vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

22.12.2015 12:52

Re: .223 REM - přebíjení

cipis: .223 mazu vzdy po 100ks at se mi to vleze do platicek na prachování. 9mmL netusim kolik jej jich zaraz, ale tipnul by jsem si 250-300ks

Frankford a Berrys mam obe, mají v sobe lanolín, ale Frankford je svetlejsí. Mazou uplne stejne, ale Berry si myslim, ze rychleji schne

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

22.12.2015 13:38

Re: mazání nábojnic

Jo, těma krabičkama jsem myslel platíčka :) Nechce se mi to vždycky všechno roztahovat, tak proto jsem se ptal na to množství :)
Lyman Quick Slick Case Lube

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

22.12.2015 13:43

Re: mazání nábojnic

chlapi a nepřijde Vám to pekelně zdlouhavé ??
já ty lugry nabírám po hrstech a promnu v umaštěném hadru od Brunoxu

u puškových tu alchymii chápu, už jsem kolegům pár "zadřenin" rozebíral
na 223 zafungovalo odvrtání zátravky, vyříznutí M6 a zašpuntování šroubem,
pak to šlo pod lisem skoro "po dobrém"

vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

22.12.2015 13:52

Re: mazání nábojnic

cipis: Pro .223 a .308 neroztahuju a ani nevim, ze taková matrice je. 9L delam na turretu, kdy mi z toho uz pada hotovy naboj.

Ten Lyman Quick Slick jsem nikdy nezkousel, ale vypada zajimave. Pišou o nem je je postaveny na ropné bázi a vhodný i pro .30-60.

Mě na .308 nechtela fungovat mazadla na bázi lanolínu, pomohl až ten hustej Lyman.

S hadrou jsem to kdysi zkousel take, ale spousta nábojnic mi vypadla ven, kdyz jsem to blbě chytil. Od té doby používám sáček. Je uplne jedno, jaké je v nem mazadlo, z tech sten sácku se to vzdy otre na stenu nábojnice.

Uživatelský avatar
rasto
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 25.08.2009 10:00
Bydliště: Cachtice SK

22.12.2015 14:01

Re: mazání nábojnic

Na mazanie lugerovych a maleho mnozstva .223 pouzivam obycajny synteticky olej v uzatvaracom sacku, lebo sa mi nechce stale zohrievat rozprasovac s lanolinom a alkoholom.
Dam par kvapiek do sacku, rozotriem po stenach pridam nabojnice, uzatvorim sacok a trochu sa s nim pohram :-)
Ked robim vacsie objemy, tak pouzivam lanolin a striekam do vacsieho sacku a tak dokazem namazat 300 .223 naraz a udrzujem masinu v neustalo pohybe.
Akurat mam malu nadobu na hotove nabojnice a stale ju musim vysypat ;-(

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

22.12.2015 14:34

Re: mazání nábojnic

Zdlouhavé? Já to dělám minimálně po těch 300ks, resp. tuhle jsem udělal asi 2000 ks (všechny nábojnice, co jsem našel), prostě naskládám 300 ks do platíček, stříknu, vysypu do plastové krabice a tak dokola. Do krabice (taková plastová přepravka SAMLA z IKEA) se jich vleze přes tisíc, tak mám teď dvě krabice už vypraných, čekám akorát na střely :(
Nějak se mi osvědčilo to prostě nevytahovat, pokud toho člověk nedělá min. 300 ks, jinak totiž narůstá režijní čas činností okolo. Takže jsem to třeba odzápalkovával jen na dvakrát.
Ten Quick Slick jde celkem dobře umýt, však to u něj píšou, že je vodou rozpustitelný. Teď kámoš donesl podobný sprej od Hornady, tak to porovnáme.
Je fakt, že jsem se prvně kroutil jak něco, 300 Kč za takovou malou flaštičku, ale to jsem netušil, že tím fakt nastříkám minimálně 3000 ks nábojnic (spíš více a kdybych to ze začátku nepřeháněl, tak to snad vyjde i na těch 5000 ks). Kámošovi jsem tím namazal i 7x64, ze kterých si dělal 8x57, a vůbec to nebylo poznat, že se tam něco mění :) Cokoliv jiného, co jsme našli, tak prostě nefunguje.


Reklama

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

22.12.2015 18:42

Re: mazání nábojnic

Osobně mažu minerálním olejem v tenkém filmu (aktuálně nějaký Castrol). Vezmu krabici z kartonu, ideální od prachu, nebo zápalek. Dám 2-3 ml oleje na dno, roztáhnu stěrkou nasypu hilzny a krouživými pohyby roztáhnu po nábojnicích.
Tu krabici chce jednou za čas vytřít papírovou utěrkou a po delší době vyměnit za novou.

Ty 2-3 ml namažou cca 1500 ks 9x19 mm.

Uživatelský avatar
rasto
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 25.08.2009 10:00
Bydliště: Cachtice SK

22.12.2015 19:03

Re: mazání nábojnic

Tak ma na rychlo napadlo, ze keby si to tam aplikoval rozprasovacom, tak nic nemusis roztierat a mas to tip top ;-)

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

22.12.2015 19:47

Re: mazání nábojnic

Finta je v tom, že ten olej musí být roztažen do tenké vrstvy. Jakmile je tam byť jen jedna kapka, tak už je schopná natáhnout ústí nábojnice a lepí se do ní prach. U 223 ještě projedu na stovku cca 10-15 ks kartáčkem na ústí. Přece jen to jde pak z matrice o něco líp...

Oleje musí být zejména u puškových právě akorát, respektive spíš míň, protože pak neutíká vzduch z matric a deformuje se nábojnice v krčku. Náchylné jsou na to zejména .223

Uživatelský avatar
rasto
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 25.08.2009 10:00
Bydliště: Cachtice SK

22.12.2015 20:06

Re: mazání nábojnic

Presne tak a preto idem na dvojfazove pranie.
Operiem na mokro neodzapalkovane, namastim odzapalkujem a operiem na mokro znova.
Tak sa chystam porobit par desiatok kil lugerov i .223.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

22.12.2015 22:25

Re: mazání nábojnic

Ideální systém podle mě třeba u .223 je:

1) vyprat na mokro ve velké keramice tak aby nic nezalezlo dovnitř nábojnic
2) namazat a prohnat 1050 s motorem a zkracovačkou
3) vyprat na mokro v nerezu s přebytkem vody. Krásně vyčistí i zápalková lůžka a vnitřky nábojnic.
4) usušit a natáhnout povrch Pragolubem

V tu chvíli má člověk v ruce v podstatě novou nábojnici. Ale serte se s tím, když to střílí i bez zkracování a na jedno praní :mrgreen:

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

22.12.2015 22:29

Re: mazání nábojnic

Já bych měl u používání toho home made mazadla za použití lanolinu trošku obavu, že když se odpaří ta rozpouštěcí složka po přeformátování, tak aby to šlo vyprat, protože se dostane i něco málo dovnitř nábojnice a lanolin je opravdu poctivý mazací tuk. A rozpustit ho při mokrém praní není jen tak a když vyschne, tak je z toho přímo lepidlo.

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

22.12.2015 23:46

Vyprat to jde jak na sucho, tak na mokro. Lanolin je hlavní složka většiny těch originál mazadel.

Uživatelský avatar
rasto
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 25.08.2009 10:00
Bydliště: Cachtice SK

23.12.2015 9:46

Re: mazání nábojnic

Odmastovanie je dalsia kapitola.
Naposledy som dal do miesacky kybel .223 a k tomu dosypal sacok namazanych nabojnic (lanolin).
Dal som to prat s Jarou a kyselinou citronovou a po ukončení prania cca 40min boli vsetky nabojnice rovnako mastne, pricom sa v tej mastnote drzala spina.
Nic nepomohlo, tak som odtial vylial vodu a nalial ale 3l technickeho benzinu a to ste mali vydiet aka koncentrovana cierna hnusoba odtiekla.

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

23.12.2015 10:44

Dřív jsem pral pistolové, u kterých jsem pro snadnější formátování používal jakýkoliv olej (Brunox, WD40, motorový) na mokro v kanystru, kam jsem nalil trochu jaru a trochu octa s teplou vodou. Párkrát protřepal a po pár hodinách vylil a vypláchl. Se zbytky mastnoty jsem neměl nikdy problém. Teď pistolové a puškové peru v nejmenší vibrační pračce na trhu - SmartReloader NANO a ořechové drti s trochou Sitolu. Na mazání používám už jen namíchaný lanolin. Po zhruba 3/4 hodině jsou hilzny pouze lehce zaprášené od ořechů, ale bez známky mastnoty.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

23.12.2015 10:50

Re: mazání nábojnic

ad Rasto: Používám (jen) Lee pastu a pak peru na mokro v ultrazvuku. Není problém a vše je čisté a odmaštěné. Na první praní jen "jarní voda". ;-)
Kyselina v prací vodě může rozbít emulzi a zamaštění pak může být toho následkem.

mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

07.01.2016 20:37

Re: mazání nábojnic

Tak už mám výsledek se vzdorujícími nábojnicemi. Dnes konečně z ekokoza dorazil lanolin a ricinový olej a v gme jsem koupil izopropylalkohol. Byl jsem poměrně dost skeptický. Přisuzoval jsem problémy nedostatečně vyleštěnému povrchu matrice, navíc ještě je poškrábaný. K mazání jsem taky vyzkoušel před tím kde co. Ale tak řekl jsem si, že do budoucna se to kdyžtak hodí a proč to nevyzkoušet, když novou matrici můžu koupit případně později. Vyzkoušel jsem a valil oči... ono to fakt funguje! Já vím, že pro většinu z vás to asi není překvapení, ale já teprve teď objevil Ameriku :mrgreen: Takže ano, pokud to nejde, mazat lanolinem.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

07.01.2016 22:11

Re: mazání nábojnic

jpp co je Pragolub?

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

08.01.2016 1:10

Re: mazání nábojnic

Pragolub 1300 lubrikační, pasivační a hydrofobizující přípravek

Je kapalný přípravek určený pro lubrikaci, pasivaci a hydrofobizaci aktivních kovových povrchů. Je přednostně určen pro úpravu povrchů slitin mědi a stříbra. Reaguje a vytváří chemisorbované či chemicky vázané monomolekulární vrstvy i na aktivním povrchu dalších kovů, které snadno tvoří sulfidy. Aplikuje se na aktivní povrchy kovů, které vznikají po moření, odmašťování, galvanickém pokovení, omílání, hydrofinišování apod. Pragolub 1300 byl vyvinut zejména pro trvalou povrchovou úpravu nábojnic, protože jím lubrikované povrchy snižují tření náboje při pohybu v zásobníku, hlavni a závěru zbraně za studena i při teplotě nábojnice po výstřelu. Tím se zvyšuje kadence střelby a spolehlivost zejména automatických zbraní. Lubrikace kovového povrchu je trvalá, na rozdíl od lubrikace oleji, vazelínami nebo vosky se nedá omýt nebo otřít.

http://www.pragochema.cz/

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

08.01.2016 10:18

Re: mazání nábojnic

A kolik to prosím tě stojí? V tom jejich eshopu to není ...

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Výroba střel a příprava nábojnic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků