Austrowolf
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 87
Registrován: 18.12.2011 21:59
Bydliště: Brno

13.12.2014 22:04

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

cz97 píše:Zdravím ve spolek, tak jsem v rámci oné kouzelné půlroční lhůty přišel k M95, která není z Bulharska a BVS, ale má svojí historii od II.VW na jižní Moravě. Ale nedaří se mi určit rok výroby. Jasné jsou dvě značky 1. Rakouské republiky používacé mezi léty 1918-34 (orlice a kladivem a srpem). U jedné je vročení 34 roku, což je předpokládám přezkoušení přerážované zbraně na 8x56R. Výrobní čísla jinak sedí. Značku nad nápisem Budapest není moc k rozeznání, necméně je odlišná od předchozích. Žádné mě známé není moc podobná. Možná dvojhlavý orel RU. Je to jinak Maďar, ale vypadá to, že je v rakouské ořechové pažbě, která má jiné číslo. Pravděpodbně ze štucu, jelikož má obě poutka (boční i dolní - přední schází) a to přední boční frézované. Objímka s okem na řemen je umístněna uprostřed mezi objímkou a žlábkem v pažbě pro lepší úchop. Druhá varianta kterou jsem viděl ji má posunutou výrazně blíže k závěru. Je to specifikum maďarskách pažeb nebo přestaveb z dlouhé pušky ? Zajímavá je i krytka mušky údajně ze série zvětšiny posléze prodané do Bulharska jinak snad zařazené krakouské poště. Jinak plátek hledí z doby přerážování - nový model pro krátkou pušku. Zajímal by mě význam značení na horní hlavě botky pažby Z611 - je to zařazení k útvaru ? Nebych jsem zatím schopen v tabulkách najít odpovídající kód útvaru. Pokud máte nějaký zajímavý postřeh, tak sem s ním. Předem díky


Tvoje puška je Gewehr M.95, standardní puška rakouského spolkového vojska (Bundesheer) v meziválečném období. Značka "HV (orlice) 34" je přejímací značka vojenské správy, ražená po přerážování na náboj M.30 ráže 8×56R. Značka "(orlice) Stf" označuje, že přestavbu provedla vídeňská státní zbrojovka (Staatsfabrik), a že zbraň byla následně přezkoušena. Plní tedy funkci značky tormentační.

Značka nad nápisem Budapest může být pozdější dvouhlavý orel používaný v letech 1934-1938. Zde jedna z variant: http://www.vintagerifle.net/images/Stey ... lMark2.jpg

Značení na pažbě písmenem "Z" by mohlo označovat Zollwache, tedy celní stráž. Jsou známy pušky celní stráže označené na stejném místě "Z.W.", ale zde není jisté, zda nejde až o značení z padesátých let.

A mohu poprosit o foto krytky mušky? Je mosazná?

Uživatelský avatar
cz97
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 30.09.2014 19:33
Bydliště: Říčany

13.12.2014 23:31

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Díky moc za konkrétní informace. Foto krytky přikládám - je mosazná.
Jen zůstává otevřeno téma data výroby. Jak píšeš puška mohla teoreticky vzniknout v meziválečném období (stejně jako série v ČSR), ale pak by již nebyla vyrobená a značená v Budapešti. Logičtější považuji výrobu ještě v rámci RU a v poválečném zmatku při dělení její přidělení k rakouské části´, kde byla roce 1934 přeřazována. Nebo máš nějaké vysvětlení ? Je pravdou, že stejně jako v ČR se mohlo jednat o poválečnou montáž již hotových dílů.... Značku pod Budapeští jsem zkoušel zatím identifikovat i z přehledu např. na http://bajo.cz.sweb.cz/Bodaky_M95_121.htm, který je sice k bajonetům, ale takřka vyčerpávající. Písmeno Z se ještě s mezerou a následnými dvěma písmeny užívali v novém RU značení pro Dělostřelecké sklady a poslední dvě písmena udávala město. Já tam mám však Z 611. Značení nebude pocházet z 50.let jelikož puška byla od 2WW ¨v soukromém držení. Jinak k mosazné krytce je zajímavá zmínka na http://www.hungariae.com/Mann9530.htm Part of the original Austrian conversion was the addition of a new brass front-sight protector. Most of these weapons were shipped to Bulgaria during 1938-40, where most of the front sight protectors were removed. Pažba nebude asi původní (nesedí čísla) a považuji ji spíš a rakouskou předválečnou. Těžko říci kdo a kde ji přehodil. Změnu mohl udělat až poválečný majitel z poválečných přebytků
Přílohy
IMAG1888.jpg
IMAG1886.jpg
IMAG1885.jpg
Naposledy upravil cz97 dne 14.12.2014 1:17, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
cz97
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 30.09.2014 19:33
Bydliště: Říčany

14.12.2014 1:16

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Jinak ocelove chránítka mušky jsou vystaveny napři v expozici VHÚ na Žižkově nebo v Náchodě v Běloveském pevnostním muzeu tuším. Na Zollwache jsem kouknul viz příloha - díky za typ.
Přílohy
Značka přidělení k celní stráži Zollwache M95.png
Značka přidělení k celní stráži Zollwache M95.png (21.27 KiB) Zobrazeno 18461 krát
Chránítko mušky 3 – kopie.jpg
DSC_0281.jpg

Austrowolf
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 87
Registrován: 18.12.2011 21:59
Bydliště: Brno

15.01.2015 3:16

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

cz97 píše:Díky moc za konkrétní informace. Foto krytky přikládám - je mosazná.
Jen zůstává otevřeno téma data výroby. Jak píšeš puška mohla teoreticky vzniknout v meziválečném období (stejně jako série v ČSR), ale pak by již nebyla vyrobená a značená v Budapešti. Logičtější považuji výrobu ještě v rámci RU a v poválečném zmatku při dělení její přidělení k rakouské části´, kde byla roce 1934 přeřazována. Nebo máš nějaké vysvětlení ? Je pravdou, že stejně jako v ČR se mohlo jednat o poválečnou montáž již hotových dílů.... Značku pod Budapeští jsem zkoušel zatím identifikovat i z přehledu např. na http://bajo.cz.sweb.cz/Bodaky_M95_121.htm, který je sice k bajonetům, ale takřka vyčerpávající. Písmeno Z se ještě s mezerou a následnými dvěma písmeny užívali v novém RU značení pro Dělostřelecké sklady a poslední dvě písmena udávala město. Já tam mám však Z 611. Značení nebude pocházet z 50.let jelikož puška byla od 2WW ¨v soukromém držení. Jinak k mosazné krytce je zajímavá zmínka na http://www.hungariae.com/Mann9530.htm Part of the original Austrian conversion was the addition of a new brass front-sight protector. Most of these weapons were shipped to Bulgaria during 1938-40, where most of the front sight protectors were removed. Pažba nebude asi původní (nesedí čísla) a považuji ji spíš a rakouskou předválečnou. Těžko říci kdo a kde ji přehodil. Změnu mohl udělat až poválečný majitel z poválečných přebytků


Co se týče výroby, měl jsem na mysli konverzi na náboj 8mm M.30, tedy na ráži 8×56 R. Rakouská armáda používala v meziválečném období pušky vyrobené v drtivé většině ještě v době monarchie. Od roku 1930 však začala jejich postupná konverze na nový náborj 8mm M.30. Při této konverzi byla u části zbraní převrtána komora, u další části došlo k celkové výměně hlavní za nově vyrobené. V obou případech dostaly zbraně označení písmenem S na komoře a novou přejímací značkou. Na pravé straně hlavně pak byla většinou ražena nová vojenská tormentace, někdy i s označením arzenálu, kde k přestavbě došlo ("Stf." - Staatsfabrik Wien).

Jako první probíhala konverze zbraní u armády. V rámci ní také došlo k přestavbě většiny pušek M.95 do konfigurace karabiny. Tyto zbraně nesly shodné označení, jako přerážované původní karabiny, tedy "8mm Repetiergewehr M.95/30". Později se přerážovaly také zbraně četnictva, státní policie a celní stráže, nakonec i některé zbraně Frontmiliz, avšak zde nebyl proces konverze do anšlusu dokončen.

Co se týče původu označení "Z", myslel jsem to tak, že je možné, že označení "Z.W." je až poválečné, zatímco meziválečné zbraně celní stráže mohly být označeny pouze "Z". V meziválečném období tuto značku nenesla žádná armádní jednotka, a celní stráž mi tedy zní nejpravděpodobněji.

Co se týče krytky mušky, existují dva rakouské meziválečné modely - jednodílný mosazný a dvoudílný plechový. Mosazné se používaly na puškách M.95/30, vyrobených původně jako karabiny či štucy, a majících základnu mušky bez kroužku. Plechové se používaly na puškách, vzniklých zkrácením původních dlouhých pušek M.95, které měly základnu mušky s kroužkem. Na ty nelze mosaznou krytku nasadit.

A ohledně výměny pažby - mohla být vyměněna za války, mohlo to být i po válce. Kdo ví. Každopádně je originální.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

27.07.2015 9:02

Re: Mannlicher M95 (8x56R)


Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

28.07.2015 15:56

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Je možné, že jsem viděl takové zvláštní plechové chránitko mušky na Mannlicherovkách našich četníků z první republiky ?


Reklama

ivo5
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 22.09.2014 17:00
Bydliště: zlin

02.05.2016 22:02

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Zdravím, nemáte někdo zbytečný rámeček na nabíjeni,mám znehodnocenou zbraň a snažím se sehnat vše co k ní patří,čištění a sumku již dobovou mám .
děkuji za pomoc

Rysák
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14.12.2011 15:52

03.05.2016 8:54

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Rámečky nejsou problém, můžeš si je objednat třeba tady:

http://www.armac.cz/?p=productsMore&iPr ... MANLICHER-

Břídil
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 47
Registrován: 28.07.2014 11:06
Bydliště: Prostějov/ČB

26.06.2016 0:24

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Zdravím, mám problém se svojí m95 a chtěl bych požádat někoho znalého o radu.
Problém je takový, že mi jde jen velice ztuha manipulovat závěrem, "závorník" v závěru nikde nedře, samotné tělo závěru v pouzdru také ne. Problém je, že závorník tak v 90% případů nezůstane zajištěný proti rotaci, pružina ho tlačí na kulisy a ozuby pak tlačí a drhnou o pouzro závěru a manipulace vyžaduje dost síly. Jestli sem dobře pochopil systém tak proti rotaci by měl závorník jistit výstupek na konci vytahovače, pokud ano tak by mohl být problém tam, nebo je v tom ještě neco jiného? Případně nevíte na koho se v ČR obrátit?

Uživatelský avatar
cz97
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 30.09.2014 19:33
Bydliště: Říčany

10.10.2017 19:07

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Přebijí někdo tady 8x56R do Mannlichera N95 ?
Zatím jedu přes přes olověné střely lité z kleští LEE , ale stále hledám vhodnější náhradu.
Zatím jsem našel jedinného dodavatele plášťových střel od PPU a to v Polsku
http://doctorgun.eu/prvi-partizan-pocis ... 69,pl.html
ale doprava a bankovní převody to dost prodražují v měnším množství, leda nějaká společná objednávka
Je to stejná střela co je v nábojích od PPU dostupných v BVS atd.
Tady nikdo komponenty od PPU nedělá....

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

11.10.2017 13:29

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Už to tady bylo zmíněno. První možnost je přebíjet střelami 2910 - tedy klasický Mauser .323 - tento průměr je uváděn i v Reload. tabulkách, na tréninkové střílení stačí. Na precisní střelbu potom střely .338 stáhnout v kalibrovací matrici 329. Stačí hledat a čist . :wink:

Uživatelský avatar
cz97
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 30.09.2014 19:33
Bydliště: Říčany

11.10.2017 15:00

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Ale jo, taky jsem to načetl, možná jsem to formuloval moc obecně :-)

Nikdo ale zatím nikde nenašel hototé řešení, tedy jakékoliv hotové střely .328/329/330.

Osobně nemám k překalibrovaným střelám 338 moc důvěru s ohledem na to co se se střelou děje při rekalibraci a hlavně za ty ceny dovezu už hotové .330

338 jsou navíc těžší, jsou tuším delší od originálu což nemusí být úplně šťastné řešení.

Ale netvrdím, že to nefunguje :-)

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

11.10.2017 23:15

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

To hotové řešení je pouze PPU, neboť tato ráže je v současnosti poněkud "exot". Používání "stažených" 338 je zcela standardní pro závodní střílení, není tam žádný zádrhel, délka náboje se určí podle kontaktu s drážkami nebo co se vejde do náb. schránky a podlee toho vyladí navážka prachu (na 50m závody VoPu jsem měl navážku Acc.3100 tak, aby to chodilo na flek, tedy ne spodní okraj, vzhledem k různým atypickým terčům. Váha je v pořádku, náboj 8x56R M30 je původně určen do kulometu Solothurn a originální náboje (1935-1939) mají všechna vojenská provedení - až do váhy cca 230gn. Provedení náboje PPU není proto etalon původního orig. náboje. Přesnost je vynikající - více než 95 na "poloviční" tj. na A4 tisknutou "zelenou figuru".

Lanasxxx
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25.12.2017 9:36

01.01.2018 20:07

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Dobry den, na zahranicnim foru jsem cetl, ze nekdo zkousel krmit mannlicher m95 ruskou munici 7,62x54r a ze to fungovalo.
Ma nekdo zkusenost ci informace? Dekuji

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

02.01.2018 12:45

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Už jsem to tady možná psal.Kdysi jsem v něm zkoušel přebijenky a když mi to jednou fouklo do ksichtu tak že to bylo o oči tak jsem toho nechal.Ty nábojnice jsou prostě jiný a mě to hrozně podfukovalo.Já bych to teda nezkoušel.

Lanasxxx
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25.12.2017 9:36

02.01.2018 17:02

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Taky bych se bal to vyzkouset.
Ale pokud by byla komorovana na 8x50 tak by to nemusel byt uplne problem(pokud by tam vlezl...otazka je zda by sel vyndat.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

03.01.2018 10:08

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

No právě že chlapík co mi to poradil měl nejspíš původní náboj a né ten prodlouženej a dělalo to paseku.

Uživatelský avatar
cz97
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 30.09.2014 19:33
Bydliště: Říčany

03.01.2018 11:29

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

S mosinkami 7,62*54R bych v mannlicheru moc neexperimentoval..pokud človeku není jedno co to se zbraní udělá případně.. Do komory původní ráže 8*50 se snad ani nevejde. V BVS teď mají novou závážku origo 8*56RS z PPU po 27Kč. Takže pokud člověk nechce prebijet tak neni co řešit

Zemak
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 26.06.2008 14:32
Bydliště: Cheb

07.10.2019 21:56

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Tak konečně na ní došla řada. Koupil jsem maďara v říši, moc pěknýho. Ale kromě toho, že jsem přehlídl, že se jedná o zbraň upravenou dle starého německého zákona, tudíž s heftnutým podavačem a pérém, tak mne vcelku překvapil řemen. Na první pohled dědek - originál. Ale na jednom konci má takové divné zakončení v podobě zahnutého drátu do tvaru U (to samé co prodával Glock na Aukru). Mám to chápatat jako že se jedná o válečnou nouzovku, V. válku, poválku, Rakouskou republiku či Maďarsko?

Díky za objasnění.

Uživatelský avatar
cz97
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 30.09.2014 19:33
Bydliště: Říčany

08.10.2019 0:56

Re: Mannlicher M95 (8x56R)

Tento ? Obrázek

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků