Uživatelský avatar
pepek vyskoc
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 63
Registrován: 29.11.2010 10:14
Bydliště: praha

07.02.2014 19:58

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

šlo mi původně jen o ten plast, hnusí se mi to je celé,znam i lidi kterým se z toho ježí chlupy(dle jejich slov)
napadá mě příměr že je to jak jít do divadla v teplákách..

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

07.02.2014 20:30

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Já s plastovou pažbou lovím... Stejně tak chodím s Marlinem ve .45-70 nebo s pumpou (naštěstí ve dřevě) případně s automatem v plastu... Ten automat je některé srnomrdy je to jak červený hadr na bejka... Naštěstí umím trošku střílet, takže většinou mají kecy jen do chvíle, než promluví má hromová hůl a pak sklapnou... :mrgreen:

Onehdá jsem stál na honě, kde hospodář měl maskáče vz. 60, beranici - ušanku po ČSLA s tím hnusným šedivým umělým chlupem co člověka sežral, vaťák a na nohách filcáky.
Přes rameno měl ZH s ošoupaným lakem na pažbě a korunu tomu dávala nějaká červená samolepka z boku pažby velikosti cca 10 cm. To mi nedalo, tak jsem se pak ptal chlapů, co ta samolepka znamená. Tak prý syn má taky ZHčko a aby si ho doma na první pohled poznali, tak si na to fotr nalepil nějakou reklamní samolepku... Asi tradice no...

Piggy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 24.07.2012 20:38

08.02.2014 23:25

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Asi před 20 lety jsem pořídil mossberga pumpu. Když jsem s ním šel poprvé na naháňku (jako host, znal jsem pouze dva z účastníků), měl jsem docela obavy, jak se budou domácí xichtit. Všem se líbil a pak jsem zjistil, že několik dost přítomných mělo simonova - tehdy ještě nezákonného kvůli střelivu.

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

10.02.2014 0:25

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

K lovu lukem:
1. Jsem myslivec a snažím se dbát mysliveckých tradic - ono hodně záleží jak si člověk tradice vykládá a jak nad nima přemýšlí (text bible si taky každý vykládá po svém).
2. Miluju luky. Jsem zastánce lovu lukem, kuší, černoprachými zbraněmi, samonabíjecími zbraněmi s kapacitou zásobníku víc jak 3 náboje a stejně tak dostřelování krátkou a dávání zárazu divočákům oštěpem apod.., samozřejmě za předpokladu rozumného legislativního omezení minimálně stran minimální energie střely nebo něco takového.
3. Vážně nechápu co všichni melou o tom, že lov lukem je více etický, to je podle mě totální kravina, kterou zpravidla slyším nejvíc od lidí co v životě neulovili ani myš do pastičky. Určitě to není otázka vzdálenosti, většinu mých srnců mám ulovených do 20ti metrů a bez posedu (samozřejmě kulovnicí). Lov je etický podle toho jak se chová lovec ke zvěři a ne podle toho čím střílí. Když po ránu střelím srnce na 50m z 308 win, tak při dobré ráně je mrtvý dřív než uslyší výstřel.
4. Je tu jeden velice významný argument proti lovu lukem. Podle mě je mnohem těžší se naučit přesně střílet z luku než z pušky a vzhledem k tomu jak významná část střelců kašle na tréning, tak počítám s tím, že jakmile se to povolí nastane období častých dlouhých dohledávek. Např. u kuší bych se toho nebál.

Jinak co se týká názorů na netradiční zbraně u nás a v okolí, tak i přes věkový průměr sdružení přesahující 60 let, jsem ještě nezažil, že by měl někdo něco proti plastové pažbě na kulovnici, moje páková opakovačka je spíše obdivována, a pumpovací brokovnice v tlaku byla jenom chválena, nikomu nevadil ani simonov na naháňce než s ním dotyčný nasázel půl zásobníku do vodící bachy. Není nutné se ohánět etikou a tradicema, stačí trocha estenického cítění, ale není potřeba aby společný hon vypadal jak cvičení Varšavské smlouvy. Pokud chce někdo na nějaké hromadné akci za každou cenu střílet z útočné pušky v maskáčích, tak je pro něho možná lepší když se přihlásí do aktivních záloh nebo rovnou k armádě a nemusí si dělat lovecký lístek. Samozřejmě by na honě taky neměly myslivci vypadat jak banda nalitých dělníků propuštěných z krachující fabriky = roztrhané vaťáky, filcáky od hnoje, pleskačka v kapse a nejlíp ještě ohořelá pažba a rezavý lauf. Do divadla nebo na ples se taky nechodí v riflích a při současném sortimentu loveckých zbraní a mysliveckých oděvů se každý může vybavit "tradičně".

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

10.02.2014 14:15

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Tak pod tento názor Gangoše se podepíši, i když nejsem myslivec, ale tradice je dobré alespoň částečně dodržovat, nejen v myslivosti.

Uživatelský avatar
pepek vyskoc
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 63
Registrován: 29.11.2010 10:14
Bydliště: praha

10.02.2014 16:05

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

na pumpách a pákovkách není nic špatnýho, tradiće mě příliš nezatěžují.
pod co bych se podepsal je ten názor na militanty, chce to šestačtyčicítku http://south-park.nikee.net/index.php?video=3 :lol:


Reklama

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

10.02.2014 21:35

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Jo jo, militanti. Mal som tu pochybnu cest byt na jednej nahanke v CZ a nikto ma vopred nevaroval. 80% malo 58cky, sefoval tomu chlapik s SVT. Zvysok s gulobrokmi isiel do tlaku. Snad nikdy som nemusel dostrelit tolko kusov v jednotlivych kolach. Fuj. Esteze u nas sa tie kramy nedostanu tak lahko do lesa.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

10.02.2014 22:09

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

no ale to není kvérama :wink:

Pokud je někdo blb,tak mu nepomůže ani troják z ferlachu.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

11.02.2014 0:35

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

To je prave kverama. :wink: Dotycny si totiz myslia, ze ich spasia 20- alebo 30-ranove banany. 58 s velkym zásobníkom dava falosnu istotu dalsej a dalsej rezervnej rany. Zial, realita je ina. Nehovoriac o biednom vykone naboja, bez ohladu na pouzitu strelu - navyse pri tomto sposobe lovu, ked je prasa rozpumpovane a adrenalinu ma az po usi. Ani dospely kaliber pri dobrom zasahu na komoru neznamena vzdy okamzity stop. Nieco ine je 100% vymierena rana na zver, ktora je v klude.
Koniec koncov, nie je to iste nic vynimocne - 58 je za par drobnych, strelivo detto, volba je jasna a takych "ekonomicky uvazujucich" bude asi mnoho.
Chvalabohu islo o pre mna ojedinelu skusenost a dal som si sakra pozor, aby sa mi to uz znovu neprihodilo.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

11.02.2014 17:53

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

znova opakuju-to není kvérama.Pokud si někdo vezne 7,62x39 na naháňku,tak je něco špatně ale ve zbrani bych chybu nehledal.Na čekanou,to je jiná.Hezky v klidu a nakrátko si počkat na dobrý okamžik.
58,sks... jsou celkem spolehlivé a především levné (proto si je hodně lidí pořizuje).
Věřím,že v rukou rozvážného chlapa to může sloužit dobře.Pokud je někdo zbrkloň ať používá raději kulomet protože má slušnou šanci,že kus neodejde a nebude postřelený běhat ještě x-dní než zhasne někde v potoku.Znám spoustu lidovců,kteří střílejí ZHčkama na šílené sci-fi vzdálenosti.Prase to dostane na kýty a pak chodíš se psem jak k.... celé odpoledne za postřeleným kusem tam a zpátky.Větší sranda je když má to sele na které střílel 150kg a natáhne se dosled až do tmy :roll:

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

11.02.2014 18:05

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Ked vrazis tomu istemu mamlasovi do ruky namiesto 58 napr. gulobrok, alebo nieco s obdobne nizkou realnou kadenciou, tak je vysoky predpoklad, ze klesne pocet postrelenych kusov. Strelcovi taka "pomalsia" zbran sice presnost a uspesnost zasahov nijako zasadne nevylepsi, ale drasticky mu obmedzi moznosti napachat viac skody.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

11.02.2014 18:10

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

když má víc ran,tak má větší šanci chybu opravit.Pouze jedna nebo dvě rany z dotyčného neudělají klidného střelce pokud je to v něm.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

11.02.2014 18:20

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

OK, nebudem to dalej rozvijat. Na konkretnom pripade som videl, ze viac ran v zasobniku neviedlo k naprave zleho zasahu, ale len k dalsim postrelenym kusom. Odo mna vsetko.

Piggy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 24.07.2012 20:38

11.02.2014 19:04

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Zákon 449/2001 Sb. (zákon o myslivosti):
HLAVA V
ZAKÁZANÉ ZPŮSOBY LOVU
§ 45
(1) Lov zvěře smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám mysliveckým, zásadám ochrany přírody a zásadám ochrany zvířat proti týrání. Zakazuje se
l) střílet zvěř z poloautomatických nebo automatických zbraní se zásobníkem schopným pojmout více než 2 náboje

Zákon 274/2009 Z.z. (zákon o poľovníctve):
§ 65
Zakázané spôsoby lovu a iné zákazy
(2) Zakázaným spôsobom lovu zveri je
n) strieľanie na zver samonabíjacou zbraňou alebo samočinnou zbraňou, ktorej zásobník obsahuje viac ako dva náboje.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.02.2014 19:12

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Přesně jak píše Krásnoočko, není problém ve zbrani, ale v náboji v kombinaci s krátkou hlavní. Když bude chtít někdo lovit s SR 25 v .308 Win. nebo s Garandem v .30-06 tak ať loví. Ten samopalák má z krátké hlavně tak 1200 J a ať mi někdo tvrdí že má víc. Houby.
Zvěř sice zabiješ, ale i na komoru střelené prase nad 50 kg půjde 2-3 km, jako nic...

A když je někdo debil, nebo neumí střílet, tak může mít na rameni 9,3x62mm a stejně zveř trpí...

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

12.02.2014 11:42

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Tak, tak je to o lidech.
Ale jak píše Piggy dle zákona je možno mít v samonabíjecí zbrani max 2+1 nábojů a při tomto množství mi trochu uniká smysl samonabíjecí zbraně, kdyby to bylo, 5 tak má samonabíječka význam. I když pochybuju, že by to někdo někdy kontroval, jsem asi jediný hospodář v okolí, který tento paragraf zná a sám bych na toto omezení kašlal, pokud by se jednalo o člověka, o kterém vím, že je rozumný.

Uživatelský avatar
Lopez
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 658
Registrován: 06.01.2007 0:30
Bydliště: Praha

12.02.2014 12:11

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Tady by si to mohli, ale spíše měli někteří přečíst :
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-mysliv ... -5-hlava-5

Takže shrnuto SKS, Vz 858, SVT, Garand a další vojenské pušky nejsou lovecké zbraně. Na druhou stranu, chápu mysliveckého hospodáře na vesnici, kde vedle sebe žijí a budou žít xy let, aby řekl sousedovi, že na lov s touto puškou nepůjde....
Pokud se podíváte za "kopečky", tak tam taky neuvidíte magora s G 3 co mu zůstala, nebo si ji z nostalgie koupil, aby s ní šel na společný lov.
A nevím, jestli ještě v Německu platí, že na vysokou pod osmičkovou ráži jít nesmíš ?

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

12.02.2014 23:36

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Do Garanda mám oboustranné rámečky 2+2.
Splnuji, :D

Piggy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 24.07.2012 20:38

13.02.2014 13:52

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Lopez píše:Takže shrnuto SKS, Vz 858, SVT, Garand a další vojenské pušky nejsou lovecké zbraně.
To je těžké - mauserovka, mosinka, enfieldka či springfieldka jsou lovecké zbraně?
Mám dlouhou kulovou zbraň a určím si ji k loveckým účelům - stačí to tak?
Když si SKS přepažbím a dám tam schránku na dva náboje, je to 100% košer. Na kolik % to bude, když si jenom vrazím do schránky omezovač?
Jo a na Slovensku stačí nepáskovat víc než dva náboje najednou (resp. 2+1) :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

13.02.2014 15:03

Re: Lovecké zbraně s méně tradičním systémem v naší myslivosti

Lopez píše: ......A nevím, jestli ještě v Německu platí, že na vysokou pod osmičkovou ráži jít nesmíš ?


Min. priemer strely 6,5mm , min. hmotnost 10,0g.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník