Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

09.06.2012 21:14

Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Ahojte,zajímá mne váš názor na toto téma,jak se díváte na myslivce používající zbraně se systémem LA (Marlin,Winchester...) nebo opakovací brokovnice tipu pumpa či vojenské zbraně bez úprav především z II. světové války (mauser,mosin,manlicher...)
Já osobně proti tomu nic nemám,už delší čas slintám nad winčestrovkou v ráži 357 magnum na nedělní procházky spojené s lovem škodné a občasné návštěvy střelnice.Jen mám trochu strach,jak budou reagovat ostatní kolegové,kteří reagují následně.Když někdo má troják,obojetnici tak je to podle nich rozežranec,pokud jde ogara s lankasterkou na hon je potencionální zdroj nebezpečí.A když někdo používá kulovnici v ráži 45-70,tak se jedná o bouchala neboť je to oooobrovskááá ráže na cokoliv co u náš žije :roll:
Naposledy upravil Krásnoočko dne 09.06.2012 22:16, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

09.06.2012 22:05

Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Hloupost mnohych lidolovcu nezna mezi. Neres a kup si co se ti libi. Ja takto provokuju furt.

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

09.06.2012 22:28

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Ahoj,
jsem aktivní myslivec a momentálně mám doma druhý týden LA flintu od Marlina, zatím ju moc lidí ve sdružení nevidělo, ale ti co viděli, tak byli pozitivně nadšení. Byli u nás 2 chlapi s WWII Mauserem, jeden člověk se Simonovem a tata má Mosina, jeden kolega měl pumpovací brokovnicu. Nikomu to zatím nevadí, pokud se chlapi chovají slušně. Pumpa byla vynikající do tlaku na divočáky (krátká a velká kapacita). Ze Simonova borec vysypal půl zásobníku na bachu, za kterou běžely selata a to chlapy pěkně nasralo (měl na ní i bajonet). Dle mého osobního názoru 357 je na lov totálně na ho.no. Když páku, tak lepší je pořídit si zrovna 30-30 Win. (cena střeliva je dost dobrá) nebo 45-70, pak má flinta možnost trochu rozumného využití (hlavně teda s ohledem na zvěř). Jinak LA flinty považuju za jedny z nejpraktičtějších loveckých zbraní, hlavně na naháňky na černou.
A pokud mají chlapi keci, tak je dobré jim vysvětlit kdy a proč byla vyvinutá konkrétní flinta a ráže (chce to taky něco přečíst).
Osobně zastávám názor, že např. Vz. 58+maskáče prostě na společný hon nepatří, ale pokud s tím jdeš večer na srnce tak je to pouze Tvoje volba (za předpokladu vhodného střeliva). Každopádně, pokud lovíš tím, co dovoluje zákon a hlavně se nechováš ke zvěři jako hovado, tak si prostě střílej tím, čím víš, že se spolehlivě trefíš. Nesmí to vypadat tak, že si zbohatlík samonabíjecí funkcí a velkým zásobníkem kompenzuje to, že neumí pořádně střílet.
Taky je to o komunikaci mezi lidima.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

10.06.2012 15:54

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Děkuji za odpovědi.
Chci 357 především s ohledem na cenu střeliva.Zbraň budu používat hlavně na střelnici na blbnutí (gongy,popry,petky s vodou atd. :D ) a jak jsem říkal na nedělní procházky.Většina kolegů tahá malorážku na škodnou,dle mého názoru je pro tento účel na kratší vzdálenosti vhodnější právě LA flinta s ohledem na výkon a rychlejší přebíjení.
Na čekanou nechodím téměř vůbec,raději šoulám od svítání do oběda po revíru a často se mě podaří vyšlápnout lišku,kunu z houštiny.Na brokovnici je to většinou na hraně nebo na daleko a s kulobrokem mám jednu šanci.
U spárkaté máme docela omezený plán,tak se nevyplatí nosit pořád kulobrok nebo opakovačku.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

10.06.2012 16:30

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Na to bude pákovka v .357 ideální. Sám chodím s pumpou na kachny, dvě sezony jsem střílel se ScmidtRubinem K31, a na ty dvě nahánky do roka a na courání Winchestera ve .44Magnum. No a zvykli si hoši :) ale máme pohodovýho hospodáře.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

11.06.2012 22:00

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Lovil jsem dlouhým Mosinem , vz.24 , Rubina K31 občas vytáhnou i dnes , chystám se lovit Garandem.
Jinak lovim Winchestrem 70 hlaven 26 palců a 23,5 mm mám hlaven na usti , optika Vortex Razor se sluneční clonou.Poradne těleso . Oblečeni jedine maskac a pokud jsem donucen jít na společný lov tak oranžové maskace a oranžový klobouk.
Byly nejaké připomínky , ale když firma nechala udělat 3 poradne posedy a 10 krmelcu. Koupila se paleta soli na lizani
Každy podzim se přiveze kamion balíku sena s Beskyd a 2 tunove žoky jádra a nejaké vitaminy tak na raz nikomu me zbrane a oblečeni nevadí .
Proste jsme uplatní češi.


Reklama

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

13.06.2012 18:15

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Tak to je něco jiného.
Kdybych podobné věci podnikal u nás,tak se proti mě ozve 3/4+ MS,i tak už silně uvažuji nad odchodem.
Kolega má CZ 550 american s plastovou pažbou,bipodem a obrovským kukrem.Podrobný popis dát nemůžu,prohlédl jsem si ji jednou a to před více než rokem.Má ji pouze na střelnici,neboť nemá odvahu se s ní ukázat v revíru (s důvodu,který je rozepsan nahoře).
Nesnesu když mne někdo komanduje o to víc káže-li co si mám nebo nemám oblékat,jakou zbraň si pořídit,jak cvičit psa...atp.
Když už si zmínil toho Rubina,tak Stifter dělá přestavby na 50AE a prý je schopen to zmáknout v celopažbě :D mohla by to být supr zbraň na lov černé u vnadiště,na vzdálenost kolem 50 ti metrů.
Jednu dobu jsem nad ní opravdu silně uvažoval ale odradila mne šílená balistika této ráže,jinak by to mohla být zajímavá flinta do sbírky.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

13.06.2012 18:26

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Balistická křivka 50AE z flinty není tak hrozná. Při střelbě v rozmezí 20-100metrů se s tím dá rozhodně žít.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

14.06.2012 0:13

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Je to o lidech, někde Ti Marlinku pochválí, někde Tě mají za debila...

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

14.06.2012 9:31

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Já chodím s Marlinkem 1995G v 45-70 s kolimátorem do tlaku na naháňky. Nikdo proti ní nic nenamítá, jediné co je mi trochu blbé je, že až moc přitahuje pozornost (všichni obdivujou "díru" :lol: ). Radši ji v poslední době z auta vytahuju až těsně před nástupem, protože mne samotnému je to trochu blbé že je tolik (ač pozitivního) povyku pro nic. Jinak na lezení bordelem (rákos, trnky, houštiny) je díky své krátké délce úplně super, zpětný ráz velmi dobře zvládnutelný (asi jako 16-ka brokovnice).

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

14.06.2012 12:10

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Osobně jsem zažil jak jeden ortodoxní myslivec napadal střelce obklečeného jen decenteně a s pákovkou 444 Marlin.To , že ta je kozlice s koulí 5,6x50 R Magnum je na tu natláčku absolutně nevhodná a protizákonná nepochopil dodnes. :D

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

14.06.2012 12:15

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Ortodoxní myslivec, je už samo o sobě diagnóza :lol: Naštěstí je většina lidí rozumná, je pro ně důležitější jak střílíš (bezpečnost a přesnost), než čím.

Padesát osma už je ale trochu moc, nehledě na to že z tak krátkého laufu už je to dost nahraně s výkonem vůči zákonu.
Naposledy upravil xHonza dne 18.06.2012 20:48, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

15.06.2012 13:22

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

xHonza: na to je pěkný recept spočívající v černé zálepce přes ústí, jednak tam nepadá bordel a sníh, druhak ta díra nikoho "nevzrušuje" :-)

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

18.06.2012 9:05

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

To SW_Fox: Dobrej tip, to začnu používat.

Jinak musim říct že já tu díru přímo miluju, už se mi stalo že jsem po hubě s flintou v ruce zajel do závěje - vypadla jsem jak sněhulák, flinta samozřejmě plná sněhu. Pak stačilo jen otevřít závěr, vzít utržené stéblo rákosu, prošťouchnout zepředu lauf a během minuty jsem pokračoval v krasojízdě, včetně pozdější střelby :) Mít v ruce nějaký menší kalibr, tak takovou lapálii asi tak snadno nevyřeším.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

18.06.2012 15:49

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

já na naháňky tahám většinou Benelli M3 SUPER 90 v provedení Mariner (tvrdochrom zevnitř i z venku + plastová pažba), když mě pak někteří vidí vylézt ze seče, když vypadám jak zimní hejkal, tak veškeré blbé pindy jdou stranou, protože ta flinta má své opodstatnění, zejména když v leči složíš dva divočáky, stát na štontu v luxusním hubertusu můžeš s trojákem z první poloviny 20. století, ale do leče je to dost škoda, tam potřebuješ "rozhrnovač ostružin".

Nadto systém benelli kdy jde snadno sundat a nandat hlaveň se mi mockrát hodil, neb jsem shodil hlaveň, profouknul ven sněhový špunt a jel dál.......

berettas
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 24.02.2013 0:48
Bydliště: Praha

03.03.2013 22:17

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Tak pokud jde o netradiční v našem kontextu, tak já jsem velký fanda kulových jednušek typu:
1. Ruger No.1
http://www.classicsportingarms.com/wp-c ... 06-007.jpg
2. Hagn
http://www.hagnrifles.com/
3. Daniel Fraser sidelever action - tento systém, jak je mi známo, snad už nikdo sériově nevyrábí, ale existují tací co jej umí na zakázku vyrobit
http://www.sidelever.com/photos
4. Kulová jednuška nebo lehký dvoják systému side lever single shot
http://www.hoferwaffen.com/hofer_52s.php?id=14&lang=en
5. můj favorit založený na Farquharson systému
http://www.sorokarifle.com/
6. http://www.luxusarms.com model 11 - věřím, že tuhle flintu budu mít do dvou let v trezoru spec. na šoulačku v ráži 300 H&H Flanged 8)

Rad
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 251
Registrován: 11.08.2009 10:43
Bydliště: Šumava

04.03.2013 12:56

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Všechno to jsou nádherné zbraně, ale vzít si je tak max. na posed nebo na štont na naháňce (i když tam si vzít jednušku). Jak psal Fox vzít je se psem do leče by byla vůči nim zhůvěřilost. Kdysi jsem takové zbraně velmi obdivoval, ale pak jsem musel tahat zbraň v době sezóny tak 5 - 6 hodin sebou a obdiv ke zdobeným puškám s pěkným dřevem vzal za své.

Mushroom
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17.04.2011 19:23

10.01.2014 0:21

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

To berettas : a co Harrington & Richardson?

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

05.02.2014 10:15

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Budou mne nyní přibírat do sdružení u nás na vsi a nejen vzhled zbraně, ale i ráže je u některých místních problém. Ukazoval jsem jim, které zbraně chci používat na myslivost a budu hodně za exota.

Loví se u nás až na výjimky pouze prasata, takže jsem můj výběr považoval za ideální.

Ruger No.1 v .458Wm
Rolling block v .45-70
HaR v .500SW
Marlin XS7 v .308W

To jsou věci, který mezi jejich opakovačky a kozlice, prostě nesednou. Loví se tady vším od .222Rem po .300Wm(mladej kluk). Marlin prý neprojde na společný akce, protože je v plastu.

Když jsem vytáhl starý jugo mausery v 8x57JS, tak jejich srdce zaplesala, ale ty mám na přepažbění, takže tak na podzim.

open
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 711
Registrován: 30.12.2006 11:09

05.02.2014 17:23

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Je to ve sdruženích kus od kusu. U nás projde .308w s odřenejma ušima a to je asi tak vše. Vyrukovat
s flintou v plastu a podobně, tak to nedodržuješ myslivecké tradice a to bys v hospodě nezplatil. :D :D :D

Další

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků