Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

21.08.2019 10:14

Re: long range shooting

Ještě jednou Vám všem děkuji za názory, vážím si toho.

Nemám v úmyslu si kupovat to nejlepší. Nemám neomezený rozpočet. Jasně, že by se mi líbilo něco od GA Precision :-) , ale musím stát nohama na zemi. Po všem, co jsem nastudoval včetně Vašich názorů mi to vychází na 6.5 Creedmoore a protože mám nějaké možnosti dobrého nákupu, tak to bude nejspíše Ruger Precision Rifle 6.5 Creedmoore.

Je mi jasné, že se nevyhnu přebíjení, což je stejně něco, o čem už nějakou dobu přemýšlím. O důvod více se na to vrhnout.
Na závody se přijedu podívat moc rád, jen mi to tento víkend nevyjde (už jsem něco slíbil). Rád Vás poznám osobně.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

21.08.2019 10:47

Re: long range shooting

Nedá mi nepodotknúť, že Tikka TAC A1 je lepšia puška ako Ruger, možno o niečo drahšia, ale do Rugeru by som nešiel. Vídavam tie zbrane na našich súťažiach, mal som ich mnohokrát v ruke. Spracovanie, chod záveru, robustnosť, to všetko je v prospech Tikky.

Pozri sem, tu ich majú skladom: https://www.zbraneastrelivo.sk/tikka-t3 ... -mt5-8-24/

Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

21.08.2019 11:19

Re: long range shooting

Na tyto Rugery jsem zatím slyšel jen chválu

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

21.08.2019 11:50

Re: long range shooting

Jo jasně ale, předpokládám že tu chválu jsi slyšel právě od majitelů těch Rugerů kteří si zřejmě z Tikky nikdy nestřelili. :D
Teď vážně když už jsi si nechal opravdu dobře poradit od borců jako je Lovec 1 a pod. (pročti si pořádně fóra a zjistíš že každý se zkušenostma jako má Lovec1 ti poradí stejně) tak jdi radši do té Tikky která je sice o něco "málo" dražší, ale zároveň je kvalitativně minimálně o třídu víš!!!
No a cena je polemická protože až po roku zjistíš že Rugera chceš prodat aby jsi si mohl koupit tu Tikku kterou Jsi si "měl" koupit hned, tak projedeš zbytečně daleko větší prachy ,které by si mohl použít třeba na to přebíjení.

Nikdo netvrdí že Ruger je špatný, ale Tikka NENÍ Ruger !!!

Dobrá rada nad zlato! :D

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

21.08.2019 15:27

Re: long range shooting

Ruger je super pracovní puška do lesa.Nic víc.

gawein
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 03.12.2008 1:02

01.09.2019 10:12

Re: long range shooting

Ještě se vrátím k 6,5 PRC
Nábojnice: PRC začíná dělat i Bertram. Hornady sice není žádný zázrak, ale creedmoor byl dlouho k dostání jen od výrobce.

Výkon: 6,5 PRC je ekvivalent 6,5 284. Pokud hledáte nějaký zásadní nárůst výkonu, tak si pořiďte 6,5-300 WSM nebo 264 WM či Nosler.

Reálné jsou rychlosti u 26 " hlavní 143 gr ELD do 3100f/s a 140 Berger lehce nad 3100, při přesnosti kolem 0,25 MOA.

6,5PRC asi nebude jako creedmoor ve světě sportu, ale má potenciál být jak creed ve světě lovu.

Pro lovce kteří chtějí výkon 6,5-284 nabízí menší zpětný ráz, delší životnost hlavně. Teď si odmysleme přebíjení. Hodně lidí si chce koupit pušku a náboje a jít rovnou střílet nebo lovit a tovární munice je věc kde je Hornady lepší než 6,5-284 . V precizi, balistice i výkonu. Munice od Hornadyho chodí stabilně pod 0,5 MOA.

Nejsem agent od Hornadyho, jen jsem nerad když se předem odsuzuje něco jen na základě teorii.

Ještě k 7mm Practical. To je ráže která má velký potenciál, ale nestojí za ní giganti jako Hornady apod. Kdo chce střílet magnumovou ráži tak vřele doporučuji jak po ekonomické tak i po stránce přesnosti.


Reklama

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

13.09.2019 21:16

Re: long range shooting

existuje na strieľanie na 100-300m aj "slabší" kaliber ako .223 rem? (slabší myslené=nižší spätný ráz, vyšší komfort pri streľbe)

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

13.09.2019 21:24

Re: long range shooting

Asi .22LR - tzv "pravdepodobnostný" kaliber. Pravdepodobne trafím, pravdepodobne nie! :D

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

14.09.2019 10:48

Re: long range shooting

204 Ruger, old school 22 Hornet... nájdu sa aj iné, otázna je dostupnosť streliva, resp. ak človek prebíja, tak či sa dajú zohnať vhodné komponenty.

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

14.09.2019 22:30

Re: long range shooting

jáj dostupnosť :oops: no nič, nebudeme vymýšľať.
čo si myslíte o tomto na/do 300m?
https://www.zbraneastrelivo.sk/tikka-t3 ... rd-23-7in/
prípadne myslíte, že existuje (či niekto vyrába) na tú Picatinny lištu aj diopter (keby som chcel strieľať na 100m bez optiky)?

Béďa
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 406
Registrován: 11.10.2011 19:23
Bydliště: Pečky

14.09.2019 23:25

Re: long range shooting

Nevím jak na 300 m, ale v benchrestu se dlouho používal 222 rem., ale nejsem si jistý zda to nebylo jen do 200m

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

15.09.2019 10:27

Re: long range shooting

tuto zbran mám, je nutný do ní přebíjet, viděl jsem s ní i střelbu na 1000 m.
Otázkou je kolik vydrží ran při potřebné rychlosti.Dál bude třeba umět hodně dobře číst vítr, protože jeho vliv na takovou dálku bude větší než jiníé ráže.

Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

18.09.2019 11:23

Re: long range shooting

17HMR
Zbrojovka prodává konverzní sety na své malorážky řady 455 za zajímavé peníze. Celkové náklady na pořízení takové zbraně jsou myslím také zajímavé

djgas
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 13.11.2016 7:58

12.10.2019 7:51

long range shooting

Stojím před rozhodnutím zda Ruger Precision (nivy model)nebo Tikka TAC 1A cenove stejne ,prodávají se taky stejne ,spíše zda má někdo zkušenosti osobní?

ventovr6
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20.03.2019 16:58

01.03.2020 11:15

Re: long range shooting

Zvažuji koupi Remington 783 HB 308win, spíš rekreacni střelba na max 375m,nemate sní někdo osobni zkušenost a jaka delka hlavně by byla lepsi 16" či 24". Předem díky za odpověď.

Uživatelský avatar
Balda
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 729
Registrován: 04.09.2005 0:56
Bydliště: 33UWS0325

01.03.2020 12:08

Re: long range shooting

Osobní zkušenost jen s Tikka Tac 1A ....chodí 0,5MOA i na Lovexu se 167gr střelou.
Když Remington / tak 700 a model Police :!:

locki
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 09.10.2009 20:35

24.03.2021 18:23

Re: long range shooting

Neboť to tu zdechlo, občas si odložím svoje poznámky a zkušenosti s návratem k přesné dlouhé opakovačce. Po tolika letech, že se všechno změnilo, takže začínám vlastně z nuly co se týká vybavení a jen někde vzadu mám pár návyků a zkušenosti z "pravěku". :-) Třeba to někomu, kdo taky uvažuje pomůže v rozhodování, že není sám, kdo zkoumá od začátku a hlavně doufám, že se doba brzo srovná a tahle zábavná disciplína poroste. Zatím tomu v Čechách můžeme říkat long range dost v uvozovkách, protože bohužel nemáme veřejné long range střelnice... Poslední rok jsem věnoval přípravám a nasávání informací. Především z Ameriky, kde to jede, určují se a vznikají tam trendy.

Základ byl srovnat si účel. Baví mě vyhrát si se vším a střílet opravdu přesně, takže klika, žádné samonabíječky. V těch tu kvalita na opravdu přesné delší střílení zatím není. Když náhodou je, stojí z mého pohledu nesmysl a s kopcem nevýhod pro můj účel. Po pečlivém zvážení všech informací a využití i tohoto fóra jsem to vyřešil následovně...

Dilema ráže - 308 nebo 6.5CM jsem vyřešil tím, že 223REM. Už vidím, jak se kdekdo chytá za hlavu co s tím chci dělat, ale pragmaticky vzato, pokud člověk nemá s puškou jiné úmysly, než dělat díry do papíru a zvonit na gongy, je to do těch našich 500 metrů v pohodě. Reálně odstřílím 99% v příštích letech do 500 metrů. Z toho podstatnou část jen do 300, podle střelnice, kam z Prahy vyjedu. Až bude do hodiny cesty (a nebo vůbec v Čechách) alespoň jedna veřejná kilometrová střelnice, v klidu propadnu 6,5CM mánii a přikoupím si pušku v téhle ráži. Tady v Čechách jsem za ten poslední rok narazil až na výjimky na velké zaměření na 6.5. Reflexi proč je potřeba na 300 až 500 metrů už jsem moc neviděl bez jakékoliv mé snahy zpochybnit, že to je výborný náboj. Ve Státech je běžné doporučení pro lidi, kteří mají možnost střílet jen do 600y 223 s lehkou poznámkou - alespoň se naučíš vítr. :-) Tak uvidíme, jak s tímhle rozhodnutím do 500 metrů prakticky pochodím. Každopádně precizní přebitý náboj v 223 vyrobím podstatně levněji, než 308, nebo 6,5CM, které vychází zhruba stejně. O továrním se nemá smysl moc bavit, ale rozdíl v ceně Match munice odráží stejný poměr jako u přebíjení. Výhody 223 oproti 6,5 vidím i v tom, že pomaleji sežere hlaveň a ta se tolik nehřeje. Přece jenom je to podstatně méně prachu.

Puška - je to o penězích a na začátek jsem chtěl jít nějakou střední cestou s perspektivou. Vylezla mi z toho tovární chassis puška. Klasické pažby bez ohledu na materiál považuju pro sebe za méně vhodné a obecně překonané. Dnešní top v tomto směru je Savage 110 Elite Precision. Výborné chassis od MDT s arca railem v celé délce, plně stavitelná včetně kolmé ručky a seriozní nerezová hlaveň. I česká cena akceptovatelná...ale...ve Státech je nejhorší situace za posledních několik desetiletí ve všem ohledně zbraní. Vše vykoupené a čekačka je, dle informace dovozce Savage, rok plus a bez záruky. :-( Rozumně dostupné jsou tu teď nějaké Remigtony, Bergary a Tikky. Pokud se pohybujeme ve střední cenové kategorii. Nakonec jsem skončil u Tikky T3x TAC A1 ve zmíněné 223REM, 24 palců hlaveň, 1:8 twist. Proč ne u varmintové, jak tu někdo o pár příspěvků výš doporučoval? No právě proto, že bych pažbu mohl odnést do té žluté popelnice, dokoupil bych chassis (pokud by bylo) a až na o fous těžší hlaveň bych na tom byl stejně. Finačně hůř a pokud bych trval na velmi příjemné funkci sklopné pažby, tak výrazně hůř.

Potěšilo, že u TAC a varmintů SAKO uplatňuje stejné standardy přesnosti jako u svých vlastních řad pušek, takže garantuje subMOA přesnost na pětirannou položku. Tak uvidíme. Co je smutné jsou zásobníky. Když Tikky TAC rozbalují naši kolegové ve Státech, nebo v Austrálii mají k nim automaticky 2 zásobníky a třetí dostanou často zadarmo jen za registraci u Tikky. U nás jeden a další za tu jejich drzou cenu, ale to je zatím jediná výtka. V krabici je velmi pěkná úsťovka, prodlužky na pažbu a nějaké drobnosti. Excelentní zpracování celé zbraně.

Optika - zase jsem lovil ve (nižší:-) střední třídě a nakonec přímým srovnáváním Vortexu PST II 5-25x50 a Vortexu Strike Eagle 5-25x56 jsem něco ušetřil a odnesl si ten druhý. Moje oko nevidělo v podstatě žádný rozdíl v obraze. A to bylo dost škaredé počasí. Jediné, kde bylo PST subjektivně lepší je pupila, větší tolerance na usazení oka za puškohledem. Za osmičku navíc mi to nestálo. :-) Vortex nejen proto, že je prověřenou značkou pro tenhle typ střílení, ale ve FFP s podsvícením a s výbornými osnovami nemá v téhle cenové hladině příliš konkurenci.

Montáž - přímé porovnání Spuhr a Audere vyhrála druhá z nich. Jediná malá výhoda Spuhru byl ten jejich instalační tool. Audere subjektivně stejně dobrá a lehce levnější. Bez sklonu, protože puškohled má i s instalovaným zero stopem rozsah mnohem větší, než reálně využiju.

Nohy - Atlas CAL. Středně široký bipod. S touto konkrétní puškou je hlaveň lehce pod vrcholem trojúhelníku nohou, tak by to mělo být ok. Uvidíme.

Takhle se mi to poskládalo s vizí mít opakovačku na přesné střílení, nešetřit tam, kde to zásadně vadí a zároveň na začátek nekupovat věci, kde za 10% bonusu zaplatím 90% ceny. ;-) I tak to je celkem ranec peněz, ale myslím to s tím vážně, čemuž to snad odpovídá. Člověk si musí udělat radost a když to podfinancuje, tak je pak pořád na pochybách, kde je chyba. Snad jsem trochu pojistil, že chyby budu hledat u sebe. :-) Bohužel to dnes díky situaci v Americe letí cenově nahoru a především výběr se, doufejme dočasně, zužuje.

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

24.03.2021 20:55

Re: long range shooting

Noooo, u te optiky a porovnani neplati, ze kdyz je pod mrakem, ze jsou to spatne podminky. Prave naopak.
Kdyz je pod mrakem, tak jsou to dobre podminky. To i relativne levna optika kouka krasne a neni velikych rozdilu mezi ni a optikou, co je na spici.
Prave kdyz je ostre slunce, dela se mirage, to jsou ty podminky, kdy se pozna kvalita optiky. Takze ted jsi sice usetril nejaky ten tisic, ale pokud Te to strileni opravdu chytne, tak stejne budes kupovat jinou optiku. Takze ve finale prodelas.

locki
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 09.10.2009 20:35

24.03.2021 22:59

Re: long range shooting

Uvidím, on ten Strike Eagle je poměrně dobře hodnocená optika napříč. Vždycky se dá prodat. Sice s nějakou ztrátou, ale zase ne dramatickou. Teď jsem přes to koukal na 750 metrů na sloup vysokého napětí za slunečného počasí a překvapilo mě, jak dobře byla vidět ta cedule s výstražným trojúhelníkem. Čekal jsem to horší. Za půl roku bude jasno. :wink:

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

04.04.2021 8:51

Re: long range shooting

Hlaveň 24 palců a ráže 223 , zbytečnej hendikep na dálku.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků