ste za lov predovkami aj u nas?

ano
76
78%
nie
13
13%
nepoznam tuto problematiku
9
9%
 
Celkem hlasů : 98
FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

11.01.2015 16:38

Re: Lov s predovkami

To procento slepých/blbých/neschopných fungujících v myslivosti je problém vývoje po r. 1948. A ten je do určité míry podmíněn i tím, že po dvou předchozích válkách bylo dost a dost kvérů, se kterýma má takové kopyto "šanci zaopakovat a vylepšit". Pravda, moc jsem toho zatím neviděl, ale jediné vylepšené rány byly od střelců, kteří by s tou jednou jedinou ránou v klidu fungovali-prostě proto že by nevystřelili, kdyby měli dojem že by to mohlo být na vylepšování. Zato "vylepšených" je k vidění dost. A nejhorší jsou ti, co se smíchem vykládají o "tradiční bavorské zpomalovací ráně" nebo podobně honosně nazvaném bull$*/tu. A tihle jsou vesměs z kategorie, u které nějaké povědomí o zbrani fakt nehrozí a chovají se k nim tak, že by jim po první návštěvě střelnice do týdne zarezl piston, takže by evolučním mechanismem byl vlastně obratem pokoj...


Co se předovky týče, s kulí je to složitější a pro fajnšmekry, protože kule celkem rychle vytrácí a rychleji začne opadat. Ale s ogiválem? 45-70 je uznávaná už i tady jako dost ultimátní kladivo na cokoliv. A když se podržím jen této ráže, tak namouduši je úplně jedno jestli bylo 60-80 grs prachu rozhýbávajících 400-550 grs olova zapáleno v hilzně, nebo přímo v hlavni přes piston. Úsťová rychlost stejná, střela taky (pokud se bavíme o olovu a ne o pláštích), vnější i terminální balistika taktéž. Zejména terminální excelentní. Pravda, potíž máme s vnímáním předovky-pro většinu lidí co vědí oč se jedná je to zbraň střílející projektil o malé hmotnosti, mizerných bal. vlastnostech na malé rychlosti. Brokovnice 28 s jednotnou střelou jim na prase nevadí (kolem 300 grs a z těch nejčastějších krátkých hlavní sotva 400 m/s) , ale z REALu v cal. 45 na 5,5 gramech prachu by dostali psotník-přitom 350 grs na 490 m/s je trochu jiná liga, o lepších střelách nemluvě...
Pak je tu problém, že s žádnou předovkou nelze splnit zadání "do 200 m nechci vůbec přemejšlet kam to de, prostě posadit na plecko a dobrý"-odhady vzdáleností a rozměrů, znalost opadání po 10 metrech-neznámé pojmy pro většinu a čest výjimkám, které tak loví.
Inlajny nic nezachrání, zrovna nedávno jsem viděl tlupu odrostlých puberťáků (kolem 30 let), co měli dojem že inlajna s optikou a saboty z nich udělají střelce.. Darmo povídat, pistolák byl mírně řečeno malý a díry dokonce i 30 cm od sebe byly "fakt o dost lepší soustřel než posledně". Vsedě s oporou...

Luky, kuše-rozebírat to nebudu, jen pro info: rakouští archeologové udělali v 80. letech experiment s lovem kolem 35 ks zvěře vč. jelení, lukem vzor doba kamenná a pazourkovými hroty. Žádný kus se nedoškobrtal dál než 50 m (pokud mu v tom nepomohl svah), i když prvních 10-15 zvládl jako by se nic nedělo-jenže následný drop byl mnohem rychlejší. Střelec a doprovod s puškou ihned vyrážel na pronásledování a sledování, ale co moje informace sahají, snad jen v jednom případě byl lovec dost rychlý aby mělo smysl dávat záraz-prostě nebyl potřeba, doprovod s puškou byl zcela nevyužit.
Jde to. Jenže je to ještě mnohem, mnohem složitější technicky, zkušenostmi ovládání zbraně i mentálně (vnitřní tréning, sebekázeň) než lov předovkou, nemluvě o lovu a "lovu" na jaký tu jsme v posledních desetiletích zvyklí. Na "slastné vzrušení lovu", o jagerské horúčce nemluvě, opravdu není místo. A to je jenom dobře. Na druhou stranu, to že těch pár lidí co by na to měli a chtěli nemůže, je takové "a když mně chcípla koza, tak sousedovi chcípne taky"

Edit:
Rad: +1

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

12.01.2015 8:10

Re: Lov s predovkami

no krasna diskusia sa nam tu rozprudila... :D konecne sa to tu rozhybalo v tejto uhorkovej sezone...
ak by sa aj povolil lov s predovkami, povedzme si rovno, kolko ludi by to prevadzkovalo? myslim ze mozno zo zaciatku by bolo nejake vacsie nadsenie, ale casom by to opadlo a realne by ostali len skalni, ktorym urcite nepojde o maso... mali by chut, cas, zrucnost si vsetko nachystat, odskusat, nastrelit, zver si vychodit !!!! , otestovat a povedzme ten jeden, dva kusy rocne strelene tymto sposobom by im vynahradili polovnicky zazitok mozno aj na cely zivot a urcite viac ako masove jatky "polovnickych masiarov" co bazia po mase a krvi... :evil:
samozrejme by boli vo velkej nevyhode oproti nabojovym a tym by sa oddelilo "zrno od pliev"... ale realne si myslim ze by sa tento lov presunul aj tak vascinou len do sukromnych revirov a zvernic alebo specializovanych revirov pre tenro lov, ktore si myslim ze by nejake aj vznikli... stary paprdaci co pomaly potrebuju gatling by urcite k tomuto ani nepachli...
uz stare indianske prislove hovori " jedna rana maso, dve rany mozno maso, tri rany velky hlad... " :mrgreen:
na podporu tejto zakomplexovanej polovnickej verejnosti urcite nemozme cakat, takze by urcite podkladali polena pod nohy kde by sa dalo, ale tento lov urcite ma opodstatnenenie...
no a o ucinnosti predoviek sa tu nebudem bavit, je to storociami preverena skutocnost...
staci sa prejst po expoziciach loveckych kastielov a zamkov, tu napr. Betliar... no a na svete momentalne nieje zver ktora by sa nedala ulovit predovkou, no a tu v Europe uz ani nehovorim... :wink: samozrejme nebudem lovit 32-kou jelene, diviaky... ide o to zvolit vhodny kaliber a prachovu napln, no a samozrejme vzdialenost strelby pre konkretny druh zvery, ale to je v podstate to iste ako vhodne zvoleny naboj pre konkretnu zver...
Přílohy
medvedku_daj_labku.jpg

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

13.01.2015 17:53

Re: Lov s predovkami

Na sousedním "Hunting shop forum" je takhle debata ještě ostřejší a mám z toho hodně divný pocit. Jedni loví pomocí sokola a dívají se, jak pták trhá úlovek. Jiní používají silné lovecké luky za třicet litrů a mají to přímo vědecky zpracované, jakým způsobem ostří šípu trhá tkáně. A my máme předovky. A budeme mít zážitek na celý život. Osobně bych všechna myslivecká sdružení rozpustil a zakázal. A nechal celou myslivost pouze na profesionálech.
Bylo mně šedesát, ruce se mně netřesou, brejle nepotřebuji ani na čtení, ani na dálku, slyším skoro dokonale a s prostatou potíže taky nemám. Takže ty řeči o starých páprdech si klidně odpusťte.
Když jsem jezdil vlakem za prací, tak jsme s kolegou počítali u okna, kolik ten den uvidíme bažantů a zajíců. A bylo jich hodně. Už i rybáři přecházejí na metodu "chyť a pusť". To máte hlad, nebo je to jen chuť a pocit z neobvyklého zážitku. A klidně mě můžete vymazat a zakázat přístup, je mně to jedno.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

13.01.2015 22:18

Re: Lov s predovkami

Nějak jsem nepochopil, co vlastně chceš říct a jaké lovecké profesionály máš na mysli... Stejně tak moc nechápu rybáře, kteří loví ryby a nejí je... To samé u houbařů. Nedává mi to smysl. Naopak mi hodně dává smysl, že někdo uloví (není důležité jak, když zvíře zbytečně netrpí) a pak zpracuje bezezbytku vše, co zvíře poskytlo... Jaký je rozdíl mezi kusem masa od řezníka a kusem masa z lesa? Žádný, v každém případě k vůli tomu umřelo zvíře...
Co se týče myslivosti, tak je třeba si o ní něco pořádně zjistit... Sama o sobě je přínosem pro přírodu...Ovšem jako všechno i myslivost můžou někteří zprnit... A není to o tom, jestli se loví předovkami, kuší nebo moderními kulovnicemi. :?

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

14.01.2015 0:37

Re: Lov s predovkami

No, asi chtěl říct jen to, že to chce mít pajšl na to, když má někdo potěšení ze zabití živýho tvora. Třeba ten sokolník. Je to zhýralost a bezcitnost nechat škubat živou kořist ptákem a ještě se u toho vzrušovat. To nemůže dělat kdekdo. Zabíjet zvířata je podle mě ospravedlnitelný pouze z důvodů přemnožení, nebo pro obživu. A to může dělat jenom určitá sorta lidí. Já se mezi ně nepočítám.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

14.01.2015 16:07

Re: Lov s predovkami

Protože žeru maso (MASO, ne výrobek Trikatela-Babiše (zkráceně Nebureše) z ekologicky hodnotných surovin jako piliny, soja a klíh) a zároveň jako vzdělaný člověk vím, že maso neroste na stromě, proti lovu bez týrání zvířete nic nemám. Ostatně si myslím, že by mělo být součástí základního vzdělání naučit se přežít v přírodě - tj. rozdělat oheň, postavit přístřešek, zabít, vyvrhnout a vůbec k sežrání připravit cosi velikosti slepice, nebo králíka, vědět co z rostlin se dá jíst, co nikoliv, naučit se to improvizovaně lovit, základy orientace (budete se divit, hromada lidí netuší, že u nás Slunce vychází na východě a zapadá na západě..... což mnohdy k základní orientaci stačí....) Takhle připravenýmu člověku se nestane, že chcípne hlady vedle hromady konzerv, protože je neumí otevřít, a nebo je týden hledaný 500 metrů od vesnice, protože mu došla šťáva v GPSce.


Reklama

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

14.01.2015 19:41

Re: Lov s predovkami

Hungry a Kentan- lépe bych to nenapsal,absolutní souhlas. :wink:

Sokolník-co se asi tak děje v přírodě,ha? :roll:

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

14.01.2015 19:49

Re: Lov s predovkami

Taky žeru maso a když na maso chovám např.králíky-živý tvor,tak ho musím zabít,než ho sežeru.
Taky jsem tě Zdeňku moc nepochopil,protože tu asi nikdo starým páprdou nemyslel zrovna tebe.
Každý má právo na svůj názor a já to respektuji,ale co kdyby začal někdo tobě zakazovat předovku?
Reaguji na tvůj názor na myslivost. :roll:

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

14.01.2015 20:17

Re: Lov s predovkami

Vyrostl jsem na předměstí a věčně jsme byli v lese. Nemám tím pádem problém s přežitím ani se zabitím slepice (jedna slepice, jedna slivovice). Začátkem šedesátých let měli kluci jiné zvyky a zábavy, než je tomu dnes. Kdybych se zeptal svých dospělých kluků, co je to "šicguma", asi by si pomysleli něco o starým dědulovi.
V Oblekovicích na střelnici je v létě překrásně. A když tam nejsou samopalníci a člověk má všechno sám pro sebe, stane se, že než nabijete perkusku, tak se na plac vykolíbe bažant, nebo zajíc. To se mně stalo. Vylezl zajíc, v klidu se poflakoval okolo terčů, určitě tam měl zrovna něco zajímavýho. Sundal jsem pažbu z ramene, sedl jsem si a kochal se tou nádherou. Jistě, že bych ho složil, ale ani by mě to nenapadlo ničit jen tak ze zábavy ten drobný život. On si žije, má své starosti a ve zlomku sekundy by nebyl. S tím mám problém, zabíjet pro zábavu je špatné.
Proto si nemyslím, že předovka-kulovnice by měla sloužit k lovu. Píše se rok 2015. A o myslivcích na střelnici jsem psal. Jeden z nich, vzácná vyjímka, má psa. Pes je samá boule. Když jsem se ptal, co mu je, prý ho postřelil na honu jeden Ital z brokovnice. Pes to přežil.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

14.01.2015 20:59

Re: Lov s predovkami

Zareagujem. Samozrejme ze lov pre zabavu je zhovadilost. Lovit sa ma (podla mna) pre jedlo a ked je to chovny revir tak koli ozdraveniu chovanej zveri. Moze sa stat ze v prihodnych podmienkach lovec skoli tri styry kusy. Ked sa vsak do lesa vrati uz len preto, aby sa tesil z prirody tak je to OK. Ak sa vrati koli tomu zby si zasa zastrielal a zo zastrelenej zveri si bral iba trofej, to je podla mna chore. A takych lovcov je hromada. Zverinu nezeru, lebo sa boja infekcie a lovia iba koli trofeji. Po prve vzdy sa genofond zveri poskodi, pretoze zlozi zopar najlepsich kusov, ktori by sa mali rozmnozovat a odovzdavat to najlepsie do buducnosti. Ale to je uz asi ina tema :-)

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

14.01.2015 21:18

Re: Lov s predovkami

Právě proto,že jsme v roce 2015 jsem pro lov předovkami!Na historii by jsme neměli zapomínat.
Vše je jen o lidech a žádný zákaz atd. nic neřeší.
Taky si myslím,že zákazů už tady bylo dost,nebo snad ne?
Proto mi Zdeňku část tvého příspěvku trochu smrdí totáčem!
A když se pořádně zamyslíš nad tím,co jsi napsal,tak mi nejspíš dáš za pravdu. :wink:

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

14.01.2015 22:33

Re: Lov s predovkami

Hehehe, Virgi, to víš, že můj názor smrdí totáčem. Lesy a vše, co v nich žije, je naším národním pokladem a je nutné ho chránit. Je jedno, jestli lesy vlastní hrabě, nebo Lojza to podědil v restituci. Ať lidé hodí na houby, relaxují a těší se z lesa. Ale zbytek je záležitostí lesních inženýrů a nekompromisních pravidel.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

14.01.2015 23:06

Re: Lov s predovkami

Znipper píše:Zareagujem. Samozrejme ze lov pre zabavu je zhovadilost. Lovit sa ma (podla mna) pre jedlo a ked je to chovny revir tak koli ozdraveniu chovanej zveri. Moze sa stat ze v prihodnych podmienkach lovec skoli tri styry kusy. Ked sa vsak do lesa vrati uz len preto, aby sa tesil z prirody tak je to OK. Ak sa vrati koli tomu zby si zasa zastrielal a zo zastrelenej zveri si bral iba trofej, to je podla mna chore. A takych lovcov je hromada. Zverinu nezeru, lebo sa boja infekcie a lovia iba koli trofeji. Po prve vzdy sa genofond zveri poskodi, pretoze zlozi zopar najlepsich kusov, ktori by sa mali rozmnozovat a odovzdavat to najlepsie do buducnosti. Ale to je uz asi ina tema :-)


Toto su take typicke fejsbukove pravdy.... Zo zveri si zoberie iba trofej? A zvysok co, necha lezat v lese na zemi? V nasich zemiach taketo nieco nepestuju ani najmarnotratnejsi zbohatlici (ti skor naopak). Ak aj pride niekam host a ulovi napr. jelena, z ktoreho si zoberie trofej, kde myslis, ze skonci zverina z toho kusu? V lese pohodena bez hlavy? Kdeze, kdeze.... len treba viac pestovat kontakt s realitou a nie zit na sociálnych sietach. Boja sa infekcie? Akej? Co je toto za strasne bludy....Poskodi sa genofond? Len najlepsie kusy? Co veta, to perla... vsetko hodne diskusii na blesk.cz/topky.sk V skratke - kopa nezmyslov.

Lov predovkami? Preco nie.... takisto lov lukom, kusou. Ti, ktori to vedia, ti to budu aj dlhodobo praktizovat. Ako pri vsetkom inom sa vyskytne spociatku viac nadsencov, avsak prvotna euforia vyprcha a predovka/kusa/luk skonci v kute skrine - tak ako tu uz bolo spomenute. A tie predovky tam skoncia ako prve, pretoze natiahnut luk, alebo kusu je stokrat jednoduchsie... Ak niekto potrebuje usmernenie, nie je problem urcit mantinely tak ako pri beznych gulovych zbraniach (vaha strely, prip. vhodny priemer, dopad. energia).
Takisto sa podpisujem pod Hungryho príspevok...

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

14.01.2015 23:11

Re: Lov s predovkami

blecha.z píše: .... Ale zbytek je záležitostí lesních inženýrů a nekompromisních pravidel.



To urcite.... Prvoradym cielom lesneho inziniera v sucasnej dobe je maximalizacia produkcie drevnej hmoty a minimalizacia skodlivych elementov - volne zijuca zver je jednym z nich. Skus si zistit, aky tlak vyvijaju napr. Lesy CR na najomcov ich revirov, aby lovili v max. moznej miere... Pretoze inak ich neminu kompenzacie skod sposobene zverou.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

14.01.2015 23:16

Re: Lov s predovkami

:-) Lovec, jasne ze nie som odbornik :-) Len som interpretoval, co som pochytil od prave "hosti". Aby som osvetlil - dva ci trikrat do roka sa ocitnem v penzione, kde sa ubytovavaju prave takito "lovci". Buchacky nie za tisice, ale desiatky tisic- naherne zbrane a vecer ked maju cas a nejdu na postriezku ci leje, tak toto pocuvam pri krbe. Totiz o tych parazitoch v mese, a ako to nezeru a ked tak z chovu zo zvernice, kde to osetri aj veterinar, ze im ide iba o parohy ci hlavu diviaka atd tad :-)

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

15.01.2015 7:10

Re: Lov s predovkami

venujme sa teme lovu s predovkami, nerozoberajme tu ulohu polovnictva, kedze hlavnou naplnou je ochrana zvery a lov je az na poslednom mieste ale vacsina si to myli a robi to presne naopak... :evil: humannost ci nehumannost zabijania zvery nieje temou tohto vlakna...
clovek je od prirody predator, lovec, a to sa najblizsich xxx rokov asi nezmeni kym clovek si neuvedomy ze je tiez len zivocich a je tu moznost vyhynutia a priroda sa uz nebude nechavat takto devastovat a nieco proti tomu urobi... :mrgreen: a mozno dojde cas ze pride iny predator a z lovca sa stane loveny... :D
kazdopadne si myslim ze lovci co pouzivaju primitivnejsie nastroje na zabijanie, teda lukmi zacinajuc a predovkami konciac nebudu mat k mesiarstvu tak blizko ako ty co lovia s automatmi...
berme to aj s pohladu zvery, chudak srncek, rano si vyjde na paseku sa napast, a za to ze ma na jednej strane mensi paroh ako na druhej uz by mal byt popraveny? aku ma sancu ked na 300 metrov na posede sedi polovnik masiar s nabitou flintou kalibru 300 WM a len co sa vystrci z krovia prask a je dole... dajme zvery vacsiu sancu.. a pouzitim k lovu napr. aj predoviek ju urcite mat budu... :wink:
neodsudzujem polovnictvo ako take, ale niektory kvazi polovnici maju zvratene predstavy o jeho ulohe... poznam vela polovnikov ktory sa tomuto venuju a za dlhe roky nestrelili nic, nie preto zeby nevedeli trafit alebo nemali prilezitost ale ze si uvedomuju pravy dovod polovnictva, a to je chranit zver aj pre buduce pokolenia... vlacia seno, sol, krmivo do hor a jedinou odmenou je im nadherny pohlad na zver... a este za to ze nic nestrelili musia platit akoze pokutu polovnickemu zdruzeniu... :shock: je to chore... to iste poznam takych co ked nemaju plny mrazak masa a neboli 3 dni v hore hned ich svrbi prst ked daco nezabiju...

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

15.01.2015 13:36

Re: Lov s predovkami

Co se myslivosti ve smyslu chovu a ochrany zvěře týče, lov předovkou by jí v některých směrech mohl hodně pomoct. Těch pár lidí co by u toho zůstali by totiž významně změnili způsob pohybu po lese a vyhledávání zvěře. Když si vezmete, jak relativně často je někde zmínka o nalezeném kusu s nějakým handicapem, dlouhotrvajícím zraněním či jeho bolestivými následky-a přitom vždycky "toho jsme tu nikdy neviděli"... Bodejť, pokud má moderní kulovnice dojít využití svých možností, nebo nemá z loveného kusu nadělat nesesbíratelnou sekanou hned na nástřelu, musí se s ní chodit a lovit nějakým způsobem, resp. na nějaké vzdálenosti. A části revírů tak zůstávají přesně podle úsloví o tmě pod svícnem, protože s moderní zbraní se v nich prostě moc dobře lovit nedá.
Ti co by lovili s předovkou proto, že chtějí a baví je to, by takové enklávy zařadili hodně vysoko. A ubylo by kusů co po lehkém střetu s autem a nedohledání (pokud byl střet vůbec hlášen) zacházejí i týdny na zhmoždění vnitřních orgánů atd.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

15.01.2015 19:39

Re: Lov s predovkami

Když se to celé shrne, je zde hodně pro i proti. Je tu hodně rozumných názorů z jedné i druhé strany. A je fakt, že předovkou se lovilo a loví stále.
Co tedy považujete za adekvátní zbraň, jakou ráži by měla mít a na jakou vzdálenost je podle vás rozumné střílet. Druh střely a davka prachu. Vycházejme z dostupných materiálů.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

15.01.2015 20:10

Re: Lov s predovkami

Mluvit o tom jaká zbraň je optimální je blbost. Smysl má stanovit minimální ráži (průměr střely) a minimální úsťovou energii pro danou kategorii zvěře.
Ostatně nač vynalézat dávno vynalezené. Kulovnice Jäger je jaksi výsledkem mnohaletého hledání optimální kulovnice pro Evropu....

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

15.01.2015 20:49

Re: Lov s predovkami

Nebyl bych tak radikální jako Kentan (osobně Jaeger považuju za výsledek vývoje zbraně pro určitý způsob lovu ne zcela odpovídající všem dnešním potřebám), ale z jiných důvodů.

To podstatné je, že jeden z argumentů "myslivecké veřejnosti" (čti: těch senilních páprdů bez šajnu pro zbraň) proti povolení lovu s předovkami by byl vzestup pytláctví-logiku tohoto argumentu mi ještě nikdy nikdo nevysvětlil. Řekl bych, že problém není v nepovolenosti, která je pochopitelně v daném případě každému pytlákovi ukradená, ale v obavách "aby to fungovalo".
Každopádně, přitom kdo všechno to tu může číst a přitom, že je to monitorované fórum, bych tady nic v tomto směru nerozebíral. Kdo ví a umí, ten to nepotřebuje (a už vůbec nepotřebuje dělat nějaké blbiny), kdo neví a vyzná se dokáže si dohledat zbytek informací, aby si udělal představu (a taky nedělá blbiny, protože má své kvéry rád). Většině zbytku nevědomost v tomto směru nijak nepřekáží a nevadí a té menšině nebudeme dávat návod.
Až dojde na pracovní skupinu pro přípravu změny legislativy, klidně se hlásím do řady na vysvětlování a všemožné demonstrace. Ale do té doby bude podle mně moudřejší, když si to necháme pro sebe. Tlaku (pokud se těch pír lidí dá tak nazvat) na povolení lovu předovkami a mechanickými zbraněmi by fakt neprospělo, kdyby se někde nechal načapat trouba s inlajnou a očima navrch hlavy, že "se tady dočetl že to bude fungovat, chtěl to zkusit a ono éééé... se to nějak pos..." A je úplně jedno, jestli to bude puberťák (bez ohledu na skutečný věk) co chce "gun" ale bez papírů, nebo pytlák v mysliveckém.


Edit v reakci na velmi případnou poznámku moderátora na další straně:
..."mysliveckou veřejností" (čti: těch senilních páprdů bez šajnu pro zbraň)... jsou opravdu míněni ti, kteří splňují popis-bohužel jsou taky dost slyšet a z pozice různých čestných členů, předsedů a nevímčehoještěvšeho občas neuvěřitelně ovlivňují věci po kterých jim vlastně nic není.
Ti, ktří myslivost berou vážně a poctivě se vším se v tom označení doufám nenajdou, už proto že s řadou z nich se dá normálně mluvit na technických a ne dojmologických základech z agentury Jednapanipovidala. Proto je (myslivecká veřejnost" taky v uvozovkách.
Naposledy upravil FrantaB dne 16.01.2015 10:28, celkově upraveno 1

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků