Uživatelský avatar
PiDiBi
 
Příspěvky: 1959
Registrován: 20.01.2004 11:30
Bydliště: Snoqualmie

06.07.2004 16:47

long range shooting

v dobre vire predpokladam, ze ten soft je legalni a volne siritelny 8)

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

07.07.2004 22:17

No ja to beru tak ze je to plne funkcni demo ... kazdej soudnej si to zkusi a pak samozrejme koupi ne? ... takze jeste maly dodatek: http://www.shooterready.com/cdorder.html :wink:

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

29.01.2005 12:37

AWM

Tomuhle říkám správná odstřelovačka.
Pozor film je 26Mb velký! Délka filmu je ca 15 minut a Quick Time to přehrává bez problému

http://www.sniper.cz/web/accuracy.mov

Bohužel kvalita není až taková jak bych si představoval. Neměl jsem original. Jen kopii na VHS, takže překopírování na digitál a pak do počítače komprimovat.

figi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 105
Registrován: 03.01.2006 14:28

03.10.2006 15:08

Výměna hlavně není přeci jen levná a úplně jednoduchá záležitost. Kdy ji ale vyměnit ? Shiva říká u BR speciálu 1000 - 1500 ran, Balda tu někde tvrdil, že má u varminta 308 už 2000 ran a zdá se mu, že to střílí pořád líp, zajímá mně, jaké máte zkušenosti u různých ráží (co je rozhodující - rychlost střely ?) a kdy má padnout rozhodnutí k výměně hlavně.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

03.10.2006 16:56

asi jsi nepochopil podstatu. Výměna hlavně je potřeba když přesnost klesne pod tvůj snesitelný požadavek. Vzhledem k vysokému požadavku na přesnost (0.1-0.15 MOA) BR zbraní a zvláště pak zbraní s vysokými tlaky (6.5-284 např.) se náběh po ca 1000 výstřelech tak vypálí, že buď hlaveň vyměníš nebo uděláš novou komoru.
U normálních zbraní typu Varmint, pro běžné střílení a v běžných rážích (ne magnumových, tam je životnost také menší) je "životnost" několikanásobně delší. Pokud si někdo stáhne film o AI a bude poslouchat komentář k testu kde se střílí zásobník za zasobníkem a hlaveň se chladí ponořením do sudu s vodou a do otevřeného závěru se leje voda konví. Tak se říká, že zbraň střílela po tomto testu stále přesně. Ale nepochytil jsem slovíčko "stejně" přesně.
Myslím, že běžná životnost .308 za studena kované hlavně je kolem 20.000 ran.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

03.10.2006 18:05

Jak píše SHIVA: potvrdím, vím o varmintu s 15000 ranama a furt je s jeho rozptylem majitel spokojenej a je to dost akurátní pán, kterej by rozptyl 2 cm na 100 m nesnesl.


Reklama

figi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 105
Registrován: 03.01.2006 14:28

03.10.2006 22:39

Shivo, myslím, že pochopil. Ale
- co je parametr určující životnost hlavně ? Píšeš, že je to tlak, takže rychlost střely je nepodstatná ? A proč je tedy u magnumových ráží menší životnost ?
- 308 má povolený max tlak 3600 bar, mají ostatní ráže s takovýmto max. tlakem stejnou životnost ?
- projeví se zhoršení rozptylu u opotřebené hlavně rovnoměrně, nebo jsou to nejprve jen některé rány, třeba každá třetí až čtvrtá ?
- jaký vliv na životnost má vzdálenost střely od drážek ?
- jaký je vliv průměru střely ?
- je rozhodující opotřebení přechodového kužele (náběh ?), nebo i jinde v hlavni, např. drážky na ústí hlavně ?

Jaký rozptyl představuje ona všude udávaná životnost 20 000 ran hlavně ráže .308 ?

Jaká je při stejném rozptylu životnost hlavně ráže 223 ?

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

04.10.2006 1:44

figi píše:- co je parametr určující životnost hlavně ? Píšeš, že je to tlak, takže rychlost střely je nepodstatná ? A proč je tedy u magnumových ráží menší životnost ?

Opotřebení hlavně závisí na několika věcech. Správný způsob čištění je jeden z nich. Nesprávným čištěním se může poškodit ústí hlavně, náběh do komory (to se stane většinou použitím špatného nářadí a technikou.) Poškození v hlavni, záleží na kvalitě hlavně, pečlivosti a použitých chemikálií. Další faktor co ovlivňuje opotřebení je vypalovéní hrdla, náběhu či jak se to česky jmenuje. To vzniká pří hoření prachu. Plyny předběhnou střelu a vypalují náběh. Plyny předběhnou střelu vždy, takže je celkem jedno, jakou rychlostí střela letí.
figi píše:- 308 má povolený max tlak 3600 bar, mají ostatní ráže s takovýmto max. tlakem stejnou životnost ?

Je celkem nepodstatné jaké tlaky má co "povolené". Čím vyšší tlak, čím prudčí hoření, tím větší nápor na náběh. Samozřejmě to platí i po tom co střela je již v hlavni. Magnumové ráže mají víc prachu, a co mi nedošlo, je to že je to otázkou doby hoření prachu.
figi píše:- projeví se zhoršení rozptylu u opotřebené hlavně rovnoměrně, nebo jsou to nejprve jen některé rány, třeba každá třetí až čtvrtá ?

Prostě se zhorší soustřel.
figi píše:- jaký vliv na životnost má vzdálenost střely od drážek ?

to nevím, ale definitivně to má vliv na přesnost.
figi píše:- jaký je vliv průměru střely ?

Nechápu otázku. Přeci přebíjíš střelami jmenovité ráže.
figi píše:- je rozhodující opotřebení přechodového kužele (náběh ?), nebo i jinde v hlavni, např. drážky na ústí hlavně ?

Poškození ústí hlavně, je závažný faktor pro přesnost, vypálením náběhu vznikne nežádoucí mezera mezi střelou a náběhem. to má za následek zhoršení přesnosti. V prvotním stádiu se to odstraní mělčím usazením střely, ale logicky se zvětší prostor pro hoření prachu v nábojnici a vytahovací síla. Takže je potřeba hledat novou navážku. Nejmeší (můj subjektivní názor, netestoval jsem to) je poškození hlavně někde mezi ustím a náběhem. Určitěto na přesnost vliv má, ale věřím, že pokud se nejedna o BR střelbu, nebo hlaveň není vydutá nebo jinak vážně poškozená, tak si toho nikdo nevšimne.
figi píše:Jaký rozptyl představuje ona všude udávaná životnost 20 000 ran hlavně ráže .308 ?

To by měl určit výrobce. Dá se předpokládat, že dnes většina výrobců zauručuje 1 MOA. Osobně jsem nevystřílel tolik nábojů ze všech mých dlouhých opakovacích zbraní dohromady, takže to opravdu nevím, obrať se na výrobce.
figi píše:Jaká je při stejném rozptylu životnost hlavně ráže 223 ?

Záleží ta na několika faktorech. Kvalita hlavně, materiál hlavně, způsob výroby hlavně, laborace nábojů.

Nejsem fyzik, uvedená vysvětlení nemusí být fyzikálně úplně přesná, ale principiálně jsou správná.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

04.10.2006 7:56

Se Shivou 100% souhlasím jen si dovolím doplnit jeden praktický postřeh, a to ten, že menší průměry ztrácí přesnost poměrně rychleji než větší ráže (6mm x 308), dle kamaráda co učí na matfyzu to může být způsobeno "změnou směru toku plynů při přechodu z hilsny do náběhu", lidově řečeno že když se plyny rozpínají v hilsně určitého tvaru a spalovacího prostoru, a pak se musí menší dírou vyfouknout ven, tak čím menší díra, tím víc horké plyny mění rychle svůj směr a užší tryskou jakoby víc "řežou jako autogen"........ Srovnávali takhle .308 a .243 a tam je eroze způsobovaná plyny mnohem vyšší.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

04.10.2006 8:18

To má logiku. Ale nějak mi to případá, že tam bude tím pádem vyšší tlak. Takhle totiž funguji všechny tzv. wildcat knock down náboje. 7-08 z .308, stejná nábojnice, průměr seškrcený na 7mm, sražená ramena. Pokud budem brát jen maximální navážky (teoreticky) tak abych nepřekročil max. bezpečný tlak v komoře, musím laborovat s prachem ev. s váhou střely. Pomalu hořící prach pravděpodobně nepřekročí max. tlak v nábojnici, ale tím že bude hořet bude i déle vypalovat náběh.
Ale tohle opravdu už není až tak moje parketa. Určitě se to dá vyjádřit matematicky.
Já laboruju aby mi to střílelo co nejpřesněji, no a až to přestane střílet přesností jakou jsem ochoten toleravat, tak udělám jeden z možných kroků k navrácení přesnosti.

momentalneanonymny
 
Příspěvky: 1147
Registrován: 21.06.2006 21:56
Bydliště: Slovenská republika

04.10.2006 9:08

p1 krat v1 = p2 krat v2

Kvapalina /teda aj plyn v teorii tusim je tak posudzovany/ v rure s priemerom 1 m bude mat tlak p1 velmi vysoky a rychlost v1 nizku, ale ked sa potrubie zuzi na priemer 0.1 m, cela situacia sa zmeni, teda p2 bude nizke a naopak narastie rychlost v2.
Teda podla mna rovnako vysoky tlak v mensom priemere znamena vacsiu rychlost, teda vacsiu kineticku energiu, teda vacsiu schopnost konat pracu, napr. sposobovat mikrociastockami unasanymi plynmi prip. aj molekulami samostnych plynov postupne opotrebenie hlavne.

Ale nie som fyzik ani chemik, to je len spomienka z cias mojho -nast veku.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

04.10.2006 10:36

Shiva napsal:....vypálením náběhu vznikne nežádoucí mezera mezi střelou a náběhem....

Nechci poučovat, ale myslím, že se "náběhu" říká podle ČSN "přechodový kužel".(není totožný s dosedacím kuželem)

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

04.10.2006 10:55

OK, nevím kdo z nás zná ČSN, já ne, a když jsem se snažil najít odporové jednotky podle normy uvedené v zákonu, tak jsem to prostě na webu nenašel. Snažím se používat české výrazy, protože vím, že drtivá většina účastníků diskuzí jiným jazykem nevládne (kdyby vládla, tak se nebudou tady ptát a koupí si první hloupý manual od výrobce střel, prachu apd.) tam si to přečte.
Přiznávám, že v počítačové, fotografické a zbraňové problematice mám problém s českým jazykem. Za mého skoro douholetého pobytu v zahraníčí, jsem tyto znalosti ziskaval v jiných jazycích a v česku se je teprve učím (teda jen z donucení, protože co si čeští jazykovědci vymýšlí za hovadiny jen žasnu).
tudíž mám namysli část "throat".

Trandak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 232
Registrován: 20.09.2006 9:20
Bydliště: Praha - Smichov

04.10.2006 11:12

Mel bych dotaz - chtel bych se zeptat, jaky neblahy vliv by melo pouzivani nabojnic o cca 1,4 mm kratsich (krcky) nez je original nabojnice pri dodrzeni potrebne OAL (aby nedochazelo k vypalovani prechodoveho kuzele). Jedna se mi o razi .257 WBY mag v kombinaci s WBY MK V Accumark flintou. Sleduju-li vasi diskusi o zivotnosti hlavne - mam usmev na rtech - mam v tom lauf od Kriegeru (http://www.kriegerbarrels.com/) a oni sami garantuji v teto razi 1000-1500 ran (a pokud mozno se stredne tezkou az tezkou strelou - 100-115 grs; pri pouzivani 87grs a Vo cca 1200 je zivotnost asi 1000ran). Jooo draha hracka...

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

04.10.2006 12:15

Trandak píše:Mel bych dotaz - chtel bych se zeptat, jaky neblahy vliv by melo pouzivani nabojnic o cca 1,4 mm kratsich (krcky) nez je original nabojnice pri dodrzeni potrebne OAL (aby nedochazelo k vypalovani prechodoveho kuzele).

Pokud zachováš minimální rozměr nábojnice, tak nevidím problém.

Trandak píše: Jedna se mi o razi .257 WBY mag v kombinaci s WBY MK V Accumark flintou. Sleduju-li vasi diskusi o zivotnosti hlavne - mam usmev na rtech - mam v tom lauf od Kriegeru (http://www.kriegerbarrels.com/) a oni sami garantuji v teto razi 1000-1500 ran.

To je sice hezké, Krieger, Border, Lilja jsou v současnosti nejkvalitnější hlavně. Sám mám u .308 a .223 krieger a u .338LM Border, ale nenapsal jsi co garantují. Předpokládám, že BR přesnost. což je u tvé zbraně neaplikovatelné. WBY není BR system a bude zapříčiňovat větší chybu než hlaveň po 2000 výstřelech a možná i po více. Samozřejmě že se náběh může vypalit tak, že nebude splňovat (tím myslím komora) CIP a bude se muset zkratit (hlaveň) ze zadu a udělat nová. To opravdu nevím.
Všechny 3 uvedené firmy používají technologii výroby tzv. "rifle cut" pro své hlavně. Proto by se měly před praktickým používáním lapovat. Jinak jejich přesnost dostane za uši po prvnich 20 výstřelech. Proto je jejich BR přesnost garantovaná na relativně málo ran. A jak už bylo napsáno, záleží to na ráži.
Hlavně za studena kované, se na tuto přesnost nedostanou ani náhodou, navíc zpracovaní materiálu je při jejich výrobě úpně jiné. Takže životnost přenosti do 1 MOA je v klidu 20.000 ran. Samozřejmě, že je to od ráže k ráži.

Trandak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 232
Registrován: 20.09.2006 9:20
Bydliště: Praha - Smichov

04.10.2006 13:08

To Shiva
... co to je zachovani mimimalniho rozmeru nabojnice? Nabojnice ma predepsanou max. delku (popr. je mozne si to prizpusobit podle komory). Me se jedna o to, ze mam reformovany nabojnice, ktery maji bezvadne udelany dosedaci radiusy (u WBY nejsou kuzely), ale jsou o cca 1.4mm kratsi, nez by mely byt. Domnival jsem se, ze pri tlaku cca 4400bar dojde po prvnim vystrelu k "protazeni" nabojnice (jako je tomu u vetsiny razi),ale bylo zklamani - po kazdem prebiti doslo k protazeni pouze o 0.1mm (opakoval jsem tento pokus 3x stale se stejnou hilznou). Strela byla usazena tak, aby OAL byla "friendly" k prechodovemu kuzelu (minimalni vzdalenost od drazek - eliminace volneho letu pred zariznutim do vyvrtu). Jde mi o to,jaka rizika hrozi? (jestli se bude napalovat ten 1.4 mm spalinama, nebo se bude vypalovat a budou pak praskat original nabojnice...?
Co se tyce lapovani vyvrtu - na strankach Kriegeru ve FAQ se nekdo pta jestli jsou ty vyvrty lapovany a odpovidaj, ze ano...tak nevim...

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

04.10.2006 16:03

Minimální rozměr, mám namysli, dostatečnou délku krčku k tomu, aby byla střela usazena dostatečně hluboko. Běžné pravidlo je, že minimální bezpečná usazovací hloubka je ráže.

určitě se to vypalovat a napalovat bude, jestli víc než normálně to opravdu nevím, ale myslím si že ne.

Lapování.
Vím, že uvádějí, že lapují. Já jsem všechny hlavně zatím lapoval, a vždy jsem zjistil, že to bylo zapotřebí. Pozná se to podle toho jak se hlaveň zasírá a jak dobře jde vyčistit.

Trandak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 232
Registrován: 20.09.2006 9:20
Bydliště: Praha - Smichov

04.10.2006 16:52

Tak tu minimalni usazovaci hloubku bych mel splnenou bez problemu (WBY ma extremne dlouhy krcky - dano dobou vzniku teto raze - 1944) - prumer strely je cca 6,5 - krcek 7,5mm.
Ref toho napalovani nejakym bordelem - po 15 ranach jsem vsunul volne (ne zaverem) standardne dlouhy naboj a zadny odpor (nanos) jsem nepozoroval. Strilim Nc prachem ? patrne od Normy - vykonem odpovidajici ACC 3100. Vyhori narosto perfektne, lauf cistej jak sklo (mam vystreleno zatim 60 ran (20 SIE 100grs, 20 NOS 115grs, 20 S&B 115grs). Zatim jsem ve stadiu nastrelovani.
Zajimavy poznatek! Co se tyce tech S&B strel - vyrabela je Vlasim i za komunistu v medi!!! Jako snad jediny. Bylo to do 6,5x52R (25-35W) na export do USA.

tibi1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.10.2006 19:08

05.10.2006 19:46

no pekne sa totu "mele" tak to ma byt...po precitani par prispevkov dozadu mi vsak unika potom myslienka koncepcie shotmagnumov a obdobnych rum nabojov, preco by potom boli vkladane do ich vyvoja dalsie financie včetne marketingu a reklamyked fyzika skratka nepusti...ale ak sa to aplikuje na lovecke kulovnice kde sa predpoklada 1000 vystrelov za zivot polovnika tak nech...osobne si myslim kedze sa tu neutvoril konkretny zaver o opotrebeni a zivotnosti hlavne že nachylnost vyvrtu je umerna vypalovaniu komory ak nebereme do uvahy extremy podla mna napr. 223WSSM pri. 243WSSM. Pri klas. razach (najbeznejsia 308) by som sa skor obaval ze mi odide ustie ktore je mozne "odpilit" a pokracovat s hoc nejakym ubytkom Vo ako menit komplet lauf vdaka komore hoc aj operacia skracovania hlavne nie je ziadna hracka. Predpokladam ze ako sa Figi pytal na vplyv velkosti raze na opotrebenie - bude na tom s minimalne 50% uspesnostou na tom 7,62 oproti 6mm lepsie uz len vdaka masivnejsim drazkam a poliam. Podla toho co sa mi podarilo vycitat s www.6mmbr.com to jasne dokazuje 30BR vs. 6PPC a ine hračky....a čo je najvačšia sranda pri rovnakych ustovkach avšak lepšich vahach v prospech 30BR. Takze 308 je v podstate tak optimalna či už z ekonomickeho prip. praktickeho hladiska vynikajuci kompromis že mam pocit že ked ho logistika NATO konštruovala nemala ani šajnu aky nadčasovy naboj priviedla na svet ufff-nečakal som sa ze sa tak rozpisem...sorry...aj za pravopis..myslienky letia ale prsty nestihaju....

tibi1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.10.2006 19:08

05.10.2006 19:49

Shiva, zaujimalo by ma aky mas postup pri čisteni laufu svojej 308W a aku chemiu pouzivas, dik

Další

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník