Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

11.04.2016 10:18

Re: Mazanie striel pre predovky

Ladin99:
Předovka není na pokusy, ale na střílení do terče.
Píšeš, že máš kule 11,60 mm. Takže, pokud máš hlaveň 11,50/11,80 mm, na flastr už mnoho prostoru nezbývá, tvůj flastr ti pobere málo maziva. Takhle se to nedá dělat.
Všichni, co na Tvůj příspěvek reagovali, mají pravdu. Ale musíš to vhodně kombinovat. Jestli máš tenký flastr, mazání musí být schopno namazat vývrt. Nebo po každé ráně vzít vytěrák a vytřít hlaveň, než znovu nabiješ. Lithiovka maže skvěle, hlaveň je po střelbě zašedlá. Když použiješ sádlo s včelím voskem, tak bych raději pak po každé cca druhé ráně vytřel hlaveň. Když namažeš lojem s parafínem, taky ti to bude fungovat. Ale parafín musí být lékařský, nikoli stearín ze svíčky. To si pak rovnou nachystej chlapa na natloukání do hlavně. V lékárně ti prodají tekutý parafín. Když ho rozpustíš ve vodní lázni se sádlem a včelím voskem, zase máš mazivo jiných vlastností.
Na vybavení k předovce se musí něco obětovat. Mosazná tyč nestojí tak moc. Když není mosaz, postačí i duralová tyč. Když není přístup k strojnímu vybavení, z kusu kožešiny, drátu a vrtačky si stočíš lacetku na vytírání hlavně a tu vložíš do mosazné trubky, v nouzi i do železné, ale musí se omotat náplastí, aby sis nepoškodil ústí hlavně.

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

11.04.2016 10:51

Re: Mazanie striel pre predovky

Je mi jasný, že všichni co reagovali a poskytli cenný rady maji pravdu a maji to vyzkoušený. Za tyto rady sem neskonale vděčnej a vážim si toho, že ste to všichni ochotný stále dokola opakovat začátečníkum, jen si nějak musim vybrat to svý no. Stejně skončim u loje, jen to sádlo bylo snazší sehnat.
Kule 11,6 mam, ale ještě sem je neměl odvahu použít, ty pudou natvrdo, pokud se mi je nepodaří zmenšit. Střílel sem 11,35 a 0,25 flastr. Nějaký ty pomůcky si vyrobit (nechat vyrobit) plánuju. Začínám klíčem na piston. Je mi jasný, že to nebude zadarmo. Ale metr mosazný osmičky v OBI za asi 350,- je ne muj vkus trochu moc. A náš nákupčí v práci ani neví, kde kupuje mosaz, moc jí nepoužíváme, spíš hliník a železo, s tim neni problém sehnat za půl darma.
Před deseti lety, když sme předovky s bráchou zkoušeli poprvý, tak sem si nechal natočit čistící stromeček, kterej dám na nabijákovou tyč místo nabíjecí koncovky s ďolíkem na kuli. A o čištění stromečkem sme se dozvěděli až po koupi pistole, kde byl součástí nabijáku :D

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

11.04.2016 11:43

Re: Mazanie striel pre predovky

Chlape, neboj se, škvařením toho loje rozhodně barák nezasmradíš. Nutností je škvařit POMALU. Taky ten lůj pak bude mít daleko lepší vlastnosti. Vezmeš hrnec- jakejkoliv na baštu, nic se mu nestane. Naleješ do něj tak 2-3 cm vody, naskládáš na kostičky nakrájenej lůj a necháš mírně vařit. Tím vařením lůj pustí tuk, voda se postupně vypaří a v hrnci už budeš mít dostatek tuku, aby se kostičky nepřipalovaly. A pak jen pomalu mírně škvaříš- nemusí to pěnit jak řízky v závodce- čím pomaleji tím lépe, a tím míň to bude i smrdět. Ten tuk to bude pouštět i na malou teplotu. Já dělal 4 kila 4 hodiny, a tuk byl pak pěkně světlej, nepřipálenej.
Mosazný tyče asi ve Feroně už neseženeš. Nevím jak v ČB, ale u nás Ferona mosaz vypustila, mají už jen hliník (teda kromě železa). Veškerou mosaz ale kupuju v ALMS Brno, kde mají všechno, uříznou třeba i 20cm, a oproti těm všem Bauhausům, Hornbachům a podobně u nich stojí polovinu. Pošlou i na dobírku: http://www.alms-brno.cz/kategorie/13-mosazne-tyce-kruhove/ Ceny tam uvedený nemají, protože jejich dodavatel v Německu je pořád mění, ale stačí si tam zavolat. Jinak v Bauhausu 1-metrový kus osmičky kulatiny stojí 200,-Kč, v Almsu vyjde na 100,-Kč.

edit: Jo, zapomněl jsem důležitou poznámku: při tom škvaření MÍCHAT, MÍCHAT A MÍCHAT.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

11.04.2016 12:20

Re: Mazanie striel pre predovky

Proč bys musel skončit u loje. Lůj s včelím voskem je léty ověřená kombinace pro předovku a střelbu koulí. A podle příspěvků je vidět, že někdo maže lithiovkou, jiný ricinovým olejem, sádlem s včelím voskem, řezným olejem a destilovanou vodou, olejem pro dvoutaktní motory, směsí loje, včelího vosku, lanolínu a tekutého parafínu, směsí parafínu pro lékařské účely, loje, včelího vosku. Záleží na možnostech a poměrech a použití. S některým mazivem lze střílet půl dne bez čištění, u některého musíš vytřít hlaveň.

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

11.04.2016 21:44

Re: Mazanie striel pre predovky

Sagitarius:
Dík za tip na mosaz. U nás mam krom Ferony ještě jeden tip. Zkusim to poptat a uvidim. Škvaření sem probral a mámou a neni proti, takže poškádlíme na zahradě u našich psiska v okolí :D A začnu obíhat luj, na sádlo použiju Kentanuv recept (chleba, sádlo, cibule, sežrat) :D Ale když píšeš 4 kila 4 hodiny, tak to by chtělo ještě gril s klobáskama a basičku piva a spojit příjemný s užitečným :D

Blecha:
Skončit u loje bylo myšleno jako u přísady, ne mazat čistým lojem. Stávající mazivo doředim lojem, až seženu, na poměrový složení pro US armádu z roku 1851, nebo co to tu bylo zmiňovaný za rok. Tedy 3/1 a uvidim co směs 1,5/1,5/1 luj/ sádlo/včeličkovej vosk udělá. Další várka by byla už pouze luj/včelí vosk 3/1.

To by bylo, aby to nestřílelo jak má... Teda pokud se podaří vyladit všechny elementy, včetně článku mezi zemí a flintou :D Flinta to umí :D

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

12.04.2016 11:59

Re: Mazanie striel pre predovky

Jinak jsem zapomněl na jeden detail ohledně toho škvaření loje- Ono to opravdu tak strašně nesmrdí, (jen trošku) ale když to děláš doma v paneláku a ještě v zimě, kdy otevřít okno na 4 hodiny není moc vhodný, mám na to takovou vifikundaci: Koupil jsem si do auta ty odvětrávací voňavky (ty olejový, vodní jsou za týden prázdný). Jednu jsem si vyhradil na škvaření- otevřu lahvičku, vytáhnu z ní ten knot, a pár kapek tý koncentrovaný olejový voňavky kápnu do loje. A máš vidět, jak takový škvaření loje krásně voní. A mazání pak samozřejmě taky.


Reklama

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

12.04.2016 20:31

Re: Mazanie striel pre predovky

Zajímavej nápad, ale po bytě bych si to asi nepustil. V autě na minimum s vypnutým větrákem to je cejtit dostatečně, natož to hodit na sporák, to by mi asi smrady praskla hlava :D

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

16.04.2016 19:55

Re: Mazanie striel pre predovky

Člověče, trošku používat hlavu! V autě se ti odpařuje koncentrát do miniaturního prostoru kabiny. Když do toho loje kápneš pár kapek, tak to bude mít do koncentrátu tak daleko jako já do prezidenta Zeměkoule, a navíc prostor bytu je o "trošku" větší, než kabina auta. Takže žádná utržená hlava od smradu se nekoná.

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

17.04.2016 20:36

Re: Mazanie striel pre predovky

No jooo, občas mi používání hlavy trochu činí potíže :-)
Když se nad tim zamyslim, tak máš pravdu. Holt výpadek logiky :-)
Luj zatim nemam, nějak sem se do rozumnýho řeznictví nedostal. Každopádně sem to nevzdal a budu shánět dál. Při cestě z Ferony sem šel kolem jatek, ale jejich prodejna je v rekonstrukci, takže nic. Uvidim co mi poví řezníci, kdyžtak zkusim vrátnici na těch jatkách.
Ale podařilo se mi sehnat vzorek vazelíny Mogul LV 2-3, obsahuje lithný mejdlo, tak si nejsem jistej, jestli je to alternativa Mogulu na Castrol LMX.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

21.04.2016 15:58

Re: Mazanie striel pre predovky

Dneska jsem našel ve sklepě u komína do poloviny plnou flašku čistého loje. Na dně byly ještě škvarky. Tak jsem to ve vodní lázni rozpustil a přes gázu přefiltroval. Výsledek - půl láhve čistého sněhobílého loje. Musí být starý aspoň šest let a nic mu není. Jak jsem psal 29. února na fóru, že jsem vyhodil flašku loje, tak tam musel být bordel, nějaké maso, a to se zkazilo. Mám tedy maziva na pár let.
Člověk neví nikdy, co doma najde za poklad.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

21.04.2016 17:43

Re: Mazanie striel pre predovky

Ty jsi šikovnej! :D
Ono to fakt moc při škvaření nesmrdí,znám věci,které smrdí daleko víc. :wink:
Zásoba loje se hodí vždycky a nemusíš se s tím babrat.
Sám mám slušnou zásobu.
Zatím jsem nikdy neměl problém u řezníka lůj objednat.
Beru několik kg.
Právě určitě záleží na množství,protože pro např. půl kg se nebude řezník namáhat lůj objednávat.
Jak jsem už psal,v ledničce v dolním fochu na zeleninu vydrží několik let v naprostém pořádku.Jeden foch mám přidělen bytnou.
Jen udělám vodní lázeň ,od oka naházím lůj a parafín a je hotovo.
S nějakým přesným odvažováním se netrápím,za ty roky to poznám,zcela bezpečně.
Mám dost velkou spotřebu,tak "vařím" častěji.
Kdo maže,ten jede.
Čmoudům zdar!!!

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

21.04.2016 18:26

Re: Mazanie striel pre predovky

U nás sem zatim zaznamenal v řeznictvích s lojem problém. Nemaj a ani se údajně nedá objednat. Zejtra chci ještě něco zkusit, něco zkouší i kolegové v práci, tak snad se zadaří.
Měl sem choutky na čmoud, tak sem si zajel do Lišova. Flastry sem měl namazaný vazelínou od Mogulu LV 2-3 a bylo to znatelně lepší. Dal sem 15 ran a nabíjet to šlo furt, ikdyž ne ideálně. Stejně sem musel asi poslední 4 rány dorazit nabijákem. Vždycky tak kolem půljy hlavně. S přimazáním vazelínou by se daly vybouchat i nějaký sádlovoskový flastry. Uvažoval sem o tom, ale začal selhávat před X lety ořech laděnej pilníkem pro jemnou spoušť.
Ale spokojenost, bylo to moc příjemný odpoledne po práci. I střelecký výsledky byly uspokojivý, vzhledem k tomu jak sem na těch 25 metrech honil mušku po terči.
Víkend má jistou výhodu pro čištění flinty, přecijen se do toho chce víc než v tejdnu.

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

21.04.2016 19:53

Re: Mazanie striel pre predovky

Musíš vlézt do skutečnýho řeznictví, a ne jen do prodejny hotových masných výrobků. Každý řeznictví, který si zpracovává maso a dělá vlastní výrobky, ti lůj bez problémů dodá- někde zadarmo, někde za nějaký drobný "všimný".

Uživatelský avatar
snusmumrik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 43
Registrován: 17.05.2011 14:22
Bydliště: Košice

22.04.2016 8:58

Re: Mazanie striel pre predovky

A keď máš fakt veľký problém zohnať loj, tak si kúp hovädzie rebrá (vyber si tie najmastnejšie) - vyrež loj a zbytok použi na polievku.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

22.04.2016 11:34

Re: Mazanie striel pre predovky

Proč se s tím vyřezávat. Uvařit i s mastným a nechat vychladnout. Po vychladnutí jen sebrat koláč z hladiny.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

23.04.2016 10:05

Re: Mazanie striel pre predovky

Moje řeč. :lol:
Zbytek pak obrat a sežrat.
Tam,kde je opravdové řeznictví a prodejce si maso sám upravuje a připravuje na pult,tak tam sehnat lůj není problém.
Přesně,jak je uvedeno výše.
Kde sháníte levně včelí vosk?
Rozhodl jsem se vyzkoušet včelí vosk a parafín a to do jednotného náboje/do drážek střely/.
Děkuji za info.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

23.04.2016 10:12

Re: Mazanie striel pre predovky

Ja vosk kupujem vo vcelarskych potrebach ako medzistienky. Je precisteny a homogenny (niekedy to byva problem, hlavne ked vcelar pomiesa stary vosk s novym). Je to troska drahsie ako od vcelara, ale. .... Na pripravu mazania staci pol kila ak uz mas svoj recept jasny. Na experimentovanie sa do dvoch kil pohodovo zmestis :)

Ak chces mazat jednotny naboj s navazkou bezdymaku odporucam pridat ricinovy olej do zmesi. Predsa len je bezdymak rychlejsi ako cierny prach a klasicka zmeska loj vosk nemusi stacit :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

23.04.2016 10:30

Re: Mazanie striel pre predovky

Virgi, Zniper má pravdu. Nejjednodušší a nejdostupnější jsou mezistěny. Cena je u různých obchodníků různá, já jsem platil 250,- Kč za kilečko. Na webu jsem viděl cenu dvě stovky. A zase - jeden obchodník surový vosk má vykoupený od včelaře, ale neprodá. Jiný prodá.
Dvě kila vosku stačí na hodně dlouhou dobu včetně případných nátěrů pažby apod. Po roztavení je z toho blok A4 a na výšku cca 5 cm. Doporučuju vyhnout se výrobkům z tzv. včelího vosku, tam už to nemusí být čiský BW (včelí vosk).

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

23.04.2016 13:39

Re: Mazanie striel pre predovky

Díky za info!
Jednotný náboj s BP.
Používám svoje osvědčené mazání,ale rozhodl jsem se prubnout ten včelí vosk.
Chci to vyzkoušet hlavně u jednoho spešl náboje,kde mám ,jak střelu s maz.drážkou vně nábojnice./vyrobená kokilka/,tak bez maz.drážky/vyrobená kokilka/.
Mažu pod střelu .
Takže to doporučované množství vosku bude bohatě stačit.
Možná to vyzkouším i na polopatronách do pere,pepu a Sharpsovky.
Jen pro zajímavost.

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

26.04.2016 23:30

Re: Mazanie striel pre predovky

Tak už se taky řadim mezi šťastný vlastníky hovězího loje. Dneska mi kolega přivez od řezníka skoro 6 kilo vnitřního loje. Po nutným dočištění použiju tak o kilo a kousek míň. Mam vyškvařenou první várku (malej kastrol), je z ní tak 1,25 litru čistýho bílýho loje.
Ale teda je to zážitek to dělat. Při čištění a krájení sem si nějak blbě čichnul syrovýho loje a málem šla svačina ven (příště před tim nejim). Pak sem byl zvědavej jak moc to smrdí, tak sem natáhnul z hrnce a opět se mi začal zvedat kufr.
Škvaření mam ještě na dvě dávky, ale zkusim to trochu ovonět nějakým aroma olejíčkem, tak snad ty dva smrady nebudou dohromady na poblití.
A ještě bych moh upravit mazací směs a připravit další flastry, kdyby náhodou v neděli.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků