obecné rovině.

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

27.12.2016 22:39

Re: Mazanie striel pre predovky

250gr Maxiball do laufu 1:66" a ještě tak krátkýho je naprosto nevhodný střelivo. Mají minimální rotaci a díky tomu lítají na plocho. Na tenhle pomalej vývrt jedině kuli (ještě se dá Real, ale kule je kule).
Navíc je to "kompresní" střela, a ta potřebuje větší navážku prachu, aby k tý kompresi došlo. Těch tvých 18-20gr je málo, a zvláště opět v pomalým vývrtu, kde je počáteční odpor střely menší, než v rychlým vývrtu, kterej má prudší stoupání.
Dále- díky tomu, že nedojde k pořádný kompresi a střela se nestlačí a neroztáhne pořádně, zůstávají ti ve vývrtu více zbytků spálenýho mazání a víc se zanáší. Takže takto porovnávat mazání na takto nevhodné střele, je celkem k ničemu.
Na Maxibally jsou vhodný vývrty tak 1:22, 1:20, a pod.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

28.12.2016 0:03

Re: Mazanie striel pre predovky

Teoreticky máš jistě pravdu - ALE
1. ta hlaveň je dlouhá 69 cm, to není až tak málo.
2. píšu tam, že s touto navážkou to má nejlepší rozptyl 5 cm / 50m , následně budu zvyšovat navážku po 2 gr a hledat druhé optimum.
3. kolega,jeden z nejlepších střelců v jihočeském kraji má kentačku se stejným stoupáním a se stejnou střelou a laborací, a dává na pistolák přes 9O bodů a stejně jako mně to nepadá naplocho. Mimochodem střílím z této pušky i ogivál dlouhý 19 mm a při navážce 1,5 i 2,5 g LC dělá na 50 m pěkné kruhové díry v terči.
4. můj příspěvek byl primárně o mazání skopovým lojem a technické ůdaje byly pouze druhotné a 55 výstřelů v průběhu necelých 2 hodin bez mezičištění prokazuje, že se vývrt nezanáší

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

28.12.2016 16:35

Re: Mazanie striel pre predovky

Navip: Čtu tvůj článek asi po dvacátý. (Bylo by dobrý to asi přesunout do vlákna "jak nabíjíte předovky".) Kdyby to šlo, mohl bys příště vložit fotku terče, vzdálenost, na jakou bylo stříleno (50 m),míry maxiballu, podrobností co nejvíc, (prach se sypal trubkou, zápalky...)
Jakmile se dostanu na střelnici, tak to pro zajímavost vyzkouším - maxiball, navážka 1,16 gramu LCVesuvit. Střelu si nakalibruji na 1,50 mm. Tipuji, že Tvůj maxibal měl asi ten průměr, protože píšeš, že šel nabít palcem a pak už jen nabijákem na prach. Zkusím to odpálit z křesadlovky, protože ta má stoupání těch 1:66.
Přidávám se k Sagitariusovi, je to fakt dost nezvyklý, ale ne nemožný. (Můj Challenger má stoupání 1:22, na hlavni je vypáleno 1:28. Dávka prachu je 2,14 gramu A1. Rozměry maxiballu mám 1,50/1,65/1,90 mm, váha 21 gramu, délka 21 mm.) Prach zvednu, s ohledem na větší váhu mé střely, na 1,60 gramu.
Kdysi jsem měl dlouhou střelu z kokily RCBS, stoupání bylo pro tu střelu taky nevhodné (1:48). Ale dávka prachu byla 3,2 gramu, soustřel cca 4 cm/50 m. Takže to zkusím.
(poznámka: můj maxiball není tovární výroby, kamarád ho speciálně vyrobil na tyto rozměry)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

28.12.2016 19:56

Re: Mazanie striel pre predovky

Oprava:
Už se projevuje stáří. Než jsem příspěvek odeslal, dvakrát jsem to přečetl, dokonce mě kolega upozornil, že tam mám chybu. A já to zas přehlídl.
Rozměry mého maxibalu jsou: 11,50 mm/ 11,60 mm/ 11,90 mm. O pár řádků výš jsem zase vynechal jedničku, kde jsem psal, že Navipův maxibal má asi 11,50 mm, když se dá nabít palcem.

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

28.12.2016 22:16

Re: Mazanie striel pre predovky

to : F.Sagitarius....budu troche out a pokud to nebude k tematu - laskavě přesunout./smazat...
budu se snažit aby tam bylo I mazání :mrgreen:
mám hodně dlouhou praxi se střelou mx-ball,osobně v r. 45(hawken,DEERHUNTER) a .58 (enfield 1853) + kamaradi ve zbrani v r.50(frontier)
a .54(hawken ardesa).Ano , je to ogivál takže teoreticky určený pro prudké stoupání,ale na rozdíl od jiných ogiválů,které fungují opravdu
jen v ostrých stoupáních 1/21 - 1/32 - 1/48 tak ten funguje v r.45 ve stoupaní 1/66 kdy ostatní ogivály jdou na plocho,nebo v r.58 kdy
je stoupání 1/72 ....velmi vděčná střela bez ohledu na hlaveň,co se týká navážky prachu v r.451(1/21 Rigby ardesa) měla nejlepší výsledky
s gramáží 1,6g. LC na 50m - 3cm , s navážkou od 2g LC byl nekontrolovatelný rozptyl 20cm.......v Hawkeně Ardesa .45 1/48 na 50m s navážkou
3.5g. s oporou 2-3cm,to same Kentucky 1/66.....bylo jedno jestli byla střela mazaná MOGUL LV-2-3 nebo tradiční směsí lůj+vosk atd....
a opravdu do 50-100m nerozhodovala váha prachu ale spíš co vyhovovalo střelci.Já osobně jsem nešel v r.45 pod 3,5g :D ...zase
na r. 58 jsem dával 4g......krásné 3 soustřely bohužel uplně jinde než je 10sítka :mrgreen:


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

28.12.2016 22:29

Re: Mazanie striel pre predovky

A jak si tohle vysvětlit?

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

28.12.2016 22:31

Re: Mazanie striel pre predovky

Používám prach Vesuvit LC,prach sypu trubkou a po výstřelu profouknu hlaveň abych viděl že není piston ucpaný a ten vlhký dech asi také prospěje zplodinám v hlavni, zápalky 4 S/B, stříleno na 50 m. Při testování vsedě s oporou to střílím na malorážkový terč,pětirané položky, vejdou se 4 na jednu terčovou podložku. Maxibal .45 je tak, jak vypadne z formy od Lymana, horní průměr 11,57 a dva dolní 11,47 váha 240 gr, čisté olovo z Kovohutí Příbram. Ze stejné formy má střely i její majitel, také ARDESA Ranger.45 i zmiňovaný kolega s Kentačkou, oba nabíjejí kolem 1,4 g LC. Mám namazané i střely REAL 200 a 250 gr a ogivál 280 gr a otestuji to postupně až do Vo=400 m/s. Když počasí dovolí tak do konce týdne. Ze zkoušky jsem fotky nedělal,jen poznamenal rozptyl, ale vzal jsem si poslední terč s 5ti ranou položkou mazanou lůj,vazelína a Molyka-4 díry na 7 hodině v rozptylu 3 cm a pátou jsem strhnul do centru a terč s ogiválem 280 gr, rozptyl 3,5 cm. Můžu ti je vyfotit, ale nevím k čemu ti to bude, svoje terče si každý musí nastřílet sám :D Střílení kuličkou s flastrem mne nebaví. Kvůli mizernému Bc se nehodí na větší vzdálenosti.
Vzhledem k tomu, že to je o mazání skopovým lojem tak si myslím že to patří sem a ne do nabíjení.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

28.12.2016 22:51

Re: Mazanie striel pre predovky

blecha.z píše:A jak si tohle vysvětlit?

Inu šedivá je teorie a zelený je strom života - pokud ti toto vrtá hlavou tak co potom Pušky Lorenc které měly stoupání dokonce kolem 80" a s původní kompresní ogivální střelou v délce 1,5 ráže při Vo=380 m/s náramně dobře trefovali na vzdálenost stovek metrů.

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

30.12.2016 0:09

Re: Mazanie striel pre predovky

Mě to zprvu nedošlo, ale vysvětlit by se to zrovna u maxiku dalo- v zadní části má dlouhej "prázdnej" prostor, tedy více hmoty je v první polovině. To těžiště víc vepředu by mohlo vysvětlit, že mu stačí i pomalejší rotace.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

30.12.2016 2:08

Re: Mazanie striel pre predovky

No samozřejmě, hmotové těžiště je před, nebo blízko aerodynamickému těžišti, stejně fungují minie, ta zadní dutina neslouží jen k utěsnění tlakem, ale hlavní je posun těžiště dopředu a pak ho ustabilizují i malé otáčky.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

05.03.2017 22:56

Re: Mazanie striel pre predovky

Mráz povolil a tak jsem dnes pokračoval v testování mazání skopovým lojem.
Lůj vnitřní, tak zvaný ledvinový.Po namočení střely do horkého loje a vychladnutí působí vzhledem i na omak jako vlhký, i měsíc po namazání - nejspíš to prospívá dobré funkci u BP. Střely od 200gr REAL (nejlepší soustřel s 1,5 g LC Vo=305, 308, 306, 309, 306 m/s díry se dotýkaly), REAL 250gr, MAXIBAL 250 gr/ 1,8 až 3 g LC. Ogivál 275 gr (Bc1 0,25) až 4,5 g LC Vo=385 m/s.
Stříleno na 50m z ARDESA Ranger,45, stoupání 66", celkem 65 ran bez jakéhokoliv mezičištění, od první do poslední rány žádné zadrhávání při nabíjení, ani jeden zásah naplocho.Ještě tam přidám 1 čajovou lžičku Molyky na litr loje, jen tak pro lepší pocit a možná to zlepší rozptyl Vo u větších navážek a mám mazání vyřešené.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

06.03.2017 12:36

Re: Mazanie striel pre predovky

Tak gratuluji!
Hlavně,že to funguje a jsi spokojen,o tom to je. :D
Jsem zase o něco chytřejší,když vím,že i tohle mazání taky funguje.
Díky za info. :wink:

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

07.03.2017 4:16

Re: Mazanie striel pre predovky

Když už jsme u toho mazání, taky mám jeden recept.

receptura č.1 - pro letní teploty nad 26 st.C
včelí vosk - 50 %
ovčí lůj - 40 %
olej pro parní válce - 10 % (MOBIL 600 W)

receptura č.2 - pro jaro a podzim, teploty 13-26 st.C
věelí vosk - 40 %
ovčí lůj - 50 %
olej pro parní válce - 10 %

receptura č.3 - pro teploty pod 13 st.C
včelí vosk - 30 %
ovčí lůj - 60 %
olej pro parní válce - 10 %
---------------------

Malá poznámka. Podle mých zkušeností je dobré dávat do mazacích směsí jen nejnutnější množství včelího vosku.

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

11.05.2018 11:09

Re: Mazanie striel pre predovky

Měl bych jeden dotaz. Myslel jsem si, že už mám cca vyladěné mazání, protože dokud jsem střílel cca 2,1g vesuvitu, tak jsem mohl nabíjet kolik střel jsem chtěl a všechno šlo hladce. Jenže nedávno jsem musel změnit flastry, protože mi došla původní látka. S novou látkou to šlo nabíjet stejně, jen se mi trochu rozpadl soustřel, takže jsem se jal testovat úpravu navážky. Nakonec jsem se dostal na dobrý soustřel se 3g, ale po několika výstřelech se mi stalo, že další střely už šly nabíjet celkem obtížně v první třetině hlavně a to až tak, že jsem si byl téměř jistý, že devátou ránu bez čistění nenabiju vůbec. Zarazilo mě však, že spodní 2/3 hlavně šly vždy dorazit velice snadno, jako s předchozí navážkou.
Osobně mi to nedává moc smysl, protože na první třetinu je na flastru přece nejvíc mazadla a mělo by to jít snadno. Jenže je to přesně obráceně a snadno jde nabíjet až od cca té 2/3.
Neměl by prosím někdo nějaký tip od čeho se odrazit? Jiná látka, zkusit mastnější mazadlo?

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

11.05.2018 14:33

Re: Mazanie striel pre predovky

Především bych zkontroloval vystřelené flastry. Je to stoprocentní bavlna? Nenapéká se na hlaveň? Je pořád pružná a měkká jak před nabitím? Osobně si nemyslím, že by to bylo mazadlem.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

11.05.2018 18:34

Re: Mazanie striel pre predovky

Tohle je problém typický spíš pro zadovky, kdy je mazání "krátké" a nedokáže při dané rychlosti, tlacích a teplotě umazat celou hlaveň a ke konci se napéká. Vsadím se, že s původní navážkou jsi měl po výstřelu mastné ústí laufu a teď je suché.
Budeme potřebovat ráži, rozměr vývrtu, rozměr kule, tloušťku flastru a složení mazání.
Btw, netvoří jeho významnou část sádlo?

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.05.2018 8:58

Re: Mazanie striel pre predovky

To, co píše Jim i FrantaB je správné. Základní podmínka při flastrování je, zkusit látku, jak bude chodit. Potom si koupit, podle financí, dostatek. Dnes je skutečně obtížné sehnat vhodnou látku. Etikety na štůčku látky mnohdy lžou. Je tam uvedeno 100% baumwolle, nemusí to být pravda. Už jsem to zjistil, že po zapálení se látka škvařila. Ani džínovina, dřív výlučně bavlna, už taková nemusí být. Hodně obchodů s látkami zkrachovalo, protože hospodyňky už nešijí, kupují hadříky na tržištích. Ale to nevadí, tento trh nahradily domácí dílny šití pracovních oděvů. Tam se šije z bavlny. Mají bavlněné látky různé síly na dvoumetrových rolích a není problém se domluvit. Rozlišují látku podle váhy na jeden metr, hustější je i těžší. Mají i upravené bavlněné látky pro hasiče odolné proti vzplanutí.

Mazadlo - správně bylo uvedeno, že mazadlo může být "krátké". Sádlo je krátké, stačí tak na pistoli. Hovězí lůj je mnohem lepší, lze do něj přidat tekutý parafín, samozřejmě i včelí vosk. Hovězí lůj se dá koupit na jatkách, kdo nemá možnost, stačí koupit kilo tučného hovězího, maso na guláš a tuk na vyškvaření. Člověk získá cca 1/4 litru čistého tuku a to na nějakou dobu stačí bohatě.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.05.2018 17:36

Re: Mazanie striel pre predovky

Halvar - napadlo mě ještě, jestli náhodou nevíš název tvé látky na flastry, co jsi už spotřeboval. Na webech jsou prodejny a nabízejí nepřeberné množství látek. Člověk nemusí být zrovna z krajského města, kde je spousta možností. Sháněl jsem tak lněnou látku a hodně hustě tkanou. Nakonec jsem to nechal plavat, mám ještě na několik let bavlněnou stanovku.
Procházel jsem tohle vlákno od první stránky. Kentan tam píše, že když to dělá problémy, tak nasypat prach, vložit nějakou ucpávku (WC papír, já třeba dětskou krupičku), prstem vmáznout trochu maziva a teprve pak kouli s flastrem. Jeden čas jsem střílel tak, že jsem po nabití kule protáhl hodně mastnou lacetkou hlaveň. Jen tak jednou dolů a ven. Kupodivu to nebylo špatné.

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

14.05.2018 11:13

Re: Mazanie striel pre predovky

Je to investarm .45, kule používám .440 a předtím to byla čistá bavlna tloušťka 0,15 mm. Teď mám čistý hustě tkaný len cca stejné tloušťky. Mazadlo je hovězí lůj a včelí vosk 2:1.
Na střelnici, kam chodím se nedostanu pro flastry, protože končí za palebnou čarou a k terčům se chodí okolo do "zákopu". Zkusím ale zajet na vzdálenější střelnici, kde bych se k flastru mohl dostat, bohužel to bude až někdy v červnu.

A dík za tip, ještě se pak mrknu, jestli se prach u ústí hlavně připéká nebo ne.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků